Рішення № 94162626, 16.12.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2020
Номер справи
280/6273/20
Номер документу
94162626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2020 року Справа № 280/6273/20 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Максименко Л.Я.

за участю секретаря судового засідання Биховській А.П.

представників позивача - Марховської І.В., Ігнатьєва О.П.

представника відповідача - Сазонова Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Комунального підприємства “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, пр. Східний, 97, код ЄДРПОУ 37622628)

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) (03057, м.Київ, вул.Смоленська, 19 код ЄДРПОУ 39369133)

про визнання протиправною та скасування підпункту постанови,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради (далі – позивач) звернулось із позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) (далі – відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати в повному обсязі підпункт 1) пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 13.03.2020 №618 “Про накладення штрафу на комунальне підприємство “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання”.

В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що п.п. 1 п. 2 постанови НКРЕКП від 13.03.2020 №618 передбачено коригування тарифів в бік зменшення на суму невикористаних амортизаційних відрахувань тарифів, що діяли у 2016 році, у розмірі 2528,87 тис. грн.(без ПДВ) та суму невиконання Інвестиційної програми на 2018 рік в розмірі 1404,09 тис.грн, але при цьому не враховано перевиконання Інвестиційної програми на 2017 року в розмірі 1570,13 тис.грн. Крім того, при перевірці НКРЕКП не враховано, що не дивлячись на звернення КП «Бердянськводоканал» БМР до НКРЕКП про одночасне встановлення тарифів для КП «Бердянськводоканал» БМР та КП «Облводоканал» ЗОР, НКРЕКП у 2018році встановлено для позивача тариф із запізненням у шість місяців, що потягло за собою додаткові витрати в розмірі 1208 тис.грн. Внаслідок несвоєчасного встановлення НКРЕКП економічно обґрунтованих тарифів для позивача останній вимушений був у перевіряємий період коштами, отриманими від ліцензованої діяльності, погашати борги за покупну воду, електроенергію, з заробітної плати, виробничі матеріали та послуги, які виникли за період 2014-2015р.р. на загальну суму 18946,89 тис.грн, яка не прийнята до уваги відповідачем. Недотримання НКРЕКП законодавчих і нормативних актів стосовно своєчасного встановлення тарифів, затягування в часі оформлення документів на фінансову підтримку, неврегульованість податкового законодавства призвело до вимушених витрат у розмірі 17 612,75 тис.грн., на які підприємство не мало джерела фінансування, а саме: податок на прибуток у сумі 7 059 тис.грн.; відрахування частини чистого прибутку 10% до міського бюджету у сумі 2 114 тис.грн.; штрафи за несвоєчасне внесення податків по з/платі, за несвоєчасну оплату за покупну воду перед КП «Облводоканал» ЗОР, за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних по ПДВ на суму 7 064,75 тис.грн.; борг по ПДВ за 2015 рік у сумі 1 375 тис.грн. Вказує, що внаслідок прийняття відповідачем оскаржуваної постанови тарифи позивача будуть зменшені, тобто позивач не отримає від споживачів кошти у розмірі 34 162,60 тис. грн. (без ПДВ) за надані ним послуги централізованого водопостачання та водовідведення. На підставі вищевикладеного, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 13.10.2020 за вх. №48403. Зазначає, що оскаржуваною постановою Департамент із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення уповноважено підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проект рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10.03.2016 № 302, з урахуванням: коригування в бік зменшення на загальну суму 34 162,60 тис. грн (без ПДВ), що включає: суму невикористаних амортизаційних відрахувань тарифів, що діяли у 2016 році, у розмірі 2 528,87 тис. грн (без ПДВ), у тому числі з водопостачання 734,30 тис. грн (без ПДВ), з водовідведення 1 794,57 тис. грн (без ПДВ); невиконання Інвестиційної програми на 2018 рік у сумі 1 404,09 тис. грн (без ПДВ), у тому числі невиконання заходів з водопостачання в сумі 951,63 тис. грн (без ПДВ), невиконання заходів з водовідведення в сумі 452,46 тис. грн (без ПДВ); різницю між фактичними витратами за статтями витрат у структурі тарифів на централізоване водопостачання та відповідними врахованими в тарифах витратами у 2016 - 2019 роках з розстроченням на 2020, 2021 та 2022 роки у сумі ЗО 229,64 тис. грн (без ПДВ), у тому числі: 2016 рік - 11 167,14 тис. грн, 2017 рік - 2 475,26 тис. грн, 2018 рік - 11 831,03 тис. грн, 2019 рік - 4 756,21 тис. грн. саме відповідно до пункту 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону про НКРЕКП. Вказує, що таке рішення НКРЕКП є одним із основних способів виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тобто є заходом державного регулювання. Крім того, дана рекомендація стосується виключно структурного підрозділу НКРЕКП, а саме Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення. Разом з цим, підготовка проекту рішення, ще не є остаточним рішенням щодо перегляду тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та передбачає майбутнє обговорення та голосування за проект на комісії НКРЕКП з урахуванням всіх обставин, що склались, а тому підпункт 1 пункту другого Постанови № 618 станом на сьогодні жодним чином не порушує права позивача. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у позові.

Ухвалою суду від 15.09.2020 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/6273/20. Призначено підготовче судове засідання на 15.10.2020.

Ухвалою від 18.09.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про проведення підготовчого засідання 15.10.2020 в режимі відеоконференції.

Протокольною ухвалою суду від 15.10.2020 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 28.10.2020.

Ухвалою суду від 19.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про проведення підготовчого засідання 28.10.2020 в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 23.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання КП “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.

Ухвалою суду від 28.10.2020 продовжено строк підготовчого провадження строком на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 18.11.2020.

Ухвалою суду від 30.10.2020 підготовче засідання на 18.11.2020 призначено в режимі відеоконференції.

Протокольною ухвалою суду від 18.11.2020 закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 16.12.2020.

Ухвалою суду від 25.11.2020 судове засідання на 16.12.2020 призначено в режимі відеоконференції.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просять суд задовольнити позовну заяву.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві.

У судовому засіданні 16.12.2020 оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2020 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.11.2019 № 2503 (додається), на підставі постанови НКРЕКП від 06.12.2019 № 2656 «Про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у І кварталі 2020 року» (додається) та посвідчення проведення планової перевірки від 03.01.2020 № 4 (додається), НКЕРКП у період з 20.01.2020 по 31.01.2020 було проведено планову виїзну перевірку щодо дотримання КП «Бердянськводоканал» Ліцензійних умов, та якою перевірявся період , ліцензованої діяльності з 01.01.2016 по 31.12.2019.

За результатом проведення планового заходу було складено Акт планової виїзної перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері комунальних послуг та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення від 31.01.2020 № 35 (далі - Акт № 35).

13.03.2020 за результатами розгляду Акта № 35 на засіданні Комісії, яке було проведено у формі відкритого слухання (за участю представників КП «Бердянськводоканал»), прийнято постанову НКРЕКП № 618 «Про накладення штрафу на Комунальне підприємство «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» (додається), підпунктом 1 пунктом другого якої Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» було доручено підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проект рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Бердянськводоканал» Бердянської міської ради відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10.03.2016 № 302, з урахуванням:

коригування в бік зменшення на загальну суму 34 162,60 тис. грн (без ПДВ), що включає: суму невикористаних амортизаційних відрахувань тарифів, що діяли у 2016 році, у розмірі 2 528,87 тис. грн (без ПДВ), у тому числі з водопостачання 734,30 тис. грн (без ПДВ), з водовідведення 1 794,57 тис. грн (без ПДВ),

невиконання Інвестиційної програми на 2018 рік у сумі 1 404,09 тис. грн (без ПДВ), у тому числі невиконання заходів з водопостачання в сумі 951,63 тис. грн (без ПДВ), невиконання заходів з водовідведення в сумі 452,46 тис. грн (без ПДВ),

різницю між фактичними витратами за статтями витрат у структурі тарифів на централізоване водопостачання та відповідними врахованими в тарифах витратами у 2016 - 2019 роках з розстроченням на 2020, 2021 та 2022 роки у сумі ЗО 229,64 тис. грн (без ПДВ), у тому числі: 2016 рік - 11 167,14 тис. грн, 2017 рік - 2 475,26 тис. грн, 2018 рік - 11 831,03 тис. грн, 2019 рік - 4 756,21 тис. грн;

Не погодившись із постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 13.03.2020 №618 в частині, позивач звернувся до адміністративного суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення регулюються, зокрема, Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі Закон № 1540-VIII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.

Згідно статті 3 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Частинами першою, другою статті 14 Закону № 1540-VIII встановлено, що засідання регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.

Частинами другою-четвертою статті 14 Закону № 1540-VIII встановлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».

Відповідно до положень статті 19 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів регулятора. Під час здійснення державного контролю регулятор має право: 1) вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо - та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб`єкта господарювання, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті регулятора до розгляду акта на засіданні регулятора.

Абзацом п`ятим частини п`ятої статті 19 Закону № 1540-VIII встановлено, що у разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Рішення регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, може бути прийнято протягом п`яти днів з дня виявлення правопорушення регулятором.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних; у разі виявлення порушень у діях таких суб`єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 14 Закону № 1540-VIII, а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, які за своєю правовою природою не є санкціями у розумінні Закону № 1540-VIII. При цьому основною формою роботи НКРЕКП як колегіального органу є засідання регулятора.

Відповідно до частини третьої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Перелік санкцій є вичерпним. Інші заходи впливу регулятора, які випливають з мети та завдань його діяльності, не є санкціями відповідальності.

Судом встановлено, що пунктом 1 постанови від 13.03.2020 № 618 «Про накладення штрафу на комунальне підприємство “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання» на позивача накладено штраф у розмірі 85 000грн. Однак, вказаний пункт постанови позивач не оскаржує.

В свою чергу підпунктом 1) пункту 2 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 13.03.2020 №618 “Про накладення штрафу на комунальне підприємство “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, здійснення заходів державного регулювання” визначено, що Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, у межах здійснення заходів державного регулювання, відповідно до пунктів 1 та 13 частини 1 та пункту 1 частини 2 статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» слід підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проект рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради відповідно до Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 10.03.2016 № 302, з урахуванням: коригування в бік зменшення на загальну суму 34 162,60 тис. грн (без ПДВ), що включає: суму невикористаних амортизаційних відрахувань тарифів, що діяли у 2016 році, у розмірі 2 528,87 тис. грн (без ПДВ), у тому числі з водопостачання 734,30 тис. грн (без ПДВ), з водовідведення 1 794,57 тис. грн (без ПДВ); невиконання Інвестиційної програми на 2018 рік у сумі 1 404,09 тис. грн (без ПДВ), у тому числі невиконання заходів з водопостачання в сумі 951,63 тис. грн (без ПДВ), невиконання заходів з водовідведення в сумі 452,46 тис. грн (без ПДВ); різницю між фактичними витратами за статтями витрат у структурі тарифів на централізоване водопостачання та відповідними врахованими в тарифах витратами у 2016 - 2019 роках з розстроченням на 2020, 2021 та 2022 роки у сумі 30229,64 тис. грн (без ПДВ), у тому числі: 2016 рік - 11 167,14 тис. грн, 2017 рік - 2 475,26 тис. грн, 2018 рік - 11 831,03 тис. грн, 2019 рік - 4 756,21 тис. грн.

Тобто, доручення Департаменту підготувати та винести на засідання НКРЕКП, що проводитиметься у формі відкритого слухання, проект рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради, є підставою лише для розгляду НКРЕКП зазначених питань у майбутньому, має організаційно-зобов`язуючий характер для НКРЕКП (її структурних підрозділів) і не породжує жодних безпосередніх правових наслідків для позивача.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, яка міститься у постанові Верховного Суду від 04 лютого 2019 року у справі № 826/14482/17.

В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що на підставі підпункту 1 пункту 2 постанови № 618 від 13.03.2020 було підготовлено та винесено на засідання НКРЕКП проект рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради. Вказане засідання відбувалось саме 16.12.2020, однак будь-яких рішень ще прийнято не було.

Отже, суд зауважує, що лише за наслідками розгляду на засіданні НКРЕКП проекту рішення щодо встановлення (зміни) тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради та прийняття відповідних постанов, відбудеться корегування витрат позивача і можуть настати негативні наслідки для КП “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради. Тому, саме ці рішення можуть бути предметом оскарження.

З огляду на вищевикладене, підпункт 1 пункту 2 постанови від 13.03.2020 № 618 не є рішенням, яке безпосередньо порушує права чи інтереси позивача. Тому й немає підстав для визнання його протиправним в частині.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Оскільки у задоволені адміністративного позову відмовлено, розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Комунального підприємства “Бердянськводоканал” Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, пр. Східний, 97, код ЄДРПОУ 37622628) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) (03057, м.Київ, вул.Смоленська, 19 код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправною та скасування підпункту постанови, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 15 січня 2021 року.

Суддя Л.Я. Максименко