
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
10 листопада 2020 року м. Житомир справа № 0640/4585/18
категорія 112030000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черноліхов С.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення суду від 02 листопада 2018 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить скасувати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2018 року по справі № 240/4585/18 за виключними обставинами.
В обґрунтування вказаної заяви зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 в справі № 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15, 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. На думку позивача, вказане є підставою для перегляду рішення суду в даній справі за виключними обставинами та ухвалення нового судового рішення, яким його позовні вимоги належить задовольнити в повному обсязі.
Ознайомившись з поданою заявою, вважаю, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Статтею 361 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Відповідно до частини 5 статті 361 КАС України, підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є:
1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане;
2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено судове рішення;
3) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні цієї справи судом.
Відповідно до частини 1 статті 364 КАС України, заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 3 частини 3 вказаної статті, до заяви додаються докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин.
Частиною 3 статті 366 КАС України визначено, що до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до частини 4 статті 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Всупереч наведеним правовим нормам позивачем не додано до заяви про перегляд рішення суду за виключними обставинами копію рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 в справі № 1-247/2018(3393/18), на яке він посилається у своїй заяві.
Крім того, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 363 КАС України, заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України.
Рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 оприлюднено 03 квітня 2020 року в Офіційному Віснику України.
Так, 2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким внесено зміни, зокрема, до Кодексу адміністративного судочинства України. Розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3, відповідно до абзацу другого якого строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Водночас, 17 липня 2020 року набрав чинності Закон України від 18 червня 2020 року № 731-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», згідно пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих і перехідних положень встановлено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
Відтак, у проміжку дії карантину та до 06 серпня 2020 року строк на звернення до адміністративного суду був продовжений.
Разом з тим, із заявою про перегляд судового рішення заявник звернувся лише 04 листопада 2020 року, тобто більше ніж через 7 місяців після офіційного оприлюднення рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 та, майже через 3 місяці після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18 червня 2020 року, яким передбачено, що процесуальні строки, які були продовжені закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом (тобто 06 серпня 2020 року).
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 4 частини 3 статті 364 КАС України, до заяви додається у разі пропуску строку на подання заяви - клопотання про його поновлення.
Однак, при зверненні до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами ОСОБА_1 не подав клопотання про поновлення строку звернення до суду, не навів жодних причин та не надав жодних доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду, а саме наявності обставин, які є об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду у період з 07 серпня 2020 року до дати звернення до суду.
Враховуючи викладене, суддя встановив, що зазначені недоліки позовної заяви перешкоджають вирішенню питання щодо відкриття провадження за виключними обставинами.
Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
З огляду на викладене вважаю, що подану заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків заяви шляхом надання до суду:
- копії рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 в справі № 1-247/2018(3393/18), на яке заявник посилається у своїй заяві;
- клопотання про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням причин пропуску строку на звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами за період з 07 серпня 2020 року до дати звернення до суду, та доказами поважності причин такого пропуску.
Керуючись статтями 123, 169 256, 361, 363, 364 КАС України, суд
ухвалив:
Залишити без руху заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення суду від 02 листопада 2018 року по адміністративній справі № 240/4585/18.
Надати строк для усунення недоліків протягом десяти днів з момент отримання копії даної ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Черноліхов