
Справа № 560/6550/20
РІШЕННЯ
іменем України
15 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною, зобов`язання здійснити з 18.02.2020 року перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки про суддівську винагороду, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області від 13.03.2020 року №123 ( з урахуванням виплачених сум)
В обґрунтування позову зазначає, що отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді.
23 березня 2020 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання на підставі вказаної довідки, однак рішенням відповідача від 27.03.2020 року їй було відмовлено у перерахунку на тій підставі, що прийняте Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 № 2-р/2020, не містить положень щодо порядку його виконання. Позивач з цим не погоджується, вважає, що воно суперечить Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та рішенню Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020, відтак звернулась до суду.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити.
Покликається на те, що рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020 не містить положень стосовно порядку його виконання, крім того, після 18 лютого 2020 року зміни до складових розміру щомісячного грошового утримання працюючих суддів не вносились. Зазначає, що з 01.01.2020 року ОСОБА_1 проведений перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у зв`язку із збільшенням розміру посадового окладу, а сам розмір посадового окладу судді місцевого суду визначений відповідно до ч. 3 ст.135 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 02.06.2016 року.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є суддею місцевого суду у відставці, з 07.08.2015 року отримує щомісячне довічне грошове утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VІ від 07 липня 2010 року ( попередньо діючий закон)
З 30.09.2016 року порядок призначення та обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці визначено Законом України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VІІІ від 02.06.2016 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 25 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів", відповідно до яких судді України, які перебувають у відставці, мають право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання за умови проходження ними кваліфікаційного оцінювання або призначення судді за результатами конкурсу.
Позивач 23 березня 2020 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області з заявою про перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VІІІ від 02.06.2016 року, з урахуванням довідки Територіального управління державної судової адміністрації України в Хмельницькій області від 13.03.2020 року №123 про розмір суддівської винагороди.
Рішенням відповідача від 27.03.2020 №102 позивачці відмовлено в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, оскільки рішення Конституційного Суду України від 18.02.2020 № 2-р/2020 не містить положень щодо порядку його виконання.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Матеріальне, соціально-побутове забезпечення суддів, суддівська винагорода та довічне грошове утримання суддів у відставці є елементами статусу судді. Забезпечення суддів у відставці визначене Законом України «Про судоустрій і статус суддів», яким запроваджений особливий порядок обчислення розміру щомісячного довічного утримання суддів.
Згідно із пунктом 2 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону від 02.06.2016 № 1402-VIII визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Законом, Закон № 2453-VI (2010 року), крім положень, зазначених у пунктах 7, 23, 25, 36 цього розділу.
Відповідно до частини 1 статті 142 Закону від 02.06.2016 № 1402-VIII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання (...) При цьому, суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, отримує щомісячне довічне грошове утримання. При досягненні таким суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті, за ним зберігається право на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, визначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (частина 2 статті 142 Закону від 02.06.2016 № 1402-VIII).
Згідно з частиною 3 статті 142 Закону №1402-VI щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці у розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді. Частинами 4 та 5 цієї ж статті передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частини 3 статті 135 Закону від 02.06.2016 № 1402-VIII базовий розмір посадового окладу судді становить:
1) судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;
2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;
3) судді Верховного Суду - 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Пунктом 24 розділу XII Прикінцевих та перехідних положень Закону від 02.06.2016 № 1402-VIII визначено, що розмір посадового окладу судді, крім зазначеного у пункті 23 цього розділу, становить з 1 січня 2020 року: а) для судді місцевого суду - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; б) для судді апеляційного суду та вищого спеціалізованого суду - 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Зміна розміру окладу судді, який є складовою суддівської винагороди, є підставою для перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці.
Пункт 25 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIII, який містить два абзаци, визначав різні підходи до умов призначення та виплати довічного грошового утримання суддям у відставці залежно від проходження або не проходження ними процедури кваліфікаційного оцінювання. Також цей пункт передбачав застосування до вирішення цих питань різних законів про судоустрій та різних розрахункових величин, що ставило суддів у відставці у нерівне становище.
Рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року у справі №2-р/2020 було визнано неконституційним пункт 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIII.
У зазначеному рішенні Конституційний Суд України вказав на те, що щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці має бути співмірним із суддівською винагородою, яку отримує повноважний суддя. У разі збільшення розміру такої винагороди перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці має здійснюватись автоматично. Встановлення різних підходів до порядку обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів порушує статус суддів та гарантії їх незалежності.
Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України передбачено, що положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02 червня 2016 року №1402-VIII зі змінами, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Відтак, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18 лютого 2020 року №2-р/2020 Закон №1402-VIII не містить норм, які б по-різному визначали порядок обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці.
Верховний Суд у Зразковому рішенні у справі № 620/1116/20 зазначив наступне: "набрання чинності рішенням Конституційного Суду України, яким визнаються неконституційними відповідні норми законодавства, тягне за собою виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків суб`єктів правовідносин до яких застосовуються (застосовувалися) положення законодавства, яке згодом було визнано неконституційним. Відтак, такі правовідносини безпосередньо пов`язуються з дією закону. Тобто, якщо це один день (втрата чинності повністю чи в окремій частині закону за рішенням Конституційного Суду України з дня його ухвалення), то цей строк закінчується о 24 години 00 хвилини цього дня. Відповідно, з 00 годин 00 хвилин наступного дня, з дати ухвалення відповідного рішення Конституційного Суду України, до правовідносин, що регулюється таким законодавством застосовується норма, що відповідає Конституції України, вступила у силу і діє. Таким чином, перерахунок, який просить здійснити позивач з 01.01.2020, обумовлений відновленням раніше порушених його прав з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 у справі № 2-р/2020. Отже, саме з 19.02.2020, наступного дня з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 18.02.2020 у справі № 2-р/2020у позивача виникло право (підстава) на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді відповідно до Закону № 1402-VIII" Суд відповідно до вимог КАС України повинен врахувати вказану позицію Верховного Суду.
Крім цього, Верховний Суд неодноразово ( зокрема у постановах від 06.03.2019 року у справі №638/12586/16-а та від 11.02.2020 року у справі №200/3958/19-а) зазначав, що правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є також зміна грошового утримання/складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Суд відхиляє доводи відповідача про відсутність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв`язку з не прийняттям після 18.02.2020 додаткових нормативно-правових актів щодо розміру складових суддівської винагороди.
Відтак, суд визнає необґрунтованим та протиправним рішення відповідача про відмову від 27.03.2020 року № 102 та його підставу, оскільки рішення Конституційного Суду за своїм змістом не передбачають встановлення будь-яких додаткових механізмів або порядків їх виконання, як у тексті рішень, так і шляхом прийняття підзаконних актів іншими суб`єктами влади. Протилежне відповідачем не доведено.
Одночасно з цим, суд звертає увагу на те, що супровідний лист від 02.09.2020 року за № 2200-0306-8/38487, яким позивачці повідомлено про прийняте рішення про відмову, не є розпорядчим актом, яким вирішувались ті чи інші вимоги заяви, хоча у ньому так само зазначається про причину відмови.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З врахуванням зазначеного, відповідач не довів відсутність у позивачки права на перерахунок з 19.02.2020 року щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі наданої їй довідки про суддівську винагороду, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області №102 від 27.03.2020 року про відмову у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, про яке повідомлено листом від 02.09.2020 року № 2200-0306-8/38487.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 19.02.2020 року перерахунок та виплату судді у відставці ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання, виходячи з розміру суддівської винагороди, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суді у відставці, відповідно до довідки про суддівську винагороду від 13.03.2020 року №123, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Хмельницькій області, з урахуванням фактично виплачених сум.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 830 (вісімсот тридцять) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 січня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок