
Справа № 592/12570/17
Провадження № 6-а/592/2/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2021 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Фоменко І.М., за участю секретаря судового засідання Щербань Г.Г., без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми заяву державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Рискаля Сергія Павловича, заінтересовані особи: ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про зміну способу і порядку виконання рішення суду, -
ВСТАНОВИВ:
Державний виконавець звернувся до суду із вищевказаною заявою та вимоги мотивує тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень перебуває виконавче провадження №60767134 з примусового виконання виконавчого листа №592/12570/17, виданого 28.10.2018 року Ковпаківським районним судом м. Суми, про зобов`язання Сумського обласного управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії і сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 року, на рахунок уповноваженого банку, обраному раніше отримувачем пенсії. Листом від 16.12.2019 року ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що стягувачу здійснено розрахунок боргу за період з 01.09.2017 року по 31.07.2018 року, проте, сума неотриманої пенсіонером пенсії за вказаний проміжок часу обліковується відповідно до п. 1 постанови КМ України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» №637 від 05.11.2014 року і буде виплачена на умовах окремого порядку. Заявник вважає, що посилання боржника на окремий порядок виплати заборгованості є необґрунтованим, оскільки призначення, виплата, припинення пенсійних виплат, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі Законів, зокрема, ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому просить суд встановити порядок виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 28.10.2019 року по справі №592/12570/17, визначивши, що ГУ ПФУ в Сумській області підлягає виплаті на користь ОСОБА_1 одразу вся сума пенсії за період з 01.09.2017 року по 31.07.2018 року без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою КМ України №637 від 05.11.2014 року.
Представники Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області ПН-СХ МРУМЮ (м. Суми), ГУ ПФУ в Сумській області та стягувач ОСОБА_1 , повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання рішення, в судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили; боржник та стягувач будь-яких пояснень з приводу заявлених вимог не надали.
У відповідності до ч. 2 ст. 378 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, вивчивши матеріали справи та додані до заяви документи, вважає, що заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 20.08.2018 року по справі №592/12570/17 рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 11.08.2017 року, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 27.11.2014 року №5924001722, визнано протиправним та скасовано його. Визнано протиправними дії Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії. Зобов`язано Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії та сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 року на рахунок уповноваженому банку, обраному раніше отримувачем пенсії (а.с.123-125).
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2018 року рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 20.08.2018 року по справі №592/12570/17 залишено без змін (а.с.182-186).
28.10.2019 року на виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 20.08.2018 року видано виконавчий лист, яким зобов`язано Сумське обласне управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії і сплатити заборгованість, що виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 року, на рахунок уповноваженого банку, обраному раніше отримувачем пенсії (а.с.201).
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Сумській області Ричкаля С.П. від 04.12.2019 року відкрито виконавче провадження №60767134 з примусового виконання виконавчого листа, виданого 28.10.2019 року Ковпаківським районним судом м. Суми по справі №592/12570/17.
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 04.03.2020 року замінено сторону боржника у виконавчому провадженні по справі №592/12570/17, а саме Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.220-221).
Листом від 16.12.2019 року ГУ ПФУ в Сумській області повідомило, що стягувачу здійснено розрахунок боргу за період з 01.09.2017 року по 31.07.2018 року, проте, сума неотриманої пенсіонером пенсії за вказаний проміжок часу обліковується відповідно до п. 1 постанови КМ України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» №637 від 05.11.2014 року і буде виплачена на умовах окремого порядку.
Не погоджуючись з таким висновком боржника, державний виконавець звернувся до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
У відповідності до ч. 1 та ч. 3 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Аналогічна можливість сторони виконавчого провадження звернення до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, передбачена положенням ст. 33 ЗУ «Про виконавче провадження».
Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові по справі №6-1829цс15 від 25.11.2015 року, поняття «спосіб і порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення – це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено ст. 16 ЦК. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у спосіб, раніше встановлений. При цьому суд не може змінити зміст рішення або його суть.
Як вбачається з листів Головного управління ПФУ в Сумській області від 04.12.2019 року та 20.08.2018 року, Управлінням проведено розрахунок боргу за період з 01.09.2017 року по 31.07.2018 року, яка підлягає виплаті на користь ОСОБА_1 . Сума неотриманої пенсіонером пенсії за вказаний проміжок часу обліковується відповідно до п. 1 постанови КМ України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» №637 від 05.11.2014 року і буде виплачена на умовах окремого порядку.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 постанови КМ України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» №637 від 05.11.2014 року, призначення та продовження виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, регламентовані ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.
Згідно ч. 1 ст. 47 Закону №1058-IV, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4.12. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п`яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
З огляду на викладене, пенсіонер має право змінити своє місце проживання та безперешкодно отримувати пенсію за новим місцем мешкання.
Виключні підстави для припинення виплати пенсії визначені ст. 49 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до правил ч. 1 та ч. 2 ст. 49 Закону №1058-IV, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
У відповідності до п. 16 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Тобто, Закон України ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV має вищу юридичну силу відносно норм постанови КМ України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» №637 від 05.11.2014 року.
Враховуючи викладене, суд зауважує, що призначення, виплата, припинення пенсійних виплат, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі Законів, зокрема, ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, оскільки у державного виконавця відсутня можливість виконання судового рішення без участі боржника, зважаючи, що на час розгляду справи рішення суду залишається невиконаним, а посилання ГУ ПФУ в Сумській області на окремий порядок виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 01.09.2017 року по 31.07.2018 року є необґрунтованим і таким, що порушує право громадянина на соціальний захист, зокрема пенсійне забезпечення, тому суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для встановлення способу і порядку виконання рішення суду з причин, викладених у заяві, адже судом встановлено обставини, що істотно ускладнюють його виконання, а тому дана заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 33 ЗУ «Про виконавче провадження», ст.ст. 5, 241, 248, 378 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Рискаля Сергія Павловича, заінтересовані особи: ОСОБА_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про зміну способу і порядку виконання рішення суду – задовольнити.
Встановити порядок виконання судового рішення у виконавчому провадженні №60767134 з примусового виконання виконавчого листа по справі №592/12570/17, виданого Ковпаківським районним судом м. Суми від 28.10.2019 року, щодо зобов`язання Сумського обласного управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії і сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.09.2017 року, на рахунок уповноваженого банку, обраному раніше отримувачем пенсії, визначивши, що Головним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області підлягає виплаті на користь ОСОБА_1 одразу вся сума пенсії за період з 01.09.2017 року по 31.07.2018 року без застосування механізму виплати перерахованої пенсії, визначеного постановою КМ України «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» №637 від 05.11.2014 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом п`ятнадцяти днів з дня її отримання.
Суддя І.М. Фоменко