
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2021 року Справа № 480/5903/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5903/20 за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського обласного військового комісаріату (далі по тексту - відповідач, СОВК), в якій просить:
- визнати протиправними дії Сумського обласного військового комісаріату щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 р., при видачі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 05.03.2018р. №ФБ-47542 та щодо відмови у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлених Довідок про розмір грошового забезпечення;
- зобов`язати Сумський обласний військовий комісаріат виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог частини 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», станом на: 01 березня 2018 р., 01 січня 2019 р., 01 січня 2020 р., окремо за кожний календарний рік, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням обчислених шляхом множення тарифних коефіцієнтів (для посадового окладу - 4,0, а для окладу за військовим званням 0,8) на величину 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 р., 01 січня 2019 р. та 01 січня 2020 р.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідач при складанні довідки від 05.03.2018 року здійснював позивачу нарахування його посадового окладу за розрядами тарифної сітки за військовим званням всупереч вимогам Приміток до Додатку 1 та Додатку 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Тобто, відповідач, замість нарахування посадового окладу шляхом множення 50% прожиткового мінімуму встановленого Законом на 01 січня кожного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, нараховував посадовий оклад позивачки шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01 січня кожного року на відповідний тарифний коефіцієнт. Позивач звертався до відповідача із заявою, в якій просив подати до органів пенсійного фонду нову довідку з виправленими даними, а також довідки станом на 01.01.2019 та на 01.01.2020 року. Проте листом від 05.02.2020 року відповідачем було відмовлено. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими. що порушують його права на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, оскільки дії СОВК на момент надання довідки позивачу були здійснені у чіткій відповідності до чинного на той момент законодавства України (а.с. 25-26).
Позивачем було надано суду відповідь на відзив, в якій, зокрема зазначив, що у своєму відзиві відповідач не приводить заперечень по суті вимог позову та не надає доказів правомірності відмови у складанні оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2018 року, 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року провівши обчислення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення відповідних тарифних коефіцієнтів на величину 50 % розміру мінімальної заробітної плати (а.с. 29).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, де отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
05.03.2018 СОВК на ім`я ОСОБА_1 видано довідку №ФБ47542 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно з якою відповідач у відповідності до вимог Постанови №103 визначив розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, яку обіймав позивач, за нормами чинними на 01.03.2018 (а.с. 11).
На підставі зазначеної довідки ГУ ПФУ в Сумській області у квітні 2018 року було здійснено перерахунок пенсії позивача.
31.01.2020 року позивач звернувся до Сумського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив відізвати встановленим порядком видану раніше Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № ФБ 47542 від 05.03.2018 р., як таку, що містить помилки та подати встановленим порядком до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області документи для перехунку пенсії з розрахованим у відповідності з нормами ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розміром грошового забезпечення, встановленим Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 з урахуванням всіх складових, виплати яких носять щомісячний регулярний характер, у тому числі надбавок, доплат, винагород та премій, обчислених виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (50% розміру якої перевищує розмір прожиткового мінімуму) станом на: 01 січня 2018 року, 01 січня 2019 року, 01 січня 2020 року (а.с. 20).
Листом від 05.02.2020 року № 11/311 Сумський обласний військовий комісаріат, зокрема повідомив позивача, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням визначались шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2018 р. (1762 грн.), на відповідні коефіцієнти згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Надбавка за вислугу років установлюється у розмірах, визначених у додатку 16 цієї ж постанови. Разом з тим, в даному листі зазначено, що станом на 04 лютого 2020 року для виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року за справою № 826/3858/18, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 з Пенсійного фонду України в Сумській області списки для оформлення уповноваженими органами Міноборони довідок про грошове забезпечення з урахуванням, рішення суду не надходили (а.с. 21).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідно до статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).
Статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов, та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393” затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Порядок № 45), відповідно до пункту 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (надалі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (у первісній редакції) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1 та 14 до Постанови №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру, у яких відображена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Згідно з Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
В подальшому, пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103) до Постанови №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Цим самим Уряд здійснив прив`язку лише до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.
Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж Постанови.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 зміни до п. 4 Постанови №704, внесені Постановою №103, скасовано, зокрема, визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким внесені зміни до пункту 4 Постанови №704.
Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18, тобто з 29.01.2020, діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка була чинною до внесення зазначених змін.
Водночас, згідно з п. 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Суд відмічає, що під час розв`язання правової колізії між нормами п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ та п.4 Постанови КМУ №704, у редакції до внесення змін постановою КМ України № 103, та приміток до додатків 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ №704 перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили, у відповідності до ч.3 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи, що норма п. 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ не втратила чинності і за юридичною силою є вищою за приписи п.4 Постанови КМУ №704, у редакції до внесення змін постановою КМ України №103, а також додатків 1, 12, 13, 14 Постанови КМУ №704, суд приходить до висновку про відсутність підстав для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням (підполковник) із використанням величини мінімальної заробітної плати, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Також судом враховано висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові від 11.12.2019 по справі №240/4946/18, щодо застосування норм права, а саме п. 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.12.2016 №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", згідно яких: "01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 №1774-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України". За змістом пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1774-VІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року. Таким чином, за загальним правилом дії норм права у часі, у зв`язку з набранням чинності Законом України від 06.12.2016 №1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII № 796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають".
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що позивачу правомірно відмовлено у видачі та направленні до ГУ ПФУ в Сумській області довідок про розмір грошового забезпечення, в яких розміри посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням військовослужбовця, осіб рядового та начальницького складу визначено шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
А відтак позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Сумського обласного військового комісаріату щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 р., при видачі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 05.03.2018р. №ФБ-47542 та щодо відмови у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлених Довідок про розмір грошового забезпечення та зобов`язання Сумського обласного військового комісаріату виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог частини 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», станом на: 01 березня 2018 р., 01 січня 2019 р., 01 січня 2020 р., окремо за кожний календарний рік, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням обчислених шляхом множення тарифних коефіцієнтів (для посадового окладу - 4,0, а для окладу за військовим званням 0,8) на величину 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 р., 01 січня 2019 р. та 01 січня 2020 р.. є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
У зв`язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дії Сумського обласного військового комісаріату щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 р., при видачі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 05.03.2018р. №ФБ-47542 та щодо відмови у наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлених Довідок про розмір грошового забезпечення та зобов`язання Сумського обласного військового комісаріату виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлені Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог частини 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», станом на: 01 березня 2018 р., 01 січня 2019 р., 01 січня 2020 р., окремо за кожний календарний рік, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням обчислених шляхом множення тарифних коефіцієнтів (для посадового окладу - 4,0, а для окладу за військовим званням 0,8) на величину 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 р., 01 січня 2019 р. та 01 січня 2020 р. – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек