Рішення № 94232996, 19.01.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2021
Номер справи
440/4460/19
Номер документу
94232996
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

19 січня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/4460/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом заступника керівника Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області до Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.

Заступник керівника Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області звернувся до суду з позовом до Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області (надалі також – Удовиченківський ДНЗ "Сонечко") та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:

визнати незаконною бездіяльність Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області щодо не вчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,00 га, яку використовує ДНЗ "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області;

зобов`язати відповідача вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,00 га, яку використовує дошкільний навчальний заклад (дитячий садочок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що дошкільний навчальний заклад (дитячий садочок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області користується земельною ділянкою площею 1,00 га, що знаходиться у комунальній власності Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області. Однак в порушення вимог земельного законодавства, положень Закону України "Про освіту" та Закону України "Про дошкільну освіту" правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує вказаний навчальний заклад, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування на земельну ділянку не проведено.

На думку прокурора, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку для використання дошкільним навчальним закладом створює передумови для зловживання щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей, а отже вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку засновника ДНЗ "Сонечко" - Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області

2. Позиція відповідача.

Відповідач відзив на позов, а третя особа письмові пояснення щодо позовних вимог до суду не надали, заяви про продовження строку для їх подання до суду не надходили.

3. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження /а.с. 134/.

Прокурор надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження /а.с. 218/.

Відповідач, третя особа у судове засідання не з`явилися.

З огляду на наявність у матеріалах справи доказів належного повідомлення відповідача та третьої особи про судове засідання /а.с. 216-217/ та за відсутності у матеріалах справи відомостей про наявність поважних причин їх неявки у судове засідання, суд визнав за можливе здійснити розгляд справи по суті без їх участі.

У силу частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням наведеного, у судовому засіданні 13.10.2020 суд розпочав розгляд справи по суті та перейшов до її розгляду у порядку письмового провадження.

Обставини справи

Удовиченківський ДНЗ "Сонечко" є юридичною особою, має печатку та штамп встановленого зразка, може мати реєстраційний рахунок в органах Державного казначейства.

Дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області створено з правом юридичної особи, на підставі рішення двадцять третьої сесії шостого скликання Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області від 31.01.2014 року (п . 1.1 Статуту /а.с. 167/).

Відповідно до п. 1.2 Статуту юридична адреса дошкільного закладу: 38110, Полтавська область, Зіньківський район, село Удовиченки, вулиця Леніна, будинок 16.

Відповідно до п. 1.3 Статуту засновником ДНЗ є Удовиченківська сільська рада Зіньківського району Полтавської області, яка здійснює фінансування дошкільного навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей, затверджує статут, зміни та доповнення до нього.

Удовиченківська сільська рада є балансоутримувачем Удовиченківського ДНЗ «Сонечко». У свою чергу, Удовиченківський ДНЗ "Сонечко" розташований на земельній ділянці площею 1 га, яка знаходиться у комунальній власності Удовиченківської сільської ради.

З наявної в матеріалах справи копії відповіді Відділу у Зіньківському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 30.10.2019 №895/106-19 слідує, що в архіві відділу відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташований дитячий садочок "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області. А також до Відділу не надходили заяви про державну реєстрацію цієї земельної ділянки.

Також листом від 17.10.2019 № 307 Удовиченківська сільська рада повідомила, що рішення про надання дозволу на виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під об`єктом нерухомого майна, які рахуються за закладом для дітей Удовиченківською сільською радою не приймалися, оскільки клопотання про надання дозволу до сільської ради не надходили.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неоформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться Удовиченківський ДНЗ "Сонечко", позивач звернувся до суду з цим позовом.

Норми права, якими урегульовані спірні відносини

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 17 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до підпункту 1 пункту "а" статті 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей; сприяння діяльності закладів освіти.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" врегульовано, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, щодо надання у користування земельних ділянок та здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель визначені положеннями статтею 33 Закону України "Про місцеве самоврядування".

При цьому, положеннями пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно з приписами частин першої та п`ятої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Положеннями частин першої та другої статті 80 Закону України "Про освіту" передбачено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установу організацій, підприємств системи освіти належать їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Частиною третьою статті 66 Закону №2145-VIII встановлено, що сільські, селищні ради відповідають, зокрема, за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та початкової освіти, мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечують їх діяльність та розвиток.

Відповідно до частини першої статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Пунктом "ґ" частини другої зазначеної норми встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.

Положеннями статті 12 Земельного Кодексу України визначені повноваження місцевих рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Згідно з частинами першою та другою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України або за результатами аукціону.

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України місцеві ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений у статтею 123 Земельного кодексу України.

Згідно із положеннями статей 125 та 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Як передбачено приписами частин першої та третьої статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Оцінка судом обставин справи

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За встановленими обставинами справи на Удовиченківську сільську раду Зіньківського району Полтавської області покладено обов`язок щодо фінансування дошкільного навчального закладу (дитячий садок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області, його матеріально-технічне забезпечення, надавати необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовувати будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей, затверджувати статут, зміни та доповнення до нього.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд звертає увагу, що відповідачем відзив на позов подано не було. Ухвалою суду від 22.06.2020 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі, яку відповідач отримав 26.06.2020, судом було роз`яснено відповідачу, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За цим позовом прокурор набув статусу позивача.

Відповідно до вимог чинного законодавства України, земельна ділянка, якою користується Удовиченківський ДНЗ "Сонечко", має перебувати на праві постійного користування у зазначеного навчального закладу на підставі належним чином оформлених правовстановлюючих документів. Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться навчальний заклад, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов`язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням статті 80 Закону України "Про освіту.

Однак, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, що використовує Удовиченківський ДНЗ "Сонечко" не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Діяльність дошкільного закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти; збереження та зміцнення їх фізичного та психічного здоров`я дітей; формування їх особистості, розвиток творчих здібностей та нахилів; забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту.

Відповідно до пункту 1.3 Статуту дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) “Сонечко” Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області його засновником є Удовиченківська сільська рада Зіньківського району Полтавської області, яка здійснює фінансування дошкільного навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей, затверджує статут, зміни та доповнення до нього.

Так, Удовиченківська сільська рада є засновником та власником Удовиченківського ДНЗ "Сонечко", а також суб`єктом, який виконує повноваження у земельній сфері щодо надання земельних ділянок у користування.

Таким чином, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під вказаним вище навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеними земельними ділянками, ризики для нормального функціонування ДНЗ та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Крім того, суд зазначає, що розпорядженням Кабінету Міністрів України № 802-р від 17 жовтня 2012 року "Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади", зобов`язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкування яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, яка використовується Удовиченківський ДНЗ "Сонечко" та не проведено державну реєстрацію права постійного користування у зв`язку з чим суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог заступника керівника Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області.

Розподіл судових витрат

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн /а.с. 132/, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету /а.с.133/.

Відповідач доказів понесення судових витрат до суду не надав.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З урахуванням наведеного, оскільки прокурор у цй справі виступає як орган державної влади, уповноважений реагувати на порушення закону у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду, підстави для стягнення судових витрат з відповідача відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги заступника керівника Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області до Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати противною бездіяльність Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області щодо не вчинення дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,00 га, яку використовує дошкільний навчальний заклад (дитячий садочок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області.

Зобов`язати Удовиченківську сільську раду Зіньківського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 13955976; вул. Свободи, 29, с. Удовиченки Зіньківський район, Полтавська область, 38110) вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 1,00 га, яку використовує дошкільний навчальний заклад (дитячий садочок) "Сонечко" Удовиченківської сільської ради Зіньківського району Полтавської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.О. Кукоба