
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2021 р. справа № 400/2651/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю Первомайський "Райагробуд", вул. Одеська, 80, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55214
до відповідачаУправління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
провизнання протиправною та скасування постанови від 02.04.2020 р. № 187729
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Первомайський "Райагробуд" (надалі - позивач або ТОВ Первомайський "Райагробуд") звернулось з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить суд визнати противоправною та скасувати постанову відповідача № 187729 від 02.04.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17 000,0 грн.
Позивач в обґрунтування вимог зазначає, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки прийнята з численними порушеннями, габаритні показники вказаного транспортного засобу із вантажем не перевищують допустимих норм, встановлених пунктом 22.5 Правил дорожньою руху, а встановлення перевищення нормативних габаритних параметрів при здійсненні габаритно-вагового контролю стало наслідком некоректного вимірювання транспортного засобу з вантажем. Так, довідка про результати здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, не видавалася та не надсилалася на адресу ТОВ Первомайський "Райагробуд"; з акту № 0005642 від 30.01.2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів незрозуміло, яким саме обладнанням проводилось вимірювання габаритів вантажу та транспортного засобу; посадові особи відповідача при фіксації факту перевищення габаритного нормативного параметру дозволили подальший рух транспортного засобу; позивача не повідомлено про дату та час розгляду справи про застосування адміністративно-господарських санкцій, а оскаржувана постанова прийнята поза межами двох місяців з дня виявлення порушення, що суперечить вимогам законодавства.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти позову заперечує та зазначає, що згідно акту про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, позивачем допущено перевищення габаритних параметрів транспортного засобу. Дозвіл на проїзд великогабаритного транспорту автомобільними дорогами загального користування був відсутній. На думку відповідача, постанову винесено з додержанням вимог чинного законодавства.
Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.
В судове засідання сторони не з`явились, від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
30.01.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено акт № 205414 (а. с. 9). В акті зафіксовано, що 30.01.2020 року на автодорозі Київ - Одеса 450 км + 500 м проведено перевірку транспортного засобу позивача марки DAF IVAN державний номер НОМЕР_1 та причепу державний номер НОМЕР_2 . Перевіркою виявлено порушення вимог ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме перевезення вантажу без відповідного дозволу.
30.01.2020 року складено акт № 0005642 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів (а. с. 10) та розрахунок плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування до акту № 0005642 від 30.01.2020 року (а. с. 12).
Відповідачем направлено позивачу запрошення на розгляд справи на 26.03.2020 року.
За результатами перевірки відповідачем винесено постанову від 02.04.2020 року № 187729 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу за порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Вказаною постановою вирішено стягнути з позивача 17 000,0 грн. штрафу (а. с. 8).
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 8 вказаного Положення).
У відповідності до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України від 30.06.1993 року № 3353-XII "Про дорожній рух", з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач здійснював перевезення транспортним засобом з перевищенням габаритних параметрів.
Так, згідно акту № 0005642 від 30.01.2020 року про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів, зафіксовано наступні габаритні параметри транспортного засобу: допустима ширина - 2,6 м, фактична - 2,9 м.
У відповідності до пп. 3 п. 2 Порядку № 879, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м).
Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Так, згідно абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, матеріалами справи підтверджено перевищення позивачем габаритного нормативного параметра автомобіля, що є складом правопорушення, за який абз. 15 ч. 1 ст. 60 Законом України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Верховний Суд у постанові від 01.07.2020 року у справі № 803/50/17 дійшов наступного висновку: " ... У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків. При цьому, обов`язок отримати дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, а також внести плату за проїзд такого великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування покладається на перевізника. За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи."
При цьому, позивач не надав суду будь-яких документально підтверджених відомостей (доказів чи пояснень) на підтвердження доводів про здійснення спірного перевезення з дотриманням габаритних нормативів.
