
Справа № 420/13631/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним дій, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
визнати протиправними дії Головного управлінця Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови, викладеної в листі № 1500-0325-8/52412 від 31.07.2020 року, у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01.04.2020 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», на підставі Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій № 18/166 від 14.07.2020 року, вид. Військовою прокуратурою Південного регіону України;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України з 01 квітня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 50%, грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яку обчислити відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», у розмірі 7460 гривень; відповідно до додатку 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» окладу за військовим званням (підполковник юстиції) в розмірі 1410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років (45 відсотків) в розмірі 3991,50 грн., відповідно до п. 2 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994 року «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» надбавки за роботу з таємними документами (15%) в розмірі 1119,00 грн. а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років в розмірі 9003,05 грн.; премії у розмірі 55 відсотків грошового забезпечення, що складає 12640,95 грн.; матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 2968,71 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 2968,71 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив проте, що він проходив військову службу у Збройних Силах України, а в органах прокуратури України. Підполковник юстиції ОСОБА_1 , на момент звільнення обіймав посаду заступника військового прокурора Болградського гарнізону Південного регіону України, звільнений з військової служби у зв`язку з реформуванням Збройних сил України наказом першого заступника Міністра оборони України від 29.10.2004 року № 80 в запас за пунктом 67 підпункт «б» (за станом здоров`я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) з правом носіння військової форми одягу та звільнений з посади заступника військового прокурора Болградського гарнізону наказом військового прокурора Південного регіону України від 30.11.2004 № 38/ос. Також позивач зазначає, що з 20 грудня 2004 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років (20 років), призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Пенсія обрахована в основному розмірі 50 % грошового забезпечення - 4070 грн. 82 коп., яке складалось із таких сум: посадовий оклад заступника військового прокурора гарнізону - 406 грн.; оклад за військове звання підполковник - 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 187 грн. 60 коп.; надбавки - 3347 грн. 22 коп., у тому числі: надбавка за роботу з таємними документами 15 %; інши надбавки 5%, 50%,70%; премія 33,3%.
Разом з тим, позивач вказує, що з копії пенсійної справи дізнався, що при складанні довідки Одеського обласного військового комісаріату № 100104617 від 02.04.2018 року, яку було покладено основу перерахунку пенсії від 01.01.2018 року зазначено не посадовий оклад, оклад за військове звання та інші надбавки за аналогічною посадою, яку він займав до звільнення, а з іншої нерівнозначної посади.
22.07.2020 року Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 17.07.2020 року, до якої додав довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій № 18/166 від 14.07.2020 року, вид. Військовою прокуратурою Південного регіону України (правонаступником якої є Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону), видану ОСОБА_1 про те, що відповідно до Рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)2019 та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.03.2018 р. за відповідною (прирівняною) посадою заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України становить 41561,92 грн. Проте, листом № 1500-0325-8/52412 від 31.07.2020 року ГУ ПФУ в Одеській області відмовило в перерахунку у зв`язку з тим, що позивачем до Головного управління надана складена військовою прокуратурою Південного регіону України довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про прокуратуру», тому для проведення перерахунку пенсії згідно із Законом № 2262 правових підстав не має.
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає порушеним своє право на пенсію, гарантоване ст. 46 Конституції України.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача зазначив, що Позовні вимоги Позивача вважаємо необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В обґрунтування правової позиції відповідача представник зазначив, що на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом Головному управлінню передана довідка від 02.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018. Оскільки позивач до відрядження займав посаду в Збройних Силах, у даному випадку при обчисленні відповідного розміру посадового окладу позивача, який був зазначений у довідці військкомату, було застосовано розмір посадового окладу за посадою яку займав позивач в Збройних Силах на дату відрядження в розпорядження до військового прокурора та військове звання та розмір відсоткової надбавки за вислугу років на дату звільнення, що відповідає вимогам ст.63 Закону України №2262-ХП та п.1 постанови КМУ №103 від 21.02.2018року.
При цьому представник відповідача наполягає, що Військова прокуратура Південного регіону України не є уповноваженим органом, який готує довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, відповідно до п.3 Порядку №45.
На виконання Постанови № 103 Головним управлінням 24.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу в сумі 3440 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1410 грн та надбавки за вислугу років в сумі 2182,50 грн.
Також представник відповідача зазначив, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.
Представник відповідача звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103. Проте, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, таким чином положення Порядку не були дотримані. Разом з тим, Міністерство соціальної політики України листом від 21,08.2019 № 15308/0/2-19/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанові 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.
Таким чином на переконання відповідача, як результат, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.
Крім того, посилаючись на постанову Верховного Суду України від 20.03.2018 у справі № 286/2987/16-а, представник відповідача зазначає, що до складу грошового забезпечення не входять матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки вони мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розміри не є фіксованими, а виплати не є щомісячними, тому пенсія позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.
Стосовно вимоги позивача щодо виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, представник відповідача вказує, що наразі розмір пенсії Позивача становить 8928,41 грн, який не досягає максимального розміру (17690 грн), встановленого діючим законодавством для таких категорій осіб, а тому Головним управлінням не обмежено розмір пенсії. В свою чергу, обмеження пенсії максимальним розміром передбачено Законом України від 08.07.2011 № 3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". Крім того, суд не може приймати рішення на майбутнє.
Враховуючи викладене представник відповідача просить відмовити позивачу в задоволенні даного адміністративного позову.
Ухвалою суду від 09.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У справах, визначених частиною першою статті 263 КАС України, заявами по суті справи є позов та відзив.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у Збройних Силах України з 1984 року.
Відповідно до запису на 6 сторінці послужного списку, ОСОБА_1 27.04.98 року увільнено від займаної посади і відряджений у розпорядження Генерального прокурора України (наказ МОУ №0143 від 27.04.98).
Наказом першого заступника Міністра оборони України від 29.10.2004 року № 80 (по особовому складу), відповідно до пп. «б» п. 67 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України підполковника юстиції ОСОБА_1 , заступника військового прокурора Болградського гарнізону Південного регіону України, звільнено з військової служби у запас (за станом здоров`я).
Наказом військового прокурора Болградського гарнізону від 01.12.2004 року № 181, підполковник юстиції ОСОБА_1 , звільнений з військової служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України наказом першого заступника Міністра оборони України від 29.10.2004 №80 в запас, за пунктом 37 підпункт «б» (за станом здоров`я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами), з правом носіння військової форми одягу та звільненого з посади заступника військового прокурора Болградського гарнізону наказом військового прокурора Південного регіону України від 30.11.2004 року №38/ос, з 01.12.2004 року виключений зі списків особового складу військової прокуратури Болградського гарнізону та всіх видів забезпечення; направлений для зарахування на військовий облік Болградський РВК Одеської області.
Як вбачається з розрахунку на пенсію та підтверджується сторонами, з 02.12.2004 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 50 % грошового забезпечення.
24 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року. Підставою перерахунку зазначено: постанова КМУ №704, постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 1, перерахунок з 01.01.2018 року.
Згідно вказаного перерахунку, пенсія перерахована позивачу із урахуванням таких складових грошового забезпечення:
- посадовий оклад;
- оклад за військове звання;
- процентна надбавка за вислугу років 45 %;
- премія - 0 %.
Основний розмір пенсії: 50 % грошового забезпечення.
Перерахунок пенсії проведений на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО104617 від 02 квітня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України (за посадою заступника військового прокурора Болградського гарнізону (начальник 3 відділення Болградського РВК).
На звернення ОСОБА_1 , Військовою прокуратурою Південного регіону України надано позивачу довідку від 14.07.2020 року №18/166 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії відповідно до рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до якої, розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.03.2018 за відповідною (прирівняною) посадою заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України, становить усього 41561,92 грн., з них:
Посадовий оклад (ПКМУ № 657 від 30.08.2017) - 7460,00;
Оклад за військовим званням (майор юстиції) - 1410,00;
Надбавка за вислугу років ( 45%) - 3991,50;
Надбавка за роботу з таємними документами ( 15%) - 1119,00;
Інші щомісячні надбавки, доплати (Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 9003,05;
Премія (55%) - 12640,95;
Матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 2968,71, 2968,71.
Позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області з заявою про проведення перерахунку пенсії, на яку відповідачем надана відповідь від 31.07.2020 року №1500-0325-8/52412.
У відповіді Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено, що позивачу пенсія за вислугу років призначена відповідно до статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Статтею 43 Закону визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членах їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також в листі зазначено, що позивачем до Головного управління надана складена військовою прокуратурою Південного регіону України довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про прокуратуру", тому для проведення перерахунку пенсії згідно із Законом № 2262 правових підстав немає.
Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача про відмову у перерахунку пенсії, зокрема на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України від 14.07.2020 року № 18/166 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Як встановлено судом, позивач вийшов на пенсію по інвалідності з посади заступника військового прокурора Болградського гарнізону військової прокуратури Південного регіону України (у зв`язку зі звільненням з військової служби у запас) на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції від 13.06.2012 року, чинній на момент призначення пенсії).
Цей Закон є спеціальним щодо регулювання правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регламентує питання перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.ч. 1-2, 4-5 цієї статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 6 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов`язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Також частиною ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10, ця постанова набирала чинності з 1 січня 2018 року.
Отже, з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядку № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У відповідності з положеннями п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року був проведений ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО104617 від 02 квітня 2018 року, складеної за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням змін, внесених Постановою № 103.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області.
Таким чином, скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45 (після проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року до 05.03.2019 року, оскільки оскаржувані дії/бездіяльність ГУ ПФУ відповідали вимогам, чинного на час їх вчинення законодавства.
Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у рішенні по зразковій справі № 240/6263/18 від 20 лютого 2020 року.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
При цьому, вказаний перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24 червня 2020 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої надав довідку військової прокуратури Південного регіону України від 14.07.2020 року №18-166 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Однак, відповідач відмовив здійснити такий перерахунок, посилаючись на те, що до Головного управління надана складена військовою прокуратурою Південного регіону довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом України «Про прокуратуру», тому для перерахунку пенсії згідно із Законом №2262 правових підстав немає.
