
Справа № 560/5115/20
РІШЕННЯ
іменем України
15 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання призначити та виплатити пенсію державному службовцю ( по інвалідності ) в розмірі 60% суми заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", з урахуванням розміру заробітної плати, вказаної у довідках від 07.08.2020 року №37/5207 та №37/5208.
Посилається на те, що перебуваючи на пенсії за віком, призначеній відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач в серпні 2020 року звернулась до відповідача з заявою про переведення її на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Головним управлінням було відмовлено у задоволенні заяви у зв`язку з тим, що підстави для переведення відсутні, оскільки нормами закону не передбачене призначення даного виду пенсії. Позивач з цим не погоджується, вважає, що набула право на пенсію у порядку, передбаченому ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на бажану пенсію позивач не має, оскільки вказаним законом такий вид пенсії не передбачений. Посилається на те, що відмова позивачу у задоволенні її заяви вчинена відповідно до вимог законодавства.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ-ї групи (довідка МОЗ України серії АВ №1085100 від 18.12.2017 р.) перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
З 18.12.2017 року по 09.07.2019 року позивач отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". В подальшому ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу» з 10.07.2019 року.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи загальний та страховий стаж ОСОБА_1 становить більше 41 року, у тому числі на державній службі - понад 34 роки, що відповідачем не спростовано. Станом на момент звільнення позивач обіймала посаду державної служби, що теж ніким не заперечується.
11 серпня 2020 року позивач звернулась до відповідача з заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.08.2020 року № 968250896439 (повідомлено листом №2200-0301-8/36865 від 18.08.2020 року) позивачці відмовлено у переведенні її на інший вид пенсії, оскільки Законом України "Про державну службу" №889 не передбачене призначення даного виду пенсії.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889-VIII. Відповідно до п. 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п.10, 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що трудовий та страховий стаж позивача на державній службі станом на 01 травня 2016 року становив понад 20 років, що доводиться, зокрема довідкою від 03 липня 2019 року № 11-37/2642 (стаж державної служби 37 років) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Крім того, позивач є інвалідом ІІ групи, що підтверджується довідкою МОЗ України серії АВ №1085100 від 18.12.2017 р., і перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державної служби. Вказані обставини відповідач не спростував.
Таким чином, оскільки у позивачки станом на 01 травня 2016 року був наявний стаж державної служби більше 20 років, вона має право на призначення їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 13.02.2019 року у Зразковій справі № 822/524/18.
Як вказує суд у цьому рішенні, право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII пов`язане лише з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця, визначеним згідно з п. 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, у той час як додаткових умов для призначення пенсії у вказаних пунктах «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII не встановлено.
Суд відхиляє покликання відповідача на неможливість переведення позивача на бажаний вид пенсії через те, що раніше вона вже отримувала пенсію на підставі закону про державну службу, оскільки вищезгадані закони про державну службу не містять обмеження права особи обрати один з видів пенсії, на які вона набула право.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною відмови у переведенні позивача на пенсію державного службовця є обґрунтованими, підлягають задоволенню. З метою ефективного захисту порушених прав особи суд вважає необхідним скасувати рішення ГУ ПФУ у Хмельницькій області, яким позивачці відмовлено у переведенні її на інший вид пенсії.
Відтак, слід зобов`язати відповідача з 11.08.2020 року нараховувати позивачці пенсію державного службовця відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII «Про державну службу» у розмірі, встановленому законом, та з урахуванням наявних у пенсійній справі довідок про складові заробітної плати від 07.08.2020 року №37/5207 та №37/5208.
Відповідно до статті 77 КАС у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Враховуючи те, що відповідачем не доведено правомірності підстав відмови, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 17.08.2020 року №968250896439 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію відповідно до ст.37 Закону України №3723-ХІІ «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вирішити питання призначення, нарахування та виплати ОСОБА_1 з 11 серпня 2020 року пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках про складові заробітної плати від 07.08.2020 року №37/5207 та №37/5208, виданих Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 січня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок