Рішення № 94231297, 18.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2021
Номер справи
160/9659/20
Номер документу
94231297
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2021 року Справа № 160/9659/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Конєвої С.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови №Б-75/01-26 від 20.02.2020р. та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17.08.2020р. ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та, з урахуванням виправленого адміністративного позову від 07.09.2020р., просить:

- визнати протиправною відмову відповідача від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 про встановлення позивачеві розміру премії з 05 березня 2019 року та з 01 січня 2020 року відповідно до вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, в якому розмір щомісячних надбавок, доплат, підвищення та щомісячна премія для перерахунку пенсії враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію;

- зобов`язати відповідача внести зміни до Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 24 січня 2020 року станом на 05 березня 2019 року в частині встановлення йому премії відповідно до вимог пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393”, та направити зазначені зміни до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії, оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу станом на 01 січня 2020 року відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393” із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з березня 2004 року він є пенсіонером Державної служби з надзвичайних ситуацій України та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон №2262). Як зазначає позивач, на підставі постанов Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. та №103 від 21.02.2018р. пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивачеві в 01.01.2018 року з таких складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років. 05.03.2019р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2020р. по справі №160/4683/19 відповідач 24.01.2020р. оформив та надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05.03.2019р. із зазначенням таких складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад – 6480,00 грн., оклад за спеціальним званням – 1480,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років (50%) – 3980,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) – 5970,00 грн., премія (10%) – 648,00 грн. 17.02.2020р. позивач звернувся до відповідача із заявою про переоформлення довідки, у якій просив переоформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням на 05.03.2019р. розміру преміювання відповідно до наказу ДСНС України від 09.01.2019р. №16 в розмірі 40 відсотків посадового окладу (відповідно до своєї вислуги в 33 роки календарного обчислення) та згідно з нормами Постанови №704 та наказу ДСНС України від 09.01.2019р. №16; оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням на 01.01.2020р. розміру преміювання відповідно до наказу ДСНС України від 09.01.2019р. №6 в розмірі 65 відсотків посадового окладу (відповідно до своєї вислуги в 33 роки календарного обчислення) та згідно з нормами Постанови №704 та наказу ДСНС України від 09.01.2020р. №6. Листом №Б-75/01-26 від 20.02.2020р. відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для задоволення його заяви, так як на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2020р. по справі №160/4683/19 Головним управлінням було оформлено та направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку від 24.01.2020р. №1805 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ та підп.2 п.5 Постанови №704; відповідно до пункту 2 наказів Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 09.01.2019р. №16 та від 09.01.2020р. №6, наведені накази застосовуються з 01.01.2019р. та з 01.01.2020р., відповідно, і поширюються на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять служби в підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету; згідно наведених наказів ДСНС преміювання осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту здійснюється щомісячно відповідно до положення про преміювання, а відсоток премії є змінною величиною та залежить від особистого внеску осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в загальний результат служби, але не може бути меншою ніж 10 відсотків; дія наведених наказів ДСНС на пенсіонерів ДСНС (МНС) не розповсюджується. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки постановою №704 врегульований нижчий розмір премії, який не може бути меншим ніж 10 відсотків посадового окладу, проте не встановлює граничний розмір премії; на думку позивача, накази ДСНС України №16 від 09.01.2019р. та №6 від 09.01.2020р., які створені відповідно до Постанови №704, розповсюджуються на пенсіонера в тому же ступені як і інші види грошового забезпечення, а тому позивач вважає, що оскільки він відноситься до 20 і вище тарифного розряду, розмір його премії у середніх розмірах ніяк не може дорівнювати мінімальному йому розміру 10 відсоткам, а знаходиться на відмітці до 40 відсотків у 2019 році та до 65 відсотків у 2020 році; при оформленні довідки від 24.01.2020р. відповідач проігнорував вимоги пункту 5 Порядку №45 та неправомірно застосував позивачу 10 відсотків премії. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на численні постанови Верховного Суду, зокрема, у зразковій справі №160/8324/19. У відповіді на відзив від 13.10.2020р. та у відповіді на доповнення до відзиву від 16.12.2020р. позивач посилається на ті ж самі обставини (а.с.67-70, 89-90).

Ухвалою суду від 14.09.2020р. було відкрито провадження у даній адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов`язано: відповідача, зокрема, надати відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву з дотриманням вимог ст.ст. 162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України; третю особу, зокрема, надати суду письмові пояснення щодо позову з дотриманням вимог ст.ст. 165, 261 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.39).

28.09.2020р., на виконання вимог вищевказаної ухвали суду, відповідач подав до канцелярії суду письмовий відзив на позов, у якому останній просив у задоволенні позову позивачеві відмовити в повному обсязі посилаючись на те, що оновлена довідка для перерахунку пенсії позивачеві від 24.01.2020р. видана станом на 05.03.2019р. (із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премія) на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі №160/4683/19 позивачу встановлена премія у розмірі передбаченому Кабінетом Міністрів України; станом на 01.01.2020р. рішення про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не приймалось, тому посилання позивача щодо видачі йому довідки станом на 01.01.2020р. є безпідставним, у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії з 01.01.2020р. та ще із зазначенням премії у середніх розмірах; вимога позивача щодо визначення розміру премії у середньому розмірі є безпідставною, оскільки позивач є пенсіонером органів цивільного захисту, а не міліції (поліції); зміна розміру премії, як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення відповідно до положення про преміювання, не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України; накази ДСНС №6 та №16 щодо встановлення розміру премії у 2019 та 2020 роках, є відомчими внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії; премія, встановлена наказами №16 та №6, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретної особи та не може бути розповсюджена на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, що відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 13.05.2020р. по справі №592/5164/16-а. Додатково, у доповненнях до відзиву від 30.11.2020р. та запереченнях на відповідь на відзив від 23.12.2020р., відповідач вказує на те, що згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139 премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10% та в оновленій довідці позивачу встановлена премія у розмірі передбаченому Кабінетом Міністрів України – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальника відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р. (а.с.45-50,71-73, 91-94).

13.10.2020р. третя особа (Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області) подало до канцелярії суду письмові пояснення, у яких просила у задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі посилаючись, зокрема, на те, що повноваження з видачі довідок та визначення складових грошового забезпечення покладено на уповноважений орган того Міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби згідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1522 від 01.01.2007р., а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, про що свідчить і правова позиція Верховного Суду України у його постанові від 25.11.2014р. у справі №21-322а14. В обґрунтування своєї правової позиції третя особа посилається на постанови Верховного Суду (а.с.61-63).

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 01.12.2020р. було продовжено строк розгляду даної адміністративної справи до 25.12.2020р. (а.с.81).

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

У зв`язку із тим, що 25.12.2020р. вихідний день, а у періоди з 28.12.2020р. по 31.12.2020р., з 04.01.2021р. по 06.021.2021р. та з 11.01.2021р. по 16.01.2021р. суддя Конєва С.О. перебувала у щорічній відпустці, рішення у даній адміністративній справі приймається 18.01.2021р.

Відповідно до ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі розгляду адміністративної справи за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Із наявних в матеріалах справи документів судом встановлені наступні обставини у даній справі.

З березня 2004 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (33 роки), призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою №N/A-4/140 від 01.01.2018р. (а.с.10).

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова КМУ №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Вказаний перерахунок позивачеві був здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад – 6480,00 грн.; оклад за військове звання – 1480,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 50% - 3980,00 грн., премії 0% - 0 грн., що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою №N/A-4/140 від 01.01.2018р., наявною у справі (а.с.10).

У подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019 у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вказане судове рішення набрало законної сили 05.03.2019р.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі №160/4683/19 було частково задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 , скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року у справі № 160/4683/19, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнати протиправною відмову в оформленні та направленні довідки для перерахунку пенсії, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме: визнано протиправною відмову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області в оформленні і направленні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 5 березня 2019 року та зобов`язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 5 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (а.с.11-17).

На виконання наведеного судового рішення, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій було складено довідку від 24.01.2020р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві із зазначенням наступних складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад – 6480,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням – 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3980,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) – 5970,00 грн., премія 10% - 648,00 грн., всього – 18558,00 грн., що підтверджується копією відповідної довідки (а.с.18).

17.02.2020р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про переоформлення довідки, у якій просив переоформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням на 05.03.2019р. розміру преміювання відповідно до наказу ДСНС України від 09.01.2019р. №16 в розмірі 40 відсотків посадового окладу (відповідно до своєї вислуги в 33 роки календарного обчислення) та згідно з нормами Постанови №704 та наказу ДСНС України від 09.01.2019р. №16; оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням на 01.01.2020р. розміру преміювання відповідно до наказу ДСНС України від 09.01.2019р. №6 в розмірі 65 відсотків посадового окладу (відповідно до своєї вислуги в 33 роки календарного обчислення) та згідно з нормами Постанови №704 та наказу ДСНС України від 09.01.2020р. №6 (а.с.19-20).

Листом №Б-75/01-26 від 20.02.2020р. Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області повідомило позивача про відсутність підстав для задоволення його заяви, так як на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2020р. по справі №160/4683/19 Головним управлінням було оформлено та направлено до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку від 24.01.2020р. №1805 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ та підп.2 п.5 Постанови №704; відповідно до пункту 2 наказів Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 09.01.2019р. №16 та від 09.01.2020р. №6 наведені накази застосовуються з 01.01.2019р. та з 01.01.2020р., відповідно, і поширюються на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять служби в підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету; згідно наведених наказів ДСНС преміювання осіб рядового і начальницького складу цивільного захисту здійснюється щомісячно відповідно до положення про преміювання, а відсоток премії є змінною величиною та залежить від особистого внеску осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту в загальний результат служби, але не може бути меншою ніж 10 відсотків; дія наведених наказів ДСНС на пенсіонерів ДСНС (МНС) не розповсюджується, що підтверджується змістом відповідного листа (а.с.21).

Вказаний спір виник у зв`язку із незгодою позивача з відмовою відповідача, оформленою листом від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 про встановлення позивачеві розміру премії з 05 березня 2019 року та з 01 січня 2020 року відповідно до вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, в якому розмір щомісячних надбавок, доплат, підвищення та щомісячна премія для перерахунку пенсії враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію, у зв`язку з чим позивач просить відновити його права шляхом визнання такої відмови відповідача протиправною та зобов`язання відповідача внести зміни до Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 24 січня 2020 року станом на 05 березня 2019 року в частині встановлення йому премії відповідно до вимог пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393”, та направити зазначені зміни до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії, оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу станом на 01 січня 2020 року відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393” із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 9 Закону №2011 визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Статтею 43 Закону №2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262 встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку № 45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС.

Тобто, на відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 - виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.

Згідно із частинами першою та другою статті 6 КАС суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.

Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16 грудня 1974 року у справі “Міллер проти Австрії”, де ЄСПЛ установив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція ЄСПЛ була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року “Гайгузус проти Австрії”, у якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Так, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі №160/4683/19 було частково задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 , скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року у справі № 160/4683/19, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнати протиправною відмову в оформленні та направленні довідки для перерахунку пенсії, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме: визнано протиправною відмову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області в оформленні і направленні довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 5 березня 2019 року та зобов`язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 5 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (а.с.11-17).

Дана постанова набрала законної сили 09.01.2020р. (а.с.11-17).

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Також і ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

На виконання наведеного судового рішення, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій було складено довідку від 24.01.2020р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві із зазначенням наступних складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад – 6480,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням – 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3980,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) – 5970,00 грн., премія 10% - 648,00 грн., всього – 18558,00 грн. (а.с.18).

Разом з тим, при складанні наведеної довідки від 24.01.2020р. відповідач встановив позивачеві премію у розмірі передбаченому Кабінетом Міністрів України – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальника відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р. згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139, за яким премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10% (а.с.71-73,74-76).

Тобто, при визначенні позивачеві розміру премії на виконання вимог судового рішення, відповідач встановив її розмір на 01.03.2018р., тоді як постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2020р. справі №160/4683/19 було зобов`язано відповідача, зокрема, скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 5 березня 2019 року (а.с.17).

За викладеного, суд приходить до висновку, що відмова Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 в частині встановлення позивачеві у довідці від 24.01.2020р. розміру премії – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальника відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р. згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139, за яким премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10%, є протиправною.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, відповідачем не було надано суду жодних належних і допустимих доказів, які б свідчили про правомірність відмови відповідача від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 в частині встановлення позивачеві у довідці від 24.01.2020р. розміру премії – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальника відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р. згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139, за яким премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10%, з урахуванням вищенаведених норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, обставин справи, встановлених судом, з урахуванням змісту постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 09.01.2020р. у справі №160/4683/19 та положень ст.129-1 Конституції України та ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Є безпідставними та відхиляються судом посилання відповідача на те, що згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139 премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10% та в оновленій довідці позивачу правомірно встановлена премія у розмірі передбаченому Кабінетом Міністрів України – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальника відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р., оскільки довідка від 24.04.2020р. була складена на виконання постанови Третього апеляційного суду від 09.01.2020р. у справі №160/4683/19, яке набрало законної сили 09.01.2020р., за якою відповідача було зобов`язано скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 саме станом на 5 березня 2019 року, а не на 01.03.2018р., та наведене судове рішення підлягає виконанню відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, за приписами ст.129-1 Конституції України та ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням вимог ч. 2 ст. 2 вказаного Кодексу, перевіривши правомірність відмови відповідача від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 в частині встановлення позивачеві у довідці від 24.01.2020р. розміру премії – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальника відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р. згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139, за яким премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10%, суд приходить до висновку, що відповідач, встановивши позивачеві розмір премії у довідці від 24.01.2020р. на рівні 10%, діяв не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, не обґрунтовано та без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Отже, судом встановлено, що наведеною відмовою відповідач порушив права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення, які підлягають судовому захисту шляхом визнання таких дій відповідача протиправними, у зв`язку з чим відмову відповідача від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 в частині встановлення позивачеві у довідці від 24.01.2020р. розміру премії – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальника відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р. згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139, за яким премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10%, слід визнати протиправною, вийшовши таким чином за межі позовних вимог позивача згідно ст.ст. 9, 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

Також і слід зобов`язати відповідача внести зміни до Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 24 січня 2020 року в частині встановлення йому премії саме за березень 2019 року відповідно до вимог пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393”, та направити зазначені зміни до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії, оскільки судом встановлено протиправність відмови від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 в частині встановлення позивачеві у довідці від 24.01.2020р. розміру премії – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальник відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р. згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139, за яким премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10%, та належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, направлені на усунення порушеного права позивача виходячи із наданих повноважень адміністративного суду, встановлених ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, за приписами ст.245 вказаного Кодексу, встановлено, що у разі задоволення позову, суд може прийняти постанову про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Окрім того, і за приписами ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.

Також слід зазначити, що за приписами ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі “Чуйкіна проти України” констатував: “ 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює “право на суд”, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі “Голдер проти Сполученого Королівства” (Golder v. The United Kingdom),п.п.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції – гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати “вирішення” спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі – провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені.

Таким чином, з урахуванням наведеної правової позиції, суд приходить до висновку, що зобов`язання відповідача внести зміни до Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 24 січня 2020 року в частині встановлення йому премії саме за березень 2019 року відповідно до вимог пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393”, та направити зазначені зміни до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною відмову відповідача від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 про встановлення позивачеві розміру премії з 01 січня 2020 року відповідно до вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, в якому розмір щомісячних надбавок, доплат, підвищення та щомісячна премія для перерахунку пенсії враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію та зобов`язання відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу станом на 01 січня 2020 року відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393” із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, виходячи з наступного.

Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII, грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018р. №623 відповідно до Постанови КМУ №704 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.

Відповідно до цієї Інструкції керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.

Виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.

Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій №6 від 09.01.2020р. «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2020 році» установлено здійснювати у 2020 році щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби (з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації) у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС), зокрема, для тарифного розряду 20 і вищий з вислугою років понад 1 рік у розмірі до 65 %.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, установлюється для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, зокрема, відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

При цьому розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби та визначається керівником органу або підрозділу служби цивільного захисту щомісячно відповідними наказами.

Наведене свідчить, що наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій №6 від 09.01.2020р., яким встановлювався розмір премії для військовослужбовців цивільного захисту у 2020 році, є відомчими, внутрішніми документами, який носять тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.

Зазначена правова позиція узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 13.05.2020р. у справі №592/5164/16-а, яка підлягає обов`язковому застосуванню адміністративним судом за приписами ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи зазначене, у задоволенні позовних вимог позивача у вищенаведеній частині слід відмовити.

При прийнятті даного рішення, суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява №65518/01 від06.09.2005; п.89), "Проніна проти України" (заява №63566/00 від18.07.2006; п.23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04 від10. 02.2010; п.58), яка полягає у тому, що принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) 09.12.1994, п.29).

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

За таких обставин, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь позивача судові витрати позивача по сплаті судового збору понесені позивачем згідно квитанції №17 від 17.08.2020р. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог позивача у розмірі 420 грн. 40 коп., виходячи із розрахунку: 840,80 грн./2 (а.с.8,27).

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови №Б-75/01-26 від 20.02.2020р. та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області від 20 лютого 2020 року за № Б-75 /01-26 в частині встановлення ОСОБА_1 у довідці від 24.01.2020р. розміру премії – 10%, яка фактично була виплачена за посадою начальника відділу зв`язку оповіщення та АСУ УПБ та АРР МНС України в Дніпропетровській області, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії на 01 березня 2018р. згідно наказу Головного управління від 10.04.2018р. №139, за яким премію за особистий вклад в загальні результати служби, поставлені на березень 2018 року – 10%.

Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Короленка, 4; код ЄДРПОУ 38598371) внести зміни до Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 24 січня 2020 року в частині встановлення йому премії саме за березень 2019 року відповідно до вимог пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393”, та направити зазначені зміни до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Короленка, 4; код ЄДРПОУ 38598371) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) – судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 420 грн. 40 коп. (чотириста двадцять грн. 40 коп.).

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення відповідно до вимог статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України та у порядку, встановленому п.п.15.1 п.15 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили у строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О. Конєва