
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 У Х В А Л А
"13" січня 2021 р. № 520/188/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши заяву представника позивача про забезпечення адміністративного позову Приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Гуревічова Олега Миколайовича (вул. Мироносицька, буд. 72, кімн. 503,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ2963820557) до Центрального міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) (пров. Музейний, буд. 2-Д,м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 43315602) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу ,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Гуревічов Олег Миколайович з адміністративним позовом до Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) про забезпечення позову, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Наказ Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 11 грудня 2020 р. № 1474/6 «Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності Приватного нотаріуса ОСОБА_1 »;
- визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) стосовно внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції подання від 11 грудня 2020 року № 3370/6.1-20 з пропозицією про анулювання належного приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю № 5486, виданого Міністерством юстиції України від 10 січня 2005 року;
- стягнути з відповідача судовий збір на користь позивача.
Разом з позовною заявою, позивачем надано заяву про забезпечення адміністративного позову шляхом:
- зупинення дії Наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 11 грудня 2020 року № 1474/6 «Про тимчасове зупинення нотаріальної діяльності Приватного нотаріуса ОСОБА_1 » до набрання рішенням суду законної сили.
- заборони Центральному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Київ) вчиняти дії щодо блокування доступу приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до державних реєстрів.
Розглянувши зазначене клопотання позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно зі ст.152 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити: 1) найменування суду; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; 3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; 4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; 5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Якщо заява про забезпечення позову подається до відкриття провадження у справі, в такій заяві додатково зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших осіб, які можуть отримати статус учасника справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, а також відомі заявнику: реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. У заяві можуть бути зазначені кілька заходів забезпечення позову, що мають бути вжиті судом, із обґрунтуванням доцільності вжиття кожного з цих заходів.
До заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно п.п. 6 п. 3 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання заяви про забезпечення позову ставка судового збору становить 0,3 розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року - 2270 грн..
Отже за подання заяви про забезпечення позову потрібно було сплатити 681,00 грн., та надати квитанцію про сплату судового збору.
Проте заявником не надано доказів сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову.
Вказане прямо суперечить вимогам ч. 4 ст. 152 КАС України.
При цьому, в позовній заяві міститься клопотання про відстрочення сплати судового збору з посиланням на те, що з 01.01.2021 року змінено реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів відповідно до стандарту IBAN, виникають складнощі у сплаті судового збору саме у відділеннях банку, оскільки нові реквізити ще не підвантажені до системи.
Дослідивши заявлене клопотання, суд встановив наступне.
Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, суд зауважує, що особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідні клопотання і документи, які свідчили би про поганий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію тощо).
Відповідно до приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, у розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Зі змісту клопотання вбачається, що в якості підстави для відстрочення сплати судового збору представник позивача посилається на обставини того, що з 01.01.2021 року змінено реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів відповідно до стандарту IBAN, виникають складнощі у сплаті судового збору саме у відділеннях банку, оскільки нові реквізити ще не підвантажені до системи.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відсутні підстави для задоволення клопотання про відстрочення від сплати судового збору.
Відтак, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд), за якою вимога сплатити судовий збір не порушує право заявників на доступ до правосуддя, оскільки судовий збір є певним законним обмежувальним заходом, який є формою регулювання доступу до суду, а також попередження подання необґрунтованих та безпідставних позовів та перенавантаження судів. Таке обмеження не може розглядатись як таке, що саме по собі суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована згідно із Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР та набрала чинності для України 11 вересня 1997 року, який гарантує кожному право на розгляд його справи судом.
Отже, позивач разом з заявою про забезпечення позову не надав доказів сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 681,00 грн.
Таким чином, заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 7 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне повернути без розгляду заяву представника позивача про забезпечення адміністративного позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.152, ст.154, ст. 248, ст. 256, ст. 293, ст. 294, ст. 295, ст. 297 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника позивача про відстрочення сплати судового збору за заявою про забезпечення позову - залишити без задоволення.
Заяву представника позивача про забезпечення адміністративного позову Приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Центрального міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Рубан В.В.