Рішення № 94164093, 11.01.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
380/9992/20
Номер документу
94164093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/9992/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Дакорт” до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Дакорт” до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 1946439/36394005 від 18.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 401102/1 від 11.07.2020;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 401102/1 від 11.07.2020.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивачем складено та направлено на реєстрацію в Єдиному державному реєстрі податкових накладних спірну податкову накладну. 18 вересня 2020 року відповідачем 1 прийнято рішення №1946439/36394005 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій первинних документів. Позивач вважає спірне рішення протиправним, оскільки позивачем надано вичерпний перелік документів, що підтверджують: замовлення послуги; оплату послуги; надання послуги; наявність ресурсів та можливостей надання такого виду послуг. На переконання позивача оскаржуване рішення прийняте з порушенням загальних вимог, які висуваються до актів індивідуальної дії, а саме рішення є необґрунтованим та невмотивованим, без наведення фіскальним органом конкретних підстав його прийняття та відповідно переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Форма рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, що є Додатком до Порядку №520 передбачає, що комісія контролюючого органу має зазначати (підкреслити) в рішенні, які документи не було надано платником податків. Проте, відповідачем 1 не зазначено, яких саме документів не надано позивачем та не заповнено рядок рішення «додаткова інформація», що свідчить про неповноту прийнятого відповідачем 1 рішення та несистематичний підхід до винесення таких рішень. Оскаржуване рішення не містять будь-якої інформації щодо чіткої підстави для відмови в реєстрації відповідної податкової накладної, а позивачем надано документи у повному обсязі, які підтверджують реальність здійснення господарської операції із контрагентом. Просив позов задовольнити у повному обсязі.

Від Головного управління ДПС у Львівській області надійшов відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечення мотивує тим, що рішенням комісії №1946439/36394005 від 18.09.2020 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної № 401102/1 від 11.07.2020. Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної № 401112/1 від 11.07.2029 стало відсутність первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Враховуючи зазначене, у ГУ ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 10.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

06.01.2021 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду відмовлено у задоволенні клопотань Головного управління ДПС у Львівській області про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги заперечення відповідача 1, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті встановив наступне.

ТОВ “Дакорт” зареєстровано як юридичну особу у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Основним видом господарської діяльності ТОВ “Дакорт” є неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (КВЕД 46.39). До інших видів економічної діяльності ТОВ “Дакорт” належить: 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.34 Оптова торгівля напоями; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки.

Суд встановив, що 26 березня 2018 року між ТОВ “Дакорт” та ТОВ «МАРС УКРАЇНА» (Контрагент) укладено Дистриб`юторську угоду №14854.

Того ж дня, між ТОВ “Дакорт” та ТОВ «МАРС УКРАЇНА» укладено додаток № 12 до Дистриб`юторської угоди №14854 від 26.03.2018 «Надання маркетингових послуг» (далі – Додаткова угода №12).

У період з 17 травня 2020 року до 11 липня 2020 року відповідно до умов Додаткової угоди №12 ТОВ “Дакорт” надано ТОВ «МАРС УКРАЇНА» послуги з якнайкращого розміщення продукції в торгівельних об`єктах (послуга з Мерчандайзингу) та послуги розміщення та підтримки роботи обладнання в торгівельних точках (послуга щодо Обладнання) на загальну суму 855 827,48 грн. з ПДВ.

За наслідком надання вищевказаних послуг між ТОВ “Дакорт” та ТОВ «МАРС УКРАЇНА» 11 липня 2020 року підписано акт приймання-передачі послуг №ОУ-0000755 на суму 855 827,48 грн з ПДВ.

За результатом надання вищезазначених послуг ТОВ «МАРС УКРАЇНА» відповідно до Додаткової угоди №12, ТОВ “Дакорт” 11 липня 2020 року складено податкову накладну №401102/1, яку направлено через автоматизовану систему до податкового органу для проведення її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

29.07.2020 ТОВ “Дакорт” отримано квитанцію, згідно з якою документ прийнято, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 11.07.2020 №401102//1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 73.20.1, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати позивачу пояснення та копії документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

На виконання вищезазначених вимог 14.09.2020 ТОВ “Дакорт” подано до регіональної комісії ГУ ДПС у Львівській області пояснення та наступні документи:

дистриб`юторська угода від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №1 «Особливі умови дистрибуції» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №4 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №5 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №6 «Умови зберігання та транспортування продукції» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №7 «Порядок прийняття претензій постачальником» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №8 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №9 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

одаток №10 «Положення про знижки» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №11 «Порядок передачі, зберігання, розміщення та повернення рекламних матеріалів» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №12 «Надання маркетингових послуг» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №12/1 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №12/2 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаткова угода від 17 травня 2020 року до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

15 додаткова угода від 01 червня 2020 року до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаткова угода від 13 травня 2020 року до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №3 «Угода про електронний обмін даними» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №2 «Ліцензійний договір про надання права на користування програмним забезпеченням» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

акт №ОУ-0000755 приймання-передачі Послуг від 11 липня 2020 року;

рахунок-фактура №СФ-0000634 від 11 липня 2020 року;

платіжне доручення №33 від 04 серпня 2020 року;

акт прийому-передачі наданих послуг №0001 від 13.05.2020 року;

договір суборенди №05/2018-а від 01.03.2018 року;

акт прийому-передачі від 01.02.2020 року до договору №02 суборенди нерухомого майна від 31.01.2018 року;

видаткові накладні №82051303-1 (3) від 27.05.2020; №82051303-2 (3) від 27.05.2020; №82051303-3 (3) від 27.05.2020; №82051598-1 (3) від 03.06.2020; №82051598-2 (3) від 03.06.2020; №82051598-3 (3) від 03.06.2020; №82052287-1 (3) від 24.06.2020; №82052287-2 (3) від 24.06.2020; №82052287-3 (3) від 24.06.2020; №00-00000153 від 17.06.2020;

договір №02 суборенди об`єкта нерухомості укладений 31 січня 2020 року між ТОВ «Еванс» і ТОВ «Дакорт»;

договір оренди об`єкта нерухомості №5 укладений 01 січня 2019 року між ТОВ «КВК» та ТОВ «Дакорт»;

звіт про використання коштів, виданих на відрядження або підзвіт №АО0000002 від 01 липня 2020 року;

звіт за період з 17.05.-11.07.2020 року про надання послуг з мерчандайзингу, наданих відповідно до додатку №12 до Дистриб`юторської угоди №14854 від 26.03.2018 року між ТОВ «Марс Україна» та ТОВ «Дакорт»;

звіт про надання послуг обладнання за звітний період з 17.05.-11.07.2020;

інформація про діяльність ТОВ «Дакорт» вих.№ 316 від 14.09.2020;

платіжне доручення №1487 від 18.06.2020;

пояснення щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено вих.№320 від 21.09.2020;

рахунок фактура №3043 від 17.06.2020;

рахунок №55 від 23 червня 2020 року;

чек :-644836559 від 11.05.2020 року;

чек «Ашан Кривий Ріг» від 01.06.2020;

чек ТОВ «Епіцентр К» від 11.06.2020;

фотозвіт за період з 17.05.-11.07.2020 року про надання послуг з мерчандайзингу, наданих відповідно до додатку №12 до Дистриб`юторської угоди №14854 від 26.03.2018 року між ТОВ «Марс Україна» та ТОВ «Дакорт»;

наказ ТОВ «Дакорт» про затвердження штатного розпису №53-шт від 30.04.2020;

штатний розпис ТОВ «Дакорт» на 01.05.2020 року затверджений наказом №53-шт від 30.04.2020;

наказ ТОВ «Дакорт» про затвердження штатного розпису №61-шт від 29.05.2020;

штатний розпис ТОВ «Дакорт» на 01.06.2020 року затверджений наказом №61-шт від 29.05.2020;

наказ ТОВ «Дакорт» про затвердження штатного розпису №77-шт від 30.06.2020;

штатний розпис ТОВ «Дакорт» на 01.07.2020 року затверджений Наказом №77-шт від 30.06.2020;.

наказ ТОВ «Дакорт» про затвердження штатного розпису №86-шт від 31.07.2020;

штатний розпис ТОВ «Дакорт» на 01.08.2020 року затверджений Наказом №86-шт від 31.07.2020.

18.09.2020 рішенням комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних №1946439/36394005 відмовлено у реєстрації податкової накладної ТОВ «Дакорт» від 11.07.2020 № 401102/1 з підстав ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

ТОВ «Дакорт» оскаржило вищенаведене рішення до Державної податкової служби України.

28.09.2020 Державна податкова служба України рішенням №52275/36394005/2 залишила скаргу ТОВ «Дакорт» без задоволення, а спірне рішення без змін.

