
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/2895/18
У Х В А Л А
з питань заміни сторони виконавчого провадження
15 січня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої-судді Сподарик Наталії Іванівни, розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про заміну сторони у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, скасування рішень, зобов`язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, скасування рішень, зобов`язання до вчинення дій задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Державної фіскальної служби України №553616/2977710534 від 10.01.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №119 від 14.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії Головного управління ДФС у Львівській області №619726/2977710534 від 28.03.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної №256 від 27.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язано Державну фіскальну службу України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкових накладних фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року датою їх подання для реєстрації.
У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних №119 від 14.07.2017 року, №256 від 27.07.2017 року фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовлено.
Стягнуто з Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Стягнуто з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
22 березня 2019 року Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою повернув скаржнику апеляційну скаргу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2018 року у справі № 813/2895/18.
05.01.2021 за вх. № 438 на адресу Львівського окружного адміністративного суду через канцелярію суду надійшла заява представника ДФС України, у якій заявник просить суд замінити сторону відповідача у справі № 813/2895/18, а саме:
1. Замінити відповідача у справі – ДФС України в порядку процесуального правонаступництва на належного відповідача – Державну податкову службу України;
2. Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Львівським окружним адміністративним судом щодо стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань у розмірі 1 762,00 грн. з ДФС України на правонаступника - Державну податкову службу України.
Вказана заява мотивована тим, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, державним реєстратором внесено запис в графу «Відомості про перебування юридичної особи у процесі припинення»: 17.05.2019, в стані припинення, за рішенням засновників. Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 затверджено положення про Державну податкову службу України. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р забезпечено здійснення ДПС України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 функцій і повноважень ДФС України, що припиняється, з реалізацією державної податкової політики. Наказом Державної податкової служби України від 28.08.2019 № 36 розпочато виконання ДПС України функцій і повноважень ДФС України.
Суд, розглянувши заяву та матеріали адміністративної справи № 813/2895/18, дійшов висновку про обґрунтованість заяви, виходячи з наступного.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату час і місце розгляду заяви про заміну сторони, у судове засідання не прибули.
Суд вирішує заяву позивача про заміну сторони в порядку письмового провадження.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Окрім того, суд звертає увагу, що згідно з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 по справі № 2а/0612/649/11, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові № 2 від 06.03.2008 роз`яснив, що при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Відповідно до ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 затверджено положення про Державну податкову службу України та Державну митну службу України.
21 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №682-р "Питання Державної податкової служби", яким погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
28 серпня 2019 року Державною податковою службою України прийнято наказ № 36 "Про початок діяльності Державної податкової служби України", згідно з яким розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 17 травня 2019 р. внесено запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Державної податкової служби України як юридичної особи.
Таким чином, правонаступником Державної фіскальної служби України є Державна податкова служба України.
Згідно з ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України та ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням (заявою) державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Підставою для вибуття сторони виконавчого провадження є припинення (ліквідація чи реорганізація) юридичної особи. Перехід окремого суб`єктивного права та обов`язку від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, згідно цивільного законодавства також є правонаступництвом.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне замінити відповідача 1 - Державну фіскальну службу України її правонаступником - Державною податковою службою України в порядку ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскільки, Державна податкова служба України є правонаступником (код ЄДРПОУ 43005393) Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197), суд вважає заяву про заміну боржника у виконавчому листі № 813/2895/18, виданого 30.05.2019 обґрунтованою та такою, що належить задовольнити .
Керуючись ст. 243, 256, 295, 297, п.3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Заяву представника Державної фіскальної служби України - задоволити.
Замінити відповідача 1- Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) її правонаступником - Державною податковою службою України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, пл. Львівська, буд.8) у адміністративній справі № 813/2895/18 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дій, скасування рішень, зобов`язання до вчинення дій.
Замінити боржника у виконавчому листі № 813/2895/18 виданому 30.05.2019 року, щодо стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань у розмірі 1 762,00 грн. з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) на Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, пл. Львівська, буд.8).
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку, передбаченому ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України, та у строки визначені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки визначені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сподарик Н.І.