
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2021 року м. ПолтаваСправа №440/5868/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій.
Позовні вимоги:
- стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафи у розмірі 1700,00 грн та у розмірі 2040,00 грн.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
15.10.2020 Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (далі - позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення штрафних санкцій.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Аргументи учасників справи
В обґрунтування своїх вимог позивач вказував про несплату відповідачем у добровільному порядку суми штрафів, застосованих ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на підставі частини шостої статті 27 Закону України "Про рекламу" за неподання інформації щодо вартості виготовлення та розповсюдження реклами та на підставі абзацу 1 частини сьомої статті 22 Закону України "Про рекламу" за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту розповсюджуваної реклами.
Відповідач 17.11.2020 отримав копію ухвали суду від 09.11.2020 про відкриття провадження у цій справі, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №3603933256232.
Відзив на позов у строк, визначений частиною першою статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не надано.
За змістом частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
А відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Обставини справи, встановлені судом
ФОП ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації: 17.12.2019 25640000000002706.
10.06.2020 начальником відділу контролю за рекламою, дотримання антитютюнового законодавства та пробірного контролю Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області був складений протокол №30 про порушення законодавства про рекламу відносно реклами алкогольних напоїв, реклами знаків для товарів і послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої, що розповсюджена в соціальній мережі на офіційній сторінці Facebook ресторану Августин у м.Полтава.
Відповідно до протоколу №30 встановлено недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами, а саме:
- реклама алкогольних напоїв, знаків для товарів та послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої не містить тексту попередження такого змісту "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я", чим порушено абзац 1 частини сьомої статті 22 Закону України "Про рекламу". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.
10.06.2020 начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області на підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу №30 від 10.06.2020 прийнято рішення №30 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
12.06.2020 начальником ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено вимогу, якою ФОП ОСОБА_1 зобов`язано надати до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області належним чином засвідчені копії свідоцтва про державну реєстрацію, документальне підтвердження вартості виготовлення та (або) розповсюдження реклами (договори, акти виконаних робіт, рахунки, платіжні документи, тощо), а також надати іншу інформацію, яка може мати суттєве значення для справи.
Розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу було призначено на 10:30 год 14.07.2020 в приміщенні ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області. Крім того, повідомлено, що за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підтвердження факту направлення вимоги на адресу ФОП ОСОБА_1 позивач надав фіскальні чеки АТ "Укрпошта" від 16.06.2020.
14.07.2020 на засіданні стосовно справи про порушення законодавства про рекламу уповноваженими особами позивача складено Протокол №68, відповідно до якого вирішено притягнути ФОП ОСОБА_1 до відповідальності у вигляді накладення штрафу за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ним передбачених Законом України "Про рекламу" повноважень у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 1700,00 грн.
Розгляд справи про порушення законодавства про рекламу перенесено на 04.08.2020 о 10:10 год., про що повідомлено ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №3601100791190.
Рішенням начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області №40 від 14.07.2020 на підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 14.07.2020 №68 встановлено факт порушення з боку ФОП ОСОБА_1 частини шостої статті 27 Закону України "Про рекламу", а саме: неподання інформації щодо вартості розповсюдженої та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу державної влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ним передбачених Законом України "Про рекламу" повноважень та вирішено накласти на ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 1700,00 грн.
16.07.2020 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області ФОП ОСОБА_1 повторно направлено вимогу про надання інформації разом з рішенням про накладення штрафу, а також повідомлено, що розгляд справи про порушення вимог законодавства про рекламу відбудеться 04.08.2020 о 10:10 год в приміщенні ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.
На підтвердження факту направлення вимоги на адресу ФОП ОСОБА_1 позивач надав фіскальні чеки АТ "Укрпошта" від 16.07.2020.
04.08.2020 на засіданні стосовно справи про порушення законодавства про рекламу посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено Протокол №77, згідно з яким вирішено накласти штраф на ФОП ОСОБА_1 за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій недотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту в розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 2040,00 грн.
Копію протоколу направлено рекомендованим листом з повідомленням відповідачу.
Рішенням начальника ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області №48 від 04.08.2020 на підставі матеріалів справи та протоколу засідання від 04.08.2020 №77 встановлено порушення абзацу 1 частини сьомої статті 22 Закону України "Про рекламу", а саме: реклама алкогольних напоїв, знаків для товарів та послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої не містить тексту попередження такого змісту "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим. Вирішено накласти на ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 2040,00 грн.
Поряд із цим, позивачем 04.08.2020 винесено припис №8 про усунення порушень законодавства про рекламу, яким від відповідача вимагалось усунути виявлені порушення шляхом приведення змісту реклами у відповідність до норм діючого законодавства про рекламу.
Рішення №48 про накладення штрафу за порушення законодавства від 04.08.2020 та припис №8 про усунення порушень від 04.08.2020 направлено на адресу ФОП ОСОБА_1 , що підтверджується фіскальними чеками АТ "Укрпошта" від 06.08.2020.
У зв`язку з несплатою відповідачем вказаної заборгованості у добровільному порядку позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи позовні вимоги, суд дійшов таких висновків.
Норми права, які підлягають застосуванню
Засади рекламної діяльності в Україні визначає Закон України "Про рекламу" від 03.07.1996 №270/96-ВР, який регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
За приписами частини першої статті 26 Закону України "Про рекламу" контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, крім інших, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
10.09.2014 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" (далі - Постанова №442), пунктом 1 якої передбачено, зокрема, утворити Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фітосанітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів.
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який в тому числі реалізує державну політику у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Відповідно до абзацу 3 підпункту 8 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, контроль за дотриманням вимог Закону України "Про рекламу".
За приписами частини третьої статті 7 Закону України "Про рекламу" реклама не повинна містити інформації або зображень, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності.
Згідно зі пунктом 2 частини першої статті 8 Закону України "Про рекламу" у рекламі забороняється вміщувати твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, а також такі, що дискредитують товари інших осіб.
Абзацом 1 частини сьомої статті 22 Закону України "Про рекламу" передбачено, що реклама тютюнових виробів та алкогольних напоїв, а також знаків для товарів та послуг, інших об`єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються дані вироби та напої, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Куріння може викликати захворювання на рак", "Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я". Кожному попередженню має бути відведено не менше 15 відсотків площі (обсягу) всієї реклами. Колір тексту попередження має бути чорним, а колір фону попередження - білим.
Частиною другої статті 26 Закону України "Про рекламу" визначено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.
Згідно зі частиною третьою статті 26 Закону України "Про рекламу" рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про рекламу", особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами та у замовленні розповсюдження реклами, в якій не дотримано встановлені законом вимоги щодо її змісту; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно (пункт 1 частини другої статті 27 Закону України "Про рекламу").
Частиною четвертою статті 27 Закону України "Про рекламу" передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: зокрема, рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина шоста статті 27 Закону України "Про рекламу").
Відповідно до абзацу 1 пункту 8 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 (далі - Порядок про накладення штрафів) накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно уповноваженою посадовою особою Держспоживінспекції.
Згідно зі пунктами 9-12, 14, 18-19 Порядку про накладення штрафів підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи.
Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.
Сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Висновки щодо правозастосування
Як слідує з матеріалів справи, позивачем при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу було прийнято два рішення про накладення на відповідача штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за порушення частини шостої статті 27 Закону України "Про рекламу" та у розмірі 120 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за порушення за порушення вимог порушення абзацу 1 частини сьомої статті 22 Закону України "Про рекламу".
Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 14.07.2020 №40 та від 04.08.2020 №48, якими ФОП ОСОБА_1 визначено штраф у розмірі 1700,00 грн та 2040,00 грн відповідно, були направлені на адресу відповідача, що підтверджується фіскальними чеками АТ "Укрпошта".
Доказів оскарження рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 14.07.2020 №40 та від 04.08.2020 №48, або їх скасування сторонами не надано, а судом не встановлено.
Станом на момент розгляду даної справи доказів сплати штрафних санкцій, визначених рішеннями від 14.07.2020 №40 та від 04.08.2020 №48, суду також не надано.
Предмет заявленого позову зводиться до вимог про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій за правопорушення законодавства про рекламу, у зв`язку з чим предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення штрафу в судовому порядку; встановлення факту його сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка обставин вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення штрафу на підставі та в порядку визначеному чинним законодавством.
Суд відзначає, що питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов`язань не охоплюється предметом даного позову, оскільки рішення від 14.07.2020 №40 та від 04.08.2020 №48 не є предметом оскарження у цій справі, а тому суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.
Оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 14.07.2020 №40 та від 04.08.2020 №48 відповідачем у визначені у ньому строки не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачено, факт вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена статтею 27 Закону України "Про рекламу", підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими.
Відтак позов належить задовольнити у повному обсязі.
Розподіл судових витрат
Згідно зі частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач не поніс судові витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути на користь Державного бюджету України з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) штраф у розмірі 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок) та штраф у розмірі 2040,00 грн (дві тисячі сорок гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І.С. Шевяков