
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
13 січня 2021 р. Справа № 120/7075/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що на підставі рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо зменшення розміру раніше призначеної та виплачуваної пенсії та утримання 20 % з пенсії № 6 від 25.10.2019 з її пенсії утримано 3786,78 грн. за період з листопада 2019 року по серпень 2020 року. В подальшому таке рішення відповідача скасоване рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі № 120/553/20-а та зобов`язано ГУ ПФУ у Вінницькій області припинити утримання із пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20% та провести доплату утриманих сум пенсії за рішенням від 25.10.2019 № 6, що були проведені з 01.11.2019. На виконання рішення суду, як зазначає позивач, їй повернуто утримані кошти в сумі 3786,78 грн. Позивач вказує, що відповідач вважає, що рішенням суду не зобов`язано ГУ ПФУ у Вінницькій області провести обрахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату, що на, переконання останнього містять недостовірну інформацію, а тому виплачує пенсію без їх урахування.
На переконання позивача, відповідач виплачує їй пенсію в неналежному розмірі, а тому звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За правилами частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Ухвалою суду від 27.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а клопотання позивача про витребування доказів із ГУ ПФУ у Вінницькій області задоволено у повному обсязі.
08.12.2020 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вх. № 41898), у якому вважає її необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що позивач отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України № 1058 - IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 20.09.2019 Пенсійним фондом було проведено зустрічну перевірку заробітної плати за період роботи в ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" з 01.01.1978 по 31.12.1987 та складено акт № 1969 від 20.09.2019. В ході перевірки встановлено, що суми заробітної плати, зазначені в довідках, які були надані ОСОБА_1 для призначення пенсії, не відповідають загальним сумам в особових рахунках за вищезазначені роки. У подальшому виявлені розбіжності було усунуто ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" та надано нові довідки № 11, 12 від 23.09.2020 про заробітну плату позивача за період з 01.01.1978 по 31.12.1987. У зв`язку з виявленими обставинами, з 01.11.2019 розмір пенсії ОСОБА_1 було перераховано. Проте позивач не погодилась з такими діями і подала до суду відповідний позов. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі № 120/553/20-а зобов`язано припинити утримання із пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20% та провести доплату утриманих сум пенсії за рішенням від 25.10.2019 № 6, що були проведенні з 01.11.2019. Відповідач наголошує, що рішенням суду від 20.02.2020 не зобов`язано ГУ ПФУ у Вінницькій області провести обрахунок ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату, які містять недостовірні дані, та виплачувати пенсію у розмірі 3148,35 грн., проте на виконання вищезазначеного рішення суду Пенсійним фондом припинено утримання переплати та з 06.09.2020 утримані кошти в сумі 3786,78 грн. було повернуто, а тому відповідач переконаний, що діяв правомірно та в межах чинного законодавства.
11.12.2020 представник позивача подав до суду відповідь на відзив (вх. № 42544/20), яку суд до уваги не бере, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України заявами по суті у такій категорії справ є лише позов та відзив.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, суд встановив таке.
ОСОБА_1 з 01.03.2001 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області (правонаступник УПФ України в Ленінському м. Вінниці) та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058 - IV від 09.07.2003).
22.02.2008 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку № 82 від б/н про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.01.1978 по 31.12.1982, видану ЗАТ "Вінницький таксомоторний парк" (далі - ТОВ "Вінницький таксомоторний парк"). Відповідно до наданої довідки відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у зв`язку зі збільшенням заробітку.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 17.09.2019 пенсія ОСОБА_1 становила 3148,35 грн.
У вересні 2019 року ГУ ПФУ у Вінницькій області провело перевірку матеріалів пенсійних справ щодо призначення і перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Так, проведено зустрічну перевірку достовірності нарахованих сум заробітної плати позивача, яка працювала в ЗАТ "Вінницький таксомоторний парк" за період з 01.01.1978 по 31.12.1987. За результатами зустрічної перевірки довідки про заробітну плату для обчислення пенсії 20.09.2019 складений акт № 1969. В акті зазначено, що виявлено розбіжності в заробітній платі, яка зазначена у довідці та в особових рахунках по заробітній платі, що були надані ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" для проведеної перевірки. У подальшому виявлені розбіжності було усунуто ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" та видано нову довідку від 23.09.2019.
Розглянувши пенсійну справу та особовий рахунок ОСОБА_1 , відповідачем встановлено, що внаслідок невідповідності грошових одиниць, зазначених у довідці № 82 від б/д, виникла переплата пенсії позивача за період з 01.10.2017 по 31.10.2019 в сумі 13465,30 грн. У зв`язку з цим на підставі ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідач 25.10.2019 прийняв рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій за № 6. Відповідно до вказаного рішення визначено у разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття рішення утримувати переплату в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01.11.2019 до повного погашення.
На підставі зазначеного рішення з пенсії позивача здійснювались утримання в такому розмірі: в листопаді 2019 року - 510,14 грн.; в березні 2020 року - 513,39 грн.; в квітні 2020 року - 513,39 грн.; в травні 2020 року - 560,84 грн.; в червні 2020 року - 560,84 грн.; в липні 2020 року - 564,09 грн.; в серпні 2020 року - 564,09 грн.
Крім того, відповідно до проведеного 24.10.2019 перерахунку пенсії з 02.09.2019 розмір пенсія позивача становить 2550,68 грн., а саме: 2156,60 грн. - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону №1058 (5094,38 грн х 0,42333); 344,08 грн. - доплата за 22 роки понаднормового стажу, обчислена виходячи з мінімального розміру пенсії (1564,00 грн х 22%); 50 грн. - надбавка на догляд інвалідам 1 групи, п.4.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян".
З 01.12.2019 відповідно до Закону України від 23.11.2018 №2696 "Про Державний бюджет України на 2019 рік" у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму (1638,00 грн) розрахунок пенсії ОСОБА_1 проведено таким чином: 2156,60 грн. - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону №1058 (5094,38 грн х 0,42333); 360,36 грн. - доплата за 22 роки понаднормового стажу, обчислена виходячи з мінімального розміру пенсії (1638,00 грн х 22%); 50 грн. - надбавка на догляд інвалідам 1 групи, п.4.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян". Розмір пенсії з надбавками становив 2566,96 грн.
Не погоджуючись із рішенням органу Пенсійного фонду, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом. 20.03.2020 рішенням Вінницького окружного адміністративного суду (справа № 120/553/20-а) позов задоволено повністю, а рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області від 25.10.2019 № 6 про утримання надміру виплачених сум пенсій у розмірі 20 % - скасовано; зобов`язано ГУ ПФУ у Вінницькій області припинити утримання із пенсії ОСОБА_1 у розмірі 20% та провести доплату безпідставно утриманих сум пенсії за рішенням від 25.10.2019 № 6, що були проведені з 01.11.2019.
З 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремих категорій населення у 2020 році" (далі - Постанова №251) відповідачем було проведено перерахунок пенсій із застосуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії на 11%. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2020 становив: 4888,83 грн х 15667 = 5654,76 грн.
Розрахунок пенсії позивача з 01.05.2020 був такий: 2393.83 грн. - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону №1058 (5654,76 грн х 0,42333); 360.36 грн. - доплата за 22 роки понаднормового стажу, обчислена виходячи з мінімального розміру пенсії (1638,00 грн х 22%); 50 грн. - надбавка на догляд інвалідам 1 групи, п.4.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян". Розмір пенсії з надбавками становив 2804,19 грн.
З 01.07.2020 відповідно до Закону України від 14.11.2019 №294-ІХ "Про Державний бюджет України на 2020 рік" у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму (1712 грн) розрахунок пенсії ОСОБА_1 був такий: 2393.83 грн. - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону №1058 (5654,76 грн х 0,42333); 376,64 грн. - доплата за 22 роки понаднормового стажу, обчислена виходячи з мінімального розміру пенсії (1712,00 грн х 22%); 50 грн - надбавка на догляд інвалідам 1 групи, п.4.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян". Розмір пенсії з надбавками становить 2820,47 грн.
На виконання зазначеного рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі № 120/553/20-а ГУ ПФУ у Вінницькій області припинено утримання переплати та 06.09.2020 було повернуто утримані кошти в сумі 3786,78 грн. з основним розміром пенсії 2820,47 грн.
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою (вх. № 3932/І-0200-20 від 10.09.2020) щодо перерахунку пенсії. Листом від 02.10.2020 № 4097-3932/І-02/8-020020 відповідач повідомив позивача, що розрахунок пенсії проведено із врахуванням періодів заробітної плати з 01.01.1978 по 31.12.1982, коефіцієнт зарплати становив 1,47722. За результатами зустрічної звірки, а саме перевірки заробітної плати за період роботи в ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" з 01.01.1978 по 31.12.1987 встановлено, що суми заробітної плати, зазначені в довідках, які надані для призначення пенсії, не відповідають сумам в особових рахунках за 1978-1987 роки. У в`язку з цим, як зазначає відповідач, ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" надало нові довідки № 11 та №12 від 23.09.2020 про заробітну плату за період з 01.01.1978 по 31.12.1982, а пенсія була перерахована. В розрахунок середньомісячного заробітку, як зазначено у листі, врахована заробітна плата за період з 01.01.1978 по 31.12.1982 згідно з довідкою №12 від 23.09.2019, виданою ТОВ "Вінницький таксомоторний парк". Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,15667, який застосовано до проіндексованого показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки - 4404,35 грн. З огляду на це, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становив: 4404,35 грн х 1,15667 = 5094,38 грн.
