Рішення № 94197757, 12.01.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2021
Номер справи
580/1839/20
Номер документу
94197757
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2021 року справа № 580/1839/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання: Остроушко Л.І.,

представник позивача – Романнікова О.С.,

представника відповідача – Білецької В.В,

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Авіакомпанія “Черкаси-ЗАНГ” до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування рішень,

встановив:

26.05.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю “Авіакомпанія “Черкаси-ЗАНГ” з позовом до Державної авіаційної служби України, в якому просить:

1) визнати наказ Державної авіаційної служби України № 810 від 27.06.2019 про призупинення дії Сертифіката схвалення організації розробник нікчемним та скасувати його, оскільки недоліки, які призвели до видачі цього Наказу давно виконані, що підтверджує лист позивача до ДАСУ № 80 від 09.08.2019 та акт ДАСУ від 08.08.2019 про передачу документів, які були відсутні при перевірці;

2) визнати нікчемним та скасувати наказ Державної авіаційної служби України № 49 від 11.01.2020, як виданого з порушеннями та по необ`єктивній, упередженій інформації ;

3) визнати нікчемним та скасувати наказ Державної авіаційної служби України № 55 від 11.01.2020, як виданого з порушеннями та по необ`єктивній, упередженій інформації;

4) визнати нікчемною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України № 000479 серія АБ від 28.01.2020 про стягнення з позивача 85 000 грн., як прийняту з порушеннями, тому що на момент здачі звіту з авіаційної безпеки позивач вже не був діючим експлуатантом (суб`єктом авіаційної діяльності та суб`єктом господарювання).

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом ДАСУ №810 від 27.06.2019 призупинено дію Сертифіката схвалення організації розробника. Позивач вважає, що недоліки, на підставі яких призупинено дію сертифікату, позивачем усунені, проте дію сертифіката відповідачем не поновлено. Наказ Державної авіаційної служби України № 49 від 11.01.2019 та наказ Державної авіаційної служби України № 55 від 11.01.2019, видані з порушенням законодавства, оскільки звіти ними готувались по версії рапортів з аудитів. Звіти з документальним підтвердженням на 92 арк. про усунення недоліків аудиту від 17-18 грудня 2019 року позивач здав до ДАСУ своєчасно, відповідно до терміну вказаному інспектором у рапортах з аудиту, але будь-яких відповідей на них позивачем не отримано. Також позивач зазначив, що постанова Державної авіаційної служби України № 000479 серія АБ від 28.01.2020 про стягнення з позивача 85 000 грн підлягає скасуванню, оскільки підприємство фактично закрите, оскільки іншими видами крім авіаційної не займається, то і звіти про авіаційну безпеку подавати не повинне.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 16.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, 13.07.2020 надав відзив на позов, в якому зазначив, що пред`явлений позов є необгрунтованим, безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

Ухвалою суду від 30.07.2020 постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

18.08.2020 представником позивача подано до суду відповідь на відзив.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засідання проти задоволення позову заперечувала та просила відмовити у його задоволенні.

Заслухавши учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Наказом Державіаслужби № 126 від 31.01.2019 «Про проведення перевірки ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-Занг» організації розробника авіаційної техніки, м. Черкаси», відповідно до Повітряного кодексу України, Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року № 520 та Авіаційних правил України, Частина 21 «Сертифікація повітряних суден, пов`язаних з ними виробів, компонентів та обладнання, а також організацій розробника та виробника» АПУ-21 (Part-21), затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 17 січня 2014 року № 27, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06 лютого 2014 року за № 240/25017, враховуючи лист від 17.01.2019 за № 12 Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Черкаси- ЗАНГ» (ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» створено комісію для проведення перевірки ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» та наказано комісії провести перевірку ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» у період з 06 по 08 лютого 2019 року згідно з Програмою перевірки ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» - організації розробника авіаційної техніки.

За результатами перевірки ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» 11.02.2019 складено Звіт з перевірки та повідомлено позивача про те, що у відповідності до вимог п. 21.А258(с)(2) термін усунення не відповідностей другого рівня не повинен перевищувати трьох місяців з дня отримання звіту.

14.06.2016 Державіаслужбою складено Остаточний звіт за висновками якого Державіаслужба вважає за можливе призупинити дію Сертифіката схвалення організації розробника UA.21J.0050 ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ».

Наказом Державіаслужби № 810 від 27.06.2019 «Про призупинення дії Сертифіката схвалення організації розробника UA.21J.0050 ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» призупинено дію Сертифіката схвалення організації розробника UA.21J.0050 ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ».

28.12.2019 ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» направила на адресу Дежівіаслужби лист №120 «Про надання звіту щодо усунення недоліків» з додатками на 77 арк., які надійшли до відповідача та зареєстровані ним 02.01.2020 за №19207/0/12.1-1-20.

За результатом розгляду вищезазначеного звіту відповідачем встановлено, що організацією з ТО ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» не вжито ефективних корегуючих заходів з метою усунення виявлених невідповідностей, у тому числі невідповідностей першого рівня.

28.12.2019 ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» направила на адресу Дежівіаслужби лист №119 «Про надання звіту щодо усунення недоліків» з додатками на 15 арк., які надійшли до відповідача та зареєстровані ним 02.01.2020 за №19206/0/12.1-1-20.

За результатом розгляду вищезазначеного звіту відповідачем встановлено, що організацією з ТО ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» не вжито ефективних корегуючих заходів з метою усунення виявлених невідповідностей, у тому числі невідповідностей першого рівня.

Наказом Державіаслужби № 49 від 11.01.2020 «Про призупинення дії Сертифіката схвалення №UA.MF.0019 ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» призупинено дію Сертифіката схвалення №UA.MF.0019 організації з технічного обслуговування ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ».

Наказом Державіаслужби № 55 від 11.01.2020 «Про призупинення дії Сертифіката схвалення №UA.MF.0019 ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» призупинено дію Сертифіката схвалення №UA.MF.0019 організації з технічного обслуговування ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ».

17.01.2020 державним інспектором з авіаційного нагляду за безпекою авіації відділу аналітичного забезпечення УСАБ Державіаслужби Сайко Р.В. проведено перевірку ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» та встановлено такі порушення: несвоєчасне подання до уповноваженого органу з питань цивільної авіації квартального звіту про стан забезпечення АБ за 3 квартал згідно п. 162 Державної програми АБ цивільної авіації, затвердженої законом України від 21.03.2017 №1965-VІІІ у встановлений строк – до 5 числа місяця, що наступає за звітним періодом, про що складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації №003252 серія АА.

28.01.2021 на підставі протоколу №003252 серії АА головою Державіаслужби винесено постанову №000479 серія АБ, якою на підставі статей 127-130 Повітряного кодексу України, а саме абзацу 8 пункту 1 ч. 1 ст. 127 Повітряного кодексу України накладено на ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» штраф у сумі 85000,00 грн.

Не погоджуючись з вищезазначеними рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року № 520 (далі - Положення № 520), Державна авіаційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації.

Згідно з пунктом 2 Положення №520 Державна авіаційна служба України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до підпункту 9 пункту 4 Положення № 520, Державіаслужба відповідно до покладених на неї завдань, здійснює нагляд та контроль за дотриманням суб`єктами авіаційної діяльності вимог законодавства, авіаційних правил України, зокрема шляхом проведення планових і позапланових перевірок, аудитів та інспектувань, а також ситуаційних експериментів, випробувань, оглядів, спостережень.

За змістом частин першої та другої статті 10 Повітряного кодексу України (далі - ПК України) безпека авіації складається з безпеки польотів, авіаційної безпеки, екологічної безпеки, економічної та інформаційної безпеки. З метою забезпечення безпеки цивільної авіації уповноважений орган з питань цивільної авіації здійснює комплекс заходів, спрямованих на запобігання виникненню авіаційних подій, шляхом:

1) встановлення критеріїв безпеки авіації;

2) встановлення необхідного рівня безпеки авіації;

3) здійснення аналізу та визначення існуючого рівня безпеки авіації;

4) проведення планових та позапланових перевірок, інспектування суб`єктів та об`єктів авіаційної діяльності;

5) встановлення строків і здійснення контролю за проведенням коригуючих дій суб`єктами авіаційної діяльності;

6) заборони, скасування, тимчасового припинення або зміни виконання будь-яких видів польотів і авіаційної діяльності у разі виявлення загрози безпеці авіації або їх невідповідності встановленим стандартам і авіаційним правилам України;

7) анулювання, тимчасового припинення дії сертифікатів, свідоцтв, ліцензій, дозволів, обмеження прав, наданих цими документами, скасування погодження кандидатур згідно з частиною десятою цієї статті;

8) накладення штрафів та вжиття інших заходів щодо забезпечення безпеки авіації.

Державною програмою авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженою Законом України 21 березня 2017 року № 1965-VІІІ (далі - Програма) визначена мета, яка полягає у визначенні засад для забезпечення авіаційної безпеки, регулярності та ефективності польотів шляхом запровадження правил, практики та процедур, які передбачають заходи захисту від актів незаконного втручання.

Пунктами 5 та 6 Програми регламентовано основні її завдання, а саме: розподіл обов`язків, встановлення правил впровадження та здійснення заходів забезпечення авіаційної безпеки пасажирів, авіаційного персоналу та персоналу, який задіяний в авіаційній діяльності, повітряних суден, майна, яке перевозиться повітряними суднами, об`єктів суб`єктів авіаційної діяльності незалежно від форми власності та підпорядкування та підтримання відповідного рівня авіаційної безпеки здійснюється за такими основними напрямами, в тому числі:

жодне повітряне судно, внесене до Державного реєстру цивільних повітряних суден України, або іноземне повітряне судно не може вилітати з або прилітати до аеропортів України за відсутності документів, що необхідні згідно з Правилами надання експлуатантам дозволів на виліт з аеропортів України та приліт до аеропортів України;

жодна особа або транспортний засіб не може увійти або заїхати до контрольованої зони без перепустки, а до стерильних зон та зон обмеженого доступу, що охороняються, - без перепустки та проходження контролю на безпеку, який повинен здійснюватися належним чином на постійній основі;

жодна особа не може бути допущена на борт повітряного судна без відповідного дозволу уповноваженої посадової особи суб`єкта авіаційної діяльності;

суб`єкт авіаційної діяльності авіації загального призначення та фізична особа - експлуатант повітряного судна повинні забезпечувати авіаційну безпеку в місцях базування, стоянок повітряних суден та під час виконання польотів;

авіаційний персонал та персонал, задіяний в авіаційній діяльності, робота якого пов`язана із забезпеченням авіаційної безпеки, можуть бути допущені до провадження такої діяльності лише за наявності відповідних документів з авіаційної безпеки, виданих центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в галузі цивільної авіації, або навчальними закладами, сертифікованими таким органом.

Згідно з пунктом 8 Програми уповноваженим органом у сфері авіаційної безпеки цивільної авіації є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в галузі цивільної авіації (далі - уповноважений орган з питань цивільної авіації). До повноважень уповноваженого органу з питань цивільної авіації у сфері авіаційної безпеки належить в тому числі:

забезпечення виконання Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації;

здійснення державного нагляду за забезпеченням авіаційної безпеки суб`єктами авіаційної діяльності

перевірка ефективності здійснення заходів з авіаційної безпеки суб`єктами авіаційної діяльності;

сертифікація з питань авіаційної безпеки суб`єктів авіаційної діяльності, служб авіаційної безпеки, персоналу, який здійснює контроль на безпеку, юридичних та фізичних осіб, діяльність яких стосується підготовки персоналу, задіяного у забезпеченні авіаційної безпеки;

розроблення вимог щодо підбору, підготовки та сертифікації з питань авіаційної безпеки фізичних осіб, діяльність яких пов`язана з підготовкою персоналу, задіяного у забезпеченні авіаційної безпеки, та персоналу, який здійснює контроль на безпеку;

видача за наявності підстав відповідних сертифікатів, здійснення контролю за виконанням сертифікаційних вимог, анулювання або припинення дії сертифіката (у разі виявлення недоліків, що можуть загрожувати безпеці авіації).

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до наказу №126 від 31.01.2019 Державіаслужбою проведено перевірку позивача організації розробника авіаційної техніки на підставі положень Повітряного кодексу, Положення № 520 та Авіаційних правил. Згідно з висновком Остаточного звіту, що затверджений заступником директора департаменту -начальником управління -державним інспектором з авіаційного нагляду за льотною придатністю повітряних суден управління сертифікації типу авіаційної техніки департаменту льотної придатності від 14.06.2019, Державіаслужбою призупинено дію Сертифіката схвалення організації розробника UA.21J.0050 ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси -ЗАНГ» з дати підписання цього наказу.

Позивачем надано (вх. Державіаслужби № 19207/0/12.1-1-20 від 02.01.2020) до Державіаслужби Звіт щодо усунення невідповідностей, виявлених при проведенні планового аудиту організації з технічного обслуговування (ТО) ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси - ЗАНГ» в період 18 грудня 2019 року та відображені у Рапорті з аудиту від 18.12.2019.

Суд зазначає, що відповідно до п. 6. Рапорту з аудиту від 23.12.2019 за період аудиту: 18.12.19 зазначено Рівень невідповідності 1 (колонка 12 Рапорту) з терміном усунення недоліків: 28.12.2019 (колонка 13 Рапорту).

Згідно з М.В.619 додатку 1 (Part-M) до Авіаційних правил України «Підтримання льотної придатності повітряних суден та авіаційних виробів, компонентів і обладнання та схвалення організацій і персоналу, залучених до виконання цих завдань», затверджених наказом Державної авіаційної служби України від 06.03.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.03.2019 за № 316/33287 (далі - Авіаційні правила) недоліки:

(a) Недоліком рівня 1 є будь-яка істотна невідповідність вимогам цього додатка (Part-M), яка знижує стандарт безпеки і становить серйозну загрозу безпеці польотів.

(b) Недоліком рівня 2 є будь-яка невідповідність вимогам цього додатка (Part- М), яка може знизити стандарт безпеки та ймовірно становить загрозу безпеці польотів.

(c) Після отримання повідомлення про недоліки згідно з М.В.605 утримувач схвалення організації з технічного обслуговування має розробити план коригувальних дій і продемонструвати коригувальні дії, які задовольнять компетентний орган, у термін, погоджений з цим органом.

Згідно з М.В.607 додатку 1 (Part-M) до Авіаційних правил, звіту схвалення організації EASA Form 6F від 08 січня 2020 року визначено, зокрема:

Розділ В - процедура для компетентних органів , Підчастина F - Організація з технічного обслуговування М.В.607. Анулювання, призупинення та обмеження схвалення Згідно з М.В.707 додатку 1 (Part-M) до Авіаційних правил, звіту схвалення організації EASA Form 13 від 09 січня 2020 року , визначено, зокрема:

Розділ А - Технічні вимоги, Підчастина G - Організація з управління підтриманням льотної придатності М.А.707. Персонал з перегляду льотної придатності.

Відповідно до пунктів 21.A.258(d) та 21.А.259 (а) Авіаційних правил України Частина 21 «Сертифікація повітряних суден, пов`язаних з ними виробів, компонентів та обладнання, а також організацій розробника та виробника» АПУ- 21 (Part-21), затверджених наказом Державної авіаційної служби України 26 квітня 2019 року №529, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 травня 2019 року за № 543/33514:

21.А.258. Недоліки

(d) У разі недоліків першого або другого півня схвалення організації розробника може підлягати частковому або повному призупиненню або скасуванню згідно із застосовними процедурами відповідно до чинного законодавства. Утримувач схвалення організації розробника повинен своєчасно надати підтвердження отримання повідомлення про призупинення або скасування схвалення організації розробника.

21.А.259. Строк дії та чинність

(а) Схвалення організації розробника видається на необмежений період часу. Воно залишається чинним, доки:

1) організація розробника не втратить спроможності довести відповідність застосовним вимогам цієї глави; або

2) утримувач або будь-який з його партнерів або субпідрядників не перешкоджають компетентному органу виконувати обстеження відповідно до параграфа 21.А.25 7; або

3) не існує доказів, що система забезпечення проекту не здатна зберігати задовільний контроль та нагляд за проектуванням виробів або за внесенням змін відповідно до схвалення; або

4) сертифікат здано або скасовано відповідно до застосовних процедур, вимог чинного законодавства.

Позивачем надано (вх. Державіаслужби № 19206/0/12.1-1-20 від 02.01.2020) до Державіаслужби Звіт щодо усунення невідповідностей, виявлених при проведенні планового аудиту льотної придатності (УПЛП) ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси - ЗАНГ» в період 17 грудня 2019 року та відображені у Рапорті з аудиту від 17.12.2019. Однак відповідно до п. 3. Рапорту з аудиту від 23.12.2019 за період аудиту: 17.12.2019 зазначено Рівень невідповідності 1 (колонка 12 Рапорту) з терміном усунення недоліків: 28.12.2019 (колонка 13 Рапорту).

Згідно з М.А.705 додатку 1 (Part-M) до Авіаційних правил Недоліки:

(а) Якщо під час аудитів або за допомогою інших засобів буде виявлено підтвердження невідповідності вимогам цього додатка (Part-M), компетентний орган має вжити таких заходів:

1. у разі недоліку рівня 1 - вживає негайних заходів з анулювання, обмеження або призупинення схвалення організації з технічного обслуговування в цілому або частково залежно від серйозності недоліку рівня 1, доки організацією не буде вжито ефективних коригувальних дій;

Згідно з М.В.707 додатку 1 (Part-M) до Авіаційних правил Недоліки: М.В.707. Анулювання, призупинення та обмеження схвалення Компетентний орган має:

(a) призупинити сертифікат схвалення за наявності вагомих підстав у разі потенційної загрози безпеці польотів, або

(b) призупинити, анулювати або обмежити сертифікат схвалення відповідно до положень М.В.705.

Згідно з М.В.716 додатку 1 (Part-M) до Авіаційних правил Недоліки:

М.А.716. Недоліки

(a) Недоліком рівня 1 є будь-яка істотна невідповідність вимогам цього додатка (Part-M), яка знижує стандарт безпеки і становить серйозну загрозу безпеці польотів.

(b) Недоліком рівня 2 є будь-яка невідповідність вимогам цього додатка (Part- М), яка може знизити стандарт безпеки та ймовірно становить загрозу безпеці польотів.

(c) Після отримання повідомлення про недоліки згідно з М.В.705 вимогам цього додатка (Part-M) утримувач схвалення організації з управління підтриманням льотної придатності повинен розробити план коригувальних дій і продемонструвати коригувальні дії, які задовольнять компетентний орган, у термін, погоджений з цим органом.

Таким чином, оскільки відповідачем встановлено порушення законодавства позивачем, то оскаржувані накази Державної авіаційної служби України № 810 від 27.06.2019, № 49 від 11.01.2020, № 55 від 11.01.2020 винесені правомірно до скасуванню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про визнання нікчемною та скасування постанови Державної авіаційної служби України № 000479 серія АБ від 28.01.2020 про стягнення штрафу в розмірі 85 000 грн, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 182 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21.03.2017 № 1965-УІН (далі - Державна програма авіаційної безпеки) керівники аеропортів та експлуатантів, крім експлуатантів авіації загального призначення, що використовують повітряні судна злітною вагою менше 5700 кілограмів, подають до уповноваженого органу з питань цивільної авіації звіти про стан забезпечення авіаційної безпеки та результати роботи служб авіаційної безпеки:

щокварталу - до п`ятого числа місяця, що наступає за звітним періодом;

щороку - до 10 січня наступного року.

Суб`єкти авіаційної діяльності, крім експлуатантів авіації загального призначення, що використовують повітряні судна злітною вагою менше 5700 кілограмів, готують та подають уповноваженому органу з питань цивільної авіації щоквартальні та щорічні звіти про стан забезпечення авіаційної безпеки, виявлені недоліки та заходи щодо їх усунення.

Відповідно до частини першої статті 126 ПК України за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов`язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до підпункту 6 пункту 6 Положення № 520 Державіаслужба для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, накладати штрафи за умов, визначених ПК України.

Частиною першою статті 129 ПК України встановлено, що підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол.

Відповідно до Повітряного кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та з метою дотримання законності при здійсненні провадження у справах про правопорушення на повітряному транспорті затверджено Порядок накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, а саме Порядком накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 26.12.2011 № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.01.2012 № 73/20386 (далі - Порядок № 637), передбачена процедура розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації, накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті.

Так, у пунктах 2.1 та 2.2 Порядку № 637 визначено, що підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації, складений за формою згідно з додатком 1. Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.

Згідно з частиною першою статті 128 ПК України справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова. А за наслідками розгляду справи, відповідно до частини третьої статті 128 ПК України, може бути накладено штраф на юридичну особу - суб`єкта авіаційної діяльності протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.

Відповідно до частини другої статті 128 ПК України від імені уповноваженого органу з питань цивільної авіації розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації.

Пунктами 3.1 та 3.2 Порядку № 637 передбачено, що Державіаслужба України розглядає справи про правопорушення у галузі цивільної авіації, за результатами розгляду виноситься постанова про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації (додаток 2) або постанова про закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації (додаток 3). Від імені Державіаслужби України розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України.

Згідно з пунктом 5.1 Порядку № 637 справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядають Голова Державіаслужби України та його заступники за напрямами діяльності.

Акти перевірок суб`єкта, документи, які підтверджують факти правопорушень у галузі цивільної авіації, заперечення до актів перевірок (у разі наявності) та інші матеріали перевірок подаються разом з протоколом про правопорушення у галузі цивільної авіації для розгляду та прийняття відповідного рішення (пункт 5.3 Порядку № 637).

За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Голова Державіаслужби України або його заступники (за напрямом діяльності) протягом 15 днів з дня отримання Державіаслужбою України протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації виносять постанову про накладення штрафу на суб`єкта або про закриття провадження у справі згідно з додатками 2, 3 до цього Порядку (пункт 5.4. Порядку № 637).

Штраф за невиконання (неналежне виконання) суб`єктом вимог законодавства, що регулює діяльність у галузі цивільної авіації, накладається у розмірах, визначених статтею 127 ПК України.

Відповідно до абзацу восьмого пункту 1 частини першої статті 127 ПК України за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб`єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від п`яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі ненадання до уповноваженого органу з питань цивільної авіації інформації, обов`язкове подання якої встановлюється законодавством або авіаційними правилами України, надання недостовірної інформації або надання інформації з порушенням встановлених строків.

Судом встановлено, що 17.01.2020 державним інспектором з авіаційного нагляду за безпекою авіації відділу аналітичного забезпечення УСАБ Державіаслужби Сайко Р.В. проведено перевірку ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» та встановлено такі порушення: несвоєчасне подання до уповноваженого органу з питань цивільної авіації квартального звіту про стан забезпечення АБ за 3 квартал згідно п. 162 Державної програми АБ цивільної авіації, затвердженої законом України від 21.03.2017 №1965-VІІІ у встановлений строк – до 5 числа місяця, що наступає да звітним періодом, про що складено протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації №003252 серія АА.

28.01.2021 на підставі протоколу №003252 серії АА головою Державіаслужби винесено постанову №000479 серія АБ, якою на підставі статей 127-130 Повітряного кодексу України, а саме абзацу 8 пункту 1 ч. 1 ст. 127 Повітряного кодексу України накладено на ТОВ «Авіакомпанія «Черкаси-ЗАНГ» штраф у сумі 85000,00 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова про накладення штрафу скасуванню не підлягає.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат (судовий збір, витрати на правничу допомогу) відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складене 18.01.2021.

Суддя В.П. Тимошенко