Ухвала суду № 94140789, 22.12.2020, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.12.2020
Номер справи
760/25143/20
Номер документу
94140789
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 4-с/760/228/20

В справі № 760/25143/20

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2020 року Солом"янський районний суд м. Києві в складі:

головуючого- судді- Шереметьєвої Л.А.

за участю секретаря- Шпори М.М.

представника суб`єкта оскарження - Цапенко С.М.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві скаргу ОСОБА_1 , суб`єкт оскарження: Керівник Солом`янського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції /м. Київ / Костенко Людмила Іванівна, боржник: Державне підприємство «Укреко-Ойл» про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити дії, суд

В С Т А Н О В И В:

Заявник звернувся до суду зі скаргою і просить:

- визнати незаконною бездіяльність Керівника Солом`янського районного ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Костенко Л.І. в межах виконавчого провадження № 62001009 щодо неподачі до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів Державної казначейської служби України, документів та відомостей, що необхідні для перерахування їй коштів відповідно до виконавчого листа Солом`янського районного суду міста Києва від 04 лютого 2020 року у справі № 760/17550/18;

- зобов`язати Керівника Солом`янського районного ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Костенко Л.І. подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів Державної казначейської служби України документи та відомості, що необхідні для перерахування їй коштів відповідно до виконавчого листа Солом`янського районного суду міста Києва від 04 лютого 2020 року у справі № 760/17550/18.

Посилається в скарзі на те, що рішенням Солом`янського районного суду м. Києва від 05 вересня 2019 року стягнуто з ДП «Укреко-Ойл» на її користь заборгованість по заробітній платі у розмірі 28 581,83 гр., компенсацію втрати частини заробітної плати ; зв`язку із порушенням строків її виплати у розмірі 9 652,86 гр., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 09 квітня 2016 року по 03 липня 2018 року у розмірі 131 049,60 гр., а всього 169 284, 29 гр.

На виконання вказаного рішення 04 лютого 2020 року було видано виконавчий лист, який був пред`явлений до виконання до Солом`янського районного ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

07 травня 2020 року було розпочато виконавче провадження № 62001009.

Станом на сьогоднішній день рішення суду не виконане.

ДП «Укреко-Ойл» є державним підприємством, невиконання рішення суду боржником по яких є державні підприємства більш ніж шість місяців дає підстави для застосування механізмів, передбачених Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Оскільки саме на виконавчу службу покладено обов`язок забезпечити ефективне та своєчасне виконання рішення суду, саме вона повинна виступати ініціатором застосування механізму, направленого на задоволення вимог стягувача, права якого захищені судом.

Ознайомившись 06 листопада 2020 року з матеріалами виконавчого провадження № 62001009, вважає, що вони не містять відомостей щодо вчинення дій Керівником Солом`янського районного ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подачі до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документів та відомостей, необхідних для перерахування їй коштів за виконавчим листом від 04 лютого 2020 року, рівнозначно як не містять і відомостей про повідомлення її про вчинення таких дій.

Зазначає, що із офіційного сайту Державної казначейської служби України на предмет пошуку виконавчих документів, що знаходяться на виконанні у Казначействі за бюджетною програмою 3504040 «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою», будь-які відомості про перебування на виконанні органів Державної казначейської служби України рішення Солом`янського районного суду м. Києва від 05 вересня 2019 року у справі № 760/17550/18 або виконавчого провадження № 62001009 відсутні.

Отже, в цій частині Керівником Солом`янського районного ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) допущено бездіяльність, що ускладнює досягнення законної мети щодо виконання рішення суду.

Враховуючи викладене, просить задовольнити скаргу.

Заявник в судове засідання не з`явилась, просить розглядати справу без її участі.

Державний виконавець у судовому засіданні проти задоволення скарги заперечував.

Боржник до суду не з`явився, про розгляд скарги повідомлявся належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 450 ЦПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.

Заслухавши пояснення державного виконавця, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення скарги, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За змістом ч. 1, п.1 ч.2 ст. 18 Закону виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Судом встановлено, постановою державного виконавця Солом`янського районного ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Цапенко С.М. від 07 травня 2020 року відкрито виконавче провадження № 62001009 з виконання виконавчого листа, виданого 04 лютого 2020 року Солом`янським районним судом м. Києва, про стягнення з ДП «Укреко-Ойл» заборгованості по заробітній платі у розмірі 28 581,83 гр., компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати у розмірі 9 652,86 гр., середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за період з 09 квітня 2016 року по 03 липня 2018 року у розмірі 131 049,60 гр.

18 червня 2020 року виходом державного виконавця за адресою: м. Київ, вул. Липківського, 35 встановлено, що боржника та майна, належному йому на праві власності, не виявлено, транспортні засоби та кошти на рахунках відсутні.

/ а.с. 37 - 41 /

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

В ч. 1 ст. 18 Закону зазначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

У п. 18 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 07 лютого 2014 року «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» роз`яснено, що якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність було прийнято або вчинено відповідно до закону, у межах повноважень суб`єкта оскарження і права чи свободи заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

При цьому, визнаючи доводи скарги необґрунтованими і відмовляючи в її задоволенні, суд має зазначити в ухвалі, у зв`язку з чим і на підставі яких саме норм закону він дійшов такого висновку.

Суд не має права зобов`язувати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом « Про виконавче провадження» можуть здійснюватися лише державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:

- державний орган;

- державні підприємство, установа, організація ;

- юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 4 Закону в разі, якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2-4, 9 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача.

Так, з матеріалів виконавчого провадження, наданих державним виконавцем до суду вбачається, що супровідним листом за підписом начальника відділу Солом`янського районного ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Костенко Л.І. було направлено оригінал виконавчого листа від 04 лютого 2020 року № 760/17550/18 та копії матеріалів зведеного виконавчого провадження до Державної казначейської служби України для перерахування коштів стягувачу.

Копію вказаного листа було направлено стягувачу.

У подальшому головним державним виконавцем Солом`янського районного ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Цапенко С.М. направлено запит до Державної казначейської служби України про надання інформації про стан виконання рішення.

Листом Державної казначейської служби України від 27 липня 2020 року було повідомлено, що відповідно до абзацу 8 статті 2 частини 2 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до Закону України « Про Державний бюджет Украхні на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року, тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом, до 01 січня 2021 року не застосовуються такі норми Бюджетного кодексу України, як зокрема частина 1 ст.25 Бюджетного кодексу України щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

При цьому документи про стягнення коштів приймаються, а безспірне списання зупиняється.

Листом Державної казначейської служби України від 27 листопада 2020 року виконавчий лист №760/17550/18 від 04 лютого 2020 року на запит державного виконавця Цапенко С.М. про стан виконання рішення суду було повернуто в зв`язку з відсутністю в матеріалах копії постанови про відкриття виконавчого провадження.

14 грудня 2020 року за підписом в.о. начальника відділу Москаленко О.П. матеріали виконавчого провадження повторно направлені до Державної казначейської служби України для перерахування коштів стягувачу.

/ а.с. 42 - 50 /

Таким чином, Солом`янським районним ВДВС у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) виконано дії, передбачені Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження здійснюється з дотриманням, у тому числі, таких засад, як верховенства права;обов`язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об`єктивності;гласності та відкритості виконавчого провадження.

В підпункті 3 п.18 вище приведеної постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 07 лютого 2014 року «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» суд не має права зобов`язувати державного виконавця чи іншу посадову особу державної виконавчої служби до вчинення тих дій, які згідно із Законом « Про виконавче провадження» можуть здійснюватися лише державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби.

Виходячи з викладеного вище, суд не знаходить підстав для задоволення скарги.

Керуючись ст. 19, 30,129 Конституції України, ст.ст. 2-4 ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ст.ст. 1,2, 10, 18, 40 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст.2,10,12,40, 76-81, 258, 259,260, 261,387,447-453 ЦПК України,суд

У Х В А Л И В :

В задоволенні скарги ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Керівника Солом`янського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції / Костенко Людмили Іванівни незаконною та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено 14 січня 2021 року.

Суддя: Л.А.Шереметьєва