Рішення № 94127010, 11.01.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2021
Номер справи
440/6433/20
Номер документу
94127010
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6433/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю:

секретаря судового засідання - Куць А.С.,

представника позивача - Федчун Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубнижитлобуд 2010" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

06 листопада 2020 року позивач Управління Держпраці у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубнижитлобуд 2010" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт, пов`язаних з експлуатацією ковальсько-пресового устаткування (гільйотинні ножиці - б/н), технологічного транспортного засобу (автонавантажувач (кара) Balkancar DV 1792-б/н), мережового шуроповерту Поверкрафт 550 gb, кутової шліфмашинки FORTE EG 26-230 S, перфоратора FORTE RH 30-12, електромостових кранів облік №414, 1006, 2630, посудин під писком НПЦ-13 завод. №Y69АС1315-FP48-001, НПЦ-13 завод. №309, ЗТП-12 (м. Лубни, вул. Барвінкова, 5) до усунення виявлених порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що за результатами перевірки дотримання ТОВ "Лубнижитлобуд 2010" вимог законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення виявлено порушення, наявність яких є підставою для зупинення виконання робіт.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження із призначенням судового засідання.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Свою позицію мотивував посиланням на усунення недоліків, зазначених у актах перевірки Управління Держпраці у Полтавській області, у відповідності до ст. 13 Закону України "Про охорону праці" відновив на робочих місцях в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечив додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Вважає, що відсутні підстави для застосування до ТОВ "Лубнижитлобуд 2010" заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт, пов`язаних з експлуатацією.

Позивач надав відповідь на відзив, у якій зазначив про часткове виконання ТОВ "Лубнижитлобуд 2010" пунктів припису та необхідність зменшення позовних вимог. Звертав увагу на те, що зауваження, визначені в пунктах 4 та 5 акту перевірки, у повному обсязі, відповідачем не усунуто.

07 грудня 2020 року від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, у якій позивач просить застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубнижитлобуд 2010" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт, пов`язаних з експлуатацією електромостових кранів облік №414, 2630, посудини під писком НПЦ, модель 13Н завод. номер шасі № НОМЕР_2 до усунення виявлених порушень.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Відповідач явку в судове засідання уповноваженого представника не забезпечив. У відзиві на позовну заву просив, крім іншого, розглянути справу у письмовому провадженні без участі представника ТОВ "Лубнижитлобуд 2010".

Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

На підставі наказу управління Держпраці у Полтавській області від 14.09.2020 №158П, відповідно до направлення від 14.09.2020 №1125 фахівцями управління Держпраці у Полтавській області у період з 21.09.2020 по 25.09.2020 проведено позапланову перевірку дотримання ТОВ "Лубнижитлобуд 2010" законодавства у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, в частині перевірки виконання суб`єктом господарювання приписів, виданих за результатом проведення заходу державного нагляду (контролю) від 14.02.2020 №53.05/167-02 (П)-1, №53.05/167-02(П)-2, №53.05/167-02(П)-3.

За результатами перевірки складено акт від 25.09.2020 №53.05/167-07(А), у якому вказано, зокрема, на порушення відповідачем вимог статті 13 Закону України "Про охорону праці" в частині:

- відсутності у відповідача експертного обстеження та позачергового повного технічного огляду мостових кранів, облікові №414, 2630. Порушення вимог розділу 6, п.4(1),п.3 (5) "Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання", НПАОП 0.00-1.80-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 №62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27.02.2018 №244/31696;

- не проведення технічного огляду посудини, що працює під тиском, а саме: НПЦ-13 завод. НОМЕР_2. Порушення вимог пункту 12 глави 1 розділу VIII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, ПАОП 0.00-1.81-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2018 року за №433/31885.

З огляду на виявлене порушення відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) в частині експлуатації електромостових кранів облік №414, 2630, посудини під писком НПЦ, модель 13Н завод. номер шасі № НОМЕР_2 .

Також управлінням Держпраці у Полтавській області ТОВ "Лубнижитлобуд 2010" 25.09.2020 за №53.05/167-07(П) внесений обов`язковий до виконання припис з вимогою вжити заходів щодо усунення виявлених порушень.

Окрім того, посилаючись на те, що описані вище порушення є підставою для зупинення виконання робіт, пов`язаних з експлуатацією електромостових кранів облік №414, 2630, посудини під писком НПЦ, модель 13Н завод. номер шасі № НОМЕР_2 , тобто, вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності від 05 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон №877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.

Згідно з абзацом 2 статті 1 Закону №877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною першою статті 4 Закону №877- V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.

В силу положень частини другої статті 4 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року №2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно із частиною першою 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Відповідно до абзацу 5 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці", посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За частиною п`ятою статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Системний аналіз наведених вище положень Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" дає підстави для висновку, що діяльність суб`єкта господарювання, яка проводиться, зокрема, з порушенням вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення адміністративного суду, ухваленого за результатами розгляду позову компетентного органу державного нагляду (контролю) щодо тимчасового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктом господарювання.

Матеріалами справи підтверджено, що за результатами здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю), позивач дійшов висновку про порушення ТОВ "Лубнижитлобуд 2010" вимог статті 13 Закону України "Про охорону праці", а саме встановлено про відсутність у відповідача документів про експертне обстеження та позачерговий повний технічний огляд мостових кранів, облікові №414, 2630, та не проведення технічного огляду посудин, що працюють під тиском, а саме: НПЦ-13 завод. №Y69АС1315-FР48-001.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Згідно приписів пункту 1 глави 1 розділу 7 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 05.03.2018 № 333, роботодавець, який має намір експлуатувати обладнання під тиском, повинен забезпечити утримання обладнання під тиском у справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду, експертного обстеження у випадках, передбачених законодавством, та ремонту власними силами або шляхом укладання договору з іншим суб`єктом господарювання на виконання зазначених робіт.

У відповідності до розділу 3 п. 1, 3, п.4(1), п.3 (5) "Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання", НПАОП 0.00-1.80-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 №62, обладнання підлягає первинному, періодичному та позачерговому технічному огляду відповідно до вимог цих Правил.

Періодичному технічному огляду підлягає обладнання, що перебуває в експлуатації:

1) до закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації), зазначеного в експлуатаційних документах їх виробника, а у разі відсутності таких даних - відповідно до призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) обладнання, зазначеного в додатку 7 до цих Правил: повному технічному огляду - не рідше одного разу на три роки, за винятком випадків, зазначених у пунктах 4, 5, 20, 35 цієї глави; частковому технічному огляду - не рідше одного разу на 12 місяців;

2) після закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) або продовжуваного строку безпечної експлуатації в терміни, встановлені регламентом технічних оглядів на продовжуваний строк безпечної експлуатації або висновком експертизи.

Позачерговий повний технічний огляд обладнання належить здійснювати у разі: 1) проведення ремонту, зазначеного в пункті 1 глави 1 розділу V цих Правил; 2) проведення модифікації (реконструкції або модернізації) обладнання; 3) перерви в експлуатації більш як на 12 місяців; 4) демонтажу та встановлення на новому місці; 5) після заміни на мобільних підйомниках лебідок, обмежувача граничного вантажу, стріли або її секцій; 6) після установлення змінного стрілового обладнання або заміни стріли вантажопідіймальних кранів; 7) після заміни несучих або вантових канатів кабельних кранів; 8) за ініціативою роботодавця.

Експертне обстеження обладнання проводиться у разі: закінчення призначеного строку служби (граничного строку експлуатації) або нового призначеного строку служби (продовжуваного строку безпечної експлуатації) обладнання; перед модифікацією (реконструкцією або модернізацією) обладнання з метою визначення можливості її проведення; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення; за ініціативою власника.

А згідно приписів пункту 12 глави 1 розділу VIII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, ПАОП 0.00-1.81-18, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, обсяг, методи і періодичність технічних оглядів посудин (за винятком балонів) мають бути визначені підприємством-виробником і зазначені в журналі нагляду (паспорті) та інструкції з монтажу й експлуатації.

У разі відсутності такої інформації технічний огляд має проводитися відповідно до вимог цих Правил, наданих у таблицях 1- 3 додатка 2 до цих Правил.

Якщо за умовами виробництва немає можливості надати посудину для технічного огляду в зазначений термін, власник зобов`язаний надати її достроково.

Технічний огляд балонів має проводитись за методикою, передбаченою експлуатаційною документацією, в якій зазначаються періодичність технічного огляду і норми бракування.

Представник відповідача визнав, що на підприємстві дійсно допущено вказані вище порушення, однак вжито усіх заходів для їх усунення.

При цьому, представник відповідача у відзиві на позовну заяву повідомив, що станом на момент розгляду справи між ТОВ "Лубнижитлобуд 2010" та ПП "ІТСТАР" укладено договір від 23.11.2020 №2311 на проведення експертного обстеження та технічного огляду мостових кранів, а посудина під тиском: спеціалізований напівпричіп Н/ПР-цистерна-Е, марка НПЦ, модель 13Н, номер шасі НОМЕР_2 станом на 19.11.2020 проходить процедуру проведення технічного огляду згідно листа-замовлення ТОВ "Лубнижитлобуд 2010" від 18.11.2020 №522 та договору на виконання робіт, укладеного 20.11.2020 з ТОВ "Енергія МС", акта виконаних робіт від 24.11.2020 №0-00000113.

Крім того, на виконання вимог ухвали суду, відповідачем надано до суду копії документів щодо проведення експертного та позачергового повного технічного огляду електромостових козлових кранів №414, №2630 та проведення експертного обстеження, технічного огляду посудини під тиском марки НПЦ, модель 13Н, номер шасі НОМЕР_2 , а саме:

- технічний паспорт посудини, працюючої під тиском, реєстраційний № 618 ;

- висновок експертизи ТОВ "Картаттехноальянс" №40282391-09-03-4867.20 від 14.12.2020, за результатами експертного обстеження посудини марки НПЦ, модель 13Н, встановленої на напівпричіп державний № НОМЕР_3 VIN НОМЕР_2 ;

- паспорти кранів №414, №2630;

- регламенти технічного огляду кранів №414, №2630;

- висновок експертизи ТОВ "ЕТЦ "ІКАР" №20728040-1247.12.30-064-20 від 22.12.2020, за результатами експертного обстеження крана мостового електричного з електроталлю вантажопідіймальністю 5тн, зав. №5821, реєстр. №414;

- висновок експертизи ТОВ "ЕТЦ "ІКАР" №20728040-1247.12.30-062-20 від 22.12.2020, за результатами експертного обстеження крана мостового електричного вантажопідіймальністю 10 тн, зав. №14486, реєстр. №2630.

Таким чином, відповідачем усунуто виявлені порушення, зазначені в акті перевірки від 25.09.2020 №53.05/167-07(А).

Отже, відповідачем повністю виконано вимоги контролюючого органу та усунуто виявлені порушення.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки, викладені в акті перевірки від 25.09.2020 №53.05/167-07(А), порушення повністю усунені відповідачем, застосування заходу реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення суб`єктом господарювання виявлених порушень, а заборона експлуатації певного обладнання є крайнім заходом реагування і повинна застосовуватися лише у виключних випадках, вимоги позивача про застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт, пов`язаних з експлуатацією обладнання є безпідставними.

У зв`язку з викладеним, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Полтавській області (вул.Пушкіна, 119, м. Полтава, Полтавська область, 36014) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубнижитлобуд 2010" (вул. Ломоносова, 34, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 14 січня 2021 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва