Рішення № 94196482, 18.01.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2021
Номер справи
400/2502/20
Номер документу
94196482
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2021 р. справа № 400/2502/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаМіністерства освіти і науки України, пр-т Перемоги, 10, м. Київ, 01135

провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Міністерства освіти і науки України (надалі - відповідач або Міністерство освіти і науки України), в якому просить суд, з урахуванням уточнення позовних вимог:

- визнати протиправною дію відповідача щодо розгляду звернення позивача до Президента України від 07.05.2020 року;

- зобов`язати відповідача повернути до Офісу Президента України звернення позивача до Президента України від 07.05.2020 року.

Позивач обґрунтував позовні вимоги тим, що звертаючись неодноразово до відповідача з проханням видати дублікат диплома про вищу освіту, виданого в 1981 році Миколаївським державним педагогічним університетом ім. В.Г.Бєлінського, Міністерство освіти і науки України припинило розгляд таких звернень ОСОБА_1 , про що повідомило заявника листом від 30.10.2019 року. Як наслідок, оскільки відповідач не встановив порядок видачі дублікатів дипломів нормативно-правовим актом, позивач 07.05.2020 року звернувся до Президента України та просив забезпечити його право на отримання дубліката диплома про закінчення у 1981 році педагогічного інституту. Разом з цим, Офіс Президента України направив звернення позивача до Міністерства освіти і науки України. Таким чином, на думку позивача, Міністерство освіти і науки України протиправно, всупереч ст. 8 Закону України "Про звернення громадян" розглянуло звернення до Президента України та вважає, що відповідач порушив його право на розгляд звернення повноважною посадовою особою й на отримання відповіді на таке звернення.

Відповідач позов не визнав, у задоволенні позову просив відмовити. Свою позицію відповідач аргументував тим, що звернення ОСОБА_1 , яке перенаправлене до Міністерства освіти і науки України з Офісу Президента України, розглянуто по суті. Так, листом від 25.05.2020 року № 3/1612-20 відповідач надав позивачу обґрунтовану відповідь на його звернення у строк та спосіб, передбачений ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" (а. с. 28-61).

Позов залишався без руху в зв`язку з його невідповідністю вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

07.05.2020 року позивач звернувся до Президента України із зверненням, в якому просив забезпечити його право на отримання дубліката диплома про закінчення у 1981 році педагогічного інституту (а. с. 11).

14.05.2020 року Офіс Президента України скерував вищезазначене звернення до Міністерства освіти і науки України на розгляд в частині питань, що належать до його компетенції (а. с. 41).

25.05.2020 року відповідачем надано відповідь на звернення позивача від 07.05.2020 року, в якій позивача повідомлено, що виготовлення дублікатів документів про вищу освіту, в тому числі здобуту в закладах вищої освіти до проголошення Україною незалежності, унормовано Порядком замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 06.03.2015 року № 249 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 25.10.2016 року № 1280), який ґрунтується на нормах і положеннях Закону України "Про вищу освіту" від 01.07.2014 року. Відповідно до зазначеного Порядку, дублікати документів про вищу освіту виготовляються за формою (зразком), чинним на дату видачі дубліката. Водночас, у випадку якщо первинний документ про вищу освіту було видано до набуття чинності постанови Кабінетом Міністрів України № 354 від 16.04.1997 року "Про внесення змін і доповнень до переліку і зразків документів про освіту та вчені звання в Україні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 1993 року № 1058", дублікат документа про вищу освіту видається закладами вищої освіти за формою (зразком) диплома спеціаліста з відтворенням всієї інформації про документ про вищу освіту, що містилась у первинному документі про вищу освіту, сформованої в ЄДЕБО згідно з Переліком інформації, яка повинна міститися в документах про вищу освіту (наукові ступені) державного зразка, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року № 193. Для отримання дубліката документа про освіту, здобуту в 1981 році, ОСОБА_1 необхідно звернутися з заявою на ім`я ректора Миколаївського національного університету імені В.О. Сухомлинського, який є правонаступником Миколаївського державного педагогічного інституту імені В.Г. Бєлінського (а. с. 12-13).

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про звернення громадян", громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Стаття 3 вказаного Закону, розрізняє звернення громадян на пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

За своїм змістом звернення ОСОБА_1 є одночасно скаргою та заявою (клопотанням), оскільки він скаржиться на неможливість отримання дубліката диплома про закінчення у 1981 році Миколаївського державного педагогічного університету ім. В.Г. Бєлінського, а також просить забезпечити його право на отримання дубліката диплома або видати у порядку, встановленому чинним законодавством, іншого документа, який підтверджуватиме закінчення ним педагогічного інституту.

Порядок розгляду заяв (клопотань) врегульовано ст. 15 Закону України "Про звернення громадян", відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.

Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 630, визначено, що Міністерство освіти і науки України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов`язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Згідно пп. 88 п. 4 вищезазначеного Положення, Міністерство освіти і науки України відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов`язаних з діяльністю Міністерства освіти і науки України, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління.

Відповідно до ст. 16 Закону, скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об`єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

Судом встановлено, що відповідач у відповіді на звернення ОСОБА_1 роз`яснив порядок виготовлення дублікатів документів про вищу освіту та право заявника звернутися з заявою на ім`я ректора Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського для отримання дубліката документу про освіту.

Окрім того, відповідь направлена у строк, передбачений ст. 20 Закону та підписана компетентною особою.

Щодо твердження позивача, що відповідач не мав права розглядати його звернення, оскільки відповідно до рішення 30.10.2019 року з ним припинено листування й відповідач повинен був повернути звернення до Офісу Президента України для належного розгляду по суті, чим порушив ч. 3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", суд зазначає наступне.

Згідно ч. 3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Виходячи з вищезазначеного, суд приходить до висновку, що Міністерство освіти і науки України жодних прав позивача не порушило фактом розгляду його клопотання, оскільки діяло в межах своїх повноважень, відповідно до Положення про Міністерство освіти і науки України та Закону України "Про звернення громадян", тобто згідно вимог чинного законодавства.

За таких обставин, позов задоволенню не підлягає.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач на підставі ст. 5 ч. 1 п. 9 Закону України "Про судовий збір" звільнений від його сплати, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (пр. Перемоги, 10, м. Київ, 01135, ЄДРПОУ 38621185) - відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням п. 3 Прикінцевих положень КАС України.

Суддя А. О. Мороз