Рішення № 94127608, 14.01.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
560/4937/20
Номер документу
94127608
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4937/20

РІШЕННЯ

іменем України

14 січня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28 лютого 2020 року № 968250891801 про відмову ОСОБА_1 у проведення перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням посадових окладів прокурорів відповідно до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” на підставі довідки Офісу Генерального прокурора України № 18-321зп від 28 грудня 2019 року.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 25 лютого 2020 року по 13 травня 2020 року у зв`язку із підвищенням посадових окладів прокурорів відповідно до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” на підставі довідки Офісу Генерального прокурора України № 18-321зп від 28 грудня 2019 року.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 різницю між розміром пенсії, нарахованої йому за період з 25 лютого 2020 року по 13 травня 2020 року, та розміром пенсії, яка мала бути йому нарахована за це період у зв`язку із підвищенням посадових окладів прокурорів відповідно до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру”.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії за період з 25 лютого 2020 року по 14 травня 2020 року, хоча для здійснення перерахунку були наявні усі правові підстави. Орган пенсійного фонду самостійно перевіряє відомості про страховий стаж та розмір заробітної плати особи, шляхом обміну інформацією між внутрішніми структурними підрозділами. Відтак, подання довідки про склад і розмір грошового забезпечення є правом пенсіонера, і лише у разі відсутності інформації про заробітну плату у реєстрі, пенсіонером може бути надана відповідна довідка. Що стосується безпосередньо ОСОБА_1 , то у реєстрі застрахованих осіб наявна повна інформація про страховий стаж та розмір його заробітної плати, починаючи з 2002 року, у тому числі, відомості про роботу в Офісі Генерального прокурора (раніше - Генеральна прокуратура України), починаючи з грудня 2016 року.

Ухвалою суду від 04.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позов, згідно якого просить відмовити у його задоволенні. Вказує, що 25.02.2020 позивач звернувся до головного управління з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону №1697. До заяви позивач додав довідку від 28.12.2019 про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 з 03 жовтня 2016 року отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про прокуратуру".

25 лютого 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із підвищенням розміру грошового забезпечення. До заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 додав, зокрема, довідку Генеральної прокуратури України від 28 грудня 2019 року № 18-321зп, у якій вказано відомості про склад та розмір грошового забезпечення.

Рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 28 лютого 2020 року №968250891801 у задоволенні заяви про перерахунок пенсії було відмовлено. Підставою для відмови у перерахунку пенсії вказано відсутність відповідної довідки про заробітну плату.

Листом від 06.03.2020 позивача повідомлено про прийняте рішення. Зазначено, що при зверненні за перерахунком пенсії надано довідку про складові заробітної плати від 28.12.2019 №18-321зп, видану Генеральною прокуратурою України, за формою, яка надається для призначення пенсії (посадовий оклад, надбавка за вислугу років, виплати за 60 календарних місяців підряд перед зверненням).

14 травня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із письмовою заявою про перерахунок пенсії. До заяви ОСОБА_1 була додана довідка Офісу Генерального прокурора від 16 квітня 2020 року № 21-802зп.

За наслідками розгляду заяви позивачу проведено перерахунок розміру пенсії з 14 травня 2020 року з урахуванням довідки від 16 квітня 2020 року № 21-802зп. Зазначене підтверджується зокрема, листом відповідача від 10.08.2020.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

14.10.2014 прийнято Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15.07.2015.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 (далі - Рішення № 7-р(ІІ)/2019) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII "Про Конституційний Суд України".

Так, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII з 13 грудня 2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Приймаючи рішення про відмову у перерахунку пенсії, відповідач не зазначив, які складові заробітної плати в наданій довідці відсутні або включені безпідставно, якими нормативними документами або чинним законодавством передбачено форму довідки для перерахунку пенсії.

Таким чином, у суду немає підстав для сумнівів у актуальності розміру заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату.

При цьому суд зазначає, що відповідно до п. 2.24 Порядку №22-1 при призначенні (перерахунку) пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 цього розділу, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.

Отже, дія вказаного нормативно-правового акту поширюється в тому числі на відносини з приводу перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Згідно із п. 2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Підпунктами 2-4 п.2.1 Порядку №22-1 не передбачено подання встановленої форми документу (довідки) про розмір заробітної плати особі, що подається для перерахунку пенсії.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 28 грудня 2019 року № 18-321зп.

Тому слід визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28 лютого 2020 року № 968250891801 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-321зп від 28 грудня 2019 року.

Як наслідок, також слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за період з 25 лютого 2020 року по 13 травня 2020 року відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-321зп від 28 грудня 2019 року.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28 лютого 2020 року №968250891801 про відмову ОСОБА_1 у проведення перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-321зп від 28 грудня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 за період з 25 лютого 2020 року по 13 травня 2020 року відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки Генеральної прокуратури України № 18-321зп від 28 грудня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 14 січня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук