Постанова № 94186241, 16.01.2021, Барський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
16.01.2021
Номер справи
125/58/21
Номер документу
94186241
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

125/58/21

3/125/27/2021

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.01.2021 м. Бар Вінницької області

Суддя Барського районного суду Вінницької області Салдан Ю.О., дослідивши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , громадянина України, не працевлаштованого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА :

До Барського районного суду Вінницької області 16.01.2021 року надійшли матеріали від Відділення поліції № 1 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області за вихідним № 195/214/01-21 від 14.01.2021 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП.

Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ГР № 217899 від 13.01.2021 року, який складений сержантом поліції Микулічем П.В., ОСОБА_1 ставиться за вину те, що 13.01.2021 близько 19.30 год. він, за місцем свого проживання АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї співмешканки гр. ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме: висловлювався нецензурними словами, намагався вчинити бійку, на зауваження не реагував.

Приписами статті 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, серед іншого, й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (пункт 2).

Згідно з частиною 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 173-2 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

З аналізу диспозиції частини 1 статті 173-2 КУпАП вбачається, що домашнім насильством є вчинення перелічених у статті діянь, внаслідок яких могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого. Тобто обов`язковою ознакою складу адміністративного правопорушення, передбаченого цією статтею, є відповідні наслідки.

Під час підготовки до розгляду справи встановлено, що в протоколі не викладено наслідків вчиненого ОСОБА_1 діяння, до яких воно призвело або могло б призвести, а саме, не зазначено, чи такими діями ОСОБА_1 могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілої.

Без усунення вказаних недоліків справа не може бути розглянута щодо суті, оскільки суд розглядає справи про адміністративні правопорушення лише в межах протоколу і не має права змінювати кваліфікацію діяння, викладену у протоколі, і не може ставити за вину особі ті наслідки діяння, у спричиненні яких його не обвинувачує особа, яка склала протокол.

Крім цього, ОСОБА_1 до зали судових засідань 16.01.2021 доставлено не було.

Згідно з частиною 1 статті 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш, як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.

Відповідно частини 2 статті 277 КУпАП справи про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2 КУпАП розглядаються протягом доби.

Суд позбавлений можливості своєчасно повідомити ОСОБА_1 шляхом вручення повістки, відповідно до вимог частини 1 статті 277-2 КУпАП, з урахуванням строку розгляду справи судом, встановлено частиною 2 статті 277 КУпАП.

Згідно з частиною 2 статті 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП є обов`язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.

Стаття 23 Закону України «Про Національну поліцію» серед інших повноважень поліції передбачає повноваження доставляти у випадку і порядку, визначених законом, осіб, які вчинили адміністративне правопорушення.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» уповноважені підрозділи органів Національної поліції України віднесені до органів та установ, на які покладаються функції із здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Відповідно до пунктів 1, 8 частини 1 статті 10 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до повноважень уповноважених підрозділів органів Національної поліції України у сфері запобігання та протидії домашньому насильству належить не лише виявлення фактів домашнього насильства, а й своєчасне реагування на них, а також взаємодія з іншими суб`єктами (серед яких є також суди), що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, відповідно до статті 15 цього Закону.

Взаємодія суб`єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, серед іншого, передбачає (стаття 15 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»): взаємне інформування не пізніше однієї доби про виявлені факти домашнього насильства у випадках, передбачених цим Законом, з дотриманням правового режиму інформації з обмеженим доступом; реагування на випадки домашнього насильства відповідно до компетенції та з урахуванням оцінки ризиків, що загрожують постраждалій особі; узгодження заходів реагування на випадки домашнього насильства та надання дієвої допомоги постраждалим особам, що здійснюються різними суб`єктами.

Відомостей про те, що ОСОБА_1 викликався працівниками поліції належним чином, завчасно, до суду для розгляду справи, матеріали справи не містять, хоча протокол складено 13.01.2021, а справу передану до суду 16.01.2021 (відбиток штампу вхідної кореспонденції суду вх. №328 від 16.01.2021).

Також матеріали справи не містять відомостей, що ОСОБА_1 ухилявся від явки до суду за викликами поліції, і до нього працівниками поліції, відповідно до ч. 2 ст. 286 КУпАП, застосовувався привід.

На підставі наведеного суддя дійшла висновку, що справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП необхідно повернути до Відділення поліції № 1 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.

Керуючись ст. ст. 256, 277-2, 278 КУпАП, суддя –

П О С Т А Н О В И Л А:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП повернути до Відділення поліції № 1 Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.О.Салдан