
Справа № 712/9297/20
Провадження 2/712/251/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2021 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого/судді - Троян Т.Є.
при секретарі - Ліпатової Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дію,
В С Т А Н О В И В:
21.09.2020 року позивач звернувся до суду з даним позовом і просив визнати протиправною відмову від 28.01.2020 Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради у зняті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , зобов`язати Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований у АДРЕСА_1 , у зв`язку зі смертю.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, 02.05.2018 року згідно свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів він є власником будинку та земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач звертався до суду з позовом про позбавлення права користуватися житловим приміщенням та виселення ОСОБА_3 та ОСОБА_2 із вищезазначеного будинку. Рішенням суду від 25.02.2019 по справі №712/5161/18 позов в частині ОСОБА_3 задоволено, щодо іншого відповідача ОСОБА_2 по вказаній справі постановлено судом ухвалу від 05.02.2019 про закриття провадження у зв`язку із смертю.
У цьому рішенні суду, суддею встановлено смерть ОСОБА_2 01.01.1938 року, про що було винесено ухвалу від 25.02.2019 про закриття провадження у зв`язку зі смертю останнього.
09.01.2020 позивачем було направлено заяву до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 26 постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі свідоцтва про смерть та інших документів, які свідчать про припинення.
При зверненні до відповідача відповідач подав формуляр заяви про зняття з реєстрації місця проживання, до якого долучив відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 03.01.2019 ОСОБА_2 та ухвалу Соснівського районного суду м.Черкаси від 25.02.2019, в мотивувальній частині якої встановлено, що ОСОБА_2 помер.
На зворотній стороні заяви відповідачем було викладено рішення: «Заявлені дії неможливо виконати, так як особа не надала необхідних документів, а саме: рішення суду, яке набрало законної сили про зняття з реєстрації місця проживання особи або свідоцтво про смерть відповідно до п.11, 26 Правил реєстрації місця проживання», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 207, Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". Це, на думку позивача, свідчить про порушене право.
Реєстрація померлої особи в його власному приміщенні визиває в нього певні труднощі та обмежує його права власності.
Позивач просить суд винести рішення згідно до якого захистити інтереси як власника жилого приміщення, визнати вищевказане рішення відповідача від 28.01.2020 протиправним, зобов`язати Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 , у зв`язку зі смертю, стягнути судові витрати.
Ухвалою суду від 25.09.2020 року відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, та призначено судове засідання.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому представник просив відмовити у задоволенні позову, оскільки діяв в межах своїх повноважень та відповідно до вимог діючого законодавства.
Так, згідно з п. 3 «Правил реєстрації місця проживання», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 року (далі – «Правил реєстрації місця проживання») реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі – орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Пунктом 26 «Правил реєстрації місця проживання» передбачений вичерпний перелік документів, на підставі яких орган реєстрації уповноважений зняти особу з реєстрації. У тому числі такою підставою може бути свідоцтво про смерть особи.
Актовий запис про смерть та ухвала суду про закриття провадження у зв`язку зі смертю не входить до цього переліку.
За таких обставин, підстав для зняття з реєстрації ОСОБА_2 у житловому приміщенні, яке належить на праві власності ОСОБА_1 у відповідача не було.
В судовому засіданні представник позивача – адвокат Передерій В.Г. позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечувала проти позову з огляду на обставини, викладені в відзиві на позовну заву.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Згідно свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів 02.05.2018 року позивач ОСОБА_1 є власником будинку та земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з матеріалів справи, в даному житловому будинку були зареєстровані ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Позивач звернувся до суду з позовом про позбавлення права користуватися житловим приміщенням та виселення ОСОБА_3 та ОСОБА_2 із вищезазначеного будинку.
Рішенням суду від 25.02.2019 по справі №712/5161/18 позов в частині ОСОБА_3 задоволено, щодо іншого відповідача - ОСОБА_2 по вказаній справі постановлено судом ухвалу від 05.02.2019 про закриття провадження у зв`язку із смертю останнього.
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису 03.01.2019 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що видано свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 30.04.2018 року.
В подальшому позивачем було направлено заяву до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 .
Управлінням з питань державної реєстрації Черкаської міської ради було відмовлено позивачу, зміст відмови викладено на зворотній стороні формуляра заяви від 27.01.2020 року, а також надано додаткові пояснення вих.№1146-2 від 20.02.2020 відповідно до яких пунктом 26 «Правил реєстрації місця проживання» передбачений вичерпний перелік документів, на підставі яких орган реєстрації уповноважений зняти особу з реєстрації. У тому числі такою підставою може бути свідоцтво про смерть особи.
Актовий запис про смерть та ухвала суду про закриття провадження у зв`язку зі смертю не входить до цього переліку. Оскільки у позивача відсутнє свідоцтво про смерть особи, підстави для зняття померлої особи з реєстрації відсутні.
Аналізуючи зміст позовних вимог суд вказує на наступне.
Відповідно до ст.41, 55 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтею 321 ЦК України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Стаття 391 ЦК України передбачає, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Отже, приватна власність громадян охороняється законом і її захист здійснюється судом, а тому власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" органами реєстрації є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Згідно з п. 3 «Правил реєстрації місця проживання», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 року (далі – «Правил реєстрації місця проживання») реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі – орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Пунктом 26 «Правил реєстрації місця проживання» передбачений вичерпний перелік документів, на підставі яких орган реєстрації уповноважений зняти особу з реєстрації. У тому числі такою підставою може бути свідоцтво про смерть особи.
Актовий запис про смерть та ухвала суду про закриття провадження в справі №712/5161/18, на яку посилається позивач, не входить до цього переліку.
За таких обставин, суд вважає слушними твердження представника відповідача про те, що Управління діяло в межах наданих йому повноважень та підстави для зняття з реєстрації померлого ОСОБА_2 на підставі наданих позивачем документів у них були відсутні.
Разом із тим, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
Відповідно до вимог статті 55 Конституції України кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів
Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу статті 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є забезпечити кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України.
Суд враховує те, що спір залишається не вирішеним, а право позивача як власника підлягає ефективному юридичному захисту.
Частиною 2 статті 386 ЦК України передбачено, що власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Статтею 7 Закону України Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;
судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;
підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;
підстав на право користування житловим приміщенням.
Правила реєстрації місця проживання, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207, визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.
Пунктом 26 даних Правил передбачено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;
рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);
підстав для перебування бездомної особи на обліку/для отримання бездомною особою соціальних послуг у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);
підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Разом із заявою особа подає:
документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження;
квитанцію про сплату адміністративного збору;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
З матеріалів цивільної справи вбачається, що у позивача наявні перешкоди у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі судового рішення, яке набрало законної сили про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов`язати Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради зняти ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований у АДРЕСА_1 , з реєстрації у зв`язку зі смертю.
Згідно із ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420, 40 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 247, 259, 263-265, 282 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дію задовольнити частково.
Зобов`язати Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради зняти з реєстрації місяця проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що зареєстрований у АДРЕСА_1 , у зв`язку зі смертю.
Стягнути з Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 42962736) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 420, 40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення згідно п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України подається до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення через Соснівський районний суд м. Черкаси.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 15.01.2021 р.
Головуючий: Т.Є. Троян
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 .
Відповідач: Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради 18001, м.Черкаси, вул.Благовісна, 170, код ЄДРПОУ 42962736 .