На думку позивача, спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню у зв`язку із чим ТОВ «Дакорт» звернулося до суду із цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд керується та виходить з наступного.

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755VI (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Відповідно до пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування є, зокрема, постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, згідно приписів норми п. 187.1 ст. 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку у банківські установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пункту 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, серед іншого, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.

Відповідно до пункту 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:

D= S/T,

де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;

T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;

значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:

P = Pм х 1,4,

де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;

Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.

Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Критерії ризиковості здійснення операцій визначені у Додатку №3 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Так, в отриманій позивачем квитанції, контролюючий орган вказав на те, що реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 73.20.1, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати позивачу пояснення та копії документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

На переконання суду, можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення вимог податковим органом.

Однак, у даному випадку у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, відповідачем 1 не визначено чітких вимог до позивача,натомість використано загальні фрази положень Порядку №1165, тобто викладена загальна норма без зазначення документів, яких, на думку відповідача 1, недостатньо для здійснення реєстрації податкової накладної.

Суд наголошує, що у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року по справі №815/2985/18.

Згідно з пунктом 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Слід заначити, що хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено пунктом 5 Порядку №1165, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

В той же час, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов`язки щодо реєстрації податкової накладної та належно скористатись правом на захист.

Суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28 листопада 2019 року у справі № 1640/2650/18 від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18.

Пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Згідно пункту 3 Порядку №520, комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Відповідно до пункту 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Суд встановив, що підставою для відмови в реєстрації податкової накладної ТОВ «Дакорт» №401102/1 від 11.07.2020 стало ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Проте, вказаний висновок контролюючого органу спростовується наявними у справі письмовими доказами, а саме документами, які були надані позивачем суду та відповідачу 1 на підтвердження здійснення господарської операції, зокрема:

дистриб`юторська угода від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №1 «Особливі умови дистрибуції» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №4 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №5 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №6 «Умови зберігання та транспортування продукції» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №7 «Порядок прийняття претензій постачальником» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №8 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №9 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

одаток №10 «Положення про знижки» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №11 «Порядок передачі, зберігання, розміщення та повернення рекламних матеріалів» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №12 «Надання маркетингових послуг» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №12/1 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №12/2 до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаткова угода від 17 травня 2020 року до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

15 додаткова угода від 01 червня 2020 року до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаткова угода від 13 травня 2020 року до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №3 «Угода про електронний обмін даними» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

додаток №2 «Ліцензійний договір про надання права на користування програмним забезпеченням» до Дистриб`юторської угоди від 26 березня 2018 року №14854;

акт №ОУ-0000755 приймання-передачі Послуг від 11 липня 2020 року;

рахунок-фактура №СФ-0000634 від 11 липня 2020 року;

платіжне доручення №33 від 04 серпня 2020 року;

акт прийому-передачі наданих послуг №0001 від 13.05.2020 року;

договір суборенди №05/2018-а від 01.03.2018 року;

акт прийому-передачі від 01.02.2020 року до договору №02 суборенди нерухомого майна від 31.01.2018 року;

видаткові накладні №82051303-1 (3) від 27.05.2020; №82051303-2 (3) від 27.05.2020; №82051303-3 (3) від 27.05.2020; №82051598-1 (3) від 03.06.2020; №82051598-2 (3) від 03.06.2020; №82051598-3 (3) від 03.06.2020; №82052287-1 (3) від 24.06.2020; №82052287-2 (3) від 24.06.2020; №82052287-3 (3) від 24.06.2020; №00-00000153 від 17.06.2020;

договір №02 суборенди об`єкта нерухомості укладений 31 січня 2020 року між ТОВ «Еванс» і ТОВ «Дакорт»;

договір оренди об`єкта нерухомості №5 укладений 01 січня 2019 року між ТОВ «КВК» та ТОВ «Дакорт»;

звіт про використання коштів, виданих на відрядження або підзвіт №АО0000002 від 01 липня 2020 року;

звіт за період з 17.05.-11.07.2020 року про надання послуг з мерчандайзингу, наданих відповідно до додатку №12 до Дистриб`юторської угоди №14854 від 26.03.2018 року між ТОВ «Марс Україна» та ТОВ «Дакорт»;

звіт про надання послуг обладнання за звітний період з 17.05.-11.07.2020;

інформація про діяльність ТОВ «Дакорт» вих.№ 316 від 14.09.2020;

платіжне доручення №1487 від 18.06.2020;

пояснення щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено вих.№320 від 21.09.2020;

рахунок фактура №3043 від 17.06.2020;

рахунок №55 від 23 червня 2020 року;

чек :-644836559 від 11.05.2020 року;

чек «Ашан Кривий Ріг» від 01.06.2020;

чек ТОВ «Епіцентр К» від 11.06.2020;

фотозвіт за період з 17.05.-11.07.2020 року про надання послуг з мерчандайзингу, наданих відповідно до додатку №12 до Дистриб`юторської угоди №14854 від 26.03.2018 року між ТОВ «Марс Україна» та ТОВ «Дакорт»;

наказ ТОВ «Дакорт» про затвердження штатного розпису №53-шт від 30.04.2020;

штатний розпис ТОВ «Дакорт» на 01.05.2020 року затверджений наказом №53-шт від 30.04.2020;

наказ ТОВ «Дакорт» про затвердження штатного розпису №61-шт від 29.05.2020;

штатний розпис ТОВ «Дакорт» на 01.06.2020 року затверджений наказом №61-шт від 29.05.2020;

наказ ТОВ «Дакорт» про затвердження штатного розпису №77-шт від 30.06.2020;

штатний розпис ТОВ «Дакорт» на 01.07.2020 року затверджений Наказом №77-шт від 30.06.2020;.

наказ ТОВ «Дакорт» про затвердження штатного розпису №86-шт від 31.07.2020;

штатний розпис ТОВ «Дакорт» на 01.08.2020 року затверджений Наказом №86-шт від 31.07.2020.

На думку суду рішення комісії не містять чіткого визначення підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної позивача, оскільки у такому не вказано, які саме документи не надані позивачем, не зазначено, якими мотивами керувалася комісія, вважаючи, що вищезазначені документи, які були надані відповідачу 1 не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.

Разом з тим, оскаржуване рішення містить формальну підставу для його прийняття, що зазначена у Порядку № 520, зокрема ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Суд звертає увагу, що відповідно до п. 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Отже, Порядком № 520 затверджено форму рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Із цієї форми рішення слідує, що документи, які не надано платником податку необхідно підкреслити.

Як вбачається із наявної в матеріалах справи копії оскаржуваного рішення, відповідач 1 вказав, що ТОВ «Дакорт» не надано копії документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Втім, відповідачем 1 всупереч вищезазначеному не підкреслено, які саме з вище перелічених документів ТОВ «Дакорт» не надало, як і не зазначино про це у рядку «Додаткова інформація».

З огляду на те, що позивачем було надано та направлено відповідачу 1 пояснення разом з копією первинних документів для підтвердження здійснення господарської операції, за результатами якої складено податкову накладну від 11.07.2020 № 401102/1, без зазначення відповідачем 1 конкретного переліку документів, які позивачем не надано, суд вважає, що подані позивачем документи є достатніми для прийняття комісією ГУ ДПС у Львівській області рішення про реєстрацію вказаної податкової накладної в ЄРПН.

При цьому слід звернути увагу на те, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовної вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 1946439/36394005 від 18.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 401102/1 від 11.07.2020.

Щодо позовної вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати вказану податкову накладну в ЄРПН, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України. У випадку зупинення реєстрації податкової накладної та прийняття відповідною комісією рішення про відмову в її реєстрації така податкова накладна реєструється у день набрання чинності судовим рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №401102/1 від 11.07.2020.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 28 листопада 2019 року по справі №1640/2650/18, від 22 липня 2019 року по справі №815/2985/18.

За наведених вище обставин справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

За змістом частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання адміністративного позову у даній справі було сплачено судовий збір в загальному розмірі 2102,00 грн.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Львівській області та ДПС України судовий збір по 1051,00 грн з кожного.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 1946439/36394005 від 18.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 401102/1 від 11.07.2020.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 401102/1 від 11.07.2020.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039) за рахунок його бюджетних асигнувань 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн сплаченого судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Дакорт” (79069, м. Львів, вул. Шевченка, буд. 313, коп. 8, прим. 242, код ЄДРПОУ 36394005).

Стягнути з Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) за рахунок її бюджетних асигнувань 2102 (дві тисячі сто дві) грн сплаченого судового збору на користь 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн сплаченого судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Дакорт” (79069, м. Львів, вул. Шевченка, буд. 313, коп. 8, прим. 242, код ЄДРПОУ 36394005).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 15.01.2021.

Суддя Р.М. Брильовський