Ухвала суду № 94231474, 19.01.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2021
Номер справи
200/666/21-а
Номер документу
94231474
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

19 січня 2021 р. Справа №200/666/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Логойда Т.В., перевіривши виконання вимог законодавства при подачі позовної заяви Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Моспінське вуглепереробне підприємство» про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и л а:

Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, за період з грудня 2017 року по грудень 2020 року в сумі 428 066,94 грн.

В порушення вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору.

Позивач подав заяву «Про звільнення від сплати судового збору», в якій просив при прийнятті даної позовної заяви та вирішення питання про відкриття позовного провадження не застосовувати норму ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України щодо додавання до адміністративного позову документу про сплату судового збору, а застосувати положення ст. ст. 8, 130 Конституції України та забезпечити Управлінню доступ до правосуддя та реалізацію права на гарантоване адміністративне судочинство в суді першої інстанції.

Заяву обґрунтовував тим, що клопоче про забезпечення звернення до суду з адміністративним позовом для захисту порушених прав виходячи з того, що відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади. Проте, відповідно до ст. 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів; у Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів. Оскільки Конституцією України не передбачено фінансування судів з інших джерел, крім як за рахунок Державного бюджету України, тому встановлений Законом України «Про судовий збір» порядок фінансування судів не відповідає нормам Конституції України та у неконституційний спосіб обмежує право на судовий захист, та перекладає обов`язок утримання судів і забезпечення їх функціонування на позивача. Тому вважав, що вимога сплатити судовий збір як умова отримання судового захисту суперечить ст. ст. 8, 130 Конституції України, оскільки фактично перекладає на позивача обов`язки держави Україна та порушує його право на судовий захист, яке гарантується Конституцію України. З огляду на викладене, вважав, що несплата судового збору не є підставою для відмови у наданні судового захисту.

Розглянувши клопотання суд виходить з наступного.

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначає Закон України «Про судовий збір».

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (ст. 2 вказаного Закону).

Об`єктом справляння судового збору є, зокрема подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч. 1 ст. Закону).

Відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст.9 вказаного Закону судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади, а також на забезпечення архітектурної доступності приміщень судів, доступності інформації, що розміщується в суді, для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року в справі «Креуз проти Польщі» («KREUZ v. POLAND» № 28249/95) «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Отже, позивач помилково вважав, що сплата судового збору перекладає на позивача обов`язки держави та обмежує доступ до правосуддя.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно зі ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, питання, зокрема щодо звільнення від сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі вирішується виходячи з майнового стану сторони.

Між тим, у поданому клопотанні обставин, що свідчать про такий майновий стан позивача, який унеможливлює сплату ним судового збору, не наведено, доказів в їх підтвердження не додано.

Враховуючи наведене та оскільки належних та достатніх доказів щодо складного майнового стану позивачем до клопотання не додано, тому передбачені законом підстави для звільнення його від сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі відсутні.

З огляду на наведене вказане клопотання задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Судовий збір в сумі 6421 грн. має бути сплачено на рахунок UA308999980313111206084005658, отримувач Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: *;101; _ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом _ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа). Оригінал документу про сплату судового збору потрібно додати до позовної заяви.

Керуючись частинами 1 та 2 статті 169, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и л а:

В задоволенні клопотання Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яке викладено в заяві «Про звільнення від сплати судового збору», відмовити.

Позовну заяву Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Моспінське вуглепереробне підприємство» про стягнення заборгованості залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків – протягом п`яти днів з дня вручення позивачу даної ухвали.

В разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя Т.В. Логойда