Позивачеві також зазначено, що після проведеного перерахунку розмір пенсії з 01.11.2019 становив 2550,68 грн, а саме: 2156,60 грн. - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону №1058 (5094,38 грн х 0,42333); 344,08 грн. - доплата за 22 роки понаднормового стажу, обчислена виходячи з мінімального розміру пенсії (1564,00 грн х 22%); 50 грн. - надбавка на догляд інвалідам 1 групи, п.4.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян".
Крім того, позивачеві повідомлено, що з 01.12.2019 відповідно до Закону України від 23.11.2018 №2696 "Про Державний бюджет України на 2019 рік" у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму (1638,00 грн) розрахунок пенсії ОСОБА_1 проведено наступним чином: 2156,60 грн. - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону №1058 (5094,38 грн х 0,42333); 360.36 грн. - доплата за 22 роки понаднормового стажу, обчислена виходячи з мінімального розміру пенсії (1638,00 грн х 22%); 50 грн. - надбавка на догляд інвалідам 1 групи, п.4.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян". Розмір пенсії з надбавками становив 2566,96 грн.
З 01.05.2020, як зазначено у листі, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремих категорій населення у 2020 році" (далі - Постанова №251) було проведено перерахунок пенсій із застосуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії на 11%.
ГУ ПФУ у Вінницькій області також у відповідь на заяву позивача також зазначило, що на виконання рішення суду припинено утримання переплати та у вересні 2020 року повернуто утримані кошти в сумі 3786,78 грн. з основним розміром пенсії 2820,47 грн. Відповідач звернув увагу, що рішенням суду його не зобов`язано провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідок про заробітну плату, які містять недостовірні дані.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо проведення 25.10.2019 перерахунку пенсії та призначення пенсії з 02.09.2019 у сумі 2550,68 грн., позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходив з такого.
Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-VI пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 46 Закону №1058-VI встановлено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Абзацом 1 частини 1 статті 40 Закону №1058-VI передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж (абзац 2 частини 1 статті 40 цього ж Закону).
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-VI за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 визначено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з п. 2.10 вказаного Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до пункту 2.23 Порядку № 22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Як встановлено судом до 02.09.2019 пенсія позивача становила 3148,35 грн. Відповідно до проведеного 24.10.2019 перерахунку пенсії з 02.09.2019 розмір пенсія позивача склав 2550,68 грн. Перерахунок проведено у зв`язку з виявленими 20.09.2019 розбіжностями в сумах заробітної плати, зазначені в довідках ТОВ "Вінницький таксомоторний парк", які були надані ОСОБА_1 для призначення пенсії. В подальшому ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" було надано нові довідки № 11, 12 від 23.09.2020 про заробітну плату позивача за період з 01.01.1978 по 31.12.1987.
На думку позивача, не зважаючи на встановлені судом у рішенні від 20.03.2020 у справі № 120/553/20-а обставини, відповідач продовжує протиправні дії та виплачує пенсію у зменшеному розмірі.
Надаючи оцінку вказаним доводам позивача, суд виходив з такого.
У рішенні Вінницького окружного адміністративного суду від 20.03.2020 у справі №120/553/20-а суд надавав оцінку рішенню ГУ ПІУ у Вінницькій області від 25.10.2019 № 6 про утримання надміру виплачених сум пенсій та діям позивача при поданні нею довідок для перерахунку пенсії.
У вказаному рішенні суд зазначив, що з боку позивача відсутні зловживання, які б призвели до виплати пенсії у більшому розмірі, чи подання нею недостовірних даних для призначення пенсії, тому дійшов висновку, що оскаржуване рішення про утримання пенсії прийнято без законних підстав, порушує права та законні інтереси позивача, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Водночас у вказаному рішенні суд не надавав оцінки показникам заробітної плати позивача, вказаних у довідках, що видані ОСОБА_1 ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" та не зобов`язував ГУ ПФУ у Вінницькій області проводити позивачеві обрахунок пенсії з урахуванням таких довідок та виплачувати пенсію у розмірі 3148,35 грн.
Оскільки ТОВ "Вінницький таксомоторний парк" надало нові довідки № 11 та №12 від 23.09.2020 про заробітну плату за період з 01.01.1978 по 31.12.1982, то суд вважає правомірними дії ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо врахування таких довідок при визначенні розміру пенсії позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень довів суду правомірність своїх дій.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що, відповідно, задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат у справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 )
Головне правління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович