
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2021 року Чернігів Справа № 620/5375/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості на загальну суму 58946,23 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідач є платником податків і зобов`язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов`язкових платежів) у встановлені законодавством терміни, однак всупереч вимогам статті 16 Податкового кодексу України, відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі вносить податки до бюджету, внаслідок чого має податковий борг в загальному розмірі 58946,23 грн.
Представником відповідача ОСОБА_2 подано до суду відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що в силу положень пункту «ж» підпункту 266.2.2. пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України не є об`єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності. Тому вважає, що позивач звільнений від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними. Також зазначив, що 19.02.2020 ОСОБА_1 на адресу Прилуцької ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області були направлені заяви стосовно скасування податкових повідомлень-рішень від 05.12.2019, якими визначено суми податкового зобов`язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості 18010300 за податковий період: 2018 рік на перераховані вище об`єкти нежитлової нерухомості
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) був зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 20.08.1993, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 4-5).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 має податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в розмірі 58946,23 грн., що підтверджується копіями корінців: податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084499-5206-2525/1 на суму 2074,92 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084480-5206-2525/1 на суму 1998,38 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084488-5206-2525/1 на суму 5876,45 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084497-5206-2525/1 на суму 1556,45 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084494-5206-2525/1 на суму 257,05 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084485-5206-2525/1 на суму 97,09 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084495-5206-2525/1 на суму 2890,81 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084502-5206-2525/1 на суму 780,08 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084489-5206-2525/1 на суму 1211,6 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084492-5206-2525/1 на суму 2686,58 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084491-5206-2525/1 на суму 1395,37 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084490-5206-2525/1 на суму 684,11 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084501-5206-2525/1 на суму 315,08 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084503-5206-2525/1 на суму 1955,98 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084483-5206-2525/1 на суму 2282,59 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084482-5206-2525/1 на суму 2817,16 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084496-5206-2525/1 на суму 5826,26 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084481-5206-2525/1 на суму 4244,52 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084493-5206-2525/1 на суму 3217,8 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084487-5206-2525/1 на суму 6658,8 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084486-5206-2525/1 на суму 371,26 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084504-5206-2525/1 на суму 2455,2 грн.; податкового повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084484-5206-2525/1 на суму 7292,69 грн. (а.с. 10-15).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідач у відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України є платником податку та згідно підпунктів 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пунктів 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За приписами статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України встановлено, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: а) за наявності у власності платника податку одного об`єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку; б) за наявності у власності платника податку більше одного об`єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку; в) за наявності у власності платника податку об`єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпункту «в» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку; г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів «б» і «в» цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об`єктів житлової нерухомості.
У відповідності до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
В силу вимог пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З матеріалів справи слідує, що податкові повідомлення-рішення від 05.12.2019 № 0084499-5206-2525/1, № 0084480-5206-2525/1, № 0084488-5206-2525/1, № 0084497-5206-2525/1, № 0084494-5206-2525/1, № 0084485-5206-2525/1, № 0084495-5206-2525/1, № 0084502-5206-2525/1, № 0084489-5206-2525/1, № 0084492-5206-2525/1, № 0084491-5206-2525/1, № 0084490-5206-2525/1, № 0084501-5206-2525/1, № 0084503-5206-2525/1, № 0084483-5206-2525/1, № 0084482-5206-2525/1, № 0084496-5206-2525/1, № 0084481-5206-2525/1, № 0084493-5206-2525/1, № 0084487-5206-2525/1, № 0084486-5206-2525/1, № 0084504-5206-2525/1, № 0084484-5206-2525/1 направлялися відповідачу та були ним отримані 23.02.2020, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 10).
Пунктами 59.1, 59.3, 59.5 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вказаних норм позивачем надіслано відповідачу, за адресою реєстрації, податкову вимогу від 01.06.2020 № 12442-52, яка не була отримана відповідачем та повернулася з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 16).
Таким чином, за своїм змістом податкова вимога є документом, яким контролюючий орган повідомляє платника податків про невиконання ним свого податкового обов`язку та виникнення у нього податкового боргу.
Суд зазначає, що зміст наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що факт узгодження податкового зобов`язання має наслідком обов`язок платника податку сплатити таке зобов`язання у встановлений законом строк. Невиконання обов`язку зі сплати узгодженого податкового зобов`язання призводить до набуття таким зобов`язанням статусу податкового боргу, процедура стягнення якого визначається законом.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.06.2020 у справі № 802/1049/17-а.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, з урахуванням того, що податкова заборгованість відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовна вимога про стягнення з відповідача податкового боргу в загальній сумі 58946,23 грн. є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов Головного управління ДПС у Чернігівській області підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 139, 244-246, 250, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості у сумі 58946,23 грн. на р/р UA218999980314070512000025006, Прилуцьке УК/м.Прилуки/18010300, код 37984681, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19.01.2021.
Суддя В.О. Непочатих