Щодо доводів позивача стосовно недотримання відповідачем вимог Порядку № 879 в частині незаборони подальшого руху транспортного засобу після виявлення факту перевищення габаритного нормативного параметру, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 22 Порядку № 879, у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За приписами Кодексу України про адміністративні правопорушення повноваженнями щодо затримання транспортного засобу в порядку статті 265-2 наділені виключно органи Національної поліції України.
Посадові особи Укртрансбезпеки згідно з ст. 19 Конституції України, повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
З наведеного вбачається, що посадові особи Укртрансбезпеки не наділені повноваженнями на тимчасове затримання транспортних засобів в порядку ст. 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а відповідно до приписів статті 19 Конституції України, діяли в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.
Щодо процедури здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, її визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (надалі - Порядок № 1567).
Відповідно до п. 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Як встановлено судом, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області 30.01.2020 року о 12 год. 50 хв. складено акт № 205414 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Згідно п. 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до п. 26 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п. 27 Порядку № 1567, у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Судом встановлено, що 10.03.2020 року за вих. № 22233/31/24-20 відповідачем направлено запрошення на розгляд справи за актом № 205414 про скоєння порушення законодавства про автомобільний транспорт в Одеській області, відповідно до якого запропоновано прибути 26.03.2020 року до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області для участі у розгляді справи, який відбудеться з 10:00 год. до 12:00 год.
Стосовно доводів позивача що відсутність довідки про результати здійснення перевірки транспортного засобу та відомостей про обладнання, яким проводилось вимірювання габаритів вантажу та транспортного засобу, суд зазначає наступне.
Пунктом 18 Порядку № 879 передбачено, що за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Відповідно до п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 року № 1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема:
- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю;
- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю;
- при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку;
- у разі відсутності документів, визначених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Разом з тим, суд дійшов висновку, що відсутність довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в якій зазначаються час і місце його здійснення не є вагомою і достатньою підставою для скасування оскаржуваної постанови, оскільки в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 30.01.2020 року, зокрема, зазначене місце перевірки, дата і час перевірки та інші відомості. Окрім того, акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 30.01.2020 року також містить відомості про місце проведення габаритно-вагового контролю, габаритні параметри транспортного засобу та інші дані.
Відповідно до пп. 6 п. 2 Порядку № 879, вимірювальне і зважувальне обладнання - це технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики.
За вимогами п. 12 вказаного Порядку вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Згідно з п. 13 Порядку № 879, під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
При цьому, як вже зазначалось судом, форма акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, встановлена Порядком № 1567.
Форма довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю встановлена Порядком взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженим спільним Наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 року № 1007/1207.
Форма акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів встановлена Порядком зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 року № 422.
Визначені вищезазначеними нормами форми актів та довідки не передбачають внесення до складених документів посилання на обладнання, яким здійснювався точний габаритно-ваговий контроль.
Враховуючи те, що впевнитись у тому, який саме технічній засіб застосовувався під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, міг безпосередньо водій, який перебував на місці проведення перевірки та якому співробітники Укртрансбезпеки могли надати на вимогу оригінали документів обладнання, суд критично розцінює посилання представника позивача на відсутність характеристик відповідного обладнання.
Суд дійшов висновку щодо правомірності дій працівників управління Укртрансбезпеки при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача, оскільки вони діяли правомірно, в межах своїх повноважень та у відповідності з наведеними нормативно-правовими актами.
Враховуючи викладене, а також беручи до уваги те, що позивачем здійснено перевезення вантажу з перевищенням габаритних обмежень без спеціального дозволу, суд доходить висновку, що постанова від 02.04.2020 року № 187729 про застосування адміністративно-господарського штрафу є обґрунтованою, а тому підстави для її скасування відсутні.
З огляду викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Так як у задоволенні позовних вимог відмовлено, судові витрати позивачу не присуджуються.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю Первомайський "Райагробуд" (вул. Одеська, 80, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55214, ЄДРПОУ 03585403) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ЄДРПОУ 39816845) - відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз