
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2021 р. Справа№200/11241/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Галатіної О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, буд. 70, 87500) про зобов`язання здійснити виплату допомоги сім`ям з дітьми, суд-
В С Т А Н О В И В:
02 грудня 2020 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про зобов`язання здійснити виплату допомоги сім`ям з дітьми.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що 06 липня 2020 року позивач звернулась до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради із заявою щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми. Зазначає, що впродовж встановленого законом десятиденного строку рішення стосовно поданої заяви не було прийнято. Проте, на адресу позивача надійшов лист відповідача від 06.08.2020 року № 04.1411.14/3019 в якому повідомлялось про необхідність невідкладного прибуття позивача до Департаменту для заповнення оновленої анкети згідно постанови КМУ від 22.07.2020 № 632. Вимоги зазначеного вище листа, позивачем виконані. У серпні 2020 року позивачем було отримано повідомлення від 18.08.2020 року в якому повідомляється про прийняття рішення стосовно призначення державної допомоги сім`ям з дітьми (допомога одиноким матерям) з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року у розмірі 4418 грн. 96 коп. Разом із цим, на банківський рахунок позивач отримала грошову суму допомоги одиноким матерям у розмірі 3520 грн. 04 коп. щомісячно замість призначеної - 4418 грн. 96 коп., таким чином, щомісячно, відповідач недоплачує позивачу грошову суму у розмірі 898 грн. 92 коп (4418 грн. 96 коп. - 3520 грн. 04 коп.). З метою з`ясування обставин справи та досудового врегулювання спору, позивач звернулась до відповідача із письмовою заявою в якій просила виплатити їй недоплачені щомісячно грошові суми. У листопаді поточного року на адресу позивача надійшов лист від 17.11.2020 №56.8-65386/ККЦ в якому повідомляється, що грошова сума у розмірі 3520 грн. 04 коп./щомісячно виплачується вірно. На другому аркуші листа приводяться розрахунки з яких вбачається, що розрахунок середньомісячного сукупного доходу (для розрахунку суми допомоги сім`ям з дітьми) був вирахуваний за період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року. І далі вказується, що це сукупний дохід сім`ї за 6-ть місяців, що передують місяцю звернення, в той час, як звернення здійснено у липні 2020 року і тому 6-ть місяців, що передують місяцю звернення, це - 01.01.2020 року - 30.06.2020 року, а ніяк не 01.10.2019 - 31.03.2020 року. Вважає, що за наслідками допущених відповідачем помилок, про які зазначено вище, діти позивача недоотримали належної їм соціальної допомоги передбаченої законом. У добровільному порядку відповідач не збирається усувати виявлені порушення, що є підставою звернення до суду з цім позовом.
Відповідачем на адресу суду був наданий відзив на позовну заяву в якому він заперечував проти позовних вимог, зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям.
Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
П. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» визначено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування (24.07.2020) та застосовується з 01.07.2020.
06.07.2020 року ОСОБА_1 звернулась до департаменту з питанням про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідно до вимог чинного законодавства до наданого ОСОБА_1 пакету документів було додатково замовлено довідку про розмір отриманої пільги в грошовій формі, про що у відповідній заяві та відривному корінці отриманому позивачкою міститься відповідний запис спеціаліста департаменту.
Після надходження всіх необхідних документів, передбачених чинним законодавством та після здійснення розрахунку допомогу було призначено з 01.07.2020 по 31.12.2020 в розмірі 4418,96 грн. Щомісячно.
Після встановлення оновленого програмного забезпечення до програмного комплексу АСОПД на виконання змін внесених до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 щодо обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги департаментом було виявлено некоректність (технічну помилку) при прийнятті рішення від 18.08.2020 року з питання призначення допомоги на дітей одиноким матерям щодо здійсненого розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї ОСОБА_1 .
З метою цільового використання коштів та приведення прийнятого рішення від 18.08.2020 року у відповідність до вимог нормативно-правових актів та реальних доходів родини ОСОБА_1 за попередній період, за який враховується дохід, департаментом було прийнято рішення від 31.08.2020 року до зміни рішення від 18.08.2020 року.
Відповідно до рішення від 31.08.2020 допомогу на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 призначено з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року в розмірі 3520,04 грн. щомісячно.
Враховуючи зазначене вбачається, що рішення від 31.08.2020 року про призначення допомоги на дітей одиноким матерям винесено на підставі та з урахуванням всіх вимог чинного законодавства.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту Серія НОМЕР_2 , виданим 17 грудня 2006 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області.
ОСОБА_1 знаходиться на обліку в департаменті соціального захисту населення Маріупольської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, що підтверджується матеріалами справи та не є спірним між сторонами.
Рішенням відповідача від 18.08.2020 року призначено державну допомогу сім`ям з дітьми (допомога одиноким матерям) з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року у розмірі 4418 грн. 96 коп.
Відповідно до рішення від 31.08.2020 року, яке було прийняте після отримання додаткових документів, допомогу на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 призначено з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року в розмірі 3520,04 грн. щомісячно.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про охорону дитинства", кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі Закон № 2811-XII). Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до частини 1 статті 1 цього Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.
Частиною першою статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Умови призначення допомоги на дітей одиноким матерям передбачено статтею 18-2 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми".
Так, допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Положеннями ст. 18-3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми"передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно- технічних, а також вищих навчальних закладах І-ІУ рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Вказані норми Закону кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 04 лютого 2009 року, Далі - Порядок №1751).
Відповідно до приписів статті 18-4 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: 1) позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; 2) позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; 3) скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; 4) реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; 5) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; 6) смерті дитини; 7) смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: 1) тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; 2) відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; 3) тимчасового працевлаштування дитини.
У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин. Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Наявність у позивачки визначеного законом статусу та надання нею разом із заявою про призначення допомоги необхідних документів не є спірною обставиною даної справита не заперечується відповідачем.
Положеннями статті 6 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» встановлено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» №540-ІХ від 30 березня 2020 року розділ VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" доповнено пунктом 1-1 такого змісту:
"1-1. Установити, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення".
Так, ОСОБА_1 призначена державна соціальна допомога сім`ям з дітьми з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року включно.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 239, від 22 квітня 2020 року № 291, від 04 травня 2020 року № 343, від 20 травня 2020 року № 392 та від 17 червня 2020 року № 500, від 22 липня 2020 року № 641 запроваджено з 12 березня 2020 року до 31 жовтня 2020 року, від 11 листопада 2020 року № 1100 з 01 листопада 2020 року до 18 грудня 2020 року, від 09 грудня 2020 року № 1236 запроваджено з 19 грудня 2020 року до 28 лютого 2021 року на усій території України карантин.
При цьому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» №540-ІХ від 30 березня 2020 року статтю 15 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" доповнено пунктом 1-2 такого змісту:
"1-2. Установити, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів".
Станом на час припинення виплати державної допомоги позивачці, як і на час розгляду даної справи, заходи щодо запобігання виникненню та поширенню корона вірусної хвороби, передбачених карантином, тривають.
Так, в обґрунтування правомірності своїх дій відповідач послався на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22 липня 2020 року № 632 передбачено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.
При цьому, пунктом 4 вказаної Постанови встановлено обласним, Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування забезпечити дотримання визначених цією постановою умов надання усіх видів державної соціальної допомоги та проведення відповідної інформаційно - роз`яснювальної роботи серед населення.
Тобто, вказаною вище постановою передбачено проведення інформаційно-роз`яснювальної роботи серед населення.
До того ж, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22 липня 2020 року № 632 є підзаконним правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право напродовження виплати державної допомоги у період карантину без подання нової заяви та документів, та вважає, що право позивачки на отримання державної допомоги безпідставно порушено відповідачем.
За вимогами статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов`язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних, а тому не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили. Право на обмеження конституційних прав громадян Кабінету Міністрів України Верховною Радою України не надано.
Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд не погоджується із запереченнями відповідача і вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій та законності підстав припинення виплати держаної допомоги.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що пред`явлений позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, при цьому, оскільки в матеріалах справи відсутня інформація щодо дати припинення виплати державної допомоги, позов слід задовольнити шляхом визнання протиправними дії щодо невиплати ОСОБА_1 належної суми державної допомоги сім`ям з дітьми.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зважаючи на фактичні обставини справи, враховуючи наявність рішення відповідача від 31.08.2020 року, суд вважає ефективним способом захисту порушеного права позивача визнання протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради, відповідно до якого допомогу на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 призначено з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року в розмірі 3520,04 грн. щомісячно.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Відповідно до вимог частини 2 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, ураховуючи кількість задоволених позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, буд. 70, 87500) про зобов`язання здійснити виплату допомоги сім`ям з дітьми- задовольнити.
Визнати протиправним не виплату Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради належної суми державної допомоги сім`ям з дітьми у розмірі 4418 грн. 96 коп. щомісячно, призначеної ОСОБА_1 за період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, буд. 70, 87500) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) виплату допомоги сім`ям з дітьми у розмірі 4418 грн. 96 коп. щомісячно за період з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року з урахуванням вже виплаченої раніше суми.
Скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 31.08.2020 року, відповідно до якого допомогу на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 призначено з 01.07.2020 року по 31.12.2020 року в розмірі 3520,04 грн. щомісячно.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 41336065, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, буд. 70, 87500) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 840 грн. (вісімсот сорок), 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.О. Галатіна