
___________________
Справа № 947/2019/21
Провадження № 2-а/947/46/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.01.2021 року
Київський районний суд м. Одеси
У складі головуючого судді Калашнікової О.І.
при секретарі Якубовській О.В.
за участю представника позивача Панчик Г.О., відповідача ОСОБА_1 , перекладача Альхоган Адель Абдула
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до особи без громадянства ОСОБА_1 про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації,-
ВСТАНОВИВ:
Представник Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до Київського райсуду м. Одеси з адміністративним позовом до особи без громадянства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (назвався громадянином Сирійської Арабської Республіки) про затримання з метою ідентифікації.
Представник позивача, підтримуючи позов, посилається на наступне: 15.01.2021 року о 21 год.30 хв. в міжнародному пункті пропуску через державний кордон для паромного сполучення «Чорноморський рибний порт» під час здійснення огляду тентового причіпу д\н НОМЕР_1 , який прибув на т\х «СENK M» з республіки Туреччина, було виявлено відповідача, який представився громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Особа приховувалась від проходження паспортного контролю і намагалась незаконно перетнути державний кордон України в пункті пропуску через державний кордон України без дозволу відповідних органів влади. 15.01.2021 року стосовно відповідача заступником начальника відділу АЮД Одеського прикордонного загону складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.204-1 КУпАП і до громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 застосовано адміністративне затримання на термін до трьох діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення. Станом на час звернення з позовом до суду інформація щодо встановлення особи відповідача, яка забезпечить її ідентифікацію - відсутня.
Сторона позивача доводить, що відповідач мав право і можливість встановленим законодавством України, законодавством іноземних держав та міжнародними документами порядком прибути на територію України, однак відповідач обрав незаконний спосіб, усвідомлюючи, що під час досягнення своєї мети, він неодноразово порушить та проігнорує норми Законів України, що завдасть шкоди міжнародному іміджу нашої держави та національним інтересам безпеки України щодо недоторканості її кордонів. Посилаючись на положення частини 1 ст.289 КАС України, позивач вимагає ухвалити судове рішення про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації.
Відповідач не заперечував проти задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, наведені сторонами докази і доводи, суд дійшов висновку, що позов Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України є обґрунтованим і підлягає задоволенню з наступних правових підстав.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства врегульовані приписами ст. 289 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Із змісту наведеної норми слідує, що законодавцем фактично виділено окремий випадок звернення із позовною заявою - про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації; фактичною підставою для такого звернення є відсутність в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України.
При цьому, можливість звернення із таким позовом непов`язана законодавцем саме із процедурою видворення іноземця чи особи без громадянства.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов`язки, порядок вирішення питань, пов`язаних з їх в`їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
За містом статті 9 Закону іноземці в`їжджають в Україну занаявності визначеного цим заноном чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленомупорядку візи.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Іноземці та особи без громадянства в разі незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України затримуються та в разі, якщо порушення ними законодавства України не передбачає кримінальної відповідальності, повертаються до країни попереднього перебування у встановленому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (ч. 3 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).
За приписами ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Оскільки приписи ст.289 КАС України є спеціальними по відношенню до норми ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також прийняті пізніше ніж вказаний Закон, тому в розглядуваному випадку вони користуються пріоритетом у застосуванні.
Згідно з положеннями ч. ч. 11, 13 ст.289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Таким чином, у випадку відсутності співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації та неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, особу може бути затримано на термін шість місяців, строк затримання такої особи може бути продовжено шляхом подачі відповідного адміністративного позову, який подається кожні шість місяців.
Судом встановлено, 15.01.2021 року о 21 год.30 хв. в міжнародному пункті пропуску через державний кордон для паромного сполучення «Чорноморський рибний порт» під час здійснення огляду тентового причіпу д\н НОМЕР_1 , який прибув на т\х «СENK M» з республіки Туреччина, було виявлено відповідача, який представився громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Особа приховувалась від проходження паспортного контролю і намагалась незаконно перетнути державний кордон України в пункті пропуску через державний кордон України без дозволу відповідних органів влади. 15.01.2021 року стосовно відповідача заступником начальника відділу АЮД Одеського прикордонного загону складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.204-1 КУпАП. Викладені обставини підтверджуються протоколом про адміністративне правопорушення, протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів. Про затримання відповідача начальник Одеського прикордонного загону 16.01.2021 року письмово повідомив Посольство Сирійської Арабської Республіки в Україні та направив запит щодо ідентифікації відповідача. На даний час відповідь на запит щодо ідентифікації відповідача відсутня.
Суд розцінює фактичні обставини справи як такі, що унеможливлюють ідентифікацію іноземця чи особу без громадянства, оскільки позивач на відповідний запит не отримав інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Тому враховуючи наявність умов, за яких неможливо забезпечити ідентифікацію відповідача, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову про затримання відповідача з метою забезпечення ідентифікації на строк до шести місяців.
Керуючись ст. ст.12, 241, 244, 246, 257, 289 КАС України, ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»,суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до особи без громадянства ОСОБА_1 про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації - задовольнити.
Затримати громадянина - особу без громадянства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (назвався громадянином Сирійської Арабської Республіки) з метою ідентифікації на строк шість місяців. Строк затримання рахувати з 21 год.30 хв. 15 січня 2021 року з поміщенням до пункту тимчасового утримання іноземців ДМСУ. До моменту поміщення до ПТПІ ДМСУ ABDELROFF ALKAL утримувати у місцях тимчасового тримання ДПСУ.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення в порядку, встановленому ст.ст.292, 295, 297 КАС України
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Калашнікова О. І.