
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2020 року Справа № 160/13644/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боженко Н.В.
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу,-
ВСТАНОВИВ:
23 жовтня 2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 р. №Ф/3638-51-У, винесену ГУ ДПС у Дніпропетровській області за платежем по сплаті єдиного внеску у розмірі 8 262,54 грн.
Також просить стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що ознайомившись з матеріалами виконавчого провадження йому стало відомо, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області виставило вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3638-51У від 14.11.2019 року, про те, що станом на 10.02.2020 року існує заборгованість з сплати єдиного внеску, яка складає 8 262,54 грн. З означеною вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 року №Ф-3638-51У позивач не погодився та подав скаргу до Державної податкової служби України. Рішенням про розгляд скарги ДПС України 04.08.2020 року №24560/6/99-00-06-03-01-06 у задоволенні скарги відмовлено, з підстав, що згідно даних інформаційної системи органу доходів і зборів станом на 31.10.2019 загальна сума заборгованості становила 26 539,26 грн. та з 31.10.2019 до 10.01.2020 року заборгованість зі сплати єдиного внеску скоротилась з 26 539,26 грн. до 8 262,54 грн. На підставі цих даних ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 року №Ф-3638-51У, яка була виставлена у період, коли тривало судове оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) Ф-3638-51У від 07.02.2019 року на суму 18 276,72 грн. Позивач зазначає, що з 2018 року працює у Філії «Автосалон Мерседес» ПРАТ «Дніпропетровськ-авто» та отримує заробітну плату, оскільки з доходу отриманого ним протягом 2017 – 2020 років у якості найманого працівника, єдиний внесок – сплачений, тому вважає, що оскаржувана вимога є неправомірним намаганням отримати подвійну суму єдиного внеску.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/13644/20 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по адміністративній справі №160/13644/20. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
27 листопада 2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив суд в задоволенні позову відмовити повністю, оскільки не погоджується з позовними вимогами та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав. Позивач повинен був сплачувати суми єдиного внеску, яка не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, згідно вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування". На виконання вимог інструкції №449 відповідачем було винесено вимогу від 14.11.2019 року №Ф-3638-51У, адже на кінець місяця була наявна недоїмка зі сплати єдиного внеску. Відповідачем зазначається, що оскаржувана вимога є узгодженою, а тому підстави для її скасування відсутні. Працевлаштування позивача не є обґрунтованим звільненням позивача від сплати ЄСВ.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що фізична особа підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з травня 2008 по 04.10.2019 року перебував на обліку у ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Шевченківській ДПІ (Шевченківський район м. Дніпро) як фізична особа-підприємець.
07 лютого 2019 року за № Ф/3638-51-У ГУ ДФС у Дніпропетровській області винесено вимогу за платежем по сплаті єдиного внеску у розмірі 18276,72 грн.
14 листопада 2019 року за № Ф/3638-51 ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено вимогу за платежем по сплаті єдиного внеску у розмірі 26539,26 грн.
Ознайомившись з матеріалами виконавчого провадження повивачу стало відомо ГУ ДПС у Дніпропетровській області виставило вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3638-51У від 14.11.2019 року, оскільки станом на 10.02.2020 року існує заборгованість зі сплати єдиного внеску, яка складає 8 262,54 грн.
З означеною вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 року №Ф-3638-51У позивач не погодився та подав скаргу до Державної податкової служби України.
Рішенням про розгляд скарги ДПС України 04.08.2020 року №24560/6/99-00-06-03-01-06 у задоволенні скарги відмовлено, з підстав, що згідно даних інформаційної системи органу доходів і зборів станом на 31.10.2019 загальна сума заборгованості становила 26539,26 грн. На підставі цих даних ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 року №Ф-3638-51У, яка була надіслана рекомендованим листом по повернута за зворотною адресою 31.01.2020 року. Станом на 10.02.2020 року не погашена сума заборгованості становила 8262,54 грн., за таких обставин вимога про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 року №Ф-3638-51У ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформована до передачі до Державної виконавчої служби для примусового стягнення.
Не погодившись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 14.11.2019 року за №Ф-3638-51У, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні даної справи, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування .
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Частиною 1 статті 4 Закону №2464 визначено, що платниками єдиного внеску є:
- роботодавці;
- фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;
- особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування;
- центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зовнішніх зносин, уповноважений орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період, - за непрацюючого іншого з подружжя працівника дипломатичної служби, який перебуває за кордоном за місцем довготермінового відрядження такого працівника.
Частиною другою статті 6 Закону № 2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 7 зазначеного Закону єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4,5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Відповідно до абз. 3 ч. 8 ст. 9 платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Крім того, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12 статті 9 Закону №2464).
Згідно з ч.3 статті 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до підпункту 6 частини першої статті 1 Закону № 2464 недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.4 ст.25 Закону №2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
При цьому, п.14.1.195 пункту 14.1 статті 14 ПК України дано визначення поняттю працівник - це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.
З довідок про заробітну плату від 22.09.2020 року № 10, №11 Філії «Автосалону Мерседес» ПрАТ «Дніпропетровськ Авто», з 18.04.2018 року по теперішній час ОСОБА_1 працює на посаді консультант по роботі з клієнтами сервісу. Заборгованості по виплаті заробітної плати працівникам підприємства більше 30 днів немає.
Відповідачем у відзиві зроблено розрахунок заборгованості, а саме:
- нараховано розрахункову суму єдиного внеску за 2017 рік у сумі 8448 грн., нарахування не сплачені;
- 1 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., по строку 19.04.2018 року, нарахування не сплачені;
- 2 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., по строку 19.07.2018 року, нарахування не сплачені;
- 3 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., по строку 19.10.2018 року, нарахування не сплачені;
Сума недоїмки станом на 31.12.2018 року становила 15 819,45 грн.
- 4 квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн., по строку 21.10.2019 року, нарахування не сплачені;
- 1 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., по строку 19.04.2019 року, нарахування не сплачені;
- 2 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., по строку 19.07.2019 року, нарахування не сплачені;
- 3 квартал 2019 року у сумі 2754,18 грн., по строку 21.10.2019 року, нарахування не сплачені.
Сума недоїмки станом на 14.11.2019 року становила 26 539,26 грн.
Як зазначено відповідачем відповідно до Інструкції №449 на цю суму було винесено вимогу від 14.11.2019 року №Ф-3638-51, якою позивачу визначено до сплати недоїмку з єдиного внеску, оскільки на кінець календарного місяця була наявна недоїмка зі сплати єдиного внеску.
При цьому, правовідносинам, які розглядаються у даній справі, передували обставини, які не доказуються у даній справі, оскільки були встановлені рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2019 року та постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.05.2020 року у справі №160/10234/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Так, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.05.2020 року у справі №160/10234/19 визнано протиправною та скасовану вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2019 року за № Ф/3638-51-У.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України).
Так, необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, підприємницької діяльності та отримання доходу від такої діяльності, який і є базою для нарахування ЄСВ. Отже, саме дохід особи від такої діяльності є базою для нарахування, проте за будь-яких умов розмір ЄСВ не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць. При цьому, за відсутності бази для нарахування ЄСВ у відповідному звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, законодавство встановлює обов`язок особи самостійно визначити цю базу, розмір єдиного внеску не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов`язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Наведене правове врегулювання дає підстави для висновку, що, з урахуванням особливостей форми діяльності осіб, що зареєстровані як фізичні особи підприємці, проте фактично не здійснюють та не ведуть господарську діяльність та доходи не отримують, саме задля досягнення вищевказаної мети збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування законодавством встановлено обов`язок сплати особами мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу від їх діяльності.
З огляду на предмет спору у даній справі та вищевикладені висновки, шляхом системного тлумачення наведених норм права, суд зазначає, що особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.
Інше тлумачення норм Закону № 2464-VI щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДФС і зареєстровані як фізичні особи-підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.
Зазначена правова позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена в постанові від 04 грудня 2019 року по справі №440/2149/19.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
З огляду на зазначене, вимога про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 14.11.2019 року № Ф-3638-51У є протиправною та підлягає скасуванню оскільки відповідачем не доведено правомірність її прийняття.
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з чим суд стягує на користь позивача з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати з оплати судового збору у розмірі 840,80 грн. відповідно до квитанції від 06.10.2020 року.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14 листопада 2019 року №Ф/3638-51-У, винесену Головним управління ДПС у Дніпропетровській області у розмірі 8 262,54 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 43145015) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 840, 80 гривень (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко