
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2021 року справа № 580/4719/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання – Бондаренко А.В.,
представника позивача – Шепіль О.В. (згідно з довіреністю),
представника відповідача – Білоуса В.Ю.(у порядку самопредставництва),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “ТАУРУС-ЛТД” до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення,
УСТАНОВИВ:
23.10.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Приватного підприємства «ТАУРУС-ЛТД» (18030, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Симиренківська, будинок 148; код ЄДРПОУ 33903303) (далі – позивач) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 43142920) (далі – відповідач) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 06.10.2020 №114/2300090121, яким йому донараховано штрафну санкцію з акцизного податку в сумі 1000000грн.
В обґрунтування позову зазначено, що спірне рішення прийняте з порушенням вимог законодавства щодо процедури проведення податкової перевірки та безпідставного неврахування помилки в заяві платника для реєстрації акцизного складу в адресі щодо номеру будинку.
28.10.2020 суд відкрив загальне позовне провадження.
20.11.2020 відповідач надав суду відзив з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Стверджує, що у спірних правовідносинах не допустив порушень вимог закону та діяв з дотриманням наявних меж і компетенції контролюючого органу. Копія наказу про проведення фактичної перевірки та направлень вручені уповноваженій посадовій особі позивача до початку перевірки. Під час її проведення виявлено реалізацію позивачем пального на об`єкті, що не зареєстрований, як акцизний склад, за що прийняте спірне рішення.
30.11.2020 позивач надав суду відповідь на відзив, у якому стверджує про проведення перевірки за відсутності законних підстав та відсутність його вини у виникненні помилки з реєстрацією акцизного складу, що у подальшому ним усунена шляхом реєстрації його заяви про внесення змін у відомостях про акцизні склади.
Під час підготовчого провадження суд задовольнив усі клопотання про приєднання доказів та письмових заяв сторін.
Заслухавши сторін, дослідивши докази, оцінивши заявлені доводи та аргументи сторін, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
Згідно з даними ЄДРПОУ позивач зареєстрований як юридична особа з 16.11.2005. Зареєстровані види господарської діяльності відповідно до КВЕД: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами», 47.30 «Роздрібна торгівля пальним», 56.10 «Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування», 41.20 «Будівництво житлових і нежитлових будівель».
Долученим до матеріалів судової справи договором оренди від 29.06.2016 №0630/ОР та актом приймання-передачі підтверджується, що позивач орендує у ТОВ «АО Макоша» (код ЄДРПОУ 401633820) майно за адресою: АЗС №1 – м.Черкаси, вул.Семиренківська, 148, АЗС №2 – м.Черкаси, вул.Сумгаїтська, 3а.
25.04.2019 позивач надіслав відповідачу повідомлення форми №20-ОПП, отримане згідно з квитанцією №2 від 25.04.2019, що має об`єкти оподаткування, через які проводить діяльність, у м.Черкаси:
склад – ідентифікатор 37700003, вул.Хіміків, 84;
АЗС – ідентифікатор 1000001, вул.Семиренківська, 148;
АЗС – ідентифікатор 1000002, вул.Сумгаїтська, 3а;
офіс – ідентифікатор 37800004, вул.Семиренківська, 148.
12.06.2020 для здійснення господарської діяльності позивач отримав у відповідача ліцензії, копії яких долучено до матеріалів судової справи:
№23010314201900112 про право на термін 01.07.2019-01.07.2024 роздрібної торгівлі пальним (переоформлення) за адресою: м.Черкаси, Соснівський район. вул.Сумгаїтська, 3А, АЗС;
№23010311202001301 про право на термін 19.06.2020-19.06.2021 роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою: м.Черкаси, Соснівський район. вул.Сумгаїтська, 3А, магазин при АЗС, 28кв.м.;
№23010312202000139 про право на термін 19.06.2020-19.06.2021 роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) за адресою: м.Черкаси, Соснівський район. вул.Сумгаїтська, 3А, магазин при АЗС, 28кв.м.
26.06.2020 позивач надіслав відповідачу заяву форми №1-АКПС про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, у якій у п.5 зазначив відомості про акцизні склади:
АЗС 1 – ідентифікатор 1000001, вул.Семиренківська, 148, договір оренди від 29.06.2016 №0630/ОР;
АЗС 2 – ідентифікатор 1000002, вул.Сумгаїтська, 148, договір оренди від 29.06.2016 №0630/ОР;
склад – ідентифікатор 37700003, вул.Хіміків, 84, договір оренди від 27.01.2017 б/н.
У квитанції №2 від 26.06.2019 повідомлено, що за результатом розгляду позивача зареєстровано в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового за №22.06.2016, 1274.
Відповідно до протоколу від 21.08.2020 №21, затвердженого заступником голови Черкаської обласної державної адміністрації Ю.Безщасним, на засіданні міжвідомчої регіональної робочої групи для боротьби з нелегальним обігом і роздрібною торгівлею пальним у Черкаській області розглядалися питання перевірок АЗС, доручення ДФС України, у т.ч. щодо діяльності АЗС за адресою: м.Черкаси, вул.Сумгаїтська, 3а. Вирішено серед іншого контролюючим та правоохоронним органам, що є у складі міжвідомчої робочої групи продовжити проведення заходів щодо боротьби з нелегальним обігом і роздрібною торгівлею пальним у Черкаській області.
04.09.2020 відповідач видав наказ №1152 про проведення на підставі підп.20.1.2, 20.1.4, 20.1.8-20.1.11 п.20.1 ст.20, підп.75.1.3 п. 75.1 ст.75, підп. 80.2.5 п. 80.2 ст.85 Податкового кодексу України (далі – ПК України), ст.16 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – ЗУ №481/95-ВР) фактичної перевірки позивача за місцем проведення господарської діяльності: м.Черкаси, вул.Сумгаїтська, 3а, - з 07.09.2020 тривалістю десять діб за період його діяльності з 01.07.2019 до 16.09.2020 з метою дотримання вимог законодавства з питань обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального та спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального за місцем фактичного здійснення господарської діяльності.
Відповідно до вказаного наказу посадові особи відповідача на підставі направлень від 04.09.2020 №№386, 387, що вручені згідно з розпискою бухгалтеру позивача ОСОБА_1 08.09.2020, провели фактичну перевірку позивача, про що склали акт від 17.09.2020 №150/23-00-09-0122/33903303 (далі – акт перевірки).
У період проведеної перевірки 13.09.2020 позивач подав відповідачу заяву про виправлення помилки в номері будинку за вказаною у заяві від 26.06.2019 про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів форми №1-АКПС складу – АЗС №2 в м.Черкаси на вул. Сумгаїтська зі « 148» на « 3а», що у подальшому опрацьована відповідачем 14.09.2020, що підтверджується долученою до матеріалів судової справи копією квитанції №2 (а.с.79) Згідно зі вказаною квитанцією зміни у відомостях про акцизні склади позивача були успішно зареєстровані. Отже, на дату складання акту від 17.09.2020 щодо фактичної перевірки позивача та спірного ППР від 16.10.2020 господарську одиницю за адресою: м.Черкаси, вул. Сумгаїтська, 3а,- зареєстровано як акцизний склад.
Витягом з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового станом на 14.09.2020 (а.с.32) підтверджується наявність у відповідача відомостей про реєстрацію акцизних складів позивача: АЗС 1 – вул.Семиренківська, 148; АЗС 2 – вул.Сумгаїтська, 3/а; склад – вул.Хіміків, 84 (анульовано 08.04.2020).
В акті перевірки зазначено про встановлення 08.09.2020 о 19год.30хв. на АЗС за адресою: м.Черкаси, вул.Сумгаїтська, 3а,- факту продажу пального – 27,54л скрапленого газу за ціною 11,10грн /1л на загальну суму 305,70грн, про що виданий розрахунковий документ – чек від 08.09.2020 №353244. Згідно з базами даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового реєстрація акцизного складу за вказаною адресою відсутня. Під час податкової перевірки позивачем внесені зміни та 14.09.2020 за вказаною адресою акцизний склад зареєстровано. Тому зроблено висновок про порушення позивачем вимог підп.230.1.2 п.23.1 ст.230 ПК України та передбачено п.128-1.2 ст.128-1 ПК України відповідальність.
06.10.2020 відповідач прийняв спірне ППР №114/2300090121, яким, посилаючись на виконання підп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.128-1.2 ст.128-1 ПК України, застосував до позивача штрафну санкцію в розмірі один мільйон гривень нуль копійок.
Тому позивач звернувся з вищевказаним позовом.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Конституції України, ПК України, ЗУ №481/95-ВР, Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року №408 (далі - Порядок).
З приводу доводів позивача щодо відсутності підстав для проведення перевірки суд врахував.
Відповідно до абзацу першого п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Фактичною згідно з підп.75.1.3.п.75.1 ст.75 ПК України вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки врегульований ст.80 ПК України.
Зокрема, вона може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з підстав, визначених п.80.2 ст.80 ПК України.
Підп. 80.2.5 п. 80.2 ст.85 ПК України встановлює таку підставу, як наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Відповідно до абзацу першого ст.16 ЗУ №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України. Контроль за дотриманням вимог відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства до малих виробництв виноробної продукції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
На час судового вирішення спору наказ відповідача щодо призначення фактичної перевірки позивача жодним органом протиправним не визнаний. Вказані вище обставини свідчать про наявність обґрунтованих передумов для вжиття відповідачем контрольних заходів у сфері обігу пального. Позивач допустив до фактичної перевірки посадових осіб на підставі чинних службових направлень до часу її початку.
Частина друга ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлює обов`язок суду розглянути адміністративну справу не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Оскільки дії посадових осіб відповідача та наказ про проведення фактичної перевірки на заявлені предметом судового спору, відсутні правові підстави для надання їм у межах цієї судової справи правової оцінки щодо їх правомірності чи протиправності. Наведені у позовній заяві аргументи не є обґрунтованими для виходу суду за межі заявлених позовних вимог та не впливають на результат виявленого відповідачем та зафіксованого в акті перевірки порушення.
Щодо спірного ППР суд урахував.
Згідно з п.58.1 ст.58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації;
завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки;
завищення сум податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету, заявлених у податкових деклараціях, зокрема при використанні права на податкову знижку відповідно до розділу IV цього Кодексу;
наявності помилок при визначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або відсутності реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної протягом граничних строків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з підп.54.3.3.п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Спірне ППР прийняте з посиланням на підставу - п.128-1.2 ст.128-1 ПК України, який встановлює, що відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.
Згідно з положеннями пункту 1 розділу «Загальні положення» Порядку система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового вводиться в дію з 1 липня 2019 року.
Платники акцизного податку зобов`язані з 1 травня 2019 р. до 1 червня 2019 р. зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року.
Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 1 липня 2019 р., зобов`язані до 1 липня 2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 1 липня 2019 року.
Відповідно до п.4 розділу «Порядок реєстрації платників акцизного податку - розпорядників акцизних складів/акцизних складів пересувних, акцизних складів/акцизних складів пересувних у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» Порядку юридичні особи (зокрема юридичні особи, що ведуть облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи), постійні представництва та фізичні особи - підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Реєстрація платника акцизного податку згідно з вимогами п.6 Порядку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України або до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів (далі - заява), форма якої затверджується Мінфіном.
На підставі заяви, що подається для реєстрації особи як платника акцизного податку, здійснюється одночасно реєстрація акцизних складів такого платника.
У разі введення в експлуатацію нових акцизних складів після реєстрації особи як платника акцизного податку платник акцизного податку - розпорядник акцизного складу подає заяву з відміткою про реєстрацію акцизного складу.
Заява складається та подається до контролюючого органу за основним місцем обліку особи як платника податків з використанням засобів електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг. На неї накладається кваліфікований електронний підпис керівника юридичної особи або уповноваженої особи, фізичної особи - підприємця або її представника.
Датою і часом подання заяви до контролюючого органу є дата і час, зазначені у квитанції про доставку заяви (перша квитанція).
У заяві зазначається інформація про всі наявні у розпорядника акцизного складу та введені в експлуатацію акцизні склади із зазначенням кодів адміністративно-територіальних одиниць згідно з Класифікатором об`єктів адміністративно-територіального устрою України. Щодо кожного акцизного складу в заяві зазначається ідентифікатор об`єкта оподаткування, про який надіслано повідомлення відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу.
У разі реєстрації нового акцизного складу такому акцизному складу засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового автоматично присвоюється уніфікований номер, який є єдиним у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового і зберігається за акцизним складом до моменту анулювання його реєстрації.
За уніфікованим номером акцизний склад реєструється та обліковується в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Присвоєний під час реєстрації в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового уніфікований номер акцизного складу, з якого реалізовано/на який отримано пальне або спирт етиловий, є обов`язковим реквізитом, що зазначається під час складання акцизної накладної.
Відповідно до п.7 Порядку особа реєструється як платник акцизного податку не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви з використанням засобів системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового шляхом включення її до реєстру платників або такій особі надсилається повідомлення про необхідність подання нової заяви в разі, коли:
1) порушено вимоги законодавства у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг;
2) зазначену заяву подано з порушенням вимог щодо форми заяви, встановленої наказом Мінфіну, порядку заповнення і подання заяви згідно з цим Порядком;
3) особа, яка подала заяву, включена до реєстру платників;
4) у заяві одночасно зазначено дві сфери діяльності - з реалізації пального та спирту етилового;
5) стосовно особи, яка подала заяву про реєстрацію як платник акцизного податку з реалізації спирту етилового, у контролюючому органі відсутні дані про видані такій особі діючі ліцензії на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв;
6) щодо акцизного складу, зазначеного в заяві разом з ідентифікатором об`єктa оподаткування, у контролюючому органі відсутнє повідомлення про такий об`єкт оподаткування відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу або згідно з таким повідомленням відповідний об`єкт є закритим або не експлуатується розпорядником акцизного складу;
7) стосовно особи, яка подала заяву, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;
8) у заяві, що подається для реєстрації акцизних складів, зазначено акцизний склад, що вже зареєстрований, або в заяві, що подається для зміни даних про акцизний склад чи анулювання реєстрації акцизного складу, зазначено уніфікований номер акцизного складу, який не зареєстровано таким платником акцизного податку в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового;
9) про платника акцизного податку - розпорядника акцизного складу, що подає заяву для реєстрації акцизного складу, відсутні дані в реєстрі платників.
Інформація про результати розгляду заяви надсилається особі з використанням засобів електронного зв`язку в електронній формі у другій квитанції.
Згідно з п.9 Порядку датою реєстрації платника акцизного податку/акцизного складу є дата включення його до реєстру платників, але не раніше ніж 1 липня 2019 року.
Не пізніше наступного робочого дня після включення особи до реєстру платників такому платнику акцизного податку автоматично відкриваються облікові картки в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Відповідно до п.63.1 ПК України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Абзацом четвертим п.63.3 ст.63 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об`єкти оподаткування і об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Системно проаналізувавши наведене всуд дійшов висновку, що відповідно до згаданого вище підп.6 п.7 Порядку відповідач, отримавши від позивача вказану вище заяву від 26.06.2019, в якій серед об`єктів наявний той, щодо якого позивач не подав повідомлення в порядку вимог п.63.3. ст.63 ПК України (за адресою: м.Черкаси. вул.Сумгаїтська, 148), мав обов`язок повідомити позивача про необхідність подання іншої заяви, оскільки згадане вище повідомлення форми №20-ОПП не містило інформації про використання позивачем таких об`єктів нерухомого майна. Виконання відповідачем такого обов`язку не підтверджене жодним доказом.
Пунктом 11 Порядку визначено, що для реєстрації нових акцизних складів, внесення змін у дані про акцизні склади, анулювання реєстрації акцизних складів, усунення розбіжностей або помилок у записах реєстру платників щодо акцизних складів платник акцизного податку подає заяву про внесення відповідних змін. Заява надсилається контролюючому органу та приймається у порядку, встановленому для реєстрації.
Зміни в реєстрі платників щодо даних платника акцизного податку вносяться на основі даних з Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб, а щодо самозайнятих осіб - з Державного реєстру фізичних осіб - платників податку, отриманих у результаті взаємодії зазначених інформаційних систем, а також з використанням відомостей із Єдиного державного реєстру, отриманих відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”.
У зв`язку з поданням позивачем вказаної вище заяви від 13.09.2020 про виправлення помилки в номері будинку за вказаною у заяві від 26.06.2019 про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів форми №1-АКПС складу – АЗС №2 в м.Черкаси на вул. Сумгаїтська зі « 148» на « 3а», на дату складання акту від 17.09.2020 щодо фактичної перевірки позивача та спірного ППР від 16.10.2020 господарську одиницю за адресою: м.Черкаси, вул. Сумгаїтська, 3а,- зареєстровано як акцизний склад.
Помилковість даних у номері будинку у вказаній вище заяві позивача від 26.06.2019 щодо реєстрації акцизних складів і відсутність об`єкту нерухомого майна за адресою: м.Черкаси. вул.Сумгаїтська, 148,- підтверджуються Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 23.09.2020, а також довідкою Комунального підприємства «Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» вих.№14659 від 24.09.2020, долучених до матеріалів судової справи.
Встановлені обставини спору свідчать, що до 14.09.2020 господарська одиниця позивача за адресою: м.Черкаси, вул.Сумгаїтська, 3а,- не була зареєстрована як акцизний склад. Допущення позивачем помилки в заяві від 26.06.2019 в номері будинку за вказаною адресою доведене, не спростовує його вини, позаяк саме він його допустив. Водночас тривалість такого порушення пов`язана з необгрунтованою бездіяльністю відповідача щодо виконання вказаних вимог підп.6 п.7 Порядку не пізніше наступного дня після отримання заяви платника повідомити про необхідність подати нову заяву із-за відсутності такого об`єкта в повідомленні форми №20-ОПП.
Реалізація позивачем пального до вказаної дати, про що зазначено в акті перевірки, підтверджується долученими до матеріалів судової справи копіями ікс-звітів та фіскального чеку від 08.09.2020 №353244.
Однак дефініція порушення, за яке прийняте спірне ППР, не включає дії платника щодо реалізації пального на об`єкті, що не зареєстрований, як акцизний склад. Натомість склад податкового порушення відповідно до п.128-1.2 ст.128-1 ПК України включає факт відсутності реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу, а також суб`єктивну сторону – вину платника податків.
У спірних правовідносинах допущене позивачем податкове порушення щодо відсутності зареєстрованого акцизного складу до дати складання акту перевірки та ППР було усунене, про що зазначено в акті перевірки, і підтверджується вказаним вище Витягом від 14.09.2020 з реєстру, не обґрунтовано не враховане відповідачем під час прийняття спірного рішення.
Отже, на час складання акту перевірки та ППР господарська одиниця, на якій проведено фактичну перевірку, зареєстрована як акцизний склад.
Оскільки спірне рішення прийняте за відсутності факту податкового порушення, наявні підстави для визнання його протиправним і скасуванню у повному обсязі. Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.138 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Платіжним дорученням від 16.10.2020 №2027 підтверджується понесення позивачем судових витрат зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду в розмірі 15000,00грн. Тому на його користь за результатом вирішеного спору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі зазначені витрати.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити повністю адміністративний позов Приватного підприємства “ТАУРУС-ЛТД” (18030, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Симиренківська, будинок 148; код ЄДРПОУ 33903303).
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.10.2020 №114/2300090121 Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 43142920).
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 43142920) на користь Приватного підприємства “ТАУРУС-ЛТД” (18030, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Симиренківська, будинок 148; код ЄДРПОУ 33903303) судові витрати зі сплати судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в розмірі 15000,00грн (п`ятнадцять тисяч гривень нуль копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст рішення виготовлений і підписаний 19.01.2021.