
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2021 р. справа № 400/2758/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачаМиколаївський обласний військовий комісаріат, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030
провизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ПФУ в Миколаївській області), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Миколаївський обласний військовий комісаріат (надалі - Миколаївський ОВК), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії згідно з поданням Миколаївського ОВК про перерахунок пенсії від 11.03.2020 року та доданими до нього документами;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача згідно з поданням Миколаївського ОВК про перерахунок пенсії від 11.03.2020 року та доданими до нього документами.
Свої вимоги позивач аргументує тим, що є пенсіонером Збройних Сил України, з 04.02.2003 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсійне забезпечення. Як зазначає позивач, з 04.06.2015 року по 12.08.2016 року він проходив службу в Збройних Силах України та брав участь в АТО. На думку позивача, він набув право на виплату пенсії з урахуванням військового звання - майор та додаткової вислуги років від часу прийняття на службу за контрактом на проходження військової служби в особливий період, до дня фактичного звільнення. 11.03.2020 року Миколаївський ОВК направив до відповідача документи ОСОБА_1 для вирішення питання перерахунку пенсії з урахуванням служби в особливий період. Однак, як зазначило ГУ ПФУ в Миколаївській області в листі від 30.04.2020 року, перерахунок пенсії не проводився в зв`язку з недоцільністю. Таким чином, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії згідно з поданням Миколаївського ОВК про перерахунок пенсії від 11.03.2020 року та доданими до нього документами
Відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову, вважаючи свої дії правомірними, оскільки перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а п. 1, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103) визнані протиправними та нечинними. Як вважає відповідач, на тепер відсутні законодавчо визначені умови та порядок перерахунку пенсії, а тому в ГУ ПФУ в Миколаївській області відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу згідно довідки від 06.03.2020 року № ЮН43342, що видана відповідно до Постанови № 103 (а. с. 44-60).
Миколаївський ОВК надав пояснення щодо позову (а. с. 67-69).
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників справи.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України, з 04.02.2003 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року.
З 04.06.2015 року по 12.08.2016 року позивач повторно призваний на військову службу в Збройні Сили України в особливий період, що підтверджується розрахунком його вислуги років, який міститься в матеріалах справи (а. с. 16).
Згідно Указу Президента України від 24.06.2016 року № 271/2016 "Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 року за № 15" майора ОСОБА_1 звільнено з посади заступника командира артилерійського дивізіону з тилу на підставі наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Силах України (по особовому складу) № 315 від 12.07.2016 року з військової служби за призовом по мобілізації у запас.
Згідно з наказом командира військової частини польова пошта В2095 № 220 від 08.08.2016 року позивача виключено з списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а. с. 17).
Таким чином, позивач у період з 04.06.2015 року по 12.08.2016 року проходив військову службу по мобілізації в Збройних Силах України.
22.06.2020 року позивач через свого адвоката звернувся до Миколаївського ОВК із запитом, в якому просив повідомити чи звертався комісаріат до ГУ ПФУ в Миколаївській області про перерахунок пенсії майора ОСОБА_1 та надіслати позивачу копію подання про перерахунок пенсії (а. с. 13).
26.06.2020 року Миколаївський ОВК надав відповідь на запит позивача, згідно якої 11.03.2020 року до ГУ ПФУ в Миколаївській області направлені документи для вирішення питання перерахунку пенсії з урахуванням служби в особливий період. Окрім того, повідомлено, що згідно відповіді ГУ ПФУ в Миколаївській області від 30.04.2020 року, перерахунок пенсії позивачу не проводився в зв`язку з недоцільністю, а тому підстав для направлення подання до ГУ ПФУ в Миколаївській області для перерахунку пенсії з урахуванням служби в особливий період, не було (а. с. 14-15).
Таким чином, як встановлено судом, 11.03.2020 року (а. с. 51) Миколаївський ОВК направив до ГУ ПФУ в Миколаївській області документи ОСОБА_1 для вирішення питання перерахунку пенсії з урахуванням служби в особливий період, а саме:
- копію розрахунку вислуги років № 168 (а. с. 16);
- грошовий атестат серії ЗУ № 412866 (а. с. 52);
- довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення № 0989/10/280 від 19.07.2019 року (а. с. 53);
- копію витягу з наказу № 220 від 08.08.2016 року (а. с. 17);
- копію посвідчення НОМЕР_1 (а. с. 26);
- копію довідки № 792 від 18.06.2019 року (а. с. 18);
- довідку про розмір грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 06.03.2020 року (а. с. 19).
30.04.2020 року ГУ ПФУ в Миколаївській області повідомило Миколаївський ОВК, що перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного прийняття на військову службу на особливий період у зв`язку з мобілізацією до дня демобілізації або звільнення з військової служби, ОСОБА_1 не проводився в зв`язку з недоцільністю проведення такого перерахунку (а. с. 69).
Окрім того, позивач 13.05.2020 року звертався до відповідача, у тому числі на урядову "гарячу лінію" 20.05.2020 року, щодо розміру та перерахунку пенсійної виплати у зв`язку з підвищенням військового звання та збільшенням вислуги років.
25.05.2020 року відповідач надав відповідь на звернення позивача, з якої вбачається, що 01.01.2020 року йому перераховано пенсію з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 3 520,0 грн.; оклад за військовим званням (капітан) - 1 270,0 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 2 155,50 грн. Підстави для перерахунку та виплати пенсії в інших розмірах відсутні (а. с. 20-21).
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-XII (надалі - Закон № 2232).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 2 ч. 6 ст. 2 цього ж Закону визначено, що до військової служби віднесено, зокрема, й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
При цьому, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували у тому числі і на військовій службі та які мають право на пенсію, визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року (надалі - Закон № 2262-XII).
Згідно ч. 3 ст. 2 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-XII та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
Таким чином, зазначений у ч. 3 ст. 2 Закону № 2262-XII порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів, у тому числі з числа військовослужбовців.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Абз. 11 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відтак, як вказано у позовній заяві та не заперечується відповідачем, позивачу з 04.02.2003 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
Як вже зазначав суд, у період з 04.06.2015 року по 12.08.2016 року позивач проходив службу по мобілізації в Збройних Силах України.
При цьому, як підтверджено наказом командира військової частини польова пошта В2095 № 220 від 08.08.2016 року, який міститься в матеріалах справи, позивача виключено з списків особового складу частини та всіх видів забезпечення та станом на вказану дату вислуга років позивача складає 23 роки 5 місяців 6 днів.
Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону № 2262-XII, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
Щодо відмови відповідача у перерахунку пенсії з урахуванням нової довідки Миколаївського ОВК від 06.03.2020 року з огляду на те, що пункти 1, 2 Постанови № 103 визнано нечинними, суд зазначає наступне.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з приписами ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Конституційний Суд України у своєму рішенні № 1-рп/99 від 09.02.1999 року у справі № 1-7/99 зазначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки позивачу призначено пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ, до спірних правовідносин слід застосувати Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 (надалі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Як вбачається з довідки № ЮН 43342, виданої Миколаївським ОВК 06.03.2020 року, розмір посадового окладу (4 930,0 грн.), окладу за військовим званням (майор - 1340,0 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років 45 % (2 821,50 грн.), складена за нормами, чинними на 01.03.2018 року згідно Постанови № 103 за посадою заступника командиру артилерійського дивізіону з тилу.
З огляду на викладене та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що в порушення вимог ч. 3 ст. 2 Закону № 2262-XII, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років позивача на підставі документів, направлених Миколаївським ОВК, у тому числі довідки № ЮН 43342 від 06.03.2020 року, для вирішення питання перерахунку пенсії з урахуванням служби в особливий період.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача, а тому позов підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст. 5 ч. 1 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ЄДРПОУ 8299180) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) згідно з документами, направленими Миколаївським обласним військовим комісаріатом (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ЄДРПОУ 8299180) для вирішення питання перерахунку пенсії.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) згідно з документами, направленими 11.03.2020 року Миколаївським обласним військовим комісаріатом (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ЄДРПОУ 8299180) для вирішення питання перерахунку пенсії.
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз