
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2021 року м. Київ № 640/24133/19
Окружний адміністративний суд м. Києва, у складі судді Вєкуа Н.Г, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Акціонерне товариство "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця,5, код ЄДРПОУ 40075815) з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 43142454), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 №0045255504, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 №0045275504, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 №0045285504, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 №0045295504, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення такими, що суперечать вимогам діючого законодавства, оскільки позивачем, при відсутності донарахувань сум рентної плати за попередні періоди і на підставі отриманого лісорубного квитка у ІІ кварталі 2019 року, була вірно визначена сума рентної плати, тому податкові повідомлення-рішення від 25.10.2019 року підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 08 січня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач, не погоджуючись із доводами позивача, надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає, що при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяв у межах та у спосіб, встановлений законом, в зв`язку із чим просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій декларації з рентної плати регіональної філії «Одеська залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» за 2 квартал 2019 року.
За результатами перевірки ГУ ДПС у Вінницькій області було складений акт перевірки від 24.09.2019 № 30892/55-04/40081200.
Перевіркою встановлено порушення вимог пп. 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 та пп.256.11.8 п. 256.11 ст. 256 розділу IX Податкового кодексу України, що платником при отриманні дозволу в поточному році після чергового строку сплати рентної плати задекларовано суму податкових зобов`язань, які підлягають сплаті, без врахування строків , що минули, зокрема 1 квартал 2019 року. Дані камеральної перевірки свідчать про заниження суми податкових зобов`язань позивача з рентної плати за 2 квартал 2019 в сумі 529,90 грн. Відповідальність за вказане правопорушення передбачена п. 123.1 ст. 123 глави розділу Податкового Кодексу України.
Не погоджуючись із актом перевірки, позивач подав на нього свої заперечення, за результатами розгляду яких, листом від 23.10.2019 № 2503/10/02-32-55-04 відповідачем було залишено висновки акту перевірки без змін, а заперечення - без задоволення та прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 25.10.2019 № 0045255504 про збільшення суми грошового зобов`язання та визначено до сплати 1,88 грн., в тому числі за основним платежем (рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів) - 1,50 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 0, 38 грн.
- від 25.10.2019 № 0045275504 про збільшення суми грошового зобов`язання та визначено до сплати 1,48 грн., в тому числі за основним платежем (рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів) - 1,18 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 0, 30 грн.
- від 25.10.2019 № 0045285504 про збільшення суми грошового зобов`язання та визначено до сплати 117,29 грн., в тому числі за основним платежем (рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів) - 93,83 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 23,46 грн.
- від 25.10.2019 № 0045295504 про збільшення суми грошового зобов`язання та визначено до сплати 541,74 грн., в тому числі за основним платежем (рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів) - 433,39 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 108,35 грн.
Незгода позивача із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями зумовила його звернення до Окружного адміністративного суду м. Києва із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Умови спеціального використання лісових ресурсів визначено Порядком спеціального використання лісових ресурсів та Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», згідно з якими спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на підставі лісорубного або лісового квитка. Лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку №761.
Відповідно до вимог Податкового Кодексу України платниками рентної плати є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами. (п. 256.1 ст. 256 ПКУ).
Лісокористувачі, у яких за результатами діяльності здійснюється перерахунок рентної плати, відображають донараховані суми рентної плати в податковій декларації (п. п. 256.11.5 п. 256.11 ст. 256 ПКУ).
Про надходження суми рентної плати в касу суб`єкта лісових відносин, що видає спеціальні дозволи, у спеціально заведеній книзі робиться запис і лісокористувачеві видається квитанція. Одночасно в лісорубних та лісових квитках робиться позначка про сплату рентної плати в касу (зазначаються номер і дата квитанції про сплату) (п. п. 256.11.7 п. 256.11 ст. 256 Податкового Кодексу України).
Відповідно до п. 256.11.8 п. 256.11 ст. 256 Податкового Кодексу України при отриманні дозволу в поточному році (або донарахуванні суми рентної плати) після чергового строку сплати рентної плати лісокористувачі сплачують усі суми рентної плати за строками, що минули.
Згідно з п. 257.1 ст. 257 Податкового Кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
А підставі п. 257.2 ст. 257 Податкового Кодексу України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.
Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II Податкового Кодексу України граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений ст. 257 ПКУ, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, податкову декларацію, яка містить додатки, зокрема, з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки;
Сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році, крім сум рентної плати, сплачених відповідно до підпунктів «а» і «б» п. п. 256.11.6 п. 256.11 ст. 256 Податкового Кодексу України.
Під час розгляду справи судом встановлено, що у 2 кварталі 2019 року позивачу був виданий лісорубний квиток серія ЧЕ ЛРК №002007.
На підставі даних лісорубного квитка позивачем була подана податкова декларація з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів за 2 квартал 2019 року та зареєстрована в податковому органі 05.08.2019 року №9170296489.
Суб`єкт господарювання у разі отримання спеціального дозволу (лісорубного чи лісового квитка) та/або укладання договору довгострокового тимчасового користування лісами є платником рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів та повинен подавати податкову декларацію з рентної плати (в частині рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів) уперше за квартал, у якому такий суб`єкт господарювання отримав спеціальний дозвіл (лісорубного чи лісового квитка) та/або укладання договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Таким чином, податкові зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів визначаються платником податку наступним чином:
- за 1 квартал - розмірі ј від суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 1 кварталі звітного року;
- за 2 квартал - у розмірі суми зобов`язань ј від суми рентної плата, зазначеної дозволах, виданих у 1 кварталі звітного року, та 1/3 від суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 2 кварталі звітного року;
- за 3 квартал - у розмірі суми зобов`язань ј від суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 1 кварталі звітного року, 1/3 від суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 2 кварталі звітного року, та Ѕ від суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 3 кварталі звітного року;
- за 4 квартал - у розмірі суми зобов`язань 1/4 від суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 1 кварталі звітного року, 1/3 від суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 2 кварталі звітного року, Ѕ суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 3 кварталі звітного року та повного розміру суми рентної плати, зазначеної у дозволах, виданих у 4 кварталі звітного року (за умови, що дозвіл отримано на звітний, а не на наступний рік).
Відповідно до пп. 256.11.8 п. 256.11 ст. 256 Податкового Кодексу України при отриманні дозволу в поточному році (або донарахуванні суми рентної плати) після чергового строку сплати рентної плати лісокористувачі сплачують усі суми рентної плати за строками, що минули.
При цьому судом встановлено, що в акті перевірки вказано, що відповідно до наданої інформації виробничим підрозділом служби колії Шевченківської дистанції захисних лісонасаджень філії «Одеська залізниця» АТ «Укрзалізниця» були видані лісорубні квитки в 1 кварталі 2019 на суму 3282,19 грн., термін сплати яких настав 17.05.2019 (фактично сплачено зобов`язання 15.05.2019), в 2 кварталі 2019 на суму 3179,53 грн., термін сплати яких настав 19.08.2019 (фактично сплачено зобов`язання 15.08.2019).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем, відповідно до пп. 256.11.8 п. 256.11 ст. 256 Податкового Кодексу України, за відсутності донарахувань сум рентної плати за попередні періоди і на підставі отриманого лісорубного квитка в 2 кварталі 2019 року, термін сплати яких настав у серпні 2019 року, вірно визначена та сплачена сума рентної плати, а тому винесені податкові повідомлення-рішення від 25.10.2019 року підлягають скасуванню, як незаконні та необґрунтовані.
Згідно з ч. ч. 1- 3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Приписами ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки відповідачем не доведені підстави для винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 25.10.2019 року, суд вбачає підстави для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця,5, код ЄДРПОУ 40075815) задовольнити повністю;
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 №0045255504, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області;
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 №0045275504, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області;
4. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 №0045285504, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області;
5. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.10.2019 №0045295504, прийняте Головним управлінням Державної податкової служби у Вінницькій області;
6. Стягнути на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця,5, код ЄДРПОУ 40075815) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 7684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області (21028, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 43142454).
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа