Рішення № 94197140, 18.01.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2021
Номер справи
480/7718/20
Номер документу
94197140
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2021 р. Справа № 480/7718/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Головне управління Держпродспоживслужби у Сумській області, про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що наказом Державної інспекції сільського господарства в Сумській області від 30.12.2016 р. № 76-к її звільнено з посади заступника начальника управління - начальника відділу атестації, контролю насінництва, розсадництва та охорони прав на сорти рослин управління контролю якості насіння та садивного матеріалу з 30.12.2016 р. у зв`язку з ліквідацією інспекції. 18.08.2020 р. вона звернулася до відповідача з заявою про призначення їй пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, пунктів 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. N 622 як особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. До заяви були додані всі необхідні документи для призначення пенсії, за наслідками перевірки яких відповідачем було прийняте рішення про призначення їй пенсії державного службовця у розмірі 17120 грн. Водночас листом від 31.08.2020 р. відповідач повідомив про призначення їй пенсії за віком з 18.08.2020 р. у розмірі 3896,42 грн. На звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії державного службовця отримала відмову, мотивовану тим, що надані довідки про заробітну плату не відповідають Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженому наказом Міністерства соціальної політики України 10 травня 2017 року N 750, та запропоновано надати довідки про заробітну плату, видані відповідно до п. 3 цього Порядку. Вважає, що відповідач, прийнявши рішення про відмову у призначенні їй пенсії державного службовця, протиправно не врахував спірні довідки, оскільки вони видані належним органом. Зазначає, що дії відповідача щодо відмови призначити пенсію державного службовця порушують її конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити.

Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення йому копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, але у встановлений строк відзиву на позовну заяву не подав. З огляду на положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Третя особа пояснень щодо позову не подала.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що наказом Державної інспекції сільського господарства в Сумській області від 30.12.2016 р. № 76-к ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника управління - начальника відділу атестації, контролю насінництва, розсадництва та охорони прав на сорти рослин управління контролю якості насіння та садивного матеріалу у зв`язку з ліквідацією інспекції з 30.12.2016 р. (а.с.17).

18.08.2020 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про призначення їй пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, пунктів 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. N 622 як особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. До заяви були додані всі необхідні документи для призначення такої пенсії, у т.ч. довідки Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області № 7372-25.2/20 від 14.08.2020 р. та № 7374-25.2/20 від 14.08.2020 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (а.с.26,27).

Листом від 31.08.2020 р. № 1800-0302-8/41584 відповідач у врахуванні довідок про заробітну плату для визначення розміру пенсії державного службовця та повідомив про призначення позивачці пенсії за віком з 18.08.2020 р. у розмірі 3896,42 грн (а.с.12).

Суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про призначення позивачці пенсії за віком замість пенсії державного службовця є необґрунтованим та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначені в Законі України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України "Про державну службу".

Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII (далі - Закон N 889-VIII) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до п.п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII набрав чинності 01.05.2016 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII (далі - Закон N 3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, є досягнення такими особами визначеного віку та наявність у них страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У свою чергу, такий вік як умова призначення пенсії за віком визначається статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Тобто, до 01.05.2016 р. право на пенсію державного службовця мали особи, які:

1) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

2) мали стаж державної служби не менш як 10 років та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З системного аналізу вказаних норм слідує, що обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону N 3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону N 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.

У даному випадку єдиною підставою для відмови в призначенні пенсії державного службовця відповідач зазначив неприйнятність довідок ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області № 7372-25.2/20 від 14.08.2020 р. та № 7374-25.2/20 від 14.08.2020 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця у зв`язку з тим, що спірні довідки про заробітну плату не відповідають Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженому наказом Міністерства соціальної політики України 10 травня 2017 року N 750, а саме Державна інспекція сільського господарства України, з територіального управління якої була звільнена позивач, не входить до переліку служб, шляхом реорганізації яких утворена Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту позивачів (Держпродспоживслужба).

Суд не погоджується з такою позицією відповідача та зазначає, що відповідно до абз. 4 п. 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженому наказом Міністерства соціальної політики України 10 травня 2017 року N 750 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 р. за N 766/30634, у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 р. N 447 "Про ліквідацію територіальних органів Державної інспекції сільського господарства" передбачено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної інспекції сільського господарства, у т.ч. і Державну інспекцію сільського господарства в Сумській області, та постановлено, що територіальні органи, які ліквідуються, продовжують виконання своїх функцій і повноважень до їх передачі відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. N 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику, зокрема, у галузі насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва.

До складу ліквідованої Держсільгоспінспекції входило 4 управління:

1. Управління контролю якості насіння і садивного матеріалу.

2. Управління контролю якості сільськогосподарської продукції (зерна).

3. Управління технічного нагляду, охорони праці та пожежної безпеки.

4. Управління контролю за використанням та охороною земель.

Функції трьох перших управлінь нині виконує ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області.

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. N 1072-р до сфери управління Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів віднесено нерухоме майно Державної інспекції сільського господарства у Сумській області, а саме будівлі насіннєвих інспекцій (а.с.57-63,64-74,82-89).

Отже, у результаті ліквідації Державної інспекції сільського господарства у Сумській області її права та обов`язки не припинилися, вони були передані іншому суб`єкту господарювання - новоствореній юридичній особі - ГУ Держпродспоживслужби в Сумській області, яка є правонаступником усіх прав та обов`язків Державної інспекції сільського господарства у Сумській області у сферах насінництва і розсадництва. У свою чергу, в Україні не створено та відсутній будь-який інший орган виконавчої влади, який реалізує державну політику, зокрема, у сферах насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва після ліквідації Державної інспекції сільського господарства України у сферах насінництва і розсадництва.

Таким чином, довідки про складові заробітної плати позивача для призначення пенсії, не враховані відповідачем, підтверджують визнання факту правонаступництва ліквідованого у складі Державної інспекції сільського господарства у Сумській області управління контролю якості насіння та садивного матеріалу.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, не призначивши позивачці пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", не дотримався його вимог та вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 18 серпня 2020 року пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, пунктів 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII та п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. N 622 на підставі поданих документів, у т.ч. довідок про заробітну плату № 7372-25.2/20 від 14.08.2020 р. та № 7374-25.2/20 від 14.08.2020 р., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 840,80 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.37).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013), третя особа - Головне управління Держпродспоживслужби у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Гамалія, 25, код ЄДРПОУ 40356714), про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII, згідно з пунктами 10 та 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII та п. 3 постанови КМУ від 14.09.2016 р. № 622 на підставі документів, наданих до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області 18 серпня 2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 18 серпня 2020 року нарахування та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. № 3723-XII, згідно з пунктами 10 та 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. № 889-VIII та п. 3 постанови КМУ від 14.09.2016 р. № 622 на підставі документів, у тому числі довідок про заробітну плату від 14.08.2020 р. № 2374-25.2/20 та № 7372-25.2/20, наданих ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області 18 серпня 2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області на користь ОСОБА_1 840,80 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах