Рішення № 94127528, 14.01.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
520/14489/2020
Номер документу
94127528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"14" січня 2021 р. № 520/14489/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Ліпчанська Я.В.

представника позивача - Головного управління ДПС у Харківській області, за первинним позовом - Ковтун А.С.,

представника відповідача за первинним позовом -Черненко А.О.,

представника позивача за зустрічним позовом - Черненко А.О.

представника відповідача за зустрічним позовом - Красников В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу , та зустрічним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління ДПС у Харківській області, звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить: суд стягнути до бюджету України з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , суму податкового боргу в загальному розмірі 89 093,17 гривень.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має податковий борг у розмірі 89 093,17 гривень, який добровільно сплачено не було, а отже вказана сума підлягає стягненню в судовому порядку.

Ухвалою суду від 18.11.2020 року було прийнято до розгляду зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому позивач за зустрічним позовом просить суд:

1. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області:

- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 03.03.2020 року №0018688-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 50 076,00 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 1 200,0 кв. м;

- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 03.03.2020 року №0018689-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 717,76 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 17,2 кв. м;

- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 03.03.2020 року №0018690-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 9 476,88 гри., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_5 , загальною площею 227,1 кв. м.

2. Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на підставі поданої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , заяви (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 25.08.2020 року №91843/ФОП).

3. Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області провести перерахунок нарахованого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по об`єкту нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_6 , загальною площею 1 200 кв.м, відповідно до підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України на підставі додатково поданих документів (технічного паспорту, виготовленого за станом на 19 липня 2018 року), враховуючи, що за головним функціональним призначенням даний об`єкт нерухомого майна відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 року №507 відноситься до коду 1252.8 "Склади універсальні" та ставка податку згідно п. 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про місцеві податки і збори у місті Харкові" від 22.02.2017 року №542/17 становить: за 2016 - 2018 роки, виходячи з типу нежитлової нерухомості - "будівлі промислові та склади" = 0,25 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування; за 2019 рік, виходячи з типу нежитлової нерухомості - "інші будівлі" = 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Харківській області на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , понесені з розглядом справи №520/14489/2020 судові витрати : - 1 681,60 (одну тисячу шістсот вісімдесят одну) гривню 60 коп. - судовий збір; - 6 999,00 (шість тисяч дев`ятсот дев`яносто дев`ять) грн. 00 коп. - витрати на отримання експертного висновку; - витрати на професійну правничу допомогу, остаточний розрахунок яких буде представлено в порядку ч. 7 ст. 139 КАС України до закінчення судових дебатів у справі.

Представника позивача - Головного управління ДПС у Харківській області, за первинним позовом - Ковтун А.С., в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представника відповідача за первинним позовом -Черненко А.О., в судове засідання з`явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.

Представника позивача за зустрічним позовом - Черненко А.О., в судове засідання з`явився, зустрічний адміністративний позов підтримав та просив суд його задовольнити.

Представника відповідача за зустрічним позовом - Красников В.А., в судове засідання з`явився, щодо задоволення зустрічного позову заперечував в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини, зазначає наступне.

Судом встановлено, що фізична особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 як платник податків зареєстрована за реєстраційним номером облікової карти платника податків НОМЕР_1 . Відповідно до ідентифікаційних даних та відомостей Реєстру територіальної громади міста Харкова ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПКУ платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановлених ПКУ та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписами ст. 19 Конституції України щодо обов`язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за Відповідачем на праві власності обліковуються об`єкти нерухомого майна, які є об`єктом оподаткування відповідно до ст.. 266 ПКУ.

Станом на дату звернення до суду, за ОСОБА_1 згідно висновків податкового органу наявний податковий борг у загальній сумі 89 093,17 гривень з податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, який нарахований на підставі:

1. податкового повідомлення-рішення від 25.04.2017 року №0192 на суму податкового зобов`язання 28 822,53 грн., нарахованого за 2016 рік за трьома об`єктами нежитлової нерухомості (за адресами: АДРЕСА_4 , загальною площею 17,2 кв. м; АДРЕСА_5 , загальною площею 227,1 кв. м; АДРЕСА_3 , загальною площею 1 200,0 кв. м);

2, податкового повідомлення-рішення від 03.03.2020 року №0018688-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 50 076,00 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 1 200,0 кв. м;

3. податкового повідомлення-рішення від 03.03.2020 року №0018689-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 717,76 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 17,2 кв. м;

4. податкового повідомлення-рішення від 03.03.2020 року №0018690-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 9 476,88 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_5 , загальною площею 227,1 кв. м.

Також судом встановлено, що податкове зобов`язання в сумі 28 822,53 грн., нараховане на підставі податкового повідомлення-рішення від 25.04.2017 року №0192 за 2016 рік.

Як було становлено судом та підтверджується квитанціями вище вказана сусма була добровільно сплачена ОСОБА_1 в червні 2017 року згідно платіжних документів: квитанція №8937368001 від 21 червня 2017року на суму 9172,53 грн.; квитанція №0562212401 від 22 червня 2017року на суму 12 800,00 грн.; квитанція №8587799701 від 23 червня 2017 року на суму 6 850,00 грн., а отже суд приходить до висновку, що в цій частині відсутній податкового боргу та відповідно відсутність підстав для задоволення пред`явлених позовних вимог на вказану суму.

Щодо інших податкових повідомлень-рішень, а саме зобов`язання за 2019 рік в загальній сумі 60 270,64 грн. за податковим повідомленням-рішенням від 03.03.2020 року №0018688-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 50 076,00 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 1 200,0 кв. м; податковим повідомленням-рішенням від 03.03.2020 року №0018689-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 717,76 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 17,2 кв. м та за податковим повідомленням-рішенням від 03.03.2020 року №0018690-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 9 476,88 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_5 , загальною площею 227,1 кв. м.

За правилом п. 266.5.1 ст. 266 Податкового кодексу України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Таким рішеннями органу місцевого самоврядування є рішення Харківської міської ради №1793/15 від 21.01.2015 року та рішення Харківської міської ради від 22.02.2017р. №542/17.

Для справляння податку у порядку ст.266 Податкового кодексу України визначальними кваліфікуючими ознаками кожного окремого об`єкту нерухомого майна як об`єкту стягнення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є:

1) місце розташування об`єкта (тобто адреса будівлі);

2) тип об`єкта (тобто тип чи категорія будівлі).

Пунктами 14.1.129 та 14.1.129-1 Податкового кодексу України об`єкти житлової та нежитлової нерухомості розмежовані законодавцем за категоріями і саме у залежності від конкретної категорії об`єкта згідно з рішенням органу місцевого самоврядування застосовується певна ставка податку.

За змістом додатку №1 до Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджене рішенням Харківської міської ради №1793/15 від 21.01.2015 року (із змінами та доповненнями) та додатку до рішення Харківської міської ради від 22.02.2017р. №542/17 типи нежитлової нерухомості поділяються на: будівлі готельні, будівлі офісні, будівлі торгівельні, гаражі, будівлі промислові та склади, будівлі для публічних виступів, господарські (присадибні) будівлі, інші будівлі - в редакції до внесення змін згідно з рішенням 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 р. №1284/18, що набрали чинності з 01.01.2019 р.

Положеннями пункту 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 № 542/17 (в редакції до внесення змін згідно з рішенням 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 р. № 1284/18, що набрали чинності з 01.01.2019 р.) ставки податку для об`єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у таких розмірах:

1) будівлі готельні - 1 відсоток;

2) будівлі офісні - 1 відсоток;

3) будівлі торговельні - 1 відсоток;

4) гаражі - 0,1 відсотка;

5) будівлі промислові та склади - 0,25 відсотка;

6) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки) - 1 відсоток;

7) господарські (присадибні) будівлі - 0 відсотків;

8) інші будівлі - 0,1 відсотка.

Підпункт 5, який встановлював окрему ставку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для типу промислових будівель та складів - 0,25 відсотка) пункту 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 № 542/17 рішенням 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 р. № 1284/18, що набрало чинності з 01.01.2019 р. був виключений.

Тобто, з 01.01.2019 року складські приміщення слід відносити до типу «інші будівлі», ставка податку за якими складає - 0,1 відсотка.

Інструментом ідентифікації об`єктів нерухомості в частині їх належності до відповідних типів нерухомого майна є, зокрема, Класифікатор № 507 як складова частина Державної системи класифікації та кодування техніко-економічної та соціальної інформації, призначений для використання органами центральної виконавчої влади та всіма суб`єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) в Україні. (Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, затверджений наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 року № 507 (ДК 018-2000).

Визначення належності об`єкта нежитлової нерухомості (будівлі, приміщення) до того чи іншого класу будівель проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з врахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об`єкта нерухомості, згідно з Класифікатором.

ДК 018-2000 використовується для визначення статусу нежитлового приміщення, від якого залежить ставка податку для об`єктів нежитлової нерухомості, яке не зазначено у реєстрі прав на нерухоме майно, але визначено у технічній документації на об`єкт нерухомого майна.

Даної правової позиції дотримується Касаційний адміністративний суд в складі Верховного Суду в постанові від 31.01.2018 року у справі №822/2624/16 (провадження К/9901/1438/17, номер в ЄДРСР: 71939089).

В Розділі І Вступ ДК 018-2000 вказано, що будівлі класифікуються за їх функціональним призначенням. Будівлі, що використовуються або запроектовані для декількох призначень (комбіноване житло, готель і контора), повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення. Головне призначення повинно бути визначене таким чином:

обчислюється відсоткове співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі в складі повної загальної площі з віднесенням цих приміщень згідно з їх призначенням чи використанням до відповідного класифікаційного угруповання;

потім будівля класифікується за методом "зверху - вниз". Будівлю спочатку відносять до розділу (один розряд коду), що охоплює всю чи більшу частку всієї її загальної площі. Далі їх відносять до підрозділу (два розряди коду) - житлові будівлі, нежитлові будівлі за найбільшою питомою вагою площі в ціп будівлі. Наступним кроком визначається група (три розряди коду) за найбільшою часткою всієї загальної площі в межах підрозділу. Нарешті, вибирається належність будівлі до класу (чотири розряди коду) за найбільшою часткою всієї загальної площі у межах групи.

Головне призначення (тип) об`єкту нерухомого майна, визначене за функціональним призначенням нежитлових приміщень згідно експлікації технічного паспорту за Методикою Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 року № 507 (ДК 018-2000) наступним чином :

на рівні двох розрядів коду об`єкт нерухомого майна відноситься до підрозділу 12 "Будівля нежитлова", оскільки складські приміщення та приміщення їдалень, кафе, закусочних тощо, які відносяться до цього підрозділу, займають 100% загальної площі;

на рівні трьох розрядів об`єкт відноситься до групи 125 «Будівлі промислові та склади», тому що складські приміщення з належними до них допоміжними приміщеннями, загальною площею 918,1 кв. м, які відносяться до цієї групи, займають найбільший відсоток загальної площі об`єкту нерухомого майна 1 200 кв. м (76,5 %);

на рівні чотирьох розрядів - до класу 1252 «Резервуари, силоси та склади»;

1252.8 «Склади універсальні».

Детально класифікація та визначення головного призначення (типу) об`єкту нерухомого майна за функціональним призначенням його приміщень наведена в Таблиці 1 з роз`ясненням порядку застосування методики класифікації, що додається до позовної заяви.

Також судом встановлено, що експертним висновком АСІ №2031602 від 11 листопада 2020 року, виконаним ДІЇ «Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві», що являється уповноваженою установою на ведення Класифікатора ДКБС 018-2000, підтверджено правильність класифікації відповідно до функціонального призначення.

Враховуючи вище викладене суд приходить до висновку, що ставка податку на нерухоме майно щодо вказаного об`єкту нерухомого майна підлягає визначенню, виходячи з типу нежитлової нерухомості - «будівлі промислові та склади» в розмірі 0,25 відсотка - за період з 2016 року по 2018 рік; виходячи з типу нежитлової нерухомості - «інші будівлі» в розмірі 0,1 відсотка - за 2019 рік /п. 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 № 542/17/.

Як було встановлено судом та не заперечувалось відповідачем по справі, що відповідачем не було враховано класифікацію спірних об`єктів відповідно до функціонального призначення та визначено розмір суми податкового зобов`язання, при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень 41,73 гривень.

Щодо посилання відповідача, що ставку було обрано 41,73 гривень оскільки відомості, щодо цільового призначення нежитлових будівель відсутні. В графі «Тип майна» зазначено нежитлові приміщення, без конкретизації приналежності то вказане посилання суд вважає необґрунтованим, оскільки листом нотаріуса, що здійснює функції з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, повідомлено мене про відсутність законодавчо закріпленої можливості внесення до Державного реєстру прав запису про право власності на об`єкт нерухомого майна з зазначенням відомостей про класифікацію за державним класифікатором будівель та споруд ДК 018:2000. /Лист приватного нотаріуса Дергачівського районного нотаріального округу Харківської області Коробець О.М. від 21.08.2020р. Вих. №262/01-16/

Вказану відмову суб`єкт державної реєстрації прав обґрунтував тим, що приписами пп.2 п.29 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141, встановлено вичерпний перелік відомостей, які вносяться до Державного реєстру прав про об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, який відповідно не передбачає можливості внесення відомостей про класифікацію будівель та споруд за державним класифікатором ДК 018:2000, затвердженим наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 року №507.

Суд звертає увагу, що нормами ПК України визначено, що ставка податку на нерухоме майно має бути визначена ж тільки за відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а також з врахуванням додатково поданих документів, зокрема технічного паспорту, експлікацією якого визначено функціональне призначення приміщень.

Як було встановлено судом для надання додаткової ОСОБА_1 25 серпня 2020 року звертався з заявою до податкового органу (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 25.08.2020 року№91843/ФОП) про здійснення перерахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в порядку п.п. 266.7.3 п. 266.7. ст. 266 Податкового кодексу України, врахувавши його головне функціональне призначення - складські приміщення згідно даних технічного паспорту та додано технічний паспорт, виготовлений за станом на 19 липня 2018 року на громадський будинок - нежитлову будівлю, а не на виробничий будинок, визначення з Інструкції №127 якого було наведено податковим органом в листі. ОСОБА_1 .

Враховуючи вище викладені суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 03.03.2020 року №0018688-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 50 076,00 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 1 200,0 кв. м; податкове повідомлення-рішення від 03.03.2020 року №0018689-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 717,76 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 17,2 кв. м та податкове повідомлення-рішення від 03.03.2020 року №0018690-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 9 476,88 гри., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_5 , загальною площею 227,1 кв. м. винесено ГУ ДПС у Харківській області с порушенням норм чинного законодавства України,а отже підлягають скасуванню.

На зазначене вище звернення ОСОБА_1 отримав відмову Вих. №16974/ФОП/20-40-04-35-25 від 22.09.2020 року .

Щодо відмови ГУ ДПС в Харківській області в проведенні перерахунку, викладених в Листі ГУ ДПС в Харківській області Вих. №16974/ФОП720-40-04-35-25 від 22.09.2020 року вказану відмові суд вважає необґрунтованою, оскільки як було вказано вище, вірність проведеної класифікації відповідно до функціонального призначення за Методикою Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 року № 507 (ДК 018-2000) підтверджується Експертним висновком АСІ №2031602 від 11 листопада 2020 року, виконаним ДП «Державний науково-дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві», що являється уповноваженою установою на ведення Класифікатора ДКБС 018-2000.

Податковий орган, привівши наведене в абзаці 10 пункту 2 Розділу І Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України від 24.05.2001 року № 127 (з подальшими змінами і доповненнями; надалі по тексту - Інструкція №127) визначення «виробничих будинків -будинки цехів і споруди, у яких виробляють продукцію», зазначає, що ніби представлений технічний паспорт, виготовлений без додержання типової форми, оскільки «на першій сторінці не зазначено функціональне призначення виробничої будівлі згідно класифікатора».

Як було встановлено судом вище ОСОБА_1 від 25.08.2020 року було додано технічний паспорт, виготовлений за станом на 19 липня 2018 року на громадський будинок - нежитлову будівлю, а не на виробничий будинок, визначення з Інструкції №127 якого було наведено податковим органом в листі.

За положеннями абзацу 59 пункту 2 Розділу І Інструкції №127 технічний паспорт - документ, що складається на основі матеріалів технічної інвентаризації об`єкта нерухомого майна, містить основні відомості про нього (місцезнаходження (адреса), склад, технічні характеристики, план та опис об`єкта, ім`я/найменування власника/замовника, відомості щодо права власності на об`єкт нерухомого майна, відомості щодо суб`єкта господарювання, який виготовив технічний паспорт тощо) та видається замовнику. Технічний паспорт має бути прошнурований, пронумерований та скріплений підписом керівника суб`єкта господарювання, який проводив інвентаризацію, а також підписом виконавця робіт і контролера із зазначенням серії та номера кваліфікаційного сертифіката на право виконання робіт з технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна.

Приписами пункту 17 Розділу І Інструкції №127 встановлено, що складовими частинами технічного паспорта на громадський будинок з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами (додаток 7) є:

1) схема розташування будівель та споруд;

2) експлікація до схеми розташування будівель та споруд;

3) план громадського будинку;

4) експлікація приміщень громадського будинку;

5) характеристика громадського будинку з господарськими (допоміжними) будівлями та спорудами.

Згідно п.п. 3 п.4 Розділу II Інструкції №127 основними приміщеннями громадських будинків є приміщення, які визначають їх функціональне призначення.

Як вбачається з Додатку 7 до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна (пункт 17 розділу І в редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 186 від 26.07.2018) призначення приміщень зазначається в експлікації приміщень громадського будинку, за даними якої й було визначено головне призначення даного об`єкту нерухомого майна відповідно до ДК 018-2000.

Таким чином, визначивши на підставі відомостей колонки «призначення приміщень» експлікації приміщень, що складські приміщення з приналежними до них допоміжними приміщеннями складають - 918,1 кв. м (76,5 %) від загальної площі 1200 кв. м, було визначено головне функціональне призначення даного об`єкту нерухомого майна відповідно до ДК 018-2000 за кодом 1252.8 «Склади універсальні».

Щодо посилання податкового органу на правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 17.02.2020 у справі № 820/3556/17 (провадження №К/9901/23672/18) то вказаний висновок суд вважає таким , що не підлягає застосуванню до спірних правовідносин як такий, що сформований не в тотожній справі, бо стосується можливості застосування положень підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України до будівлі, яка хоч і віднесена до будівель промисловості згідно з правовстановлюючими документами, однак не перебуває у власності промислових підприємств та не використовується у виробничому процесі промислових підприємств.

З огляду на зазначене, дії ГУ ДПС у Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на підставі поданої ОСОБА_1 заяви (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 25.08.2020 року №91843/ФОП) підлягають визнанню протиправними з зобов`язанням провести відповідний перерахунок, виходячи, що головне функціональне призначення даного об`єкту нерухомого майна відповідно до ДК 018-2000 за кодом 1252.8 «Склади універсальні» та ставка податку згідно п. 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 року №542/17 становить:

за 2016 - 2018 роки, виходячи з типу нежитлової нерухомості - «будівлі промислові та склади» = 0,25 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування;

за 2019 рік, виходячи з типу нежитлової нерухомості - «інші будівлі» = 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Судові витрати підлягають стягненню згідно положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення податкового боргу - відмовити.

Зустрічний адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області, а саме:

- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 03.03.2020 року №0018688-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 50 076,00 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 1 200,0 кв. м;

- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 03.03.2020 року №0018689-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 717,76 грн., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_4 , загальною площею 17,2 кв. м;

- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 03.03.2020 року №0018690-5606-2030 на суму податкового зобов`язання 9 476,88 гри., нарахованого за 2019 рік за об`єктом нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_5 , загальною площею 227,1 кв. м.

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на підставі поданої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , заяви (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 25.08.2020 року №91843/ФОП).

Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області провести перерахунок нарахованого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по об`єкту нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , в літ. «А-2», загальною площею 1 200 кв.м, відповідно до підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України на підставі додатково поданих документів (технічного паспорту, виготовленого за станом на 19 липня 2018 року), враховуючи, що за головним функціональним призначенням даний об`єкт нерухомого майна відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 року №507 відноситься до коду 1252.8 «Склади універсальні» та ставка податку згідно п. 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» від 22.02.2017 року №542/17 становить: за 2016 - 2018 роки, виходячи з типу нежитлової нерухомості - «будівлі промислові та склади» = 0,25 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування; за 2019 рік, виходячи з типу нежитлової нерухомості - «інші будівлі» = 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати на отримання експертного висновку 6999 (шість тисяч дев`ятсот дев`яносто дев`ять) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 14 січня 2021 року.

Суддя Спірідонов М.О.