Рішення № 94155423, 14.01.2021, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
345/4589/20
Номер документу
94155423
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/4589/20

Провадження № 2/345/127/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.01.2021 р.

м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Якиміва Р.В.

за участю секретаря судового засідання Баран В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги на дітей одиноким матерям, -

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позицій сторін:

Управління соціального захисту населення Калуської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 4047,08 грн. та сплачений судовий збір.

Свої вимоги мотивує тим, що 12 березня 2019 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Калуської міської ради за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 13.03.2019 року відповідачці призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.03.2019р. по 30.06.2019р. у розмірі 1607,25 грн щомісячно. У відповідності до довідки про завантажені доходи, отриманої з Калуської ОДПІ від 09.08.2019 року позивачу стало відомо, що ОСОБА_2 , яка входить до складу сім`ї відповідачки, отримала дохід у вигляді заробітної плати від ФОП ОСОБА_3 у розмірі 12141,16 грн за період з 01.10.2018 по 02.01.2019. Відповідачці було відомо про обов`язок повідомляти достовірні дані про доходи та майновий стан, що підтверджується її підписом на Заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, позивач з врахуванням доходу отриманого ОСОБА_2 здійснив відповідачці перерахунок вище зазначеної допомоги у межах терміну призначення та виявив переплату у розмірі 4047,08 грн. яку просить стягнути з відповідачки та сплачений судовий збір.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

Ухвалою суду від 22.12.2020 відкрито провадження у справі, призначено відкрите судове засідання без виклику учасників справи в порядку спрощеного провадження, встановлено відповідачу строк п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позов.

Від відповідачки будь-яких заяв, клопотань, письмових пояснень не поступало.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, судом розглядається справа за наявними доказами у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом.

Відповідачка відзиву, будь-яких заяв та клопотань щодо процесуальних питань, жодних доказів на спростування обґрунтувань позивача суду не надала, хоча була повідомлена про розгляд даної справи.

Згідно з ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

У судовому засіданні встановлено, що 12 березня 2019 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Калуської міської ради за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій і пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.6-7, 8-9).

Як вбачається зі світлокопії Рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 13.03.2019 року, ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.03.2019р. по 30.06.2019р. у розмірі 1607,25 грн щомісячно (а.с.10).

У відповідності до довідки про завантажені доходи Калуської ОДПІ від 09.08.2019 року та довідки про доходи №15 виданої ФОП ОСОБА_3 16.09.2019р. ОСОБА_2 займає посаду офіціанта та отримала дохід у вигляді заробітної плати у розмірі 12 141,16 грн за період з 01.10.2018 по 02.01.2019 (а.с.12).

Згідно Акту виявлення неповної або недостовірної інформації про доходи, майновий стан, виникнення інших обставин в осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та житлової субсидії від 19.09.2019р. №177 було виявлено, що відповідачка не повідомила про отримані доходи її донькою ОСОБА_2 від ФОП ОСОБА_3 за період з 01.10.2018 по 02.01.2019 у розмірі 12 141,16 грн (а.с.13).

Рішенням УСЗН Калуської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 23.09.2019 р. здійснено перерахунок у межах терміну призначення допомоги відповідачці і встановлено, що розмір допомоги на дітей одиноким матерям є меншим та становить 595,48 грн щомісячно. Внаслідок чого виникла переплата допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 4047,08 грн за період з 01.03.2019 по 30.06.2019 (а.с.14).

УСЗН Калуської міської ради 01.10.2019р. та 10.06.2020 надсилали повідомлення відповідачці про необхідність відшкодування допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 4047,08 грн та запропоновано добровільно повернути надміру виплачені кошти до 01.11.2019р. та 10.07.2020р. відповідно (а.с.15, 15 зворот). На дату звернення з позовною заявою до ОСОБА_1 належна до повернення сума позивачу не відшкодована.

Між сторонами виник спір з приводу повернення надміру виплачених коштів у зв`язку з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.

Оцінка суду:

вивчивши зміст позовної заяви, дослідивши докази, які надані позивачем на обґрунтування позовних вимог, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Відповідачу було відомо обов`язок повідомляти достовірні дані про майновий стан, що підтверджується її підписом на заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги, де дослівно зазначено наступне: «… я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Мене повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання мною соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, я зобов`язуюсь повідомити органи праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан моєї сім`ї мене попереджено» (а.с.6 зворот).

Згідно із пп. 5.1 спільного наказу від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370 Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту та туризму України «Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги» до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.

Головним спеціалістом Марків Н. після виявленого порушення складено акт виявлення неповної або недостовірної інформації про доходи, майновий стан, виникнення інших обставин в осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та житлової субсидії від 19.09.2019р. №177. Рішенням УСЗН Калуської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 23.09.2019 р. здійснено перерахунок у межах терміну призначення допомоги відповідачці і встановлено, що розмір допомоги на дітей одиноким матерям є меншим та становить 595,48 грн щомісячно. Внаслідок чого виникла переплата допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 4047,08 грн за період з 01.03.2019 по 30.06.2019.

В результаті того, що відповідач подала недостовірну інформацію про доходи доньки ОСОБА_2 , виникла переплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.

Ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.

У відповідності до ст. 141 ЦПК України з відповідача слід також стягнути понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати (а.с.5).

На підставі викладеного та відповідно до ст.1166 ЦК України, Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», керуючись ст.ст. 259, 263-265, 274, 279 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

позов Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 4047,08 грн. за період з 01.03.2019 року по 30.06.2019 року на рахунок UA338201720343120051000046371, ГУДКСУ Івано-Франківської області код ЄДРПОУ 03193318 МФО 820172 місце знаходження м. Калуш вул. Євшана, 9 Івано-Франківська область.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради 2102,00 грн. судового збору на рахунок UA338201720343120051000046371, ГУДКСУ Івано-Франківської області код ЄДРПОУ 03193318 МФО 820172 місце знаходження м. Калуш вул. Євшана, 9 Івано-Франківська область.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя