
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6661/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
17 листопада 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправною бездіяльність Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір її грошового забезпечення станом на 03.07.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та одноразових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку з 03.07.2020 основного розміру її пенсії;
- зобов`язання скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 03.07.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та одноразових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, за посадою, яку ОСОБА_1 займала на дату звільнення із служби, для проведення з 03.07.2020 перерахунку основного розміру її пенсії.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначав, що листом №10/2532/уч.58155 від 22.09.2020 відповідач відмовив позивачу у видачі нової довідки про грошове забезпечення, оскільки матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, одноразова грошова допомога у разі звільнення, винагорода є одноразовими видами грошового забезпечення, індексація на грошове забезпечення має компенсаційний характер, не зазначені у статтях 43, 63 Закону України №2262-ХІІ та пункті 7 Порядку, ці виплати не можуть бути враховані при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону. Позивач не згоден із цими доводами, оскільки відповідно до рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19, яка є зразковою справою, дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні такої довідки про розмір його грошового забезпечення є неправомірними, тому відповідача зобов`язано скласти та видати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, інші виплати) для здійснення перерахунку пенсії позивача - військового пенсіонера. Враховуючи зразкове рішення Верховного Суду, позивач вважає відмову відповідача викладену в листі від 22.09.2020 протиправною.
Ухвалою суду від 20.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №440/6661/20, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі №440/6661/20 в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Судом враховується, що проведено зміну найменування відповідача на Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
26.11.2020 відповідач надав відзив на позов, за змістом якого заперечує проти позовних вимог, оскільки відсутні передумови для видачі нової довідки позивачу. Зазначає, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" до додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, відносить лише щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення); порядок обчислення пенсії за Законом встановлюється Кабінетом Міністрів України. При обчисленні пенсії на підставі ст. 43 Закону не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його виду з переліку, визначеного статтею 43 Закону. Вказує на те, що довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 від 02.07.2020 №128 складена Полтавським зональним відділом Військової служби правопорядку. Вносити будь-які зміни до цієї довідки військовий комісаріат не уповноважений. На підставі даної довідки ГУПФУ в Полтавській області обчислено і призначено ОСОБА_1 пенсію.
09.12.2020 від третьої особи надійшли пояснення на адміністративний позов, в яких зазначено, що складові грошового забезпечення, які просить включити позивач до довідки, не враховуються при обчисленні пенсії. ГУПФУ в Полтавській області при призначенні пенсії позивачу розраховано суму середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, до якої включено: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія. При цьому пенсійним органом також враховані показники, вказані у грошовому атестаті від 02.07.2020 №126, у якому зазначено показники аналогічні складовим у довідці за 24 календарні місяці. Вказував на відсутність підстав для судового контролю, оскільки позивач не аргументував підстави застосування судового контролю по даній справі.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 проходила військову службу в Збройних силах України у Полтавському зональному відділі Військової служби правопорядку де отримувала грошове забезпечення.
Наказом начальника Полтавського зонального відділу Військової служби правопорядку від 02.06.2020 № 7-РС старшого солдата ОСОБА_1 , старшого телефоніста відділення зв`язку Полтавського зонального відділу Військової служби правопорядку Центрального управління Військової служби правопорядку (по м. Києву і Київській області) звільнено з військової служби у запас за підпунктом "б" (за станом здоров`я) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує з 02.07.2020 пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
При обчисленні пенсії позивачу ГУ ПФУ в Полтавській області враховано грошове забезпечення згідно довідки Полтавського зонального відділу Військової служби правопорядку від 02.07.2020 №128 та грошового атестату Полтавського зонального відділу Військової служби правопорядку від 02.07.2020 №126, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за особливості проходження служби 68,3%, премія 138%).
Відомостей щодо отримання будь-яких інших видів грошового забезпечення у вказаній довідці зазначено не було.
31.08.2020 Полтавським зональним відділом Військової служби правопорядку позивачу надано довідку № 151 про основні та додаткові види грошового забезпечення нараховані та виплачені ОСОБА_1 , до якої також включено: додаткові види грошового забезпечення - грошова допомога на оздоровлення за 2018 - 2020 роки, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань за 2019 - 2020 роки, одноразова премія згідно рішення Міністра оборони України за серпень 2019 року, індексація грошового забезпечення за грудень 2018 року - липень 2020 року, одноразова грошова допомога при звільненні, компенсація за невикористані дні щорічної відпустки.
Позивач звертався до відповідача із заявою щодо включення виплати одноразових видів грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення, для обчислення пенсії ОСОБА_1 , однак листом Полтавського ОВК від 22.09.2020 №10/2532/у.58155 повідомлено, що підстави для включення виплати одноразових видів грошового забезпечення відсутні.
Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Предметом розгляду даної справи є дії Полтавського ОВК щодо розгляду звернення ОСОБА_1 про видачу нової виправленої довідки з включенням до грошового забезпечення станом на 03.07.2020 одноразових видів грошового забезпечення: грошової допомоги на оздоровлення за 2018 - 2020 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2019 - 2020 роки, одноразової премії згідно рішення Міністра оборони України за серпень 2019 року, індексації грошового забезпечення за грудень 2018 року - липень 2020 року, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані дні щорічної відпустки.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведені положення статті 43 Закону містяться в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, визначений вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України, відповідає приписам ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що одноразові додаткові види грошового забезпечення (грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні) не враховуються при визначенні розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Суд зазначає, що включення грошової допомоги на оздоровлення за 2018-2020 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2019-2020 роки, одноразової премії за серпень 2019 року, індексації грошового забезпечення за грудень 2018 року - липень 2020 року, одноразова грошова допомога при звільненні, компенсація за невикористані дні щорічної відпустки, що виплачується військовослужбовцям, та сплата з вказаних складових внесків на загальнообов`язкове страхування, не доводить наявність підстав для включення їх до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки такі підстави законодавчо не закріплені.
Зазначена правова позиція ґрунтується на висновках Верховного Суду, викладених в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, які, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, обов`язкові до врахування при виборі та застосуванні норм матеріального права.
Суд звертає увагу, що виплачені позивачу: грошова допомога на оздоровлення за 2018 - 2020 роки, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань за 2019 - 2020 роки, одноразова премія згідно рішення Міністра оборони України за серпень 2019 року не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, згідно Закону.
Наведена правова позиція кореспондується з висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 13.05.2015 по справі №1-9/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Приймаючи вказане рішення Конституційний Суд України виходив з того, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною 3 статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для призначення, перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Крім того, суд зазначає, що за наслідками розгляду справи Конституційний Суд України вирішив, що Положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством», в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов`язковими до виконання.
Згідно з висновками Конституційного Суду України наведених у рішенні від 13.05.2015 по справі №1-9/2015 аналіз положень приписів статті 43 та 63 Закону №2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій, так і при перерахунку раніше призначених пенсій, виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, суд вказує, що правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та статтею 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які пов`язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Правову позицію щодо відсутності підстав для включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, висловлено в рішенні Верховного Суду України від 12 вересня 2017 року, прийнятому у справі № 21-1115а16 та в подальшому підтримано Верховним Судом у низці постанов, зокрема, від 3 травня 2018 року у справі №728/1876/17, від 22 листопада 2018 року у справі №344/10953/17.
Щодо позовної вимог про включення в грошове забезпечення з якого призначається пенсія грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки, суд зазначає наступне.
Так, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
З довідки про основні та додаткові види грошового забезпечення, нараховані та виплачені ОСОБА_1 №151 від 31.08.2020 видно, що вона отримала таку виплату в липні 2020 року, та просить врахувати вказану виплату в грошове забезпечення з якого нараховується пенсія.
Однак слід звернути увагу на той факт, що вказана виплата не є щомісячними періодичними платежами, а тому вона не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, згідно Закону.
Враховуючи, що приписи ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення пенсії, є вичерпним, а тому до довідки для обчислення пенсії позивача не включено такі складові: грошову допомогу на оздоровлення за 2018 - 2020 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань за 2019 - 2020 роки, одноразову премію згідно рішення Міністра оборони України за серпень 2019 року, одноразову грошову допомогу при звільненні, компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки.
Що стосується індексація грошового забезпечення за грудень 2018 року - липень 2020 року, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі по тексту - Закон № 1282-ХІІ).
Згідно статей 1 і 2 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, колегія суддів вважає, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Верховний Суд у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, розглянувши справу №638/9697/17 при вирішенні питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, у постанові від 3 квітня 2019 року відступив від раніше висловленої з цього питання правової позиції Верховного Суду у справах №522/11262/16-а та №522/7855/17 та сформулював наступний правовий висновок.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Водночас, згідно абзаців 2, 4 та 5 пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються, зокрема, функції з:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, Постанов №393 та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (зі змінами);
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Зазначені положення кореспондуються з нормами Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530.
