
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2021 року м. Київ № 640/22240/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Люкс Україна»доЕнергетичної митниці Держмитслужбипровизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Люкс Україна» (далі по тексту - ТОВ «Люкс Україна, позивач або Товариство) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Енергетичної митниці Держмитслужби (далі - Енергомитниця, відповідач) з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення про визначення коду товару від 10.06.2020 № КТ-UA903000-0008-2020;
- зобов`язати відповідача здійснити митне оформлення товару «Паливо для реактивних двигунів марки «JET А-1», придбаного ТОВ «Люкс Країна» у Компанії OSAGAU CHEMICALS OЬ відповідно до Контракту від 20.12.19 № JET-04-2019/12, згідно з даними додаткової митної декларації № UA903150/2020/000521 від 19.05.2020 до тимчасової митної декларації № UA903150/2020/000425 від 24.04.2020 за кодом товару згідно УКТ ЗЕД - 2710127000.
В обґрунтування заявлених вимог позивач стверджує, що відповідачем неправомірно і безпідставно паливо для реактивних двигунів «JET А-1» класифіковано як «інші спеціальні бензини» та прийнято рішення про зміну коду товару на 2710 12 25 00, у зв`язку з чим рішення Енергомитниці від 10.06.2020 № КТ-UА903000-0008-2020 про зміну коду товару з « 2710 12 70 00» (паливо для реактивних двигунів) на код товару « 2710 12 25 00» (бензини спеціальні) є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Позивач також зазначає про непослідовність висновків відповідача і вказує, що в січні 2020 року відповідач за митними деклараціями МД UА903150/2020/000002 та МД UА903150/2020/000008 випустив в обіг товар палива для реактивних двигунів «JEТ А-1» для подальшої реалізації, потім в лютому 2020 року відповідач «паливо для реактивних двигунів» визначив як «уайт-спірит», а в подальшому визначив, що це «інші спеціальні бензини». І всі ці рішення прийняті відповідачем щодо однієї партії товару.
Також позивач вказує, що оскільки він жодним чином не порушував правила класифікації товару, код класифікації товару визначений декларантом на підставі паспорта якості товару, сертифікату відповідності, протоколу випробувань, контракту та інших документів, доданих до митної декларації, - у відповідача були відсутні підстави для самостійного визначення коду задекларованого товару.
Наведені у позовній заяві обставини, на переконання позивача, вказують на невідповідність дій відповідача у спірних правовідносинах вимогам частини четвертої статті 69 Митного кодексу України.
А оскільки єдиною підставою для відмови відповідачем у митному оформленні слугував його висновок про невідповідність товару критеріям для коду 2710 12 70 00, що є безпідставним, позивачем висловлено вимогу про зобов`язання відповідача здійснити митне оформлення товару.
16.10.2020 відповідачем поданий відзив на позовну заяву у якому стверджується про відсутність правових підстав для скасування оскаржуваного позивачем рішення, що прийняте у відповідності з нормами чинного законодавства з питань державної митної справи, у зв`язку з чим, на переконання відповідача, позов задоволенню не підлягає. Мотивуючи свою позицію відповідач вказує, що рішення № КТ-UА903000-0008-2020 від 10.06.2020 прийнято на товар «Легкі дистиляти, паливо для реактивних авіаційних двигунів JЕТ А-1 ДСТУ 4796:2007» виробництва компанії «Неllеnіс Реtrоlеum 8.А.» (Греція) (далі - товар), який був поданий до митного оформлення за митною декларацією ІМ 40 ДТ від 19.05.2020 № UА903150/2020/000521 і класифікований декларантом у товарній позиції 2710 за кодом 2710 12 70 00 (легкі дистиляти, паливо для реактивних двигунів). Відповідно до рішення товар класифікований митницею за кодом 2710 12 25 00 (легкі дистиляти, бензини спеціальні інші).
Рішення прийнято Енергомитницею з урахуванням сертифікату якості GRАТНJ19017682 МUSА DZHALIL СОА від 16.12.2019 на продукт «JЕТ А-1» та висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 14.05.2020 № 1420003101-0078.
Відповідач вказує, що у зв`язку з виникненням складного випадку класифікації товару та з урахуванням того, що деталізація товарної підпозиції 2710 12 на товарні категорії 2710 12 25 та 2710 12 70 відповідає Комбінованій номенклатурі ЄС, Держмитслужбою на підставі Протоколу про надання адміністративної допомоги з митних питань Угоди про партнерство та співпрацю між Україною та Свропейським Союзом від 14.06.1994 направлено запит до Європейської Комісії щодо надання роз`яснень стосовно класифікації товару «Паливо для реактивних авіаційних двигунів JEТ А-1» виробництва компанії «Неllеnіс Реtrоlеum 8.А.» (Греція), який за результатами досліджень в експертному підрозділі Держмитслужби відповідає термінам «легкі дистиляти» (додаткова примітка 4 до товарних позицій товарної групи 27), «бензини спеціальні» (додаткова примітка 2 (а) до товарної групи 27), використовується як паливо для реактивних двигунів. До листа Держмитслужби доданий сертифікат якості GRАТНJ19017682 МUSА DZHALIL СОА від 16.12.2019 на продукт «JЕТ А-1». У відповідь до Держмитслужби надійшов лист від Директорату А «Митна політика, законодавство, митний тариф» Генерального директорату з оподаткування та митного союзу Європейської Комісії надійшов лист Ref. Ares (2020)2791491-29/05/2020 (вх. Держмитслужби № 1198/16 від 01.06.2020) щодо класифікації зазначеного товару у товарній категорії 2710 12 25. Зазначений лист Директорату Європейської Комісії для використання у роботі надісланий до Енергетичної митниці разом із супровідним листом Держмитслужби від 05.06.2020 № 16-4/16-02-01/7/1308.
Враховуючи вищевикладене, рішення про визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД від 10.06.2020 №КТ-UА903000-0008-2020 було прийняте на підставі таких документів: Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), викладеної у додатку до Закону України від 19.09.2013 №584-VII «Про Митний тариф України»; Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (наказ ДФС України від 09.06.2015 № 401 із змінами і доповненнями); наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650; сертифікату якості GRАТНJ19017682 МUSА DZHALIL СОА від 16.12.2019, висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 14.05.2020 № 1420003101-0078 (лист СЛЕД Держмитслужби від 14.05.2020 № 7.17-31-01/1-7.6/1962), Листа Держмитслужби від 05.06.2020 №16-4/16-02-01/7/1308, Листа від Директорату А «Митна політика, законодавство, митний тариф» Генерального директора з оподаткування та митного союзу Європейської Комісії Ref. Ares(2020)2791491-29/05/2020.
У відповіді від 23.10.2020 на відзив позивач вказує на відсутність у відповідача аргументів щодо зміни останнім коду товару на 2710 12 25 00, а також вказує на безпідставність посилань відповідача на лист Європейської Комісії, оскільки зміст первинного запитання, з яким звернулась Держмитслужба до цієї Комісії є некоректним і тому відповідь на таке питання не може бути покладена в обґрунтування оскаржуваного рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.09.2020 відкрито провадження у справі і призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Матеріали справи містять неодноразові звернення позивача до суду із проханням прискорити розгляд адміністративної справи у зв`язку з великим значенням спірного питання для відновлення порушеного права позивача.
Ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини справи.
20.12.2019 між ТОВ «Люкс Країна» (Покупець) та Компанією OSAGAU CHEMICALS OЬ (Продавець) укладено Договір (контракт) на поставку реактивного палива «Джет А-1» № JЕТ-04-2019/12 та відповідні додаткові угоди до нього, за умовами яких (з урахування подальших змін) Продавець зобов`язався передати у власність Покупця паливо марки «Джет А-1» , що відповідає вимогам якості авіаційного палива для спільного експлуатованих систем (AFQRJOS) в кількості 2 000,00 метричних тон, на умовах DАТ («Інкотермс-2010») / ІТТ в берегових резервуарах ТОВ «Термінал Стівідорінг і К», м. Южне, Україна.
На виконання умов Договору № JЕТ-04-2019/12 та додаткових угод до нього, Компанія OSAGAU CHEMICALS OЬ поставила Позивачу паливо для реактивних двигунів марки «JЕТ А-1», яке прибуло на територію України морським танкером «МUSА DZHALIL».
27.12.2019 відбулась вигрузка партії товару «Паливо для реактивних двигунів марки «JЕТ А-1» із морського танкеру «МUSА DZHALIL» у береговий резервуар ТОВ «Термінал Стівідорінг і К», м. Южне, Україна у кількості 6 215 084 кг, що підтверджується Генеральним актом № 1 від 29.12.2019.
03.01.2020 Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНСПЕКТОРАТ УКРАЇНА» був виданий Протокол випробувань № 1787/19Р, згідно якого за перевіреними показниками зразок палива авіаційного для газотурбінних двигунів ДЖЕТ А-1 відповідає вимогам ДСТУ 4796:2007 «Паливо авіаційне для газотурбінних двигунів ДЖЕТ А-1. Технічні умови» п. 3.3., таблиця 1 (п. 1-12, 14-15а, 16).
На підставі вказаного Протоколу випробувань, Товариством з обмеженою відповідальністю «НВП «ДІН ЛТД» було видано Сертифікат відповідності серії АА № 002488, зареєстрований в реєстрі органу з оцінки відповідності за № DIN.00001-20, строк дії з 03.01.2020 по 02.07.2020, про те, що партія товару Паливо авіаційне для газотурбінних двигунів JЕТ А-1 в кількості 6 215 084 кг відповідає вимогам ДСТУ 4796:2007 «Паливо авіаційне для газотурбінних двигунів ДЖЕТ А-1. Технічні умови» п. 3.3., таблиця 1 (п. 1-12, 14-15а, 16). Відповідне паливо авіаційне для газотурбінних двигунів JЕТ А-1 виготовлене компанією «HELLENIC PETROLEUM CO. S.А.» (ELEUSIS) 33 PigоnStr., 14564, Kifissia, Greece у відповідності з вимогами європейських стандартів - паспорт якості Bureau Veritas №141 від 16.12.2019.
Компанією «HELLENIC PETROLEUM CO. S.А.» 10.12.2019 було видано Експортну декларацію № 19GREX400700531277, згідно якої Компанією експортовано на територію України товар за кодом 2710 19 21 00.
З метою митного оформлення товару: «Середні дистиляти, гас, паливо для ракетних авіаційних двигунів: JЕТ А-1, ДСТУ 4796:2007», згідно Договору № JЕТ-04-2019/12 від 20.12.2019, позивач 09.01.2020 та 14.01.2020 подав тимчасові митні декларації МД UА903150/2020/000002 та МД UА903150/2020/000008, за якими, як наголошує позивач, паливо для реактивних двигунів JЕТ А-1 відповідачем було випущено в обіг, реалізовано позивачем на території України та використано покупцями за призначенням, а саме - для заправки повітряних суден. Код товару у тимчасових митних деклараціях МД UА903150/2020/000002 та МД UА903150/2020/000008 було визначено позивачем згідно УКТ ЗЕД як 2710192100, що відповідно до Розділу V Митного тарифу України відповідає такому товару як «паливо для реактивних двигунів».
Листом від 06.02.2020 за вих.№ 039 ТОВ «Запорізька Хендлінгова Компанія», яка є членом Асоціації «Аеропорти України» цивільної авіації, членом Об`єднаної групи з якості авіапалива ІАТА ІFQP, членом Торгово-промислової палати України тощо, повідомила, що паливо для газотурбінних двигунів «JЕТ А-1», виробництва HELLENIC PETROLEUM (Греція), отримане в січні 2020 року від ТОВ «ЛЮКС КРАЇНА» за Договором поставки № 2/01/18-01 від 02.01.2018, відповідає вимогам ДСТУ 4796:2007, та підходить для використання для заправки повітряних суден в Міжнародному аеропорту «Запоріжжя».
Листом від 26.05.2020 № 099 ТОВ «Запорізька Хендлінгова Компанія» повідомила, що авіаційне паливо для газотурбінних двигунів «Джет А-1», що було поставлено згідно Договору № 21/04-2020 від 21.04.2020 пройшло вхідний лабораторний контроль та було допущено до розміщення у резервуарах складу ПММ КП «МА Запоріжжя», для подальшого використання для заправок повітряних суден з газотурбінним двигунами. Зазначена партія авіаційного палива для газотурбінних двигунів, за визначеними показниками, відповідає вимогам ДСТУ 4796:2007 «Паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1.Технічні умови».
На підтвердження факту заправлення повітряних суден паливом цієї ж партії, розмитненої за митними деклараціями UА903150/2020/000002 та UА903150/2020/000008 позивачем надані копії відповідних видаткових ордері та товаро-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів.
05.02.2020 позивачем, з метою митного оформлення товару: «Середні дистиляти, гас, паливо для ракетних авіаційних двигунів: JЕТ А-1, ДСТУ 4796:2007», поставленого позивачу згідно Договору № JЕТ-04-2019/12 від 20.12.2019, в порядку електронного декларування була подана до митного поста «Південний» Держмитслужби України тимчасова митна декларація, якій присвоєний № UА903150/2020/000057, в графі 33 якої вказаний код товару відповідно до УКТ ЗЕД - 2710 19 21 00, що є паливом для реактивних двигунів, яке відноситься до категорії «середніх дистилятів».
В графі 31 митної декларації № UА903150/2020/000057 викладено: «Фракційний склад: температура початку кипіння 150,3°С; 10% переганяється при температурі 163,6°С; 50% переганяється при температурі 180,9°С.
Відповідачем здійснено відібрання проби (зразків) товару, заявленого у графі 31 МД від 05.02.2020 № UА903150/2020/000057, про що 06.02.2020 складений Акт № UA903150/2020/02 та направлено запит про проведення дослідження № 7.6-28-03-05/104 від 06.02.2020 до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Державної митної служби України (надалі - СЛЕД).
21.02.2020 СЛЕД складено Висновок № 1420003101-0020, згідно якого показники фракційного складу наведені у графі 31 МД не узгоджуються з терміном «середні дистиляти» зазначеному у цій же графі, визначення якого наведено у Додатковій примітці 2(с) до групи 27 УКТЗЕД.
Щодо фракційного складу проби у висновку зазначається: температура початку кипіння становить 154°С; 90 об.% проби (включаючи витрати (1 об.%)) переганяється при температурі 208°С; 91 об.% (включаючи витрати (1 об.%)) переганяється при температурі 210°С; температура кінця кипіння становить 224°С.
На підставі вказаного Висновку СЛЕД від 21.02.2020, відповідачем прийнято Рішення про визначення коду товару № КТ-UA903000-0004-2020 від 24.02.2020, яким визначено формулювання графи 31 митної декларації № UА903150/2020/000057 «Товар «Реактивне паливо JЕТ А-1» являє собою суміш на основі аліфатичних вуглеводнів, що містить інші добавки/домішки (ароматичні вуглеводні тощо). Фракційний склад: 91 об% ( включаючи втрати (1 об.%)) переганяється при температурі 210 град.С. Не містить антидетонаційних присадок. Різниця між температурами, при яких переганяється 5 об.% і 90 об.% - 48 град.С. Температура спалаху в закритому тиглі - 46 град.С».
В наведеному рішенні відповідача вказано значення графи 33 МД «Код товару» як 2710 12 21 00, що відповідно УКТ ЗЕД класифікується як «уайт спірит».
26.03.2020 позивач звернувся до Державної митної служби України із скаргою на рішення про визначення коду товару № КТ-UA903000-0004-2020 від 24.02.2020 Енергетичної митниці Держмистлужби.
За результатами розгляду скарги позивача, Державна митна служба України своїм Рішенням № 08-3/16-02-01/13/3762 від 15.04.2020 «Про класифікацію товару згідно з УКТ ЗЕД» відкликала Рішення про визначення коду товару № КТ-UA903000-0004-2020 від 24.02.2020 Енергомитниці.
24.04.2020 позивачем подана до митного поста «Південний» Держмитслужби України тимчасова митна декларація № UА903150/2020/000425 з метою митного оформлення товару: «Легкі дистиляти, паливо для реактивних авіаційних двигунів: JЕТ А-1, ДСТУ 4796:2007», поставленого позивачу згідно Договору № JЕТ-04-2019/12 від 20.12.2019, яке надійшло тією ж партією. В графі 33 митної декларації позивачем зазначено код товару відповідно до УКТ ЗЕД 2710 12 70 00, що є паливом для реактивних двигунів, яке відноситься до категорії «легких дистилятів».
24.04.2020 відповідачем відібрані проби (зразки) товару, зазначеного в митній декларації № UА903150/2020/000425 від 24.04.2020 про що складений Акт №UA903150/2020/11, та направлено запит про проведення досліджень зразків товару № 7.6-28-03-05/386 від 24.04.2020 до СЛЕД.
14.05.2020 СЛЕД складено Висновок № 1420003101-0078, в якому зазначено:
«Фракційний склад проби: температура початку кипіння становить 158°С; 90 об% проби (включаючи втрати (1 об.%)) переганяється при 209°С; 91 об% проби (включаючи втрати (1 об.%)) переганяється при 210°С; температура кінця кипіння становить 225°С.
Різниця між температурами, при яких переганяється 5 об. % і 90 об. % (включаючи втрати), становить 46°С.
Вміст сірки в наданій пробі становить 4,3 мг/кг (0,00043 мас.%). Температура спалаху в закритому тиглі становить 46°С.
Густина проби за температури 15°С становить 794,1 кг/м3.
Питома електрична провідність проби при температурі 20°С становить 328 пСм/м. Використаними методами антидетонаційних присадок у складі проби не виявлено. Визначення кількісного вмісту ароматичних вуглеводнів за ГОСТ 6994-74 «Нефтепродукты светлые. Метод определения ароматических углеводородов» не видається можливим через відсутність відповідних реактивів.
Визначені показники отримані в ході лабораторних досліджень не суперечать відповідним показникам, зазначеним у графі 31 МД від 24.04.2020 року № UA903150/2020/000425».
19.05.2020 позивачем подано до митного поста «Південний» Держмитслужби України додаткову митну декларацію № UА903150/2020/000521 до тимчасової митної декларації № UА903150/2020/000425 від 24.04.2020 із зазначенням в графі 33 митної декларації коду товару відповідно до УКТ ЗЕД - 2710 12 70 00, що є паливом для реактивних двигунів.
10.06.2020 відповідачем прийнято Рішення про визначення коду товару за № КТ-UА903000-0008-2020, яким відповідач визначив формулювання графи 31 МД №UА903150/2020/000521 від 19.05.2020: «№1-Товар «Реактивне паливо JЕТ А-1» являє собою суміш на основі аліфатичних вуглеводнів, що містить інші добавки/домішки (ароматичні вуглеводні тощо). Фракційний склад: 91 об% (включаючи втрати (1 об%)) перегоняється при температурі 210 град.С. Не містить антидетонаційних присадок. Різниця між температурами, при яких переганяється 5 об.% і 90 об% становить 46 град.С.».
У Рішенні вказано значення графи 33 МД № UА903150/2020/000521 «Код товару» як 2710 12 25 00, що відповідно УКТ ЗЕД має термін «бензини спеціальні».
19.06.2020 позивач оскаржив вказане рішення до Державної митної служби України.
08.07.2020 Державна митна служба України своїм листом № 08-4/16-02-01/13/7603 повідомила позивача про відсутність підстав для відкликання рішення про визначення коду товару відповідача № КТ-UА903000-0008-2020 від 10.06.2020.
Стверджуючи про протиправність рішення Енергомитниці № КТ-UА903000-0008-2020 від 10.06.2020 позивач звернувся до суду із цим позовом.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення відповідача, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом при вирішенні спору по суті враховується таке.
Відповідно до статті 67 Митного кодексу України (тут і далі - у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев`ятий та десятий знаки цифрового коду.
Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Частинами першою - четвертою статті 69 Митного кодексу України встановлено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Правові та організаційні засади стандартизації в Україні установлюються Законом України від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизацію», який спрямований на забезпечення формування та реалізації державної політики у відповідній сфері.
Згідно частини першої статті 2 цього Закону, він регулює відносини, пов`язані з діяльністю у сфері стандартизації та застосуванням її результатів.
Частиною першою статті 23 Закону України «Про стандартизацію» передбачено, що національні стандарти та кодекси усталеної практики застосовуються безпосередньо чи шляхом посилання на них в інших документах.
Згідно наданих позивачем документів, товар, який визначений у митній декларації № UА903150/2020/000521 від 19.05.2020 визначено як легкі дистиляти, паливо для реактивних авіаційних двигунів: JET А-1, ДСТУ 4796:2007 «Паливо авіаційне для газотурбінних двигунів ДЖЕТ А-1. Технічні умови».
Стандарти ДСТУ 4796:2007 «Паливо авіаційне для газотурбінних двигунів ДЖЕТ А-1. Технічні умови» є чинними та підлягають врахуванню у спірних правовідносинах поряд з іншими нормативними актами та документами.
Законом, що регулює відносини, що виникають у зв`язку з розробленням та прийняттям технічних регламентів і передбачених ними процедур оцінки відповідності, їх застосуванням стосовно продукції, яка вводиться в обіг, надається на ринку або вводиться в експлуатацію в Україні, а також здійсненням добровільної оцінки відповідності, є Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» № 124-VIII від 15.01.2015.
Сертифікація визначається у статті 1 вказаного Закону як підтвердження відповідності третьою стороною, яке стосується продукції, процесів, послуг, систем або персоналу.
У абзаці десятому частини першої статті 1 Закону встановлено, що документ про відповідність - це декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об`єкта оцінки відповідності.
Згідно частини першої статті 11 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» відповідність введеної в обіг, наданої на ринку або введеної в експлуатацію в Україні продукції вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, є обов`язковою, за винятком випадків, визначених у зазначених технічних регламентах та статті 12 цього Закону.
Судом встановлено, що позивач отримав сертифікат відповідності №DIN.00001-20 на спірну партію палива зі строком дії з 03.01.2020 до 02.07.2020, тим самим позивачу у встановленому порядку було підтверджено відповідність спірної партії палива для газотурбінних двигунів JET А-1 вимогам ДСТУ 4796:2007 «Паливо авіаційне для газотурбінних двигунів ДЖЕТ А-1. Технічні умови», п.3.3, Таблиця 1 (п.1-12, 14, 15а, 16).
Згідно частин першої і другої статті 260 Митного кодексу України якщо декларант або уповноважена ним особа не володіє точними відомостями про характеристики товарів, необхідні для заповнення митної декларації у звичайному порядку, вона може подати митному органу тимчасову митну декларацію на такі товари за умови, що вона містить дані, достатні для поміщення їх у заявлений митний режим, та під зобов`язання про подання додаткової декларації у строк не більше 45 днів з дати оформлення тимчасової митної декларації.
Оформлення митним органом тимчасової митної декларації є випуском товарів у заявлений митний режим. Якщо під час митного оформлення товарів митним органом бралися проби (зразки) цих товарів для проведення їх дослідження (аналізу, експертизи), випуск таких товарів до одержання результатів відповідних досліджень (аналізу, експертиз), якщо вони не підпадають під дію встановлених законодавством України заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, може бути здійснений митним органом за тимчасовою митною декларацією у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 261 Митного кодексу України встановлено, що у разі подання відповідно до статей 259-2601 цього Кодексу попередньої, тимчасової, спрощеної або періодичної митної декларації декларант або уповноважена ним особа повинні протягом строків, визначених відповідно до цього Кодексу, подати митному органу додаткову декларацію, яка містить точні відомості про товари, задекларовані за попередньою, тимчасовою, спрощеною або періодичною митною декларацією, що подавалися б у разі декларування цих товарів за митною декларацією, заповненою у звичайному порядку.
Відповідно до частини шостої статті 261 Митного кодексу України додаткова декларація подається до відповідного митного органу, яким була оформлена відповідна попередня, тимчасова, спрощена або періодична митна декларація.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
Товарна номенклатура Митного тарифу України (у редакцій, чинній на час прийняття відповідачем спірного рішення) складається з наступних складових частин - Основних правил інтерпретації класифікації товарів, приміток до розділів та груп безпосередньо номенклатури товарів (текстовий опис угруповань ТН (розділ, група - два знаки, позиція - чотири знаки, підпозиція - шість знаків, категорія - вісім знаків, під категорія - десять знаків та їх цифрове позначення - код товарів).
Основними правилами інтерпретації УКТ ЗЕД керуються при віднесенні товару до певного класифікаційного угрупування. Перші чотири правила регламентують порядок визначення товарної позиції й визначають порядок віднесення товару до певної товарної позиції. П`яте правило стосується класифікації упаковки. Шосте правило застосовується після того, як визначена товарна позиція, й регулює віднесення товару до відповідних підпозицій, категорій і підкатегорій.
Відповідно до першого Основного правила інтерпретації класифікації товарів, для юридичних цілей класифікація товарів проводиться виходячи з найменувань товарної позиції.
Згідно шостого Основного правила інтерпретації класифікації товарів, для юридичних цілей класифікація товарів у товарних позиціях, категоріях і під категоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень вищенаведених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації.
Таким чином, при розгляді судами справ щодо оскарження рішень митних органів, пов`язаних із класифікацією товарів згідно з УКТ ЗЕД, установленню підлягають, зокрема, правильність визначення митним органом характеристик заявленого до митного оформлення товару та правильність застосування ним Основних правил інтерпретації УК ТЗЕД.
Так, згідно Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД, визначених Митним тарифом України (у відповідній редакції) класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами:
1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил:
2. (a) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного;
(b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3.
3. У разі коли згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prima facie) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
Частиною другою статті 69 Митного кодексу України визначено, що органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари (частина четверта статті 69 Митного кодексу України).
Згідно з частиною п`ятою статті 69 Митного кодексу України під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Аналіз змісту вищенаведених норм свідчить про те, що класифікацію товарів за УКТ ЗЕД здійснює особа, яка подає митну декларацію. У свою чергу, орган доходів і зборів здійснює контроль за такою класифікацією і може самостійно визначити код задекларованого товару лише в тому разі, коли виявить порушення правил класифікації з боку декларанта. Повноваження органу доходів і зборів щодо самостійного визначення коду товару не є дискреційними та обумовлені виключно наявністю порушення правил класифікації з боку декларанта.
Як свідчать матеріали справи, позивачем у тимчасовій декларації № UА903150/2020/000425 від 24.04.2020 позивачем у графі 31 визначено: «Легкі дистиляти, паливо для реактивних авіаційних двигунів: JЕТ А-1. ДСТУ 4796:2007. Суміш на основні аліфатичних вуглеводнів, що містить інші добавки/домишки (ароматичні вуглеводні тощо), фракційний склад: -90 об.% (включаючи втрати (1 об.%)». У доповненнях до декларації, викладена у графі 31 інформація доповнена таким: «Товар №1 до графи 31: переганяється при 208°С; -91 об.% (включаючи втрати (1 о.%)) переганяєься при 210°С; -температура кінця кипіння становить 224°С. Різниця між температурами, при яких переганяється 5 об.% і 90 об.% (включаючи втрати) становить 48°С. Вміст сірки становить 4,6 мг/кг (0,00046 міс.%). Температура спалаху в закритому тиглі становить 46°С. Питома електрична провідність при температурі 20°С становить 295 пСм/м. 629,168 тис. літрів у літрах, приведених до температури 15°С. Використовується як паливо для реактивних двигунів, використовується виключно в цивільній авіації та не використовується для військових цілей».
Згідно Висновку СЛЕД № 1420003101-0078 від 14.05.2020, здійснено за результатами дослідження товару, задекларованого відповідного до тимчасової МД № UА903150/2020/000425 від 24.04.2020: «Фракційний склад проби: температура початку кипіння становить 158°С; 90 об% проби (включаючи втрати (1 об.%)) переганяється при 209°С; 91 об% проби (включаючи втрати (1 об.%)) переганяється при 210°С; температура кінця кипіння становить 225°С. Різниця між температурами, при яких переганяється 5 об. % і 90 об. % (включаючи втрати), становить 46°С. Вміст сірки в наданій пробі становить 4,3 мг/кг (0,00043 мас.%). Температура спалаху в закритому тиглі становить 46°С. Густина проби за температури 15°С становить 794,1 кг/м3. Питома електрична провідність проби при температурі 20°С становить 328 пСм/м. Використаними методами антидетонаційних присадок у складі проби не виявлено. Визначення кількісного вмісту ароматичних вуглеводнів за ГОСТ 6994-74 «Нефтепродукты светлые. Метод определения ароматических углеводородов» не видається можливим через відсутність відповідних реактивів».
За висновками СЛЕД: «Визначені показники отримані в ході лабораторних досліджень не суперечать відповідним показникам, зазначеним у графі 31 МД від 24.04.2020 року № UA903150/2020/000425».
У тимчасовій митній декларації код УКТ ЗЕД визначений в графі 33: 271012700.
Додаткова декларація № UА903150/2020/000521 від 19.05.2020 до тимчасової митної декларації № UА903150/2020/000425 від 24.04.2020 у графі 33 містить аналогічне визначення коду товару за системою УКТЗЕД - 271012700. У графі 31 та у доповненнях до неї додаткової декларації визначено: « 1.Легкі дистиляти, паливо для реактивних авіаційних двигунів: JЕТ А-1. ДСТУ 4796:2007. Суміш на основні аліфатичних вуглеводнів, що містить інші добавки/домишки (ароматичні вуглеводні тощо), фракційний склад: температура початку кипіння становить 158°С; -90 об.% (включаючи втрати (1 об.%) переганяється при 209°С; -91 об.% (включаючи втрати (1 об.%) переганяється при 210°С; температура кінця кипіння становить 225°С. Різниця між температурами, при яких переганяється 5 об.% і 90 об.% (включаючи втрати) становить 46°С. Вміст сірки становить 4,3 мг/кг (0,00043 міс.%). Температура спалаху в закритому тиглі становить 46°С. Питома електрична провідність при температурі 20°С становить 328 пСм/м. 629,644 тис. літрів у літрах, приведених до температури 15°С. Використовується як паливо для реактивних двигунів, використовується виключно в цивільній авіації та не використовується для військових цілей».
У відповідності до статей 260 і 261 Митного кодексу України додаткова декларація подається декларантом у визначений законодавцем термін у разі подання ним тимчасової декларації, для викладення точних відомостей про товар, задекларований за тимчасовою митною декларацією.
Як свідчить зміст Висновку СЛЕД № 1420003101-0078 від 14.05.2020, задекларований товар у тимчасовій митній декларації за своїм фракційним складом відповідає визначному у графі 31 МД. А додаткова декларація до цієї тимчасової декларації відповідає даним, наведеним у декларації № UА903150/2020/000425 від 24.04.2020, однак містить уточнення з урахуванням Висновку СЛЕД № 1420003101-0078 від 14.05.2020.
При цьому, рішення відповідача № КТ-UА903000-0008-2020 від 10.06.2020, яким змінено визначення коду товару у додатковій декларації № UА903150/2020/000521 від 19.05.2020 не містить жодних обґрунтувань підстав для зміни коду товару за системою УКТ ЗЕД, порівняно з тимчасовою декларацією.
У Рішенні вказано значення графи 33 МД № UА903150/2020/000521 «Код товару» як 2710 12 25 00, що відповідно УКТ ЗЕД має термін «бензини спеціальні».
Більше того, згідно Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, чинних на момент прийняття оскаржуваного рішення) у товарній позиції 2710: (a) термін «бензини спеціальні» (як визначено відповідачем у рішенні товар за МД (товарні категорії 2710 12 21 і 2710 12 25) означає легкі дистиляти та продукти, зазначені в примітці 4 до товарних підпозицій, які не містять ніяких антидетонаційних присадок і в яких різниця між температурами, при яких переганяється 5 об. % і 90 об. % (включаючи втрати), не перевищує 60 °С.
При цьому, як у декларації № UА903150/2020/000521, такі і у Висновку СЛЕД № 1420003101-0078 від 14.05.2020, товар визначений як «суміш на основі аліфатичних вуглеводнів, що містять інші добавки/домішки (ароматичні вуглеводні тощо)».
В Митних тарифах України товар, який за своїм призначенням віднесений до «палива для реактивних двигунів» визначається кодом « 2710 12 70 00». Наведене визначення узгоджується з Висновком СЛЕД № 1420003101-0078 від 14.05.2020 і за своїм визначенням за ДСТУ 4796:2007 є саме авіаційним паливом для реактивних двигунів марки «JЕТ А-1».
Наведені в оскаржуваному рішенні № КТ-UА903000-0008-2020 від 10.06.2020 документи, якими керувався відповідач під час прийняття цього рішення, також не спростовують факту придбання позивачем саме «палива для реактивних двигунів», а не «інших легких дистиляторів» та правильності класифікації цього товару як «палива для реактивних двигунів» за кодом УКТЗЕД 2710 12 70 00.
Як наголошував Верховний Суд у постанові від 20.05.2019 у справі № 816/5085/14 визначальними ознаками «бензинів спеціальних» є відсутність антидетонаційних присадок і в яких різниця між температурами, при яких переганяється 5 об. % і 90 об. % (включаючи втрати), не перевищує 60° С, що є відмінним від визначальних ознак «палива для реактивних двигунів». Вказані палива відрізняються за своїми фізико-хімічними показниками, насамперед фракційним складом, температурою спалаху, сферою застосування тощо, які зазначені додаткових примітках до 27 групи УКТ ЗЕД.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що досліджувана партія товару, з огляду на встановлені СЛЕД показники, не може бути «іншими бензинами», оскільки не відповідає вимогам бензинових дистилятів, визначених ДСТУ 4063-2001. А отже, рішення відповідача про віднесення товару до «інших бензинів» суперечить нормам чинного законодавства та вимогам ДСТУ.
Оскільки у додатковій митній декларації № UА903150/2020/000521 від 19.05.2020 до тимчасової митної декларації № UА903150/2020/000425 від 24.04.2020 містяться необхідні відомості для правильної класифікації товару, і відповідач не довів невідповідність обраного позивачем коду 2710 12 70 00 для імпортованої партії палива для реактивних двигунів, суд приходить до висновку, що відповідач не мав передбаченої частиною четвертою статті 69 Митного кодексу України підстави для самостійної класифікації товару.
У спірних правовідносинах суд також погоджується з посиланнями позивача на рішення ЄСПЛ у справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04), в якому підкреслено особливу важливість принципу «належного урядування», відповідно до якого, в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб.
Однак у спірному випадку дії відповідача вказують на відсутність послідовності, оскільки в січні 2020 року відповідач за митними деклараціями МД UА903150/2020/000002 та МД UА903150/2020/000008 випустив в обіг товар палива для реактивних двигунів «JEТ А-1» для подальшої реалізації, потім в лютому 2020 року відповідач «паливо для реактивних двигунів» визначив як «уайт-спірит», а в подальшому визначив, що це «інші спеціальні бензини». І всі ці рішення прийняті відповідачем щодо однієї партії товару.
При цьому, суд не визнає обґрунтованим посилання відповідача на лист від Директорату А «Митна політика, законодавство, митний тариф» Генерального директорату з оподаткування та митного союзу Європейської Комісії надійшов лист Ref. Ares (2020)2791491-29/05/2020 (вх. Держмитслужби № 1198/16 від 01.06.2020) щодо класифікації зазначеного товару у товарній категорії 2710 12 25, оскільки зміст наведеного листа не вказує на можливість визначення товару за декларацією № UА903150/2020/000521 від 19.05.2020 виключено за кодом 2710 12 25 00.
Таким чином, дії відповідача по прийняттю оскаржуваного рішення № КТ-UА903000-0008-2020 від 10.06.2020 про визначення коду товару не відповідають частині четвертій статті 69 Митного кодексу України та вимогам частини другої статті 19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення Енергетичної митниці Держмитслужби про визначення коду товару від 10.06.2020 № КТ-UA903000-0008-2020.
Оскільки єдиною підставою для відмови у митному оформленні товару, задекларованого у декларації № UА903150/2020/000521 від 19.05.2020 слугував висновок про його невідповідність критеріям для коду УКТ ЗЕД 2710 12 70 00, що спростовано під час розгляду справи по суті, суд визнає такою, що підлягає задоволенню і вимогу позивача про зобов`язання відповідача здійснити митне оформлення товару «Паливо для реактивних двигунів марки «JET А-1», придбаного ТОВ «Люкс Країна» у Компанії OSAGAU CHEMICALS OЬ відповідно до Контракту від 20.12.19 № JET-04-2019/12, згідно з даними додаткової митної декларації № UA903150/2020/000521 від 19.05.2020 до тимчасової митної декларації № UA903150/2020/000425 від 24.04.2020 за кодом товару згідно УКТ ЗЕД - 2710127000.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наявних у справі доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись 2, 5-11, 73-77, 79, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Люкс Україна» задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Енергетичної митниці Держмитслужби № КТ-UA903000-0008-2020 від 10.06.2020 про визначення коду товару.
3. Зобов`язати Енергетичну митницю Держмитслужби здійснити митне оформлення товару «Паливо для реактивних двигунів марки «JET А-1», придбаного Товариством з обмеженою відповідальністю «Люкс Україна» у Компанії OSAGAU CHEMICALS OЬ відповідно до Договору (контракту) № JET-04-2019/12 від 20.12.2019, згідно з даними додаткової митної декларації № UA903150/2020/000521 від 19.05.2020 до тимчасової митної декларації № UA903150/2020/000425 від 24.04.2020 за кодом товару згідно УКТ ЗЕД - 2710127000.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Люкс Україна» (код ЄДРПОУ 39237508, адреса: 03110, м. Київ, Солом`янська, буд. 20-В, офіс 1037) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) гривні 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Енергетичної митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43334913, адреса: 04215, м. Київ, вул. Світлицького, 28А).
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року №2147-VIII.
Суддя Н.А. Добрівська