Рішення № 94232498, 14.01.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
380/11210/20
Номер документу
94232498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2021 року справа №380/11210/20

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Шавель М.М.,

за участю представника позивача Боровця М.С.,

представника відповідача Гавриляка Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління ДПС у Львівській області (далі – ГУ ДПС у Львівській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі – ДПС України, відповідач 2) в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2018350/2300106297 від 08.10.2020 року, про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 02.07.2020 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 200 000,00 грн.;

- зобов`язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: 04053, Київська обл., м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) податкову накладну № 4 від 02.07.2020 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 200 000,00 грн., датою її первинного подання платником податків на реєстрацію.

- судові витрати покласти на сторону відповідачів.

Позовні вимоги обґрунтовані незгодою ФОП ОСОБА_1 з прийнятим комісією ГУ ДПС у Львівській області рішенням про відмову у реєстрації а ЄРПН податкової накладної. ФОП ОСОБА_1 вважає рішення протиправним, безпідставним, необґрунтованим та таким що підлягає скасуванню. Зазначено , що оскаржуване рішення порушує права та інтереси позивача, негативно впливає на його ділову репутацію, його контрагенти відмовляються від подальшої співпраці. Позивач вважає, що ним було надано у повному обсязі всі документи для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. У повідомленні про зупинення реєстрації податкової накладної від 25.08.2020 року зазначено, що коди «УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.12 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. ФОП ОСОБА_1 звертає увагу, що ним не подавалася до ДПС таблиця даних платника податків, жодного рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку позивач не отримував, відповідно п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій не міг бути застосований до позивача, як підстава для зупинення реєстрації податкової накладної. При цьому позивач також звертає увагу, що у оскаржуваному рішенні не вказано яких саме документів ним не надано для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Загальне позовне провадження у справі суд відкрив ухвалою від 07.12.2020 року.

ГУ ДПС у Львівській області надало відзив на позов. Із заявленими вимогами не погоджується, вважає дії контролюючого органу правомірними та законними. На думку контролюючого органу ним було дотримано усіх вимог зазначених в пунктах 10, 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165). Вказано, що позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Окрім вищенаведеного позивача було повідомлено про те, що особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації. Також відповідач 1 звертає увагу, що до позовної заяви позивачем долучено значно більшу кількість документів, ніж було долучено до письмових пояснень.

Позивач надав відповідь на відзив. Наголошує, що у підтвердження господарської операції позивачем долучено до позовної заяви ті ж самі документи, що і до повідомлення, що і до повідомлення про подання пояснень №1 від 01.10.2020 року.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав, просив позов задовольнити. Представник ГУ ДПС у Львівській області проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні.

ДПС України явку представника не забезпечила, жодних заперечень чи пояснень по суті спору суду не надано. Враховуючи вказані обставини, суд ухвалою занесеною до протоколу судового засідання перейшов до розгляду справи по суті.

Заслухавши доводи сторін, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встанови наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

20.09.2002 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 24050170000001457 про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_1 .

Згідно Свідоцтва №100331371 ФОП ОСОБА_1 з 01.04.2011 року зареєстровано платником податку на додану вартість.

До видів діяльності Позивача відноситься, зокрема: вантажний автомобільний транспорт (основний) (код згідно з КВЕД ДК 009:2010 - 49.41), а також підготовчі роботи на будівельному майданчику (код згідно з КВЕД ДК 009:2010 - 43.12).

17.06.2020 року між ФОП ОСОБА_1 (по договору - Підрядник) та ТзОВ «Радехівський цукор» (по договору - Замовник) укладено Договір про виконання підрядних робіт №1ПТ/20 від 17.06.2020 року (далі - «Договір»). Згідно п.1.1 цього Договору Підрядник зобов`язався за завданням замовника виконати в обумовлений термін підрядні роботи, а Замовник зобов`язався прийняти та оплатити їх вартість. За умовами договору види робіт та їх вартість визначається у специфікаціях.

Вказаний Договір був підписаний Сторонами електронним документом (ДОГОВІР) від 17.06.2020 року№ 1ПТ/20.

Згідно Специфікації №1 від 17.06.2020 року підрядник зобов`язався виконати для Замовника роботи по очистці території у період з 20.06.2020 року по 30.08.2020 року по ціні 1397000,00 грн. без ПДВ, ПДВ - 279400,00 грн., всього 1676400,00 грн. в т.ч. ПДВ20%.

Вказана Специфікація № 1 була підписана Сторонами електронним документом (СПЕЦИФІКАЦІЯ) від 23.06.2020 року № 1.

Відповідно до рахунку №21 від 01.07.2020 року ТзОВ «Радехівський цукор» 02.07.2020 року сплатив позивачу аванс (попередню оплату) за виконання робіт в сумі 200 000,00 грн. в т.ч. ПДВ 33 333,33 грн.

З матеріалів справи вбачається, що у позивача наявна на праві власності відповідна техніка, а саме:

- трактор гусеничний Т-170, реєстраційний номер НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_3 ;

- борона БД-3, реєстраційний номер б/н, свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_4 ;

- навантажувач ПЕА-1,0 реєстраційний номер НОМЕР_5 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_6 ;

- бульдозер ДЗ-109, реєстраційний номер НОМЕР_7 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_8 ;

- КАМАЗ самоскид 5511, реєстраційний номер НОМЕР_9 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_10 ;

- КАМАЗ спеціалізований вантажний самоскид 5511, реєстраційний номер НОМЕР_11 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_12 .

Також ФОП ОСОБА_1 (по договору - Покупець) укладено Договір поставки №145 від 10.04.2017 року з ПП «Айслаг» (по договору - Постачальник) за яким вказане підприємство постачає позивачу нафтопродукти в асортименті.

На виконання Договору поставки №145 від 10.04.2017 року та на підставі Накладної на відвантаження палива № 000135 від 27.01.2020 року ПП «Айслаг» продало Позивачу паливо дизельне ДП-Л-Євро5-ВО в кількості 6000 літрів на загальну суму 124500,00 грн. в т.ч. ПДВ 20%.

Факт транспортування Палива дизельне ДП-Л-Євро5-ВО підтверджується Товаро-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ААА 10539 від 27.01.2020 року.

Також. позивачем укладено Договір купівлі-продажу №15/06/18 від 15.06.2018 року з ФОП ОСОБА_2 (по договору - Постачальник) за яким вказаний підприємець постачає позивачу запчастини до техніки на загальну суму сто тисяч гривень 00 копійок.

Відповідно до п. 5.2. згаданого вище Договору, Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 15 червня 2023 р.

На виконання Договору купівлі-продажу №15/06/18 від 15.06.2018 року та на підставі Видаткової накладної № Я-00000122 від 11.06.2020 року ФОП ОСОБА_2 продав позивачу запчастини до техніки в асортиментів на загальну суму 13154,94 грн. в т.ч. ПДВ 20%.

Факт транспортування запчастини до техніки в асортиментів підтверджується Товаро-транспортною накладною № 15 від 11.06.2020 року.

На підтвердження господарської діяльності позивачем подана до контролюючого органу зі сплати податків Податкова декларація платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за звітний період - «півріччя» 2020 року, згідно відомостей якої обсяг доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 3% становить - 2 979 360,01 грн.

У відповідності до п.п. «б» п. 187.1 ст.187 та п.201.1 ст.2О1 ПКУ та на виконання податкових зобов`язань, 02.07.2020 року ФОП ОСОБА_1 за допомогою програмного забезпечення «М.Е.Вос» складена Податкова накладна № 4 від 02.07.2020 року на загальну суму 200 000,00 грн., в тому числі ПДВ 33 333,33 грн. та відправлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

28.07.2020 14:36 позивач отримав електронне повідомлення про прийняття документа та зупинення реєстрації податкової накладної № 4 від 02.07.2020 року. Згідно змісту даного повідомлення, ДПС України виявлені наступні помилки: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 04.08.2020 року №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 43.12, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПП/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «П» = 11,3377 %, «Р» = 0».

На виконання електронного повідомлення від 28.07.2020 року про зупинення реєстрації Податкової накладної позивачем через електронний кабінет подане електронне Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 01.10.2020 року № 1 з письмовим поясненням та електронними копіями первинних документів, які підтверджують реальність операції згідно Договору №1ПТ/20 від 17.06.2020 року.

Для підтвердження господарської операції, позивачем в Повідомленні про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено №1 від 01.10.2020 р були надані Пояснення з долученням наступного переліку документів:

1. Договір про виконання підрядних робіт №1ПТ/20 від 17.06.2020 р.

2. Відомості про електронний документ (ДОГОВІР) №1ПТ/20 від 17.06.2020 р.

3. Специфікація №1 від 17.06.2020 р.

4. Відомості про електронний документ (СПЕЦИФІКАЦІЯ №1 від 23.06.2020 р.

5. Рахунок №21 від 01.07.2020 р.

6. Виписка по рахунку ФОП ОСОБА_1 за 02.07.2020 р.

7. Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_13 .

8. Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_4 .

9. Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_6 .

10. Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_8 .

11. Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_10 .

12. Свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_12 .

13. Договір поставки №145 від 10.04.2017 р.

14. Накладна на відвантаження палива №000135 від 27.01.2020р. та ТТН ААА 10539 від 27.01.2020 р.

15. Договір купівлі-продажу №15/06/18 від 15.06.2018 р.

16. Видаткова накладна № Я-00000122 від 11.06.2020 р.

08.10.2020 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області прийнято Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2018350/2300106297 від 08.10.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 02.07.2020 року у зв`язку з: ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

Позивач не погоджуючись із Рішенням № 2018350/2300106297 від 08.10.2020 року подав Скаргу від 12.10.2020 року щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якої долучив 17 додатків. В даній Скарзі позивач просив: скасувати рішення комісії регіонального рівня та реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Комісія за наслідками розгляду Скарги від 12.10.2020 року прийняла Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2020 року № 56962/2300106297/2, вирішила: залишити скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін із зазначенням наступної підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсу.

Вважаючи вищенаведені дії контролюючого органу протиправними, ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд керувався наступним.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постанов Кабінету міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (надалі за текстом також – Порядок ведення ЄРПН), податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі – платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно із пунктом 12 Порядку ведення ЄРПН, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

- дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку ведення ЄРПН, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Згідно з пунктом 15 Порядку 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Відповідно до п.10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (надалі за текстом також – «Порядок зупинення реєстрації ПН») у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з п.11 Порядку зупинення реєстрації ПН, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідно до пункту 1 Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації ПН «Критерії ризиковості здійснення операцій», відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216 (надалі за текстом також – «Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН») у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/ розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пунктів 9 та 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

З аналізу вищенаведеного випливає, що є вичерпний перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Як встановлено судом, позивачем було виконано вимоги контролюючого органу та надано відповідні пояснення до яких долучено копії наявних документів, що підтверджують проведення господарських операцій.

Доказів та обґрунтувань щодо того, що подані документи складені/оформлені з порушенням вимог чинного законодавства відповідачем не наведено, судом не встановлено.

Судом встановлено, що позивач під час здійснення операцій з постачання/надання товарів/послуг вчинив усі необхідні дії щодо реєстрації податкових накладних.

Оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної містить формальну підставу для його прийняття, що зазначена у Постанові КМУ №117, а саме ненадання платником податків копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

У рішенні не конкретизовано та не підкреслено, які саме документи не надано, навіть, за наявності в самому рішенні законодавчо затвердженої форми відповідної відмітки: «документи, які не надано підкреслити».

Всупереч визначеній у рішеннях підставі їх прийняття, податковим органом у не наведено жодного порушення норми матеріального права, не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

З огляду на встановлене, суд приходить до висновку, що позивачем надано необхідні документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, та які є достатніми для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію такої податкової накладної. При цьому, дослідження факту здійснення господарських операцій, на виконання яких складено податкову накладну, є предметом документальних перевірок, обов`язком контролюючого органу при реєстрації податкових накладних є перевірка відповідності вказаних документів формі, встановленій чинним законодавством.

Таким чином, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції позивачем, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не подано належних доказів правомірності прийняття оскаржуваного рішення.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на все викладене суд вважає, що оскаржуване рішення є таким, що не відповідає встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягає скасуванню як протиправне.

Також суд бере до уваги, що у разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

В Порядку №1246 зазначено:

"19. Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування."

Враховуючи вказані норми, реєстрація розрахунку коригування в даному випадку можлива з дати прийняття протиправного рішення про відмову в його реєстрації, а не з дати подання до реєстрації такого розрахунку.

Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають до задоволення, шляхом визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення та зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну № 4 від 02.07.2020 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 200 000,00 грн.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати. Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19-20, 90, 139, 241-246, 250, 251, 255, 258, 262, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2018350/2300106297 від 08.10.2020 року, про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 02.07.2020 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 200 000,00 грн.

Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) податкову накладну № 4 від 02.07.2020 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 200 000,00 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039) за рахунок його бюджетних асигнувань 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. сплаченого судового збору на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Стягнути з Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) за рахунок її бюджетних асигнувань 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. сплаченого судового збору на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 19.01.2021.

Суддя В.М. Сакалош