Рішення № 94182336, 14.01.2021, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
357/5631/20
Номер документу
94182336
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/5631/20

Провадження 2/357/804/21

Категорія 55

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий суддя – Цукуров В. П. ,

секретар судового засідання – Александрова А. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Біла Церква Київської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум допомоги, -

В С Т А Н О В И В :

Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (далі – «Позивач») звернулося до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 (далі – «Відповідач») надміру виплачених коштів. В обґрунтування заявлених позовних вимог Позивач посилається на наступні обставини.

Відповідач 3 жовтня 2015 року перебуває на обліку в УСЗН Білоцерківської міської ради Київської області та є отримувачем державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

22.03.2018 року Відповідач звернулась до управління з заявою про призначення допомоги, декларацією про доходи та майновий стан сім`ї. При цьому, в декларації Відповідач зазначила, що отримує допомогу при народженні дитини, інших доходів не має. Також в декларації зазначила, що транспортних засобів у власності не має.

23.03.2018 року, на підставі наданих документів, рішенням УСЗН було призначено Відповідачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.03.2018 року по 26.04.2018 рік в розмірі 2 921,10 грн.; на період з 27.04.2018 року по 31.08.2018 рік у зв`язку з досягненням сина Відповідача 18-річного віку в розмірі 2 421,10 грн.

11.09.2019 року УСЗН сформовано запит до Територіального сервісного центру 3242 регіонального сервісного центру МВС у Київській області про надання інформації про наявність двох і більше зареєстрованих транспортних засобів у отримувача державної соціальної допомоги тобто у Відповідача.

19.09.2019 року у відповіді №1507 Територіальний сервісний центр 3242 регіонального сервісного центру МВС у Київській області, зазначив, що за Відповідачем зареєстровані наступні транспортні засоби: ВАЗ 21150, рік випуску 2002, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_1 ; ВАЗ 2107, рік випуску 1991, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 .

22.10.2019 року головним державним соціальним інспектором відділу нагляду та контролю було подано службову записку про необхідність проведення перерахунку допомоги у зв`язку з виявленням обставин, які не були враховані при визначенні права на отримання допомоги та розрахунку її розміру.

25.09.2019 року УСЗН було прийнято рішення про відмову Відповідачу в наданні державної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

11.11.2019 року Відповідачу було направлено повідомлення №11832 про припинення Відповідачу виплати державної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

23.12.2019 року Відповідачу було направлено повторне повідомлення №13444 про припинення Відповідачу виплати державної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

За таких обставин Позивач був вимушений звернутися до суду та просив стягнути з Відповідача надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 51 964,73 грн. та судові витрати у розмірі 2 102,00 грн.

В судове засідання 14.01.2021 року представник позивача не з`явився, засобами електронного зв`язку направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без його присутності за наявними матеріалами справи. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі проти заочного розгляду справи не заперечував (а.с.92).

В судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи пвідомлена належним чином, про причини неявки не повідомила, будь-яких заяв або клопотань на адресу суду від неї не надходило (а.с.76).

Згідно зі ст.ст.280-282 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.

В зв`язку з тим, що сторони не з`явилися в судове засідання, згідно із ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідач протягом тривалого часу перебуває на обліку в УСЗН Білоцерківської міської ради Київської області та є отримувачем державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

22.03.2018 року Відповідач звернулась до управління з заявою про призначення допомоги, декларацією про доходи та майновий стан сім`ї (а.с.9-11).

При цьому, в декларації Відповідач зазначила, що отримує допомогу при народженні дитини, інших доходів не має. Також в декларації зазначила, що транспортних засобів у власності не має.

На підставі наданих документів, рішенням УСЗН було призначено Відповідачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.03.2018 року по 26.04.2018 рік в розмірі 2 921,10 грн.; на період з 27.04.2018 року по 31.08.2018 рік у зв`язку з досягненням сина Відповідача 18-річного віку в розмірі 2 421,10 грн. (а.с.18, 21, 32, 48).

11.09.2019 року УСЗН сформовано запит до Територіального сервісного центру 3242 регіонального сервісного центру МВС у Київській області про надання інформації про наявність двох і більше зареєстрованих транспортних засобів у отримувача державної соціальної допомоги тобто у Відповідача (а.с.51).

19.09.2019 року у відповіді №1507 Територіальний сервісний центр 3242 регіонального сервісного центру МВС у Київській області, зазначив, що за Відповідачем зареєстровані наступні транспортні засоби: ВАЗ 21150, рік випуску 2002, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_1 ; ВАЗ 2107, рік випуску 1991, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_2 (а.с.52-53).

22.10.2019 року головним державним соціальним інспектором відділу нагляду та контролю було подано службову записку про необхідність проведення перерахунку допомоги у зв`язку з виявленням обставин, які не були враховані при визначенні права на отримання допомоги та розрахунку її розміру (а.с.54).

25.09.2019 року УСЗН було прийнято рішення про відмову Відповідачу в наданні державної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.55).

11.11.2019 року Відповідачу було направлено повідомлення №11832 про припинення Відповідачу виплати державної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.58).

23.12.2019 року Відповідачу було направлено повторне повідомлення №13444 про припинення Відповідачу виплати державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що підтверджується копіями фіскальних чеків ПАТ «Укрпошта» які містяться в матеріалах справи (а.с.59, 60, 62).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступних норм процесуального та матеріального та права України.

Право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям регулюється відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Умови надання допомоги визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою КМ України від 24.02.2003 р. N250. Відповідно до п.20 Порядку, соціальна допомога призначається на шість місяців.

Відповідно до ст.3 Закону та п.2 Порядку, допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Особливістю допомоги є визначення її розміру з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї, тобто обчисленого у середньому за місяць доходу усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Згідно з ст.6 Закону та п.20 Порядку іншою особливістю допомоги є призначення її на шість місяців. Умовою отримання допомоги є подання заявником відповідної заяви та декларації про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї), форми яких встановлюються Міністерством соціальної політики України.

Враховуючи, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї є вирішальним при визначенні розміру допомоги, особи, які звертаються за отриманням допомоги, мають вкрай відповідально ставиться до достовірності даних про доходи, що декларуються для отримання допомоги.

Судом встановлено, що рішенням від 23.03.2018 року Позивачем було Відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.03.2018 року по 26.04.2018 рік в розмірі 2 921,10 грн.; на період з 27.04.2018 року по 31.08.2018 рік у зв`язку з досягненням сина Відповідача 18-річного віку в розмірі 2 421,10 грн.

Пунктом 25 Порядку визначено, що у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім`ї, виплата раніше призначеної допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

Окрім цього, п.27 Порядку передбачено, що центрами зайнятості до 10 числа місяця, що настає за звітним, здійснюється інформування органів соціального захисту населення стосовно дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сім`ї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім`ї.

Відповідно до п.28 вказаного Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Крім того, відповідно до ч.1, ч.2 ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату

державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Тобто, закон ставить можливість стягнення сум державної допомоги в залежність від наявності зловживань з боку громадян.

Враховуючи встановлені обставини та наведені вимоги закону, суд приходить до висновку про те, що вимоги Позивача ґрунтуються на законі, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки ОСОБА_1 при подачі заяви на отримання державної соціальної допомоги було подано недостовірну інформацію, що призвело до надмірної виплати допомоги.

Згідно із вимогами ст.141 ЦПК України, судові витрати, які поніс Позивач при зверненні до суду, підлягають стягненню з Відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», статтями 3, 12, 13, 81, 141, 254, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум допомоги – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , паспорт серії НОМЕР_4 ) на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області (Код ЄДРПОУ 03193643, місцезнаходження вулиця Ярослава Мудрого, будинок 2, м.Біла Церква, Київська область, 09117) надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 51 964,73 грн., судові витрати у розмірі 2 102,00 грн., а всього стягнути 54 066,73 грн. (п`ятдесят чотири тисячі шістдесят шість гривень 73 копійки).

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте Білоцерківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.

Повне судове рішення складено 15.01.2021 року.

СуддяВ. П. Цукуров