
УХВАЛА
16 січня 2021 р. Справа № 120/6530/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці в письмовому провадженні питання про залучення другого відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про:
- визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу в підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.12.2019;
- зобов`язання відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.12.2019.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що у зв`язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, 01.09.2020 позивач звернувся з заявою до відповідача, в якій просив видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії. Однак листом від 30.09.2020 за вих. № 33/22-782 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для складання нової довідки.
Позивач вважає відмову відповідача протиправною, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду.
Ухвалою суду від 16.11.2020 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
27.11.2020 до суду надійшли пояснення від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в яких третя особа просить відмовити у задоволенні позову.
04.12.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, що сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" не є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії з покладенням на нього функції виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Водночас такий уповноважений орган в структурі МВС України визначено наказом МВС України від 25.02.2019 за № 129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій". Отже, відповідач фактично заперечує належність свого статусу у цій справі як відповідача та просить відмовити у задоволенні позову з цих підстав.
Відповідь на відзив до суду не надходила. Відтак суд виходить з того, що позивач не скористався своїм правом та не висловив думку щодо можливості заміни неналежного відповідача з огляду на доводи, викладені у відзиві.
Таким чином, встановлені обставини справи вказують на необхідність вирішення судом питання про залучення другого відповідача у справі, а саме Міністерство внутрішніх справ України.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - це суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Статтею 46 КАС України передбачено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України "Про організаційно-штатні зміни у МВС" від 25.09.2018 № 787 при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, до функцій якого входить, зокрема надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо.
З наведеного можна зробити висновок, що сектор із соціально-гуманітарних питань при Державній установі "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" уповноважений лише на зберігання документів щодо пенсійного забезпечення колишніх співробітників органів внутрішніх справ та надання до уповноваженого структурного підрозділу, яким є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, матеріалів щодо призначення перерахунку пенсій для оформлення довідок про грошове забезпечення пенсіонерів ОВС, а тому не уповноважений вчиняти самостійні дії щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.
Згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" від 25.02.2019 № 129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій у Міністерстві внутрішніх справ України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Відповідно до положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС України від 14.12.2015 № 1570, Департамент є самостійним структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України.
Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності - підрозділ, який забезпечує, координує та контролює роботу з питань управління персоналом в апараті МВС, територіальних органах, закладах, установах і підприємствах, що належать до сфери управління МВС, та за дорученням Міністра внутрішніх справ у центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, головному органі військового управління Національної гвардії України, здійснює організацію освітньої та наукової діяльності вищих навчальних закладів та науково-дослідних установ, що належать до сфери управління МВС.
До основних завдань та функцій Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, зокрема, належать:
- організація та координація роботи в апараті МВС, територіальних органах, закладах, установах і на підприємствах, що належать до сфери управління МВС, з оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та отримання пільг колишніми працівниками міліції, службовцями, звільненими зі служби, роботи у зв`язку з виходом на пенсію та членами їх сімей;
- оформлення та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документи для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" службовцями апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС, та інші;
- здійснення заходів щодо організації прийому та оформлення документів для призначення пенсій в апараті МВС, закладах, установах і підприємствах, що відносяться до сфери управління МВС. та соціального захисту осіб, із числа колишніх працівників міліції, службовці апарату МВС, закладів, установ і підприємств, що відносяться до сфери управління МВС та членів їх сімей;
- спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС та Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України розв`язує питання визначення розмірів грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З огляду на викладене суд доходить висновку, що при розгляді питання щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", задіяні не лише Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності, а також Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України.
В контексті наведеного суд звертає увагу, що під час вирішення спірних правовідносин можуть виникнути питання щодо встановлення функцій та повноважень інших структурних підрозділів апарату Міністерства внутрішніх справ України.
За приписами статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Отже, враховуючи фактичну відсутність згоди позивача на заміну відповідача, суд доходить висновку про необхідність залучення до участі у розгляді справи як другого відповідача Міністерство внутрішніх справ України, оскільки Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності та Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України є структурними підрозділами апарату Міністерства внутрішніх справ України.
Частиною шостою статті 48 КАС України визначено, що після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Відтак, у зв`язку із залученням другого відповідача, розгляд цієї справи розпочинається спочатку. Водночас співвідповідачеві необхідно надати час для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному статтею 162 КАС України.
Керуючись ст.ст. 48, 162, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Залучити до участі в адміністративній справі № 120/6530/20-а як другого відповідача Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, місцезнаходження: вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01024).
2. Встановити співвідповідачу 15-денний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України.
3. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.
4. Встановити співвідповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.
5. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
6. Копію ухвали надіслати сторонам, а залученому відповідачу також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Сало Павло Ігорович