Рішення № 94164546, 15.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2021
Номер справи
420/5526/20
Номер документу
94164546
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5526/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (65014, м.Одеса, вул. Успенська,4) про визнання протиправною та скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

До суду з позовом звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1 ) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови №206722 від 15.06.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34тис грн.

Позивач не згодний з постановою відповідача №206722 від 15.06.2020 року, оскільки згідно інформації, вказаній в акті проведення перевірки, 22.04.2020 року працівниками Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області на пункті габаритно - вагового контролю, розташованому на автомобільній дорозі М-14 «Одеса-Мелітополь- Новоазовськ» 635 км було проведено перевірку транспортного засобу: VOLVO, номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 , який перевозив екскаватор гусеничний DOOSAN DX 340 LCA_R. Позивач вважає, що за результатами перевірки зроблений безпідставний висновок про перевищення вагових параметрів, оскільки зазначений екскаватор знаходився у непрацюючому стані (був без двигуна та інших складових частин)

Працівниками, які проводили перевірку взагалі не проводився ваговий контроль.

Позивач вказує, що водієм було помилково надано при перевірці ТТН №363528, яка не має відношення до даного перевезення, оскільки вказаний екскаватор гусеничний DOOSAN DX 340 LCA_R перевозився з с. Агробаза, Мангушський район, Донецька область, до с. Агробаза його перевіз інший транспортний засіб.

Здійснення перевезення відбувалось на підставі ТТН №382116 від 21.04.2020 р. Водій перевозив екскаватор гусеничний DOOSAN DX 180 LC, на який мав належний дозвіл № 2020-13008901-4275 НГ від 17 квітня 2020 року.

На думку позивача, штраф виписаний на підставі ТТН, яка навіть не містить транспортний засіб, який перевозив екскаватор, не є належною підставою для встановлення факту адміністративного правопорушення. Крім того, відсутня інформація про вагові параметри транспортних засобів, щодо яких здійснювався нібито ваговий контроль, в акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів може вноситися лише на підставі документа, автоматично сформованого відповідним ваговим обладнанням за результати зважування (чека або талона зважування, квитанції, тощо), а такий документ був відсутній, оскільки зважування не проводилось, та не відомо звідки працівниками Укртрансбезпеки була взята маса т/з 58330 кг.

Позивач стверджує, що перевозився екскаватор гусеничний DOOSAN DX 180 LC масою 17 т, VOLVO масою 9 т, напівпричіп - 13.7 т, тобто загальна маса транспортного засобу становить 39.7 т, при дозволі 40 т. Зі змісту Акту неможливо встановити будь-яких характеристик зважувального обладнання, яке було використане Управлінням Укртрансбезпеки в Донецькій області при проведенні габаритно-вагового контролю.

Особливості габаритно-вагового контролю та вимоги до нього закріплені у пунктах 15-25 Порядку №879, які не було дотримано працівниками Управлінням Укртрансбезпеки в Донецькій області. Також вони не звернули увагу на усні пояснення водія, який зазначав, що екскаватор знаходиться в непрацюючому стані, фактично містить тільки корпус, двигун та інші складові внутрішні частини були відсутні, та для того, щоб встановити реальну вагу вантажу необхідно здійснити точний контроль (зважування), оскільки документальний контроль не дає змоги встановити точну масу транспортного засобу з вантажем, але зазначені обставини були проігноровані.

Позивач вважає, що наявні підстави для визнання протиправною та скасування постанови №206722 про застосування адміністративно- господарського штрафу від 15.06.2020 року та просив задовольнити позов.

Ухвалою від 30.06.2020 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк на усунення недоліків.

Ухвалою суду від 07.08.2020 року було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 07.08.2020 року відмовлено ФОП ОСОБА_1 у задоволенні його заяви про забезпечення позову.

Ухвалою суду від 29.09.2020 року задоволено частково клопотання представника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області по справі №420/5526/20. Відмовлено представнику Управління Укртрансбезпеки в Одеській області у задоволенні клопотання про розгляд в порядку загального позовного провадження справи №420/5526/20. Продовжений Управлінню Укртрансбезпеки в Одеській області строк на подання відзиву на позов та доказів по справі до 30.10.2020 року. Повідомлено Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, що у разі ненадання у встановлений строк відзиву на позов та доказів справа буде розглянута за наявними матеріалами справи. Зупинено провадження по справі.

Ухвалою суду від 07.12.2020 року поновлено провадження у справі №420/5526/20. Повернуто без розгляду фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 уточнений адміністративний позов (вх.№41334/20 від 06.10.2020 року).

Ухвалою суду від 07.12.2020 року замінено відповідача Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на належного - Південне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки. Продовжений позивачу строк до 06.01.2021 року на надання відповіді на відзив, якій надійшов до суду 02.12.2020 року та направлений позивачу засобами поштового зв`язку. Зупинено провадження по справі.

Ухвалою суду від 14.01.2021 року поновлено провадження у справі.

Представник відповідача подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що оскаржувана постанова є правомірною та прийнята на підставі акту перевірки від 22.04.2020 року та доданих до нього документів. Позивача було належним чином повідомлено про розгляд справи, запрошення від 10.06.2020 року ним було своєчасно отримано, проте будь-яких заперечень щодо встановленого порушення від позивача не надійшло. Згідно зіч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за порушення законодавства несе особа - перевізник. Представник просив відмовити позивачу у задоволенні позову.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій вказує, що представник відповідача посилається на виявлене перенавантаження на 18,22тони, при цьому до відзиву не надає документ, якій би підтверджував зважування. Представник позивача наголошує, що зважування не проводилось. Зі змісту додатків до відзиву не можливо встановити характеристик зважувального обладнання. Відсутні результати зважування та навантаження на осі.

Представник позивача ще раз стверджує, що перевозився не екскаватор гусеничний DOOSAN DX 340 LCA_R, а екскаватор гусеничний DOOSAN DX 180 LC, маса якого 17 т, VOLVO масою 9 т, напівпричіп - 13.7 т, тобто загальна маса транспортного засобу становить 39.7 т, при дозволі 40 т.

Представник просив задовольнити позовні вимоги.

Спірні правовідносини щодо здійснення державного контролю на автомобільному транспорті виникли між позивачем, який є суб`єктом господарювання - ФОП ОСОБА_1 та суб`єктом владних повноважень - Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, який реорганізований в Південне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

У відповідності до п. 4. Положення, основним завданням Укртрансбезпеки є зокрема здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному транспорті.

Згідно з п.8 вказаного Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Підпунктом 15 п.5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року (далі Порядок №1567), визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Відповідно до пунктів 3,4 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку №1567 встановлений виключний перелік підстав під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів. Згідно з п.16 під час рейдової перевірки може проводитись габаритно-ваговий контроль.

Судом встановлено, що 22.04.2020 року під час рейдової перевірки інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області на автомобільній дорозі М-14 «Одеса-Мелітополь- Новоазовськ» 635 км на підставі направлення на перевірку №0107140 від 21.04.2020р було здійснено перевірку транспортного засобу марки VOLVO, номерний знак НОМЕР_4 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_5 , та н/пр KING д.р.н. НОМЕР_6 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_7 , під керуванням водія ОСОБА_2 (посвідчення водія НОМЕР_8 ), який перевозив екскаватор.

За результатами перевірки складено зважування було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів №0002637 від 22.04.2020 року, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.04.2020 року, розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 22.04.2020 року.

Крім того, посадовими особами Управління складено акт №202612 від 22.04.2020 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (а.с.123-126).

Згідно з актом про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів №0002637 від 22.04.2020 року габаритні параметри склали довжина допустима 22м, фактична 21,80м; ширина допустима 2,60м, фактична 3,30м; висота допустима 4м, фактична 3,80, тобто зазначено про перевищення параметрів ширини. Вказане перевищення зазначено у довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.04.2020 року.

В акті №202612 від 22.04.2020 зазначено, що під час перевірки встановлено порушення вимог п.22.5 ПДР, а саме перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу ТТН№363528 від 21.04.2020 року (вантаж екскаватор) з перевищенням габаритно-вагових норм понад 20% включно, загальна маса т/з 58330кг, ширина 3,30м.

Акти та довідка підписані водієм без заперечень, в акті №202612 у графі пояснення водія про причини порушень записано - дозвіл забув при виїзді.

Згідно зазначеного акту було зафіксовано порушення, відповідальність за яке передбачено ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: абзац 16 ч. 1 ст. 60 - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу».

На підставі вказаного постановою Управління про накладення адміністративно-господарського штрафу №206722 від 15.06.2020 року до ФОП ОСОБА_1 застосовано у відповідності до ч.1 абз.16 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000грн.

Частина 1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", яка зазначена у постанові, встановлює відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді адміністративно - господарських штрафів, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз.16 ч.1 ст.60).

Дослідивши надані докази суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті визначені повноваження Укртрансбезпеки, яка відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (пп.15.п.5 Положення).

Згідно з п.1 Порядку №879 цей Порядок визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу відповідно до п. 28 Порядку №879,вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року).

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Підпунктом 4 п.2 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з пп.5-1 Порядку №879 документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

В акті №202612 від 22.04.2020року зазначено, що під час перевірки встановлено порушення вимог п.22.5 ПДР, а саме перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу ТТН№363528 від 21.04.2020 року (вантаж екскаватор) з перевищенням габаритно-вагових норм понад 20% включно, загальна маса т/з 58330кг, ширина 3,30м.

Згідно з ТТН№363528 від 21.04.2020 року вантажем є екскаватор гусеничний DOOSAN DX 340 LCA_R, маса - 35630т.

Таким чином, щодо загальної ваги був здійснений документальний габаритно-ваговий контроль - VOLVO - 9 т, напівпричіп - 13.7 т, вантаж 35630т, всього 58330тонн, що значно перевищує норму.

Тобто зважування не здійснювалось на спеціальному обладнанні.

З урахуванням викладеного суд не бере до уваги посилання позивача на те, що зі змісту Акту неможливо встановити будь-яких характеристик зважувального обладнання, яке було використане Управлінням Укртрансбезпеки в Донецькій області при проведенні габаритно-вагового контролю, оскільки таке зважування не проводилось, а маса була визначена документальним габаритно-ваговим контролем. Крім того, було встановлено порушення габаритних норм.

Суд вважає неспроможним твердження позивача, що фактично 22.04.2020 року перевозився водієм ОСОБА_2 не екскаватор гусеничний DOOSAN DX 340 LCA_R, а екскаватор DOOSAN DX 180 LC іншою меншою вагою, а водій надав інспекторам під час перевірки ТТН №363528 на перевезення екскаватора гусеничного DOOSAN DX 340 LCA_R помилково, з огляду на те, що відповідність вантажу товарно-транспортній накладній перевіряється під час рейдової перевірки, водієм надана ТТН №363528, яка зазначена в акті перевірки, саме з урахуванням відомостей ТТН №363528 щодо маси вантажу, здійснений документальний габаритно-ваговий контроль. Всі документи складені під час перевірки підписані водієм без заперечень.

При цьому суд враховує, що відповідно до вимог ст.48 («Документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення») Закону України « Про автомобільний транспорт», документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є для водія , зокрема, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж. Водієм ОСОБА_2 не надано інспекторам будь-якого іншого документу щодо вантажу.

Позивачем не надано допустимих та належних доказів щодо спростування обставин перевірки, які відображені в акті перевірки інспекторами, а також щодо встановлення останніми відповідності вантажу відомостям зазначеним в ТТН.

Оцінюючи обставини здійснення габаритно-вагового контролю та складені за його результатами документи, суд дійшов висновку, що вони правомірно стали підставою для прийняття Управлінням в Одеській області постанови №206722 від 15.06.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000гривень.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Відмовити у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (65014, м.Одеса, вул. Успенська,4) про визнання протиправною та скасування постанови №206722 від 15.06.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000гривень.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.