Так, відповідно до пунктів 3.1, 3.3, 3.8 зазначеного Положення оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП) згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.
Для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються: заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення; військово-медичні документи про стан здоров`я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарської комісії); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом “б” частини другої статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою); довідка публічного акціонерного товариства “Державний Ощадний банк України” (далі - АТ “Ощадбанк”) або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, найменування та номер відділення АТ “Ощадбанк”; копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації); копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни та військової служби, особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, донора тощо).
Обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії:
приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій;
передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи;
копію подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному військовому комісаріаті (ТЦКСП);
організовує ознайомлення з поданням особи, якій оформлюється пенсія.
Подання складається посадовою особою відділу соціального забезпечення (відділу оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласного військового комісаріату (ТЦКСП), перевіряється та підписується начальником цього відділу, обласним військовим комісаром та завіряється гербовою печаткою.
Вносити виправлення в подання не дозволяється.
Разом з тим, суд звертає увагу, що ОСОБА_1 проходила військову службу в Полтавському зональному відділі Військової служби правопорядку де отримувала грошове забезпечення.
Як зазначалося судом вище, при обчисленні пенсії позивачу ГУ ПФУ в Полтавській області враховано грошове забезпечення згідно довідки Полтавського зонального відділу Військової служби правопорядку від 02.07.2020 №128 та грошового атестату Полтавського зонального відділу Військової служби правопорядку від 02.07.2020 №126, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за особливості проходження служби 68,3%, премія 138%).
Відомостей щодо отримання будь-яких інших видів грошового забезпечення у вказаній довідці зазначено не було.
У матеріалах справи наявна довідка Полтавського зонального відділу Військової служби правопорядку від 31.08.2020 №151 про виплачені ОСОБА_1 види грошового забезпечення (які не входять у довідку №128 від 02.07.2020 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії), до якої було включено дані, зокрема, про грошову допомогу на оздоровлення за 2018 - 2020 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань за 2019 - 2020 роки, одноразову премію згідно рішення Міністра оборони України за серпень 2019 року, індексацію грошового забезпечення за грудень 2018 року - липень 2020 року, одноразову грошову допомогу при звільненні, компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки.
Таким чином, до повноважень Полтавського ОВК не належить обов`язок щодо визначення розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії та зазначення основних та додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Завданням адміністративного судочинства, як визначено у частині першій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений в цій статті.
Отже, з системного аналізу наведених вище правових норм слідує, що обов`язковою умовою звернення до суду є наявність порушеного права.
Так, Європейський суд з прав людини у своїй практиці неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (пункт 33 рішення від 21.12.2010 у справі «Перетяка та Шереметьєв проти України»).
Суд звертає увагу позивача, що за завданнями адміністративного судочинства суд здійснює захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Таким чином, захистові адміністративним судом підлягає фактично порушене право особи у публічно-правових відносинах із суб`єктом владних повноважень при здійсненні ним визначених чинним законодавством владних управлінських функцій.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, хоча на суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, водночас на кожну зі сторін покладено обов`язок щодо доведення обставин на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У даному випадку, під час розгляду справи судом було встановлено, що до повноважень відповідача не входить оформлення та видача довідок про розмір грошового забезпечення позивача, а отже позовні вимоги позивача є необгрутованими та не підлягають задоволенню.
Також, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом встановлення для МВС України строку для подання звіту про виконання судового рішення.
Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Однак, МВС України не є стороною у даній адміністративній справі та не є суб`єктом владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення.
Суд не спростовує право позивача на помилку, допущену при визначенні суб`єкта владних повноважень, який повинен подати звіт про виконання рішення суду, якщо така помилка мала місце.
Разом з тим, суд зазначає, що встановлення судового контролю є правом суду, а не обов`язком, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю.
Щодо клопотання позивача про стягнення з відповідача витрат на правову допомогу у розмірі 5000 грн, суд виходить з того, що відповідно до частин першої та третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною другою статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Отже, з аналізу вказаних норм вбачається, що витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами (відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі) лише у разі задоволення позову (повністю або частково) сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень.
Беручи до уваги наведене та зважаючи на те, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено, відсутні підстави для стягнення з бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесених нею судових витрат.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ронкпп НОМЕР_1 ), до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шевченка, 78 а, м. Полтава, Полтавська область, 36039, код ЄДРПОУ 07851296), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва