Рішення № 94233317, 18.01.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2021
Номер справи
480/5355/20
Номер документу
94233317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2021 р. Справа № 480/5355/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до з позовною заявою до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) (далі – відповідач, Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України), в якій просив визнати протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953), яка полягала у нарахуванні та виплаті йому одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення, та зобов`язати здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 17 повних календарних років служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення, які він отримував під час проходження військової служби, з урахуванням раніше виплачених сум одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби. Позовні вимоги мотивує тим, що він проходив військову службу у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Наказом від 07.03.2018 № 61-ОС його виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, наказано виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні за 17 повних календарних років, а також виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, однак, без включення до неї індексації грошового забезпечення та щомісячної додаткової грошової винагороди.

При цьому, з 01.07.2015 року до 09.03.2018 року відповідач не здійснював виплату належних йому сум індексації грошового забезпечення, у зв`язку з чим ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду за захистом своїх прав, рішенням якого від 22.10.2019 у справі № 480/3478/19 його вимоги було задоволено та на виконання якого позивачу була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення в сумі 31443,51 грн (у т.ч. за місяць звільнення – лютий 2018 року), тобто після звільнення позивача зі служби та нарахування і виплати одноразової грошової допомоги при звільненні. Вважає, що оскільки даним судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено право позивача на отримання індексації грошового забезпечення у період проходження військової служби, наявні всі законні підстави для включення індексації грошового забезпечення до одноразової грошової допомоги при звільненні.

Також вважає, що до одноразової грошової допомоги мала бути включена й щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (далі - Постанова № 889).

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щомісячна додаткова грошова винагорода не входить до складу грошового забезпечення. Така винагорода є самостійною додатковою виплатою для військовослужбовців, встановлена Кабінетом Міністрів України для стимулювання військовослужбовців до сумлінного виконання обов`язків, має тимчасовий характер, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби. У зв`язку з цим зазначена грошова винагорода не була врахована позивачу до розміру одноразової грошової допомоги при звільненні. Вважає, що порушень чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними. Просив позов задовольнити з підстав, викладених у позові.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу за контрактом у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Наказом начальника 5 прикордонного загону від 09.02.2018 № 36-ОС ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" (у зв`язку із закінченням строку контракту) ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Наказом начальника 5 прикордонного загону від 07.03.2018 № 61-ОС позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, виходячи з календарної вислуги років 17 років 05 місяців та 07 днів, остаточною датою закінчення проходження військової служби вважати 09.03.2018 (а.с.7). При цьому, у вказаному наказі від 07.03.2018 № 61-ОС зазначено здійснити виплату позивачу щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% посадового окладу з 01 по 28 лютого 2018 року відповідно до наказу МВС України від 02.02.2016 №73 та наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 08.02.2018 №101-ос.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 у справі №480/3478/19 за позовом ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 9953) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено: визнано протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 9953) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01.07.2015 по 09.03.2018 та зобов`язано Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 9953) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 09.03.2018 (а.с.12-13).

На виконання рішення суду відповідачем було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за кожен місяць служби за період з 01.07.2015 по 09.03.2018 в сумі 31443,51 грн (у т.ч. в місяці звільнення лютому 2018 року в сумі 502,17 грн), тобто після звільнення позивача зі служби та нарахування і виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, що вбачається з витягу з розрахунково-платіжної відомості за період з січня 2018 року по березень 2018 року (а.с.11).

12.03.2020 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 17 повних календарних років служби з урахуванням щомісячної грошової винагороди та індексації грошового забезпечення, які позивач отримав під час проходження військової служби.

Листом від 23.03.2020 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що індексація грошового забезпечення та щомісячна додаткова грошова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 не входить до складу грошового забезпечення, а тому правові підстави для здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби відсутні (а.с.8,9).

Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону № 2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Аналогічна норма, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, містилася у п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (чинної на час звільнення позивача зі служби) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (чинної на час звільнення позивача зі служби) установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби): з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Згідно з довідкою військової частини 9953 про доходи ОСОБА_1 від 18.03.2020 (а.с.10) у період з січня 2016 року до лютий 2018 року позивачу виплачувалась щомісячна додаткова грошова винагорода, тобто останні 24 місяці перед звільненням.

Оскільки останні 24 місяці перед звільненням позивача додаткова грошова винагорода, передбачена Постановою № 889, нараховувалась і виплачувалась позивачу щомісяця, що не заперечується відповідачем, підстави вважати таку винагороду одноразовим та нерегулярним видом грошового забезпечення відсутні.

Відтак, оскільки зазначена щомісячна додаткова грошова винагорода була встановлена постановою Кабінету Міністрів України, виплачувалась позивачу до дня звільнення його з військової служби, тобто мала постійний характер, то в силу положень статті 9 Закону № 2011-ХІІ вона повинна включатися до розрахунку грошової допомоги при звільненні.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2015 у справі № 559/3342/14-а, від 23.07.2019 у справі № 240/5237/18.

З урахуванням наведених обставин та норм права, суд дійшов висновку, що при здійсненні розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби склад грошового забезпечення має бути визначений відповідно до положень ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до якого має бути включена, зокрема, і щомісячна додаткової грошова винагорода встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889.

Щодо здійснення перерахунку розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання, встановлених Конституцією України, гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Пунктом 2 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ закріплено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до п. 38.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (чинної станом на день звільнення позивача зі служби та нарахування одноразової грошової допомоги), військовослужбовцям, які звільняються з підстав, зазначених у пунктах 38.1 та 38.2 цієї Інструкції, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується одноразова грошова допомога, включаються: звільненим з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за військовим званням і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).

Отже, одноразова грошова допомога виплачується з розрахунку місячного грошового забезпечення, на яке має право військовослужбовець на день звільнення. Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні розраховується станом на момент звільнення за останньою посадою, яку займав військовослужбовець.

При цьому, суд враховує, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому індексація є невід`ємною складовою частиною сум грошового забезпечення.

Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, що забезпечує дотримання прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 15.04.2019 у справі № 522/9659/16-а та від 10.05.2019 у справі №820/5285/17.

Відтак, індексація відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, є складовою місячного грошового забезпечення військовослужбовця та повинна включатися до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.

Так, судом було встановлено, що виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснено на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 у справі № 480/3478/19, тобто після звільнення позивача зі служби та нарахування і виплати одноразової грошової допомоги при звільненні.

Оскільки рішенням суду від 22.10.2019 у справі № 480/3478/19, що набрало законної сили, визнано протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 до 09.03.2018 та зобов`язано Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.07.2015 по 09.03.2018, суд вважає, що станом на день звернення до суду з вказаним позовом, наявні підстави для включення індексації грошового забезпечення до одноразової грошової допомоги при звільненні.

Враховуючи викладене, суд вважає, що за наведених обставин і правових норм вимоги позивача обгрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (Військова частина 9953) здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 17 повних календарних років служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував під час проходження військової служби, з урахуванням раніше виплачених сум одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах