
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2021 року м. Житомир справа № 240/13594/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення мені, ОСОБА_1 , виплати призначеної мені пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у період з часу призначення, тобто з 1.11.2016 по вересень 2017 року включно, та обмеження її виплати з 1 жовтня 2017 року і по даний час шляхом обрахування згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести виплату призначеної мені пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у період з часу призначення, тобто з 1.11.2016 по 1.10.2017 включно в сумі 6415,97 грн. за кожень місяць;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладене у листі від 28.05.2020 №0600-0308-8/22198, про відмову мені, ОСОБА_1 , у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області:
провести з 01.10.2017 перерахунок раніше призначеної мені пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697 у зв`язку з підвищенням розмірів посадових окладів працівників органів прокуратури України та надбавки за класні чини, відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", на підставі довідки прокуратури Житомирської області 18.03.2020 за №18-376вих-20, та провести виплати з урахуванням фактично сплачених сум;
після проведення вищевказаного перерахунку, провести перерахунок з 01.11.2018 призначеної мені пенсії як працюючому пенсіонеру, з урахуванням призначення і роботи на вищій посаді, збільшенням вислуги років, тощо, відповідно за кожні два відпрацьовані роки, та провести виплати з урахуванням фактично сплачених сум.
В обгрунтування позову вказує, що у зв`язку з тим, що являється працюючим пенсіонером, з часу призначення пенсії минуло більш як 2 роки, страховий стаж і вислуга років збільшились на понад 24 місяці, робота на вищих посадах, та у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, позивач неодноразово звертався за перерахунками пенсії, на які отримав незаконні відмови, оскільки всі мої правові доводи і аргументи були безпідставно проігноровані та не задоволені. В обґрунтування наявності підстав для перерахунку пенсії як працюючому пенсіонеру у зв`язку з призначенням і роботою на вищій посаді, збільшенням вислуги років, за кожні два відпрацьовані роки, вказано на загальну та чинну норму п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що у разі якщо будь-яка застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" були підвищені розміри посадових окладів працівників органів прокуратури України та надбавки за класні чини. Таким чином, право на звернення за перерахунком пенсії у мене виникло з 06.09.2017 - з дати опублікування вказаної Постанови, а право на перерахунок - з 01.10.2017 за тих підстав, що я маю право на перерахунок пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 21.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 21 серпня 2020 року зупинено провадження в адміністративній справі.
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 22.09.2020. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697- втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019. Відтак, право на перерахунок пенсії згідно вказаної норми у позивача виникло саме з 13 грудня 2019 року. зазначає, що органи Пенсійного фондч України не уповноважені самостійно визначати заробітну плату працюючих прокурорів, оскільки, це виходить за межі їх повноважень, визначених в ст. 64 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Зазначає, що 19.03.2020 позивачем було подано до Управління заяву про перерахунок пенсії згідно Закону 1697 із довідкою для проведення перерахунку розміру пенсії від 18.03,2020 №18-376/вик-20, при цьому Довідка видана про заробітну плату станом на 06.09.2017, виходячи з умов (розміру складових частин заробітної плати прокурорів), визначених у постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657. Вважає, що зазначена Довідка складена в супереч вимог наведеного законодавства: 1) розмір заробітної плати визначено не станом на 01,01.2020; 2) підстава (видання нормативно - правового акту згідно якого змінились розміри заробітної плати) визначена постанова КМУ № 657, яка прийнята до 13.12.2019, а тому даний документ (довідка) не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача.
До суду 22.09.2020 надійшло клопотання Гловного управління Пенсійного фонду України про залишення позовної заяви без розгляду у звязку з пропуском позивачем строку звернення до суду. В обгрунтування вказує, що пенсія є щомісячним платежем, а тому про порушене право позивач міг дізнатися у відповідному місяці отримання пенсійної виплати.
Суд не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання, оскільки норми статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв`язку виплатою недоплаченої суми пенсії, оскільки згідно правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 травня 2020 року (справа №815/1226/18), непроведення виплати належної суми пенсії таким особам відбулося з вини держави в особі її компетентних органів, виплати недоплаченої суми пенсії має проводитися без обмеження будь-яким строком.
Відділом документального забезпечення суду 28.09.2020 зареєстровано: заперечення на клопотання відповідача про залишення позовуної заяви без розгляду та відповідь на відзив.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2020 скасовано ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 21.08.2020.
Адміністративна справа повернулась до Житомирського окружного адміністративного суду 04.11.2020 та передана судді 05.11.2020.
Ухвалою суду від 06.11.2020 постановлено: Продовжити розгляд адміністратвиної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області належним чином завірені копії:
- матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 ;
- рішення за результатом розгляду заяви позивача від 24.05.2020.
До суду 18.11.2020 надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що ОСОБА_1 із 1997 року працює в органах прокуратури.
Із 01.11.2016 позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років.
З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до відповідача зі заявами про перерахунок пенсії, однак отримував відмову.
Зокрема, 17.12.2019 та 19.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою у якій просив:
- провести з 01.10.2017 перерахунок раніше призначеної мені пенсії за вислугу років у зв`язку з підвищенням розмірів посадових окладів працівників органів прокуратури України та надбавки за класні чини, відповідно до Постанови КМУ №657;
- після проведення вищевказаного перерахунку, провести перерахунок з 1.11.2018 призначеної мені пенсії як працюючому пенсіонеру, з урахуванням призначення і роботи на вищій посаді, збільшенням вислуги років, тощо, відповідно за кожні два відпрацьовані роки.
Листом №Ю-6144 від 02.01.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про наступне: " ... на виконання рішення суду Вам з 01.11.2016 призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України „Про прокуратуру” від 14Л0.2014 №1697-УП (далі - Закон) в розмірі 60% середньомісячного заробітку, розмір якої становить 6415,97 грн (10693,29 грн х 60%). Оскільки Ви продовжували працювати на посаді, передбаченій вищезазначеним Законом, тому відповідно до Законів України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 №911-VII та від 06.12.2016 №1774 виплата даної пенсії до 01.10.2017 не проводилася. Відповідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148 з 01.10.2017 виплата пенсії проводиться Вам у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що на даний час становить 2736,81 грн. Водночас інформуємо, що відповідно до ст. 86 Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури до 13.12.2019 визначався Кабінетом Міністрів України, однак такий порядок був відсутній, тому перерахунок пенсій за вислугу років відповідно до Закону не проводився. Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 (яке набрало законної сили 13.12.2019) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) положення частини двадцятої статті 86 Закону зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та установлено, що частина двадцята стаггі 86 Закону підлягає застосуванню у первиннім редакції."
Листом №4894-4724/Ю-2/8-0600/20 від 21.04.2020 Головне управління ПФУ в Житомисрькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури до 13.12.2019 визначався Кабінетом Міністрів України, однак такий порядок був відсутній, тому перерахунок пенсій за вислугу років відповідно до Закону у зв`язку із підвищенням заробітної плати за періоди до 13.12.2019 не проводився. Повідомлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури до 13.12.2019 визначався Кабінетом Міністрів України, однак такий порядок був відсутній, тому перерахунок пенсій за вислугу років відповідно до Закону у зв`язку із підвищенням заробітної плати за періоди до 13.12.2019 не проводився.
Листом від 28.05.2020 Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про те, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) положення частини двадцятої статті 86 Закону зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону, виникає з 13.12.2019. При цьому пунктом 7 Постанови КМУ №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є піставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно закону України "Про прокуратуру". Підстав для врахування заробітної плати станом на 06.09.2017, яка визначена в довідці про заробітну плату від 18.03.2020 №18-376/вих-20, виданої прокуратурою Житомирської області для проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до закону немає.
В матеріалах пенсійної справи позивача, копія якої міститься в матеріалах адміністративної справи, міститься копія рішення від 28.05.2020 "Про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Вважаючи такі відмови відповідача протиправними, а свої права та законні інтереси порушеними, позивач звернувся до суду.
Щодо не проведення ОСОБА_1 виплати призначеної пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у період з часу призначення, тобто з 01.11.2016 по вересень 2017 року включно.
Згідно довідки Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3328/03.2 від 03.04.2019, ОСОБА_1 за період із листопада 2016 поку по вересень 2017 року було нараховано "щомісячне довічне утримання" в розмірі по 6415,94 грн щомісяця, однак зазначені суми не виплачено (а.с. 20).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд заначає наступне.
Станом на дату призначення позивачу пенсії за вислугу років правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України "Про прокуратуру", №1697-VII від 14.10.2014 (далі - Закон №1697).
Частиною 15 статті статті 86 Закону №1697 в редакції, чинній на дату призначення позивачу пенсії, визначено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року:
особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2017 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Згідно вимог статті 47 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003 (далі - Закон №1058) в редакції, чинній із 01.01.2017 тимчасово, по 31 грудня 2017 року:особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії / щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
З 1 січня 2018 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу) або пенсійних виплат з накопичувальної системи пенсійного страхування чи пенсійних виплат із системи недержавного пенсійного забезпечення, крім випадків, передбачених законом.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148 від 03.10.2017 було внесено зміни у частину першу статті 47 Закону №1058, зокрема: в абзаці другому цифри і слово "31 грудня" замінити цифрами і словом "30 вересня". Норма застосовується із 01 жовтня 2017 року.
Отже, згідно приписів ч. 1 ст. 47 Закону №1058 в редокції від 03.10.2017, тимчасово, по 30 вересня 2017 року: особам (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які займають посади державної служби, визначені Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", а також працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії / щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються;
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Вказані вище норми законодавства України не визнавались у встановленому порядку неконституційними, а тому підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
З матеріалів справи вбачається, що станом на дату розгляду адміністративної справи позивач продовжує працювати в органах прокуратури.
Враховуючи правове регулювання питання виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) позивача, як на дату призначення йому пенсії за вислугу років так і до 30.09.2017, у відповідача не було законодавчо визначених підстав для виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії за період із 01.11.2016 по 30.09.2017.
Отже, позовні вимоги в частині невиплати призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у період з часу призначення, тобто з 01.11.2016 по вересень 2017 року включно, - є безпідставними та такими, що не грунтуються на нормах законодавства, що були чинними у спірний період.
Окрім того, є помилковим твердження позивача про те, що відповідач припинив виплату пенсії без прийняття відповідного рішення, оскільки у період із 01.11.2016 по 30.09.2017 законодавством України було визначено невиплату довічного утримання особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", а тому прийняття органом пенсійного фонду відповідного рішення не вимагалось.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині невиплати призначеної та нарахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» у період з часу призначення, тобто з 01.11.2016 по вересень 2017 року включно, - задоволенню не підлягають.
Щодо обмеження виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 жовтня 2017 року.
Згідно довідки Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3328/03.2 від 03.04.2019, ОСОБА_1 за період із жовтня 2017 року по лютий 2019 року було нараховано та виплачено щомісячне довічне утримання по 2339,16 грн щомісяця, а у березні 2019 року нараховано та виплачено 2736,81 грн.
У листі №Ю-300 від 29.05.2019 відповідач зазначає, що з 01.10.2017 ОСОБА_1 пенсія виплачується у розмірі, обчисленому згідно Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
Обгрунтовуючи позовні вимоги в цій частині ОСОБА_1 вказує, що, оскільки пенсія йому призначена до прийняття та набрання чинності п. 13-1 Розділу 15 Закону №1058 та внесення змін до п. 15 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", а тому на нього не можуть поширюватись вказані положення зазначених актів, а у відповідача відсутні правові підстави не виплачувати позивачу пенсію з часу її призначення в розмірах, встановлених судовим рішенням, та обрахованих на його виконання.
Суд відмічає, що постановою Корольовського районного суду від 01.12.2016 у справі №296/9656/16-а зобовязано Житомирське обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомисркьій області здійснити призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, згідно ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", з дня звернення із заявою про призначення пенсії, а саме із 01.11.2016, у розмірі 60% від середнього заробітку. Постанова набрала законної сили 05.01.2017.
Отже, судовим рішенням не встановлено обов"язку органу пенсійного фонду здійснювати виплату пенсії позивачу.
Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи " №3668-VI від 08.07.2011 набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, крім абзацу одинадцятого підпункту 11 та абзацу сто тридцять восьмого підпункту 17 пункту 6 розділу II цього Закону, які набирають чинності з 1 січня 2012 року.
Частиною 2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи " №3668-VI від 08.07.2011 визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно із пунктом 13-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року, з 1 жовтня 2017 року пенсії призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю І та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру","Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону. Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється. Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.
Вказані правові норми у визначеному законодавством порядку неконституційними не визнавались.
Таким чином, законодавцем з 01.10.2017 поновлено виплату пенсій пенсіонерам, пенсія яким призначена після 01.10.2011 у відповідності до Закону України "Про прокуратуру" і які продовжують працювати на посадах та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру". При цьому визначено, що пенсіонерам, які продовжують працювати на посадах та на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", виплата пенсії здійснюється у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Отже, факт роботи на посадах та на умовах, які передбачені Законом України "Про прокуратуру" є підставою для припинення виплати пенсії за вислугу років у розмірі, визначеному Законом України "Про прокуратуру", та здійснення виплати пенсії у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Встановлено, що пенсія позивачу призначена з 01.11.2016, тобто після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (тобто після 1 жовтня 2011 року), позивач продовжує працювати на посадах та умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру".
Отже, виплата пенсії повинна здійснюватись позивачу у розмірі, обчисленому згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", до його звільнення з органів прокуратури.
Виходячи із системного аналізу норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про законність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирськійобласті щодо виплати з 01.10.2017 позивачу пенсії у розмірі, розрахованому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Отже, позовні вимоги в частині щодо визнання протиправними дій відповідача щодо виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 1 жовтня 2017 року у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року є необгрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в яких позивач просить провести з 01.10.2017 перерахунок раніше призначеної мені пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-УП у зв`язку з підвищенням розмірів посадових окладів працівників органів прокуратури України та надбавки за класні чини, відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", на підставі довідки прокуратури Житомирської області 18.03.2020 за №18-376вих-20, та провести виплати з урахуванням фактично сплачених сум.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 24.05.2020 про перерахунок пенсії. До заяви додано довідку про розмір заробітної плати ( грошового забезпечення ), що враховується для перерахунку пенсій №18-376 від 18.03.2020.
Рішенням від 28.05.2020 "Про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону із врахуванням довідки про заробітну плату від 18.03.2020 №18-376вих-20 у звязку з тим, що частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції, яка визначає право на перерахунок пенсії, застосовується після ухвалення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ, в редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014, та яка була чинною на дату призначення позивачу пенсії, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, Рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 (справа № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Конституційний Суд України у вказаному рішенні встановив, що:
частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Конституційний Суд України також дійшов висновку, що оспорюване положення Закону порушує конституційні засади поділу державної влади в Україні на законодавчу, виконавчу і судову, призводить до порушення регулювання основ соціального захисту прокурорів, оскільки за його змістом регулювання порядку перерахунку призначеної пенсії працівникам прокуратури має здійснюватися актом Кабінету Міністрів України, а не законом України.
Частиною другою статті 152 Конституції України встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Згідно зі статтею 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 №2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У Рішенні від 24.12.1997 № 8-зп у справі № 3/690-97 Конституційний Суд України зазначив, що частина друга статті 152 Конституції України закріплює принцип, за яким закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. За цим принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.
У Рішенні від 30.09.2010 № 20-рп/2010 у справі № 1-45/2010 за конституційним поданням 252 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про внесення змін до Конституції України" від 08.12.2004 № 2222-IV (справа про додержання процедури внесення змін до Конституції України) Конституційний Суд України вказав, що незалежно від того, наявні чи відсутні в рішеннях, висновках Конституційного Суду України приписи щодо порядку їх виконання, відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за цими рішеннями неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, рішення Конституційного Суду України змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення, та не може застосовуватись до правовідносин, які виникли до прийняття такого рішення.
Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ зі змінами, якою передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнані неконституційними та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018(2413/18, 2807/19), як це визначено статтею 91 Закону України «Про Конституційний Суд України», тобто з 13.12.2019.
Отже, з 13.12.2019 Закон №1697-VІІ не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України
Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.
А отже, зазначена постанова, що набрала чинності 06 вересня 2017 року, є підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Разом з тим, суд зазначає, що постановою КМУ №657 підвищено посадові оклади прокурорських працівників, а норма Закону (частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII) якою визначено право на перерахунок пенсії, призначеної працівникам прокуратури у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, набрала чинності з прийняттям Рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019, тобто з 13.12.2019.
Отже, саме із 13.12.2019, а не із 01.10.2017, у позивача виникло право на перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір заробітної плати ( грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій №18-376 від 18.03.2020.
Щодо твердження відповідача, викладеного у відзиві, про те, що Довідка №18-376 від 18.03.2020 складена всупереч вимог законодавства, а тому не може слугувати підставою для перерахунку пенсії позивача.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" затверджено у новій редакції схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, що призвело до підвищення заробітної плати прокурорських працівників.
Відсутність затвердженої рішенням Уряду форми довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсій працівників прокуратури не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, адже, як зазначив Конституційний Суд України у Рішенні №7-р(ІІ)/2019, питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабмін підзаконним актом.
До того ж, суд враховує, що Офіс Генерального прокурора листом від 18.02.2020 вих. №21-803вих20 звернувся до Міністерства соціальної політики України щодо погодження порядку здійснення перерахунку пенсій прокурорів з огляду на ухвалення Другим Сенатом Конституційного Суду України Рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.
Пунктами 3, 4 розділу ІІ цього Порядку передбачено, що перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонера до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату (додаток 3). Перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019.
Листом від 21.02.2020 вих.№2690/0/2-20/54 Міністерство соціальної політики України повідомило Офіс Генерального прокурора про погодження запропонованого порядку здійснення перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури.
Крім того, листом від 25.02.2020 вих.№1416/0/196-20 Міністерство соціальної політики України повідомило Пенсійний фонд України про узгодження порядку здійснення перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури /а.с. 37/.
У свою чергу, Пенсійний фонд України листом від 11.03.2020 вих.№2800-030102-9/7916 повідомив начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури.
Надана позивачем довідка №18-376 від 18.03.2020 складена на бланку органу прокуратури, містить обов`язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписана посадовими особами, підпис яких скріплений гербовою печаткою. Крім того, така довідка складена за формою, наведеною у додатку до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 вих.№21-803вих20.
Отже, відповідна довідка є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на її підставі має бути проведений перерахунок пенсії позивача.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача із 13.12.2019 на підставі довідки №18-376 від 18.03.2020.
Разом з тим, з метою захисту прав позивача, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФ України в Житомирській області від 28 травня 2020 року.
Щодо позовних вимог у яких позивач просить після проведення вищевказаного перерахунку, провести перерахунок з 01.11.2018 призначеної пенсії як працюючому пенсіонеру, з урахуванням призначення і роботи на вищій посаді, збільшенням вислуги років, тощо, відповідно за кожні два відпрацьовані роки, та провести виплати з урахуванням фактично сплачених сум.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначено статтею 86 Закону №1697.
Відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697, в редакціях станом на 01.11.2016 та станом на 01.11.2018, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, Закон №1697, в редакції, станом на дату призначення пенсії та на дату, з якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії (01.11.2018) містить відсилочну норму в частині щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Суд відмічає, що станом на 01.11.2016 та становм на 01.11.2018 Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам покуратури.
Рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 (справа № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Конституційний Суд України у вказаному рішенні встановив, що:
частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, у період із 01.11.2016 по 12.12.2019 у відповідача не було законодавчо встановлених підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням призначення і роботи на вищій посаді, збільшенням вислуги років, тощо, відповідно за кожні два відпрацьовані роки.
Таке право виникло у позивача із 13.12.2019.
Враховуючи викладене, суд вважає що позовні вимоги в цій частини підлягають частковому задоволенню, а саме із 13.12.2019, а не із 01.11.2018.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн, як за одну позовну вимогу немайнового характеру.
У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог та сплатою судового збору за одну позовну вимогу немайнового характеру, суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 28.05.2020 "Про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» на підставі довідки Житомирської обласної прокуратури №18-376вих-20 від 18 березня 2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, після перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Житомирської обласної прокуратури №18-376вих-20 від 18 березня 2020 року, здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII «Про прокуратуру» у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня, за кожні два відпрацьовані роки, з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) документально підтверджені судові витрати у сумі 840 (вісімсот сорок) гриень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук