Рішення № 94231066, 19.01.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2021
Номер справи
140/15123/20
Номер документу
94231066
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15123/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.09.2020 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо перерахунку раніше призначеної пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345-VI), на що листом № 0300-0305-8/28719 від 10.09.2020 отримала відмову у зв`язку із тим, що не сплачено єдиний соціальний внесок ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» за період з 01.06.2015 по 21.10.2019 та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за період з 22.10.2019 по 25.08.2020.

Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та вказує, що страхувальники (роботодавці) ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» за період з 01.06.2015 по 21.10.2019 та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за період з 22.10.2019 по 25.08.2020 щомісячно здійснювали відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачували страхові внески за неї, проте згідно із індивідуальними відомостями про застраховану особу такі страхові внески не зараховані.

Позивач зазначає, що сам факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності її вини, не є підставою для відмови у зарахуванні спеціального (пільгового) страхового стажу за період з 01.06.2015 по 25.08.2020, оскільки позивач у вказані періоди була зайнята повний робочий день на відповідних роботах. Крім того, оскільки із заробітної плати позивача щомісячно утримувалися суми страхових внесків, позивач не повинна нести відповідальність за неналежне виконання підприємством своїх обов`язків по сплаті обов`язкових платежів.

Позивач просить визнати неправомірними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 1 для перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та Законом № 345-VI періодів роботи з 01.06.2015 по 21.10.2019 на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та з 22.10.2019 по 25.08.2020 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», зобов`язати відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 01.06.2015 по 21.10.2019 на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та з 22.10.2019 по 25.08.2020 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» для здійснення перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно із Законом № 1058-IV та Законом № 345-VI та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 02.09.2020.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 32).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 18.11.2020 № 0300-0802-7/38953 (а. с. 35-36) представник відповідача Голядинець М.В. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на відсутність підстав для зарахування спірних періодів роботи до страхового стажу позивача. Крім того, вказує, що 02.09.2020 позивач звернулася із заявою про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону № 1058-IV (на момент подання заяви позивач отримувала пенсію за вислугу років) та позивача було повідомлено про неможливість такого переведення у зв`язку із недостатністю пільгового страхового стажу, страхувальниками за спірні періоди не були сплачені страхові внески. Позовна вимога про зобов`язання здійснити перерахунок призначеної пенсії є передчасною, оскільки позивачу було відмовлено у задоволенні заяви про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах та на даний час позивачу виплачується пенсію за вислугу років.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 02.09.2020 позивач ОСОБА_1 звернулася до Іваничівського ОУПФУ із заявою про перехід на інший вид пенсії (а. с. 37).

Листом від 10.09.2020 № 0300-0305-8/28719 (а. с. 11), у відповідь на заяву від 02.09.2020 з приводу переходу на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону № 1058-IV (за Списком № 1), ГУ ПФУ у Волинській області повідомило ОСОБА_1 , що у зв`язку із відсутністю підземного пільгового стажу 7 років 6 місяців за Списком № 1 прийнято рішення № 907630189210 від 03.09.2020 (а. с. 12) відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та продовжити виплату пенсії за вислугою років.

При вирішенні даного публічно-правового спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із преамбулою Закону № 1058-IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;

персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону № 1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Крім того, при вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 (справа № 208/6680/16-а), від 20.03.2019 (справа № 688/947/17), від 30.09.2019 (справа № 316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо не зарахування відповідачем до спеціального страхового стажу позивача для вирішення питання щодо її переведення на пенсію за віком на пільгових умовах періодів роботи з 01.06.2015 по 25.08.2020 у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.

Так, згідно з індивідуальними відомостями з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1 (довідка за формою ОК-5) інформація щодо сплати страхових внесків за період з 01.06.2015 по 25.08.2020 дійсно відсутня (а. с. 13-16).

Разом з тим, судом встановлено, що позивач у період з 01.06.2015 по 21.10.2019 працювала фельдшером підземного здоровпункту на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та у період з 22.10.2019 по 25.08.2020 фельдшером підземним на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_1 (а. с. 9-10), та за вказаний період їй була нарахована та виплачена заробітна плата, що підтверджується довідками про доходи, які видані ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» (а. с. 17-22), з яких вбачається нарахування та сплату страхових внесків.

Отже, оскільки наявними у справі письмовими доказами підтверджується, що з 01.06.2015 по 25.08.2020 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхувальниками (ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля») страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказаний період її роботи.

При вирішенні даного спору суд виходить з того, що позивач на даний час отримує пенсію за вислугою років, а 02.09.2020 звернулася не із заявою про перерахунок призначеної пенсії за віком на пільгових умовах, а із заявою саме щодо переходу на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону № 1058-IV. При цьому, за результатами розгляду цієї заяви від 02.09.2020 прийнято рішення № 907630189210 від 03.09.2020 (а. с. 12) відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та продовжити виплату пенсії за вислугою років.

Крім того, суд враховує, що за приписами частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Згідно із частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. За правилами частин третьої, п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Отже, до повноважень територіальних органів Пенсійного фонду відноситься обчислення страхового стажу, прийняття рішень про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, про переведення з одного виду пенсії на інший.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

На думку суду, оскільки лише за наслідками вчинення відповідачем дій щодо зарахування спірних періодів роботи до спеціального (пільгового) страхового стажу можливе вирішення питання щодо наявності підстав для переходу позивача на інший вид пенсії (у даному випадку - на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону № 1058-IV), при цьому, переведення з одного виду пенсії на інший належить до повноважень відповідача, а рішенням № 907630189210 від 03.09.2020 відмовлено у такому переведенні, тому з наведених вище підстав, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 01.06.2015 по 21.10.2019 на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та з 22.10.2019 по 25.08.2020 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», визнання протиправним та скасування рішення № 907630189210 від 03.09.2020, зобов`язання відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу позивача періоди роботи з 01.06.2015 по 21.10.2019 на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та з 22.10.2019 по 25.08.2020 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.09.2020 про перехід на інший вид пенсії, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відтак, враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 420,40 грн., що був сплачений в сумі 840,80 грн. квитанцією від 16.09.2020 № 85 (а. с. 6, 31).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 01 червня 2015 року по 21 жовтня 2019 року на Державному підприємстві «Шахта № 1 «Нововолинська» та з 22 жовтня 2019 року по 25 серпня 2020 року на Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля».

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 907630189210 від 03 вересня 2020 року про відмову в переведенні на інший вид пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) періоди роботи з 01 червня 2015 року по 21 жовтня 2019 року на Державному підприємстві «Шахта № 1 «Нововолинська» та з 22 жовтня 2019 року по 25 серпня 2020 року на Відокремленому підрозділі «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля», та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 вересня 2020 року про перехід на інший вид пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 420 гривень 40 копійок (чотириста двадцять гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх