
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/12507/20
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви в частині позовних вимог
19 січня 2021 року
Суддя Львівської окружного адміністративного суду Кравців О.Р. одержав матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації Львівської області (81400, Львівська область, м. Самбір, вул. Гетьмана Мазепи, 8), в якій просить суд:
- поновити строк для звернення до суду щодо порушення прав за 2017 – 2019 роки;
- визнати протиправною відмову відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2020 роки у розмірі передбаченому ст. 12 Закону №3551-ХІІ, у редакції Закону №3551-ХІІ в редакції 25.12.1998;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017-2020 роки у розмірі, передбаченому ст. 12. 13 закону №3551-ХІІ, в редакції 25.12.1998. виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 ст. 28 закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- звільнити від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки позивач є учасником бойових дій.
Ухвалою суду від 31.12.2020 позовну заяву залишено без руху.
14.01.2021 за вх. №2081 до суду надійшло клопотання про поновлення строку для звернення до суду, у якій просив поновити строк звернення до суду щодо порушення прав за 2019 рік; визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 5 травня за 2019 та 2020 роки; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019 та 2020 роки у розмірі передбаченому ст. 12 Закону України №3351-ХІІ.
Позивач вказує, що щодо порушення його прав у 2019 році не міг раніше звернутися до суду щодо порушених прав за 2019 рік, оскільки на момент початку та закінчення такого строку позивач перебував в АТО з 26.09.2019 по 21.02.2019.
Вирішуючи клопотання, суд зазначає таке.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Щодо поновлення строку звернення до суду із позовом за 2019 рік позивачем дійсно надано до матеріалів справи посвідчення про відрядження №1423 від 25.09.2019, яким підтверджується перебування позивача у зоні проведення операції Об`єднаних Сил з 26.09.2019 по 20.02.2020.
За приписами ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Отже, у випадку пропуску строку звернення до суду підставами для його поновлення та розгляду справи є лише наявність поважних причин, тобто, обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Згідно ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В контексті наведеного слід зазначити, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
У справах «Стаббігс та інші проти Великобританії» та «Девеер проти Бельгії» Європейський суд дійшов висновку, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 28.03.2006 у справі «Мельник проти України» зазначив, що правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності.
Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані.
Суд зазначає, що спірна виплата є регулярною та разовою. Отже, строк звернення до суду становить шість місяців з дня, коли особа дізналась або могла дізнатись про порушення своїх прав, тобто позивач про порушення своїх прав мав можливість дізнатись у квітні-травні 2018 року при отриманні щорічної допомоги до 5 травня.
Суд зважає на перебування позивача в зоні проведення Операції Об`єднаних Сил у період з 26.09.2019 по 21.02.2020, однак позивач звернувся до суду аж 17.12.2020 з позовом щодо бездіяльності/дій відповідача, про які він мав дізнатися у квітні-травні 2019 року під час отримання щорічної допомоги до 05 травня. Тобто, звернувся до суду з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку.
Такий висновок співпадає з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 18.11.2020 у справі №380/5202/20.
Доказів поважності пропуску строку до матеріалів справи не надано.
З огляду на викладене, підстави, вказані позивачем у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, слід визнати неповажними.
Доцільно зазначити, що доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду з позовом за 2017-2018 роки позивачем не надано.
Отже, у зв`язку з пропуском строку звернення позивача до суду за період з 2017 по 2019 рік, неповажністю причин такого пропуску, позовну заяву в частині позовних вимог про порушення прав позивача за 2017-2019 роки слід повернути позивачу.
При цьому, суд звертає увагу, що повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 169, 241, 243, 248, 256, 294,295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд, -
у х в а л и в :
1. У задоволенні клопотання позивача – відмовити.
2. Причини пропуску строку звернення до суду в частині позовних вимог щодо порушених прав позивача у 2019 році визнати неповажними.
3. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, в частині позовних вимог щодо порушених прав позивача у 2017-2019 роках, - повернути позивачу.
4. Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
5. Роз`яснити позивачу, що згідно з ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про повернення позовної заяви набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала про повернення позовної заяви може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги через Львівський окружний адміністративний суд у п`ятнадцятиденний строк з дати підписання ухвали до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кравців О.Р.