Рішення № 94197083, 16.01.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2021
Номер справи
480/6237/20
Номер документу
94197083
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2021 року Справа № 480/6237/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства "Лан" до Головного управління ДПС у Сумській області про скасування податкової вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, яку мотивує тим, що 29.07.2020 позивачем отримано податкову вимогу № 46554 - 50 від 24.07.2020 Головного управління ДПС у Сумській області про сплату пені в сумі 126 514 грн. 76 коп. Листом від 18.08.2020 відповідач повідомив, що за результатами документальної позапланової перевірки (акт 02.05.2019 № 487/18-28-14-04-20/31264508/44 винесено податкове повідомлення - рішення № 0002411404 від 29.05.2019 (відповідно до розрахунку) щодо збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість 388 797 грн. 50 коп. та пені 81 026 грн. 67 коп. За результатами адміністративного та судового оскарження податкового повідомлення - рішення 0002411404, 0002421404 від 29.05.2019 залишено без змін. 01.07.2020 СФГ "Лан" сплачено суму податкового боргу ту сумі 388 797 грн. 50 коп. Після сплати податкового боргу позивачем сформована оскаржувана податкова вимога № 46554-50 від 24.07.2020 щодо сплати пені 126 514 грн. 75 коп. Стверджує, що до набрання законної сили постанови Другого апеляційного адміністративного суду сума грошового зобов`язання за оскаржуваними повідомленнями - рішеннями № 0002411404, 0002421404 від 29.05.2019 була не узгодженою, а тому податковий борг позивачем сплачено у строк встановлений законодавством і підстав для нарахування пені у відповідача не було.

Просить скасувати податкову вимогу № 46554-50 від 24.07.2020 Головного управління ДПС у Сумській області про сплату пені у сумі 126 514 грн. 75 коп.; зобов`язати Головне управління ДПС у Сумській області відкоригувати дані інтегрованої картки платника Селянське (фермерське) господарвтвл "Лан" шляхом виключення пені у розмірі 126 538 грн. 88 коп. нарахованої за несплату податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Сумській області на користь СФГ "Лан" понесені судові витрати: судовий збір у сумі 4 204 грн. та витрати на правову допомогу у сумі 5 000 грн.

Головне управління ДПС у Сумській області подало відзив на позовну заяву, який обґрунтовує тим, що СФГ "Лан" зверталось до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Сумській області з вимогою про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень, а саме: № 0002421404 від 29.05.2019, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 71 780 грн.; № 0002411404 від 29.05.2019, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 311 038 грн. та застосовано штраф у розмірі 77 759 грн. 50 коп. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 у задоволенні зазначеного позову відмовлено. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2020 рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 залишено без змін. СФГ "Лан" сплатило суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість та штрафні (фінансові) санкції в загальній сумі 388 797 грн. 50 коп., а пеня нарахована на суму виявленого заниження податкового зобов`язання за період починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного Податковим кодексом України (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження). Відповідач вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими, а тому просить відмовити СФГ "Лан" у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Судом встановлено, що посадовими особами податкового органу була проведена документальна позапланова виїзна перевірка СФГ "Лан" з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ТОВ "Трейдін Вектор", ТОВ "Гарні забудови", ТОВ "Еверест 2017" та ТОВ "Альфа Продукт" за період з 01.05.2017 по 28.02.2018, за результатами якої складено акт № 287/18-28-14-04-20/31264508/44 (а.с. 9).

На підставі акту перевірки ГУ ДФС у Сумській області було прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0002421404 від 29.05.2019, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 71780,00 грн. (а.с.11);

- №0002411404 від 29.05.2019, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 311038,00 грн. та застосовано штраф у розмірі 77759,50 грн. (а.с.12).

Зазначені податкові повідомлення - рішення були оскаржені СФГ "Лан" в судовому порядку.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 в задоволенні адміністративного позову СФГ "Лан" було відмовлено.

СФГ "Лан" оскаржувало вищезазначене рішення в апеляційному порядку і постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2020 апеляційну скаргу залишено без задоволення, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 залишено без змін.

01.07.2020 СФГ "Лан" сплатило 388 797 грн. 50 коп. згідно податкових повідомлень - рішень №0002421404, 0002411404 від 29.05.2019.

ГУ ДПС у Сумській області оформило податкову вимогу від 24.07.2020 № 46554-50, в якій зазначено, що станом на 23.07.2020 сума податкового боргу СФГ "Лан" становить 126 514 грн. 75 коп., яка складається із пені, обчисленої на суму занижень податкового зобов`язання за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

Відповідно до п.п.14.1.39. п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п. 111.2 ст.111 ПК України, фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Відповідно до п.п.54.1. ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Пп. 54.3.2. п.54.3. ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно з п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Фінансова відповідальність до платника податків у вигляді пені має бути застосована у розмірі та з дотриманням порядку нарахування пені, чинного на дату сплати зобов`язання (припинення порушення).

Відповідно до п.п.129.1.1. п.129.1 ст.129 ПК України (в редакції від 01.07.2020 року) нарахування пені розпочинається, зокрема, при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Згідно з п.п.129.3.1. п.129.3 ст.129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.

Пунктом 129.4. ст.129 ПК України визначено, що на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством (п.129.5. ст.129 ПК України).

Суд зазначає, що як вбачається з розрахунку пені, дата початку нарахування пені - 31.01.2018 року, а дата закінчення нарахування пені 06.07.2020 року.

Беручи до уваги положення ст. 129 ПК України, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, нарахування пені розпочинається, зокрема, при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження), а тому твердження позивача про те, що після судового розгляду позовної заяви СФГ "Лан" податкове зобов`язання стало узгодженим 22.06.2020 і сплаченого 01.07.2020, тобто в межах 10 робочих днів, а тому пеня не нараховується є безпідставними.

Нараховуючи пеню, відповідач діяв у відповідності до положень ПК України, що свідчить про правомірність його дій при нарахуванні позивачу пені за грошовим зобов`язанням встановленим податковим повідомленням-рішенням №002411404, №0002421404 від 29.05.2019 та свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Селянського (фермерського) господарства "Лан" до Головного управління ДПС у Сумській області про скасування податкової вимоги - відмовити у зв`язку з необґрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп`яненко