Ухвала суду № 94126944, 14.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2021
Номер справи
420/238/21
Номер документу
94126944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/238/21

УХВАЛА

14 січня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, оперативного командування «Південь» (військова частина А2393), Головнокомандувача Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, оперативного командування «Південь» (військова частина А2393), Головнокомандувача Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Заявник надав позовну заяву з порушенням вказаних вимог КАС України.

Згідно з ч. 1, п. п. 4, 5, 8, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. В позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з пп.2-4 ч.2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Як вбачається із прохальної частини позову, Позивач просить суд:

- Визнати бездіяльність відповідачів, як суб`єктів владних повноважень, протиправною, яка знайшла свій вияв у неприйнятті відповідних кадрових рішень щодо призначення позивача на відповідну посаду, яка є рівнозначною тій, що позивач обіймав до 05.04.2016 року, коли був рішенням відповідача 1 увільнений з посади військового комісара Одеського обласного військового комісаріату, подальшого проходження військової служби позивачем у період з 01.03.2018 року по 01.06.2020 року, а також у невиплаті грошового забезпечення позивачу за посадою, яку він обіймав до 05.04.2016 року, тобто військового комісара Одеського обласного військового комісаріату (з січня 2019 року ця посада після реорганізації вказаної військової установи має найменування військовий комісар Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки), у повному обсязі за вказаний період часу, а також матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань у період з 01.03.2018 року по 01.06.2020 року.

- Зобов`язати відповідачів, як суб`єктів владних повноважень, вчинити певні дії, а саме поновити порушені права позивача на отримання грошового забезпечення у повному обсязі у період з 01.03.2018 року по 01.06.2020 року за посадою, яку він обіймав до 05.04.2016 року, тобто військового комісара Одеського обласного військового комісаріату (з січня 2019 року ця посада після реорганізації вказаної військової установи має найменування військовий комісар Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки), а також матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за вказаний період часу, у зв`язку із чим стягнути із відповідачів на користь позивача суму неотриманого позивачем у повному обсязі належного йому грошового забезпечення за посадою військового комісара Одеського обласного військового комісаріату за період з 01.03.2018 року до 01.06.2020 року, за розміром грошового забезпечення зазначеному у довідках військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 414 та № 415 від 29.09.2020 року про склад грошового забезпечення за посадою військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, наданих позивачем до суду разом із цим позовом, а також матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально- побутових питань за 2018 та 2019 роки, а всього в розмірі 647 875,5 грн. (з урахуванням виплаченої позивачу протягом вказаного періоду часу частини грошового забезпечення), а також виплати нарахування індексу інфляції з цих виплат на користь позивача протягом вказаного періоду часу відповідно до вимог ст. 9 ЗУ «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зміст позовних вимог впливає на з`ясування наявності підстав або перешкод для відкриття провадження у справі.

При цьому, суддя вважає за необхідне зазначити, що відповідачі мають право на подання відзиву на позовну заяву, а отже мають бути обізнаними відносно чого (якої саме позовної вимоги) вони мають надавати таку заяву по суті справи.

Тобто, предмет позову має бути визначений чітко та конкретизовано в прохальній частині позовної заяви.

Позовні вимоги повинні бути заявлені окремо до кожного з відповідачів, що дозволяло б не тільки відповідачам у даній справі, но і суду, ідентифікувати дії, бездіяльність або рішення, з приводу оскарження яких позивач звертається до суду та особу, яка має відповідати за позовом з приводу допущеної бездіяльності.

Виклад вимог таким чином не відповідає вимогам КАС щодо змісту позовних вимог, тобто формулювання їх максимально чітко і зрозуміло.

Відповідно до положень ч.2 ст.173 КАС України, остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу, визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті є завданням підготовчого провадження.

Згідно з вимогами ч.1 ст.47 КАС України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Отже, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки саме він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.

Аналогічні висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 31.10.2018 року по справі №826/16958/17.

Згідно з ч.6 ст.13 Закону України “Про судоустрій та статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Також, відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, заявнику необхідно привести адміністративний позов (вимоги), у відповідність до ст. 5, ч. 1, п. п. 4, 5, 8, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Статтею 94 КАС України встановлено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Письмові докази копії документів повинні бути подані до суду належної якості та з повним текстом. Крім того, копії доказів, які завірені самим позивачем повинні бути завірені також для учасників справи.

Відтак, проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та дослідивши позовну заяву, судом з`ясовано, що при подачі адміністративного позову позивачем не було виконано вимог, передбачених статтями 160,161 КАС України.

Згідно зі ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 94, 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, якій не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.

Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу 10-тиденний строк для усунення недоліків позовної заяви та роз`яснює, що недоліки повинні бути усунуті шляхом приведення адміністративного позову відповідно до вимог статей 5, 160-161 КАС України.

Відповідно до ст. 44 КАС України, учасники справи зобов`язані, зокрема, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду та направлення необхідних документів засобами поштового зв`язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви позивачеві з підстав невиконання вимог ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв`язку (телефон, факс, електронна пошта, тощо) про надіслання матеріалів, оскільки згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України № 958 від 28 листопада 2013 року , зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 р. за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв`язку (без урахування вихідних днів об`єктів поштового зв`язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д день подання поштового відправлення до пересилання в об`єкті поштового зв`язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

У разі неотримання документів на виконання ухвали суду з урахуванням встановлених нормативів та відсутності повідомлень іншими засобами зв`язку судом буде вирішене питання про повернення позову у вказані строки.

Керуючись ст. ст. 161, 169, 171, 241-243 КАС України, суд, –

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, оперативного командування «Південь» (військова частина А2393), Головнокомандувача Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність протягом 10-ти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути визначенні даним судовим рішенням недоліки, та роз`яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя: Бутенко А.В.