Рішення № 94195950, 18.01.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2021
Номер справи
300/1719/20
Номер документу
94195950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" січня 2021 р. справа № 300/1719/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокомпанія Прикарпаття" до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель про визнання протиправним та скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

16.07.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрокомпанія Прикарпаття" (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування припису № 231/0/19-20-ДК/0120Пр/03/01/-20 від 17.06.2020.

21.07.2020 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" за №211 від 11.03.2020, та подальшими змінами до неї, на усій території України установлено карантин. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" №540-ІХ від 30.03.2020 розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України доповнено пунктом 3, в силу дії якого суд продовжив процесуальні строки розгляду даної адміністративної справи на строк дії такого карантину. З набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.2020 № 731-IX продовження процесуальних строків у справі закінчено, у зв`язку із чим суд продовжив розгляд даної справи.

Позивач заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач, за наслідками здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки із кадастровим номером 2621680800:10:001:0117, площею 19, 3009 га, яка розташована на території Далешівської сільської ради Городенківського району, на підставі помилкових висновків про самовільне зайняття позивачем цієї земельної ділянки, протиправно склав оскаржуваний припис за № 231/0/19-20-ДК/0120Пр/03/01/-20 від 17.06.2020.

Відповідач - Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області направило суду відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог щодо предмету позову не визнало, просило в задоволенні позову відмовити на тих підставах, що земельна ділянка із кадастровим номером 2621680800:10:001:0117, площею 19, 3009 га розташована за межами населеного пункту села Репужинці на території Далешівської сільської ради, тому рішення Далешівської сільської ради від 18.12.2019 щодо передачі в оренду земельної ділянки прийнято з порушенням вимог земельного законодавства України, за межами її повноважень, що призвело до незаконного використання зазначеної земельної ділянки позивачем.

Заявлене відповідачем клопотання про розгляд справи за участі уповноваженого представника залишено судом без задоволення, оскільки, характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі незначної складності не вимагає проведення судового засідання.

Позивач подав суду відповідь на відзив щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотивів, а відповідач подав заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив мотивів.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

22.05.2020 Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області видало наказ за № 231-Дк «Про здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» щодо проведення перевірки під час використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 19, 3009 га (кадастровий номер 2621680800:10:001:0117), що розташована на території Далешівської сільської ради Городенківського району, право на яку виставлено на аукціон (торги).

Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області - начальником відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах та міст Івано-Франківська та Тисмениці Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області за наслідками перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельна ділянка за № 231/0/92-20-ДК/156/АП/09/01/-20 від 29.05.2020 (а. с. 51, 52).

Висновками цього акта встановлено, що державна реєстрація права власності на земельну ділянку, а також право оренди земельної ділянки ТзОВ «Райз-Прикарпаття» не здійснювалося, фактичне використання земельної ділянки площею 19, 3009 га (кадастровий номер 2621680800:10:001:0117), яка розташована межами населеного пункту села Репужниці на території Далешівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області є самовільним зайняттям земельної ділянки, відповідальність за яке передбачена пунктом «б» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України, статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

17.06.2020 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області складено протокол про адміністративне правопорушення за № 231/0/92-20-ДК/0111/По/07/01/-20, винесено постанову про накладення адміністративного стягнення за № 231/0/92-20-ДК/0111/По/08/01/-20 та складено оскаржуваний припис № 231/0/19-20-ДК/0120Пр/03/01/-20 про усунення позивачем у тридцяти денний термін порушення вимог земельного законодавства, а саме: повернути самовільно зайняту земельну ділянку державної форми власності кадастровий номер 2621680800:10:001:0117, площею 19, 3009 га, без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування нею.

Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (стаття188 Земельного кодексу України).

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Статтею 3 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Стаття 116 Земельного кодексу України визначає підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності, частиною 1 якої встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частини 2 статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 даного Кодексу встановлено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Частиною 2 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначає стаття 122 Земельного кодексу України.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1 статті 122 Кодексу).

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб (частина 2 статті 122 Кодексу).

Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: ведення водного господарства; будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; індивідуального дачного будівництва (частина 3 статті 122 Кодексу).

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (частина 4 статті 122 Кодексу).

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно з частинами 1, 3 статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Суд встановив, що рішенням Далешівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області за № 25-23/2019 від 18.12.2019 надано дозвіл сільському голові заключити тимчасову угоду з позивачем про компенсацію недоотриманих коштів Далешівською сільською радою за фактичне використання земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 20, 10 га, яка знаходиться за межами села Репужниці, та надано позивачу дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою на дану земельну ділянку.

01.01.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрокомпанія Прикарпаття» та Далешівською сільською радою укладено договір оренди землі за № 1, предметом якого є передача у строкове платне користування земельної ділянки площею 20, 10 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі рішення № 25-23/2019 від 18.12.2019 Далешівської сільської ради, а також підписано акт прийому-передачі об`єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди.

З аналізу цього договору, встановлено, що Далешівською сільською радою передано позивачу земельну ділянку, яка знаходиться за межами села Репужниці, передача у користування якої не входить до повноважень цього органу місцевого самоврядування, у порядку визначеному статтею 122 Земельного кодексу України.

Як наслідок, посилання позивача про наявність вказаного договору, як на підставу підтвердження правомірного зайняття ним вказаної земельної ділянки, не обґрунтовує вимог заявленого позову, так як, Далешівська сільська рада вийшла за межі наданих земельним законодавством повноважень та не була розпорядником земельної ділянки площею 19, 3009 га, кадастровий номер 2621680800:10:001:0117 щодо якої укладено договір, а відтак цей орган місцевого самоврядування не міг передати цю земельну ділянку у користування, оскільки не був її власником і, відповідно, у позивач право зайняття цією земельною ділянкою не могло виникнути.

При цьому, позивач всупереч нормам статтей 125, 126 Земельного кодексу України не надав правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку, зареєстрованих у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Враховуючи вищевикладене, позивач не довів протиправність припису відповідача № 231/0/19-20-ДК/0120Пр/03/01/-20 від 17.06.2020, тому, заявлений позивачем позов суд вважає необґрунтованим, і як наслідок, в задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрокомпанія Прикарпаття" (вулиця Галицька, 93, місто Тисмениця, Івано-Франківська область, 77400, код ЄДРПОУ 41481188) до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області в особі Управління з контролю за використанням та охороною земель (вулиця Сахарова, 34, місто Івано-Франківськ, 76014, код ЄДРПОУ 39767437) про визнання протиправним та скасування припису, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.