
Справа № 318/2338/20
Номер провадження №3/318/40/2021
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.01.2021 року м. Кам`янка-Дніпровська
Суддя Кам`янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області Васильченко В.В.,
розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр-на України, який працює на посаді директора ПП «АПФ АЛЕКС», неодружений, що проживає: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії № 384 від 11 листопада 2020 року директор ПП «АПФ АЛЕКС» ОСОБА_1 , вчинив правопорушення за ч.ч. 1, 8, 16 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року №481/95-ВР зі змінами і доповненнями, а саме: зберігання пального в період з 01.05.2020 р. до 03.09.2020 р. (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального та підпадає під дію ст. 164 ч. 1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, його представник адвокат Луньов С.М. просив провадження у справі закрити у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, посилаючись на доводи викладені ним в письмових запереченнях долучених до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, дослідивши матеріали справи суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Згідно штампу вхідної кореспонденції справа надійшла до суду 19.11.2020 року. Відповідно до протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями призначення не відбулося, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Згідно звіту про автоматизований розподіл судових справ між суддями, дата та час початку автоматизованого розподілу на суддю Васильченка В.В. є 10.12.2020 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Причому згідно приписів ст. 2772 цього ж Кодексу повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
З огляду на зазначена, справа була призначена до розгляду в межах встановлених чинним законодавством строків на 23.12.2020 року.
22.12.2020 року представник ОСОБА_1 адвокат Луньов С.М. заявив клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з його хворобою та необхідністю ознайомлення з матеріалами справи, оскільки, про час розгляду справи він дізнався лише 22.12.2020 року, тобто за одну, а не за три доби до дня розгляду справи.
Розгляд справи було відкладено на 11.01.2021 року.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що подія правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП мала місце 07.09.2020 року (Акт перевірки від 16.09.2020 року №0661/08-01-05/22162743), а тому, як на момент автоматичного розподілу справи на суддю (10.12.2020 р.), так і на момент ухвалення рішення судом (11.01.2021 р.) сплинув, передбачений ч. 2 ст. 38 КУпАП трьохмісячний строк накладення адміністративного стягнення.
Пункт 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абз. 1 ст. 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (ст. 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами ст. 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Тобто, обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення визначені ст. 247 КУпАП. Відповідно до п.7 цієї статті провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Дана норма є імперативною і по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
З урахуванням того, що на час розгляду справи в суді закінчився визначений ст. 38 КУпАП строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суд позбавлений процесуальної можливості досліджувати докази та вирішувати питання про винуватість або невинуватість особи, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.7 ст. 247 КУпАП.
Суд також враховує практику Європейського Суду з прав людини (п. 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (Stubbings and Others v. The United Kingdom), п.51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
За вказаних обставин, суд приймає рішення про закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.38, 247, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Кам`янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги.
Суддя В.В. Васильченко