
14.01.2021
ЄУН 337/4996/20
Провадження № 2/337/290/2021
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2021 року м. Запоріжжя
Хортицький районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Бредун Д.С., при секретарі Шварцер Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району в особі начальника управління – Михайленко А.В. звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь управління надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.05.2017 по 30.04.2018 в сумі 5 020,00 грн., а також – сплачену позивачем суму судового збору.
В обґрунтування позову вказав, що за заявами ОСОБА_1 . Управлінням було призначено їй державно-соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у розмірі 3928,47 грн. щомісячно на період з 01.05.2017 по 31.10.2017, у розмірі 2 942,21 грн. з 01.11.2017 по 30.11.2017 та – 3 111,05 грн. щомісячно за період з 01.12.2017 по 30.04.2018. Однак, як виявилось під час перевірки, ОСОБА_1 була надана неповна/невірна інформація про доходи, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.05.2017 по 30.04.2018 в сумі 5 020,00 грн. Не дивлячись на наявну особисту заяву ОСОБА_1 , в якій вона зобов`язалася до 30.12.2020 повернути надміру виплачені їй кошти державної соціальної допомоги шляхом щомісячної сплати 627,50 грн., починаючи з травня 2020 року, зазначені кошти нею так і не повернуті, у зв`язку з чим УСЗН ЗМР по Хортицькому району просить стягнути їх в судовому порядку.
Ухвалою від 02 грудня 2020 року відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду в спрощеному позовному провадженні з повідомленням сторін.
Сторони були повідомлені про місце, дату й час розгляду справи рекомендованою кореспонденцією відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України та повідомленням на офіційному сайті Судової влади; надано час для подання відзиву та заперечень.
Представник позивача в судове засідання надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала та не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка, будучи повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, у визначений судом строк відзив на позовну заяву не надала, у зв`язку з чим відповідно до вимог ст.ст. 178 ч.8, 247 ч.2, 279, 280 ч.1, 281 ЦПК України суд вважає за необхідне розглянути справу на підставі наявних у справі доказів в порядку заочного провадження та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно статті 1 (абз.2) Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
У відповідності до ст.4 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї.
Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі – Порядок), визначено, що державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Перелік документів, які уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї необхідно надати структурному підрозділу з питань соціального захисту населення для отримання державної соціальної допомоги, передбачено пунктом 5 Порядку.
Так, судом встановлено, що 13 травня 2017 року та 14 листопада 2017 року ОСОБА_1 зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі – УПСЗН ЗМР по Хортицькому району) із заявами про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.6, 16-17).
До заяв додала документи, передбачені п.5 Порядку, в тому числі: декларації про доходи та майновий стан, довідки про доходи, про зареєстроване місце проживання тощо (а.с.7-9, 17зв.-20).
На підставі наданих заявницею документів та іншої необхідної інформації, отриманої згідно приписів Порядку на запити УПСЗН ЗМР по Хортицькому району, останнім були прийняті рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї:
- від 13 червня 2017 року на період з 01.05.2017 по 31.10.2017 включно у розмірі 3 928,47 грн. щомісячно (а.с.14-15);
- від 24 листопада 2017 року у розмірі 2 942,21 грн. на період з 01.11.2017 по 30.11.2017 та у розмірі 3 111,05 грн. на період з 01.12.2017 по 30.04.2018 щомісячно (а.с.25зв.-26зв.).
Згідно п.23,24 Порядку контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення та Державна соціальна служба.
Перевірка достовірності відомостей, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги, проводиться на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу до Державних реєстрів: речових прав на нерухоме майно; актів цивільного стану громадян; юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців і громадських формувань тощо.
Під час такої перевірки позивачем шляхом отримання відповідей на запити було встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , не дивлячись на зазначення в деклараціях про відсутність місця роботи та інших, окрім соціальної допомоги, доходів, не повідомила про виплати, отримані нею відповідно до умов цивільно-правових договорів, а саме:
- у розмірі 3 600,00 грн. за період з лютого по квітень включно 2017 року від ОСББ «Ювілейний-19А»;
- у розмірі 4 650,00 грн. за період з травня по серпень включно 2017 року від ОСББ «Ювілейний-19А»;
- у розмірі 1 070,00 грн. за жовтень 2017 року від ОСББ «Світла 18»;
- заробітну плату за липень-вересень включно 2017 року в розмірі 946,32 грн. від ОСББ Запоріжсталь-18» (а.с.27-29зв.).
Згідно п.25 Порядку, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Згідно розрахунку надміру виплачених (перерахованих) коштів, які підлягають поверненню ОСОБА_1 , остання має повернути позивачеві 5 020,00 грн. надміру виплачених (перерахованих) за період з 01.05.2017 по 30.04.2018 коштів, про що їй було повідомлено листами від 19.09.2018, від 13.09.2019 та від 11.01.2020 (а.с.31-34).
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії заяви ОСОБА_1 (а.с.25), вона просила УСЗН по Хортицькому району продовжити їй термін добровільного повернення надміру виплачених їй коштів допомоги до 30.12.2020 включно та зобов`язувалася щомісячно, починаючи з травня 2020 року, сплачувати по 627,57 грн.
Проте, даних про повернення ОСОБА_1 на рахунок управління суми надміру виплачених бюджетних коштів суду не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 5 020,00 грн. законні, обґрунтовані, відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним витрати зі сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 82, 89, 131, 141, 229, 247, 263, 264, 280, 354 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, (69097, м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, код ЄДРПОУ 37573817):
-надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.05.2017 по 30.04.2018 в сумі 5 020,00 грн. (п`ять тисяч двадцять гривень 00 копійок);
-судовий збір в розмірі 2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Д.С. Бредун