Згідно з частиною четвертою статті 27 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
У відповідності до частини четвертої статті 83 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції від 05.01.2017 року), заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, встановлених цим Законом (ч. 8 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції від 05.01.2017 року).
06.09.2017 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою затверджено нові, підвищені оклади, в тому числі і працівників військових прокуратур.
Отже, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, зокрема працівників військових прокуратур, з 01.10.2017 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії, відповідно до норм ст.ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб".
Слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
Постановою від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» змінено грошове забезпечення на посаді, яку обіймав позивач, а порядок перерахунку для даної категорії осіб визначено Порядком №45.
У сукупності викладених обставин та враховуючи, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивачем надано заяву про перерахунок пенсії разом з довідкою про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 14.07.2020 року № 18/166, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно не здійснило перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 у зв`язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури Південного регіону України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури».
При цьому зміна розміру посадового окладу має наслідком зміну розмірів інших видів грошового забезпечення, які вираховуються у відсотках від розміру посадового окладу.
Вирішуючи спір у цій частині позовних вимог, суд звертає увагу на те, що алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45).
Так, у відповідності з абз. 1 п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
Як встановлено судом, 27.04.98 року позивач відряджений у розпорядження Генерального прокурора України, підстава - Наказ МОУ №0143 від 27.04.98 року.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
З наведеного слідує висновок про те, що Головні управління ПФУ здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.
Вирішуючи цей спір, суд вважає необхідним звернути увагу на те, що у зразковій справі №160/8324/19, Верховний Суд висловив позицію стосовно того, що алгоритм дій, які державний орган, з якого особу звільнили зі служби та ГУ ПФУ повинні вчинити, у зв`язку із втратою чинності пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився. Тобто, для проведення перерахунку пенсій за новими складовими грошового забезпечення, особі необхідно отримати оновлену довідку.
Крім того, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача стосовно того, що у зв`язку з наданням довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про прокуратуру", для проведення перерахунку пенсії згідно із Законом № 2262 правових підстав немає, оскільки, як вбачається з попередніх перерахунків, пенсія позивачу востаннє перераховувалась у 2016 року саме на підставі довідок, складених Генеральною прокуратурою України та направлених до ГУ ПФУ в Одеській області військовим комісаріатом.
Таким чином, пенсія позивача, призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягає перерахунку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та відповідно до Довідки військової прокуратури Південного регіону України від 14.07.2020 року № 18/166 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Однак, що стосується додаткових видів грошового забезпечення, таких як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, які позивач просить врахувати при обчисленні пенсії, суд вважає обґрунтованими посилання представника відповідача щодо безпідставності їх врахування при здійсненні перерахунку пенсії з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Причому, як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України. В свою чергу граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Даний висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду України від 20.03.2018 року у справі №286/2987/16-а.
Що стосується перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає, нгаступне.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI (зі змінами) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п.2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Суд звертає увагу, що наведені вище положення, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016.
Тобто, суд вважає обґрунтованими вимоги щодо здійснити перерахунку та виплати пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром.
Також суд вважає необхідним зазначити, що спірні правовідносини не пов`язані з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
У своєму рішенні від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Стаття 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Натомість, позивач вийшов на пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, а саме: в частині визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеної в листі № 1500-0325-8/52412 від 31.07.2020 року, у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01.04.2020 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», на підставі Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій № 18/166 від 14.07.2020 року, вид. Військовою прокуратурою Південного регіону України без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 2968,71 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 2968,71 грн.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, яку необхідно обчислити з конкретних складових та сум, суд зазначає, що, пенсійний орган здійснює перерахунок пенсії на підставі довідки уповноваженого органу та не має повноважень самостійно визначати розмір грошового забезпечення військовослужбовця.
Враховуючи наведені висновки суду, керуючись ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне для ефективного захисту прав та інтересів позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України з 01 квітня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 50%, грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до довідки № 18/166 від 14.07.2020 року, виданої Військовою прокуратурою Південного регіону України без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 2968,71 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 2968,71 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції №0.0.1929755792.1 від 04.12.2020 року позивачем сплачений судовий збір за подання даного адміністративного позову в розмірі 840,80 грн. З урахуванням того, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з Головного управління ПФУ в Одеській області на користь позивача слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 263, 291, 295, 297 КАС України,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним дій, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеної в листі № 1500-0325-8/52412 від 31.07.2020 року, у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1 з 01.04.2020 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», на підставі Довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій № 18/166 від 14.07.2020 року, вид. Військовою прокуратурою Південного регіону України без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 2968,71 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 2968,71 грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01 квітня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 50%, грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до довідки № 18/166 від 14.07.2020 року, виданої Військовою прокуратурою Південного регіону України без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 2968,71 грн. та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 2968,71 грн.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, (код ЄДРПОУ 20987385, 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83).
Суддя П.П. Марин
.