
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 січня 2021 року № 520/13502/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Бібліка, буд. 6, м. Харків, 61007, код ЄДРПОУ 26281752),Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 7 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 03491286), Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України (вул. Еспланадна, буд. 8/20, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567866), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про зупинення з 01.10.2020 року всіх компенсаційних виплат та пільг, які виплачуються ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №15 від 20 серпня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про зупинення з 01.10.2020 року та рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом № 15 від 20 серпня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийняті необґрунтовано, відтак підлягають скасуванню у судовому порядку.
Ухвалою від 12.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.
Відповідач - Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надав до суду відзив на позовну заяву та вказав, що підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні, з огляду не недоведеність отриманого останнім статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідач - Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України надав до суду відзив на позовну заяву та вказав, що при розгляді особової справи позивача врахував усі надані документи, проте підстав для заміни належного ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» не встановлено.
Відповідач - Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити. Вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах та на підставі наданих повноважень.
Третя особа правом надання пояснень, у строк, що встановлений судом, не скористалась.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі. Справа розглянута відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням перебування судді Севастьяненко К.О. у щорічній відпустці з 17.10.2020 по 29.10.2020 та з 31.10.2020 року по 15.11.2020 року.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 , мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (первинне посвідчення №056766 видане Харківською обласною державною адміністрацією 04.02.1993).
Рішенням Тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», що діяла при Харківській обласній державній адміністрації (протокол від 27.01.1999 № 1000) ОСОБА_1 підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3.
У зв`язку з отриманням ІІ групи інвалідності пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Харківською обласною державною адміністрацією ОСОБА_1 29.04.2005 видано посвідчення категорії 1 № 444403 та вкладка до нього №031276.
Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій осіб при Харківській обласній державній адміністрації у зв`язку із заміною посвідчення, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» розглянуто справу ОСОБА_1 та встановлено, що особова справа позивача не містить документів, що підтверджують його знаходження у зоні відчуження не менше 30 календарних днів, зокрема відсутня довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту (громадянин ніс службу без визначення конкретного населеного пункту), разом з цим, згідно розрахункового листка йому нараховувалась доплата з приміткою «за ЧАЕС».
Рішенням обласної Комісії від 18.06.2020 №5 документи особової справи ОСОБА_1 направлені листом від 24.06.2020 №01-29/08/02/7638 на розгляд Спірної Комісії Мінсоцполітики.
За результатами розгляду документів ОСОБА_1 , Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України прийнято рішення, що оформлене протоколом №15 від 20 серпня 2020, яким відмовлено у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
На адресу Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надійшов лист від Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації від 09.09.2020 № 01-36/07/01/10609 про надання інформації за результатами розгляду особової справи позивача та про рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 20.02.2020 №15.
У вищезазначеному листі Департамент доручив Управлінню вилучити у Позивача посвідчення, повідомити підприємства, установи, організації, які надають пільги, а також органи Пенсійного фонду України та медичні заклади про позбавлення його статусу.
На виконання доручення Департаменту Управлінням надіслано лист від 15.09.2020 №10-29/7650/4-04/20 позивачу, яким Управління повідомило позивача про прийняте рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики України щодо заміни посвідчення «Особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно з Порядком, відповідно до якого відсутні правові підстави для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Харківською обласною державною адміністрацією позивачу, не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Також повідомлено, що посвідчення підлягає вилученню, а всі компенсаційні виплати та пільги згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зупинені з 01.10.2020.
Не погодившись із рішеннями відповідачів, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Згідно ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно примітки до зазначеної статті, до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Судом встановлено, що підставою для відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС слугувала відсутність в особовій справі позивача документів, що підтверджують його знаходження у зоні відчуження не менше 30 календарних днів, зокрема відсутня довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту кількість днів роботи у зонах небезпеки або зоні особливого контролю зони відчуження не зазначено (стоять прочерки), але є посилання на наказ УВС Київської області про виплату кратного грошового утримання.
Як встановлено за матеріалами справи, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 31.10.1988 по 30.01.1989.
Судом досліджені матеріали особової справи ОСОБА_1 , а саме:
довідки управління МВС України у Харківській області №7/770 за 1992 та №7/770 від 20.01.1999 про виконання службових завдань з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 31.10.1988 по 30.01.1989;
листи ГУ МВС України в Київській області від 04.10.2019 № 29/327, від 20.12.2019 №29/426 та від 21.05.2020 №1357/109/12 із зазначенням інформації про несення ОСОБА_1 служби без визначення конкретного населеного пункту, та неможливості надання довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) з урахуванням кратності;
розрахунковий лист ОСОБА_1 за 1988 рік з нарахуваннями «за ЧАЕС»;
лист ГУ МВС України в Харківській області від 28.04.2020 №2825/119/05/12-2020 з копіями архівних документів, які підтверджують участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
довідку командира ОР ДПС ДАІ від 31.01.1989 б/н про виконання службових обов`язків в 30 км зоні Чорнобильської АЕС. Доза опромінення 0,3 рентгена;
грошовий атестат від 31.01.1989 № 36, зі зазначенням подвійного окладу та добових;
направлення Управління внутрішніх справ Харківської області про відрядження ОСОБА_1 з 29.10.1988 в розпорядження УВС Київського облвиконкому в довготривале службове відрядження.
Відповідно ст.15 Закону №796-ХІІ, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Отже, наданими до матеріалів справи доказами підтверджується виконання позивачем робіт в зоні, яка була віднесена до зони відчуження, що підтверджує статус позивача, як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у період з 31.10.1988 по 30.01.1989, тобто більше як 30 днів.
Також зі змісту листів ГУ МВС України в Київській області від 04.10.2019 № 29/327, від 20.12.2019 №29/426, від 21.05.2020 №1357/109/12, судом встановлено, що позивачем несена служба без визначення конкретного населеного пункту та надання довідки про заробітну плату (грошове забезпечення) з урахуванням кратності не вбачається можливим.
З огляду на вказане вище, рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №15 від 20 серпня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог зобов`язального характеру, суд зазначає наступне.
Розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації від 05.10.2018 року №541 затверджено Положення про Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пунктів 1, 4 зазначеного Положення Комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є постійно діючим колегіальним органом, утвореним головою Харківської обласної державної адміністрації з метою додержання законодавства у сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Комісія приймає рішення про вилучення посвідчення відповідної категорії в разі встановлення факту його необґрунтованої видачі.
Пунктом 4.3 Положення №541 визначено, що у разі виникнення спірних питань приймає рішення щодо надсилання особових справ громадян на розгляд комісії при Мінсоцполітики та комісій з вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження.
Пунктами 13. 14 Порядку №551 встановлено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. вирішуються комісією при Мінсоцполітики, до складу якої, крім його фахівців, входять представникиМОЗ. ДАЗВ. МВС, Міноборони.Київської облдержадміністрації та громадських об`єднань, статутна діяльність яких пов`язана із соціальним захистом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (за згодою), за поданням уповноважених органів. Особові справи громадян надсилаються на розгляд комісій, зазначених в абзацах першому і другому цього пункту, за рішенням регіональних комісій. Рішення комісій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення такими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення таких комісій підлягає вилученню уповноваженими органами.
Відповідно п.2 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статус) осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 26.12.2018 № 1945, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія), є постійно діючим міжвідомчим колегіальним органом, що утворюється при Мінсоцполітики для розв`язання спірних питань визначення статус) осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Основним завданням Комісії є розв`язання спірних питань щодо визначення (підтвердження) статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Комісія має право: отримувати в установленому порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для визначення (підтвердження) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; повертати матеріали особових справ громадян до регіональних комісій Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних. Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій для доопрацювання у разі виявлення розбіжностей та інших недоліків у документах з метою їх усунення; перевіряти правильність видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Комісія зобов`язана при визначенні (підтвердженні) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС керуватися Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від І 1 липня 2018 року № 551.
Згідно п.3 Розділу III Порядку №551, рішення Комісії щодо визначення (підтвердження) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видано необґрунтовано, приймаються колегіально і є обов`язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України надано кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, встановлено ст. 21 Конституції України.
Згідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги щодо зобов`язання зобов`язати Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» підлягають задоволенню.
Стосовно частини позовних вимог про визнання протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про зупинення з 01.10.2020 року всіх компенсаційних виплат та пільг, які виплачуються ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Управлінням на адресу позивача надіслано лист від 15.09.2020 №10-29/7650/4-04/20, яким повідолмлено про припинення всіх компенсаційних виплат та пільг виплат 01.10.2020.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В даному випадку рішення, в розумінні Закону, про зупинення з 01.10.2020 року всіх компенсаційних виплат та пільг, які виплачуються ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Управлінням соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради не приймалось.
Доказів протилежного сторонами до суду не надано. Судом самостійно не встановлено.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що належним та повним способом захисту порушених прав позивача є скасування рішення, що оформлене протоколом №15 від 20 серпня 2020 та зобов`язання Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,
У разі порушення прав позивача у майбутньому, останній не позбавлений можливості звернутись до суду на загальних підставах.
Відтак вказана частина позовних вимог задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судового збору не здійснюється, оскільки позивач в силу закону звільнений від такої сплати.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №15 від 20 серпня 2020 року в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 13 січня 2021 року.
Суддя Севастьяненко К.О.