
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2021 року Справа № 480/8730/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8730/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розрахунку інших виплат в середніх розмірах за липень 2018 року на підставі довідки № 5648/03 від 09.08.2018;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача в частині інших виплат, починаючи з 12.04.2019 на підставі довідки № 5648/03 від 09.08.2018 в середніх розмірах за липень 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачці з 09.08.2018 року була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір якої склав 6946,20 грн. Однак, листом від 17.04.2019 № 3017/03-26 відповідач повідомив, що у квітні 2019 року позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 (зі змінами) за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу (заступника керівника відділу), тобто 5200 грн, та інших виплат за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією за період роботи на посаді заступника начальника відділу з 01.05.2016 по 31.03.2017. Не погодившись з даними діями відповідача позивач звернулася до суду, однак рішенням Сумського окружного адміністративного суду 07.08.2019 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовлено, але постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.11.2019 апеляційну скаргу задоволено частково і рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 по справі № 480/2203/19 скасовано, позов задоволено частково, а саме: скасовано рішення Білопільського об`єднаного управлінням Пенсійного фонду України Сумської області № 183950001017 від 12.04.2019 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 і зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Білопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 5647/04 від 09.08.2018 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) з 12.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум. Рішення суду по справі № 480/2203/19 набрало законної сили 14.11.2019.
Тому позивачка щодо проведення їй перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 18.01.2017 № 15 (зі змінами) за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу (заступника керівника відділу), тобто 5200 грн., та інших виплат за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією за період роботи на посаді заступника начальника відділу з 01.05.2016 по 31.03.2017 не погоджується, вважає їх протиправними та такими, що порушують її право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду 11.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач правом на подання позовної заяви не скористався.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 09.08.2018 позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір її пенсії складав 6946,20 грн.
Листом від 17.04.2019 № 3017/03-26 Білопільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило позивачку, що за результатами перевірки пенсійної справи позивача, ГУ ПФУ в Сумській області пенсійну справу приведено до відповідності згідно з нормами чинного законодавства з дати призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (з 09.08.2018). Розрахунок пенсії проведено з урахуванням посадового окладу, визначеного відповідно до постанови КМУ від 18.01.2017 № 15 (зі змінами) за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу (заступник керівника відділу), тобто 5200,00 грн., та інші виплати за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією за період роботи на посаді заступника начальника відділу з 01.05.2016 по 31.03.2017. Цим же листом повідомлено, що в результаті перерахунку розмір пенсії позивачки зменшився на 1800,06 грн. і визначений в сумі 5146,14 грн. Розмір переплати за період з 09.08.2018 по 30.04.2019 склав 15736,01 грн., яка підлягає відшкодуванню відповідно до ст. 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду 07.08.2019 по справі № 480/2203/19 у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання дій ГУ ПФУ в Сумській області протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовлено, але постановою Другого апеляційного адміністративного суду 14.11.2019 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 рішення Сумського окружного адмінсуду від 07.08.2019 скасовано, позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: скасовано рішення Білопільського об`єднаного управлінням Пенсійного фонду України Сумської області № 183950001017 від 12.04.2019 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Білопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 5647/04 від 09.08.2018 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) з 12.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум, рішення суду по справі № 480/2203/19 набрало законної сили 14.11.2019.
Згідно зі ст. 90 Закону України "Про державну службу" пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" 16.12.1993 № 3723, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 затверджений "Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб" (далі по тексту - Порядок № 622).
Відповідно до п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 6 Порядку № 622 визначено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також, перейменування (відсутності) їхніх посад, затверджений наказом Мінсоцполітики України від 10.05.2017 № 750 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634 (далі - Порядок № 750).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 750 у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають: структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 4 Порядку № 750 для надання довідок для призначення пенсії враховуються: 1) посадовий оклад і надбавка за ранг - в розмірах, чинних на день звернення за призначенням пенсії працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи та займаною посадою на державній службі, до яких прирівнюються посади працівників ліквідованих державних органів, згідно з переліками; 2) надбавка за вислугу років - на рівні 3 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби за кожен календарний рік стажу державної служби на час призначення пенсії, але не більше ніж 50 відсотків посадового окладу; 3) премія - в розмірі 10 відсотків посадового окладу за прирівняною посадою державної служби; 4) грошова допомога, що надається до щорічної основної оплачуваної відпустки державним службовцям, - у розмірі 1/12 сум розмірів посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років, премії, визначених відповідно до підпунктів 1 - 3 цього пункту; 5) надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації - у розмірах, визначених законодавством (за умови встановлення).
Пунктом 7 Порядку № 750 передбачено, що у разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною групою оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Так, Постанова Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" № 1-3 затверджена 17.01.2017 та зареєстрована в Мін`юсті 08.02.2017 № 180/30048.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії державного службовця за віком, було додано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державного службовця, від 09.08.2019 № 5648/03, яка була видана Білопільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області. В даній довідці було зазначено розмір премії (1272 грн), інтенсивність праці (1855 грн) за липень місяць 2018 року (за повний місяць, що передував зверненню з заявою про призначення пенсії позивача).
Форма вказаної довідки відповідає нормам чинного законодавства, не була визнана недійсною, або ж відкликана відповідачем.
Суд також зазначає, що статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначена структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частин 2, 6, 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" від 09.03.2006 № 268 визначено, що керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
З аналізу викладених норм слідує, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, місячна премія, входять до системи оплати праці державного службовця.
В частині 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 визначено виключні підстави, коли органами ПФУ може бути зменшено пенсію і стягнення з пенсіонера надміру виплачених йому пенсійних сум, а саме внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.
Відповідачем не надано суду жодних належних доказів подання позивачем недостовірних даних чи зловживань з його боку.
Абзацом шостим пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, що затверджений Постановою КМУ № 622 визначено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Оскільки ОСОБА_1 має більше 20-ти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії - не перебувала на державній службі, то ГУ ПФУ в Сумській області зобов`язано було задовольнити вимогу позивачки про застосування при розрахунку (нарахуванні) пенсії виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області, що полягають у не застосуванні при нарахуванні позивачці пенсії складових заробітної плати, які зазначені в довідці від 09.08.2018 № 5648/03, у не визначенні розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині інших виплат, починаючи з 12.04.2019 на підставі довідки № 5648/03 від 09.08.2018 в середніх розмірах за липень 2018 року.
Сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 840,80 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо розрахунку інших виплат в середніх розмірах за липень 2018 року на підставі довідки № 5648/03 від 09.08.2018.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині інших виплат, починаючи з 12.04.2019 на підставі довідки № 5648/03 від 09.08.2018 в середніх розмірах за липень 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) як відшкодування судових витрат